No. 586. Zaterdag 27 Februari 1892. 7e Jaarg-, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeu wsc h-VIaande re n. F. DIELEMAN, Uit de Pers. Binnenland. Rechtszaken. AXELSCHE COLRANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Over de samenwerking der anti re volutionairen en katholieken bij de stembus, is in de laatste dagen door enkele bladen dier richtingen een polemiek gevoerd waaraan wij het volgende ontleenen aan de hand van de AmsterdammerDagblad voor Nederland. De Maasbode verdedigt zich tegen de, in de Standaard overgenomen beschuldi ging van de Twee Provinciëneen a. r. orgaan dat te Hilversum verschijnt, dat het Rotterdamsche katholieke bladnu het naar de verkiezingen loopt, een wa ren reuzenzwaai maakteen thans met de zoo diep verguisde anti-revolutionai ren weer samenwerking wil. „Dat nooitvoegde de Twee Pro vinciën daaraan toe „zij op het ver achtelijk lokken van de Maasbode het antwoord Dat nooittenzij wij waarbor gen erlangen, goed, afdoende waarborgen, dat de fractie van de Maasbode in hot vervolg tegenover de Revolutie post vat te. Met wie in staat is hoogverraad aan het hoofdbeginsel te plegen, kunnen wij niet medegaan." En verder „Op de oude manier voortgaan kunnen we niet; de Roomschen in hun groote meerderheid bleken pincipieel tegen ons over te staan. „Het heeft geen zin, ze largerals bond- genooten op politiek terrein te beschou wen. „En dus staan wij nagenoeg alleen. „Maar uit dat alleen staan kan de kracht geboren worden, die ons opnieuw groeien en bloeien doet. Daaruit kan een sterkte voortkomen, die we noodig heb ben om, klein in getal als we zijn, niet slechts staande te blijven, maar ook in vloed uit te oefenen „De dagen schijnen gekomen te zijn waarop wij ons zeiven eens nauwkeurig moeten onderzoeken; en slinken we dan in getal en macht naar buitenuit dat alleen staan komt innerlijkezedelijke kracht voort. „En dat is ten slotte de ware." Ook het a. r. Noorden sprak van „het lokken der Maasbode" en zag daarin „een poging om onze staatspartij door het zoet gefluit van den vogelaar in het net te lokken, ons van onze vastigheden af te brengende kleuren onzer vlag te ver bleeken en onze anti revolutionaire staats partij door een coalitie met hen in een conservatieve om te zetten." „Hiertegen nu" - zegt het Noorden - „verklaren wij ons ten sterkste. Dat nooitOnze beginselen moeten zuiver bewaard blijven. „Een opnieuw samengaan met de Roomschen achten we alleen mogelijk wanneer de party van Bahlmann-Haff- mans zich vereenigt met die van dr. Schaepman en dan nog dient men, meer dan voor eenige jaren geschiedde, de punt jes op de i te zettendoor wel aan te geven wat beide partijen willen waarin zij overeenkomen, wat beider streven zal zijn en waarin men elkander zal vrijla ten. „Een compromis met de Roomschen, die indérdaad geen aaneengesloten staats- Adverten ien van 1 tot 4 regels 25 oent: voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Partij vormen, is en blijft altijd gevaar- Hierop zegt de Maasbode: „Onze lezers zullen zeker even verwon derd zijn als wij bij het vernemendat wij een „zwaai" en nog wel een „reu zenzwaai" hebben gemaakt, om met de anti-revolutionairen saam te werken, en zij zullen zich afvragen, wanneer of waar wij de Calvinisten in onze netten hebben willen lokken. „Dat alles is door de Twee Provinciën en het Noorden uit hun duim gezogen. „Dat weet de Standaard en toch neemt hij het geschrijf dier bladen over en ge bruikt het als een argument voor zijn eigen meening. „Hoe komt de Standaard daar toe? De N. Prov. Gron. Ct. heeft een uit weg gevonden en schrijft: „Het Centraal-Comité zou zich in con tact kunnen stellen met dr. Schaepman, als de leider, niet van de Roomsche staatspartij want die is er op betoo- genblik niet maar van de antirevo lutionaire Roomschen, en hem vragen of hij en zijn volgelingen op een reeds be staand of nog op te stellen program, met ons zou willen samenwerken bij de pro vinciale stembus. „Door deze taktiek zouden we ons ver leden handhaven, waarin immers steeds op samenwerking der minderheden aan gedrongen werd, en de samenwerking zou niet op een losse afspraak, maar opeen behoorlijk omschreven grondslag berus ten. Baatte deze poging niet, dan na tuurlijk zou er niets overblijven, dan ons te isoleeren." De Standaard antwoordt hierop „Dr. Schaepman kan ik vinden. Diens adres is bekend. Maar waar zijn zijne "dgelingen Ze bestaan. Ze zijn er hoe meer ge noordop komt, zelfs in grooten getale. Heel in het noorden is misschien al wat roomsch heet van zijn opinie. Maar die wetenschap baat mij niet. Ze moeten ook te vinden zjjn. Anders valt er niet te onderhandelen. Want of ge al zegtOnderhandel met dr. Schaepman- dit brengt mij niet verder. Hij is één man. En zal hij niet alleen voor zich zelf, maar voor zijn groep spreken en deze groep in electoralen rechte verbinden kun nen, dan moet hij door die groep gemach tigd zijn. En hoe nu kan dit, waar dusver elke eigene organisatie voor zijn groep ont breekt. Maar misschien zien we te donker, en bestaat ook hier een uitweg. Ons zou niets liever zijn, dan dat men ons dien aanwees." De Haagsche correspondent van de N. Gron. Ct. schrijft over de wijze, waarop Koningin Wilhelmiua wordt opgevoed: „Ik weet dat de Koningin-Regentes, zolve van een krachtig gestel en forschen bouw, de leer voorstaat, dat men kin deren niet te week moet opvoeden en dat de frissche winterkou eerder goed dan kwaad is voor jonge meisjesm^r by de wetenschap, dat 't bij den rijtoer in Leiden snerpend koud was en de sneeuw telkens dwarrelend om ons heen joeg, was toch een rijtoer van een paar uren ongeveer, grootendeels in open rij tuig, een wat al te gewaagde onderne ming. De vraag is meermalen gedaan, of de Koningin-Regentes dan ni6t door haar omgeving in zulke gevallen wordt gewaarschuwd; ik zelf heb dit ook eens geïnformeerd en t' is mij gebleken, dat de heeren en dames der hofhouding zich zulk een vrijpostigheid niet veroorlooven zij vragen eenvoudig Hr. Ms. bevelen en gehoorzamenzonder hun opinie te uitenen dat gaat zooverdat toen onlangs (ik kan het feit als authentiek meedeelen) de jogne Koningin aan een der hofdames had gezegd, dat „morgen" haar pop zou worden gedoopt en de hof dame dus in galatoilet moest verschijnen, zij aan dat bevel werkelijk gevolg gaf." H. M. de Koningin Wilhelmina heeft gisteren den rouw afgelegd, welke zij wegens hei overlijden van Z. M. den Koning had aangenomen. AXEL, den 26 Februari 1892. Nu ongeveer twee jaren geleden, be zochten wij eene openbare uitvoering ge geven door de Zangvereeniging Oefening kweekt Kunst. Toen reeds werden wij aan genaam getroffen door het vele en goede, dat genoemde vereeniging ons te hooren gaf en wij koesterden van haar de beste verwachtingen. Toen reeds bleek het ons ten volle, dat hier Oefening Kunst zou kweeken. Woensdag avond werd ons andermaal de gelegen haid aangeboden Ooefening kweekt Kunst een bezoek te brengen en gretig maakten wjj van die gelegenheid gebruik. Om 7 ure waren met ons in de lokalen der Christelijke School een zeer groot ge tal toehoorderswaaronder enkelen uit Sluiskil en Terneuzen, die allen uit be langstelling in de edele zangkunst waren toegestroomd. De directeur, die in de plaats trad van den president der veree niging, die door familie-omstandigheden verhinderd was op te komen, heette alle aanwezigen met sierlijk gekozen woor den harteljjk welkom. Daarna begon de uitvoering. Wal wjj hoorden overtrof ons aller verwachting. Wel wisten wij, dat een vereeniging geleid door den ij verigen en zeer bekwampn Directeur, de heer Blansaart het stellig tot eene flinke hoogte zou brengen, maar dat zij met zulke reu zenschreden zou zijn vooruitgegaan, durf den wjj haast niet te denken. Moeten wij de zangstukken noemen, die ons het meest bevielenwaarlijk het is ons moeiljjk. Allen werden onberispelijk uitgevoerd en dat zij algemeenen bijval vonden, daarvan getuigde het daverend applaus, dat na de uitvoering van elk nummer gehoord werd. Ook de voordrachten liepen vrij goed van stapel. Meende de Directeur in zijn inleidend woord, dat mogelijk dien avond ook dis sonanten zouden worden gehoord, de hoor ders misschien zouden worden onthaald op een niet al te zuivere uitvoering van none's en septime's, moeiljjk zou het zelf voor een bekwamen muziekkenner zyn, op eenige fout van beteekenis te wjjzen. Waarlijk Oefening kweekt Kunst heeft Woensdag avond Axelsch inwoners de ge legenheid opengesteld goede en goedkoope zang te hooren. Wjj wenscheD het zang- gezelschap een lang leven toe en hopen, dat het gerucht, als of enkele leden het plan zouden hebben, niet langer als wer kend lid op te treden, zal mogen worden gelogenstraft. Het ware jammer, dat zulk eene flinke vereeniging door gebrek aan sch DgS' t0D rï°0<*0 zoa EÜD opge- Hulst. De laatst gehouden vergadering der Onderl. Yerzekerings. Md tegen hagel schade in het voormalig V® district van Zeeland werd door een tachtigtal leden en eenige belangstellenden bijgewoond. Uit het verslag, dat door den Secreta ris-Penningmeester over het afgeloopen jaar het eerste jaar van het bestaan der maat schappjj, werd uitgebracht bleek, dat de vereeniging reeds 140 leden telt, die ruim 9600 gemeten oogst tegen hagelschade verzekerd hadden en waarvoor aan pre mies was ontvangen ƒ2659.62 of ongeveer 28 cents per gemetterwijl aan deelge- nooten onder de gemeenten Clinge, St. Jan Steen en Westdorpe. wegens geleden ha gelschade ƒ298.66 vergoed is geworden. De rekening sluit met een batig saldo van ongeveer ƒ2000 hiervoor zijn aange kocht en gedeponeerd bij de Nederland- sche Bank drie en een half procents eer- tificaten Nederl. Werkelijke schuld. De landbouwers, die nu nog tot de maatschapij wenschen toe te treden, beta len voor hun aandeel in zooeven genoemd kapitaal van ƒ2000, twintig cents per gemet. Ten slotte werden in deze vergadering nog eenige artikelen van het reglement, ter verduidelijking en in het voordeel der deelgenooten gewijzigd. Het is wenscheljjk, dat het getal leden m het welbegrepen belang der landbou wers nog moge toenemen. -De commissie van Nederlandsche en Belgische deskundigen, benoemd tot voor bereiding van eene overeenkomst tusschen beide landen voor den bouw eener Sluis te^ I er Neuzen, is in de atgeloopen week byeengekomen en beeft tot haren gemeen schappelijken voorzitter gekozen den heer J. F. W. Conrad, oud- inspecteur van den waterstaat. De Moord op den Catspolderschen dijk. Donderdag 1 October 1891. Deze misdaad, reeds in dicht en on dicht bezongen en beschieveukwam Dinsdag in openbare behandeling voor de arrondissement» rechtbank te Middelburg. De Middelburg sche Courant geeft van de zitting het volgende verslag: Zooals algemeen bekend is, viel al spoe dig, nadat het lijk van De Kraker ont dekt was, op de vrouw van den vermoor de verdenking dat zij in de daad de hand zou hebben gehad en werd zij, evenals de molenaar C. A. L., dien men den moordenaar achtte, gearresteerd en naar de gevangenis overgebracht. De vrouw bekende weldra haar aandeel in de misdaad, doch L., ofschoon hij door

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1