i\To. 587. Woensdag "2 Maar I 18B2. 7° Jaarg'. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli- V laan deren. F. DIELEIIAN, AXEL. Uit de Pers. Binnenland. AXËLSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag-- en Vrijdagavond. ABONNExMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Brlgiê 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. In oen artikel Pijnlijke keuzebespreekt de Standaard de moeilijkheid om met de Roomschen samen te werkenzelfs in die provinciën, waar door de samenwer king gelegenheid zou bestaan om plaat sen in de Eerste Kamer te winnen. Want die winst zou den anti-revolutionairen niet voel baten. De Stand, bereken, dat bij goedgeslaagd samengaan 31 zetels in de Eerste Kamer aan de niet-liberalen zouden kunnen komen, waarvan de Room schen 19 en de anti-revolutinairen 12 zouden bezetten. Maar wat zou dat ge ven, als er geen samenwerking bestond, ook na de verkiezingals er geen ge meenschappelijk program van actie was. Zoo gaat het ook met de keuze van Ge geputeerdeu. En op samenwerking valt niet te rekenen, zoo gezegd wordt: „Geen accoord, maar alleen proportioneele steun van minderheden". Want dan worden de candidaten overgenomenzonder ee- nig verband voor de toekomst. „Hoe ge het ook wendt of keert, altoos komt ge dus op hetzelfde punt uit, dat met de Roomschen als zoodanig alle sa menwerking onmogelijk wierd dat saam werking met de fractie Schaepman ge- wenscht ware, zoo die mogelijk blijkt. Maar vraagi ge nu aan deze fractie Waar is uw adres dan luidt het ant woord nog steeds„Een eigen adres heb ik nog niet. Ik woon nog in bij de al gemeene Roomsche firma." En juist daar zit de moeilijkheid. Volgens de Maasbode is de moraal van dit artikel deze: „De calvinisten moeten meester van den toestand zijner moet een anti-re volutionair ministerie zijn meteen anti liberale meerderheidwaarvan de calvi nisten den roomschen de wet stellen. Dit moet bewerkt worden met behulp van dr Schaepman, die zoo spoedig mo gelijk zijn adres behoort op te geven." Het Centrum krijgt bijna medelijden met de Standaarddie zoo zoekt naar de groep Schaepman. Eén enkel exemplaar van den Pim-Almanak kon de Standaard het noodige licht schenken. In een ingezonden artikel in de Maas bode wordt de quaestie der samenwerking besproken van deze vraag uitgaande zullen de liberalen niet te machtig wor den en ons onderdrukken En de inzender antwoord daarop„De liberalen zullen ons niet verdrukken zij weten dat de Katholieken kracht kunnen ontwikkelen. Bovendien iedereen weet uit zijne omgeving, dat alle liberalen geen ongeloovjgen, dat alle liberalen geene fa natieke anti papisten zijn gelijk bijna al le Calvinisten, „Maar al war© het onsdat er kans bestond, dat de liberalen ons zouden gaan kwellen, wij moeten den Calvinisten coüt6 qui coüte een gevoelige les geven. On ze politieke grondwet moet zijn Nooit mag de Katholieke Staatspartij afhanke lijk worden van de Calvinisten, om daar door het liberalisme afbreuk te doen." „Daarom zij het herhaald Bij de aan staande verkiezingen moet o. i. de leuze ïijn„Los van de Calvinisten!"" In een ander artikel in hetzelfde blad wordt de samenwerking, op de condities van de Standaard onvoorwaardelijk afge wezen. De schrijver ervan wil alleen van samenwerking weten, indien de Cal vinisten waarborgen geven, „dat bet hun niet zoozeer om de zetels en de macht te doen is, dan om m9er het christelijk princiep in onze regeerings colleges ver tegenwoordigd te zien!" De Standaard wijst er op, dat toch de Roomschen voor de Provinciale Staten wel willen samenwerken. Maar hoe? De Mambode schreef „Er ontbreekt nog maar aandat De Standaard de Roomschen, die hem, zoo als hij beweerde, zoo bitter gegriefd heb ben, weer in genade aannemen hij al dus met diep gebogen hoofd de Caudjjn sche Vork Jrage. „Maar dan blijft de nog niet ge heel onnoozele vraagzullen de Room schen willen „Als Standaarden Oranjevaan derhalve over do Katholieken willen beschikken, zullen zij ons eerst beleefd dienen te vra gen, of wij plan hebben met hen opreis te gaan. „Over ons is niet meer te beschikken zonder ons. En de Tijd: „Of het oorspronkelijk advies van De Standaard, dan wel het gevoelen van De Oranjevaan en zijn vrien den in den boezem van het anti revolu tionaire Centraal Comité en van de De- putaten Vergadering den doorslag geve, 't deert ons weinig. Met of ondanks den daar gegeven zal, naar onze overtuiging de samenwerking tot stand komen op eene wijze, waarop alleen zij ons be geerlijk toeschijnt. D. w. z.op een wijze, die aan onze katholieke partij haar zelfstandigheid sd vrijheid laat." Hieraan voegt de Stand, toe „Zoo spreekt dus de Maasbode duide lijk uit, dat zy er over denken zal, of zij, na ons een jaar lang gekrenkt te nebben, ons, als we met hangende pootjes aankwamen, weer in genade zal aan nemen. En de Tijd wil wel samenwerking, maar alleen op geheel lossen voetzonder dat er iets is overeengekomen. Waarlijk, zij die nog niet inzien, dat het hoog tijd is, tegenover de Roomschen aan eigen waardigheid te gaan denken, doorzien de gevolgen niet en weten niet wat ze doen. De Oranjevaan verklaart, dat het geens zins in haar beboeling lag „tot iederen prijs met de Roomschen te willen samen werken." „Alles komt voor ons neder op deze vraagmoet de algemeene politiek bij deze verkiezing den doorslag geven, ja dan neen. Zoo ja, dan ook nu absoluut geen sa menwerking, met wie ook. Zoo neen, dan voortgogaan op den ouden voet. Het antwoord op bovenstaande vraag wachten wij van ons Centraal Comité." De Stand, merkt hierbij op dat „ook indien politieke samenwerking ware uit te sluiten, wat we niet toegeven, en indien het dan zuiver proportioneel toe ging, de saamwerking met de Roomschen, gelijk de zaken nu staan, en indien ze zoo blijven, toch niet kan aanvaard wor den." De Stand, meent, dat het ontwerpen van deze belastingplannen veel meer tijd vordert, dan uoodig is om kieswet en tabel te herzien het blad wil daarmee niet zeggen dat minister Tak wat harder werken kon, maar wel dat de ministeri- eele tactiek blgkt de kieswet uit te stellen. Tak treuzelt, om P i e r s o n voor te laten gaan. Een nieuw bewijs, hoe de leidende ge dachte voor en bij de samenstelling van dit Kabinet uit Amsterdam is gekomen en hoe de Amsterdamsehe deftige heeren er in geslaagd zijn, het resultaat van de stembusactie naar hun zin om te zetten. Tegen dezen tactiek big ft dan ook ons protest uitgaan. Vooral belastingwetten van zulk een omvang kunnen niet in staat van wjjzen, komen, tenzjj vooraf de eleclrale quaestie tot rust is gekomen. Toch zal het protest weinig batende prealabele quaestie zal te nauwernood ge steld worden. Wat nu de ingediende ontwerpen be treft, die trekken het blad aan het heeft altijd in die richting geadviseerd. Doch de Stand, is teleurgesteld, dat Pierson blijft pleiten voor een vast recht van overgang, en dat er geen sprake van is, om het onroerend goed evenredig te treffen. Ook het net opnemen der Staatsloterij onder de posten die verdwijnen moeten, doen het blad leed. De verbooging van den drank- accjjns heeft een boos luchtje aan zich maar het blad hoopt dat men niet de con- cientie zal stellen met te zeggen, dat die accijns verhooging een moreel doel heeft Want al wordt de accyns verhoogd het volk zal toch blijven drinken. Tegen de voorgestelde vermogensbelas ting heeft De Stand, twee bezwaren lo dat ze ook het vermogen uit onroerend goed treften 2o dat ze, feitelijk degres sief zjjnde, zich progressie noemt, doch in haar degressief veel te veel de rijksten spaart. Van het onroerend vermogen zal 21/t millioen geheven worden, zoodat li6t, ge neraal genomen, 31/, millioen ontlast wordt. Toch mag niet vergeten worden, dat de vermeerdering en de vermindering niet dezelfde betalers treffen; en dir, juist brengt de zaak in het ongereede. Maar veel ernstiger nog is de tweede bedenking; tegen de onbeduidendheid der degressie. Tusschen progressie en degressie ligt het verscbil juist in de vraag, of ge een vast maximum aanneemt. Dat nu doet Pierson. De rjjkste nabob zal niet meer dan 1.50 per mille van zjjn bezit betalen. Dus hebben we met degressie te doen. Maar, en dit is de kwade stee van zijn voorstel, die degressie begiut lo by een veel te veel te laag maximum, en wordt 2o veel te spoedig gestuit. Op de oeconomie der wet komt de Stand. later terug. Doch nu reeds spreekt het blad als zjjn gevoelen uit, dat het ontwerp eeist dan aan deu eisch van bet oogen blik zou voldoen, indien het lo het onroe rend vermogen vrjjstelde, en alzoo den landbouw spaarde2o zoo de vermogens van ƒ25,000 tot ƒ100,000 proportioneel werden belasten 3o zoo het vaste maxi mum niet bij een half millioen, maar by de tien millioen genomen werd. en van daar af geleidelyk daalde. De uitgevers Gebr. E. z. M. Cohen te Nijmegen en Arnhem, hebben eene goed- koope uitgave bezorgd van de Avonturen van den Baron Van Munchausen een volksboek in den volsten zin des woords. «et werk is voorzien van 162 platen van den grooten illustrateur Doré, druk en papier zijn uitstekend, de prys is niet hoog, zoodat het boek ongetwijfeld vele koopers zal vinden. degens de snelle uitbreiding van het mond- en klauwzeer in België zjjn by besluit van den commissaris der konin gin in Zeeland, met ingang van 26 Fe bruari, alle vergunningen tot weiding van nindvee en tot invoer van mest uit België ingetrokken. Ten behoeve der bureel-ambtenaren van den waterstaat, die in het voorgaan de jaar in eene vaste betrekking gebracht zjjn, is thans beslist dat de vroegere dienst jaren voor hun pensioen zullen meetellen. verder zal aan de opzichters van den waterstaat eene kleine bijdrage worden ge geven voor het houden van hun kantoor aan huis. Vooral voor hen, die in groote steden wonenwaar de huur der huizen tamelyk is, is eene kleine tegemoetkoming buljjk, daar zjj een vertrek moeten hebben om hunne werkzaamheden te verrichten en hun archief te bergen welk vertrek s winters verwarmd en verlicht moet wor den, wat tot dusver op hunne kosten ge schiedde. AXEL, den l Huurt issfcj. ..In den nacht van Zaterdag op Zondag zjjn bjj den landbouwer Jac. Dieleman, onder deze gemeente een SOtal kippen ontvreemd. Daders onbekend. Hulst. Gisteren waren alhier aange bracht 32 stuks rundvee, 16 biggen en 1 schaap. Verkocht werden 7 runderen en 10 biggen. Kaainslag. De heer M. de Jonge, Rjjks- schatter alhieris door burgemeester en wethouders benoemd tot schatter van loka liteiten, waarin sterke drank in het klein wordt verkocht. Vroeger werd deze be trekking waargenomen door den heer G. de Visser, met ter woon vertrokken naar Axel. Zaterdagmiddag had te Sluiskil een ongeval plaats, gelukkig zonder groote ge volgen. Toen de trein van 1.30 naar Mechelen van het station afreed, brak on der geweldig geraas de haak van de der de klas waggon, waardoor het achterste gedeelte vau den trein, bestaande uit twee passagierswagens bleef staan en het voor ste gedeelte van den trein doorreed. He vig verschrikt openden de reizigers de por tieren en sprongen uit de waggons. In- tusschen was door fluiten en bellen ge tracht de opmerkzaamheid van den ma»

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1