No. 585. Woensdag 24 Februari 1892. 7e Jaarg. Op een valsch spoor. Nieuws- en Advertentieblad J voor Zeeu wsc h-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. u. FEUILLETON. M. LI LIE. Uit de Pers. AXELSCHE COLRANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het Fransche ministerie heeft zijn ont slag ingediend. Het had den ouderdom bereikt van 3 jaar, wat voor een Fransch ministerie al veel is. Dadelijk nadat Con- stans minister-af was, heeft Laur eene aanklacht tegen hem ingediend, voor de oorvijg die hij onlangs in de Kamer ge kregen heeft. In Spanje heerscht groote ontevreden heid onder de plattelandsbevolking. De meeste schuld daarvan is het bestaan van de groote grondeigendommen en het zuiver kapitalistisch beheer daarover. Deze landerijen worden niet verpacht maar door do eigenaars op de volgende wijze beheerd. In den tijd van het zaaien en den oogst worden telkens gedurende een paar maanden honderden van ai bei- ders, braceros, aangeworven om het werk op het land te verrichten om na afloop van dien weder te worden ontslagen. Hun loon ontvangen zij eerst dan dit wordt hun dus ineens uitbetaald, wat hen in verzoeking brengt, het spoedig te verkwisten, waarna zij aan de grootste ellende zijn prijs gegeven. Meesten tijds blijft hun dan niets anders over dan luierend te wachten, tot een nieuw ar beidstijdperk is aangebroken. In dien tusscbentijd wordt er op het land volstrekt niet gearbeidmen stelt zich tevreden er door enkele opzichters toezicht over te laten houden. Ten overvloede worden de armen door woekeraars op ongeloofelijke wijze ge ëxploiteerd, waardoor de haat tegen de rijken nog aanmerkelijk wordt versterkt. De anarchistische uitbarstingen der laat ste weken moeten niets anders zijn dan een poging der armen tot verzet tegen de rijken want hun bestaan moet zoo ellendig zijn, dat men het zich niet kan voorstellen. Met de socialistische ot a- narchistische leer zou deze beweging oor spronkelijk niets te maken hebben, maar dit zal zoo niet blijven onder de geheele aibeiders bevolking van de provinciën Andalusië, Estramadura. Valencia, A- ragon en Castilië heerscht groote gisting, die des te gevaarlijker schijnt, wijl niets gedaan wordt om de oorzaken er van uit den weg te ruimen. De geestelijkheid, die in Spanie zeer veel invloed heeft op regeerings personen en werkgevers, be6ft zich tot heden nog niet bekommerd om het lijden der arme bevolking 6n nog niets gedaan, om de ten hemel schreiende ellende, die zoowel on der de plattelands arbeiders, als onder de fabrieks-arbeiders valt waar te nemen, te lenigen. Zou het Vox populi, vox Deï in Spanje onbekend zjjn Hoe ge vaarlijk, om zoo met een uitgehongerd volk te spelen Belgie. In de algemeene beraadslagin gen over zijné begrooting heeft de mi nister van justitie, de heer Lejeune, eene wijziging aangekondigd in het regime, waaraan mannelijke recidivisten boven 13 en beneden 60 jaar in de gevangenis onderworpen zijn. Sedert geruimen tijd wordt er eene schrikbarende vermeerde ring der recidivisten waargenomen, vooral van de kleinere misdrijven, en de mi nister is van oordeel dat een strenger regime voor de verstokte recidivisten noodig is. Dit strenger regime zal voor- loopig worden toegepast op de misdadigers onder welke de recidive het meest voor UIT HET HoOGDUITSCH VAN Weinige dagen na Osten's veroordeeling hadden Carlsen en de president van het gerechtshot gelijkluidende brieven ontvan gen, van dezelfde hand als die brieven, waarin de munten ingesloten waren geweest en nu verklaarde de schrijver, dat er aan Osten een gerechtelijke moord begaan was. en dat men, wanneer Osten niet binnen acht dagen vrijgelaten werd, sterker mid delen ter overtuiging zou aanwenden. Het gerecht had zulks verklaard als eene nieu we mislukte poging van Osten's geheim zinnige medeplichtigen, om hem te bevrjj - den. Hierop waren de acht dagen ver- loopen en op den morgen van den negen den dag had Carlsen over de post weer een brief van dezeltde band ontvangen. Daarin schreef de onbekende, dat hij ge hoord had, dat Osten nog steeds niet vrjj was. Hjj zou nu het duidelijkst bewjjs geven voor Osten's onschuld. Carlsen moest maar eens op den hooizolder gaan daar zou hjj zien, dat de ware dief door het venster alle munU.n en goudstukken, die hem ontstolen waren, geworpen had, be nevens de valsche sleutels, waarvan hjj zich komt, nl. de veroordeelden tot straffen van 1 dag tot 6 maanden gevangenis. Het zal in hoofdzaak bestaan in het vol gende Gedurende de eerste maand wordt het gewone beddegoed vervangen door een brits met peluw en 's winters een de ken de voeding zal bestaan in water en brood gedurende de eerste week, en om den anderen dag de gewoue voediug oi water en brood gedurende de volgen de drie wekengedurende de volgende twee maanden de voeding der bedelaars gestichten, welke minder is dan die der gevangenisseneindelijk gedurende de laatste 3 maanden het thans gevolgde regime, daar de geraadpleegde genees kundige adviseurs van oordeel zijn dat toepassing van het strenger regime ge durende langer dan 8 maanden voor de gezondheid der gedetineerden nadeelig zou zijn. Italië. Niettegenstaande de bedreiging der socialisten en anarchisten is het Vrijdag te Rome rustig gebleven. De winkels, die zij getracht hebben te doen sluiten, zijn allen opengebleven. Aan de goede voorzorgsmaatregelen der re- geenng heeft men dat zeker te danken. bediend had. Hij had zulks gedaan, om eindelgk ook „de blinde justitie" te be wijzen, dat de ware dader vrij was, en Osten vooi de schuld van een ander ver oordeeld was geworden. Hierop had Carlsen twee getuigen meegenomen en was op den hooizolder geklommen. Hij vond hier al les zoo, als in den brief stond, en alles wat hem ontstolen was geworden, benevens de valsche sleutels. Hij had alles ten aan schouwe der getuigen verzegeld en was toen met het pak en de getuigen naar den rechter gegaan, om bij dezen van deze ge wichtige gebeurtenis aangifte te doen. Di rechter had zeer lang met den president van het gerechtshof en met de raadsheeren gesproken. Ten slotte waren zij het allen eens om Osten niet vrij te laten. Nu was het recht duidelijk, dat Osten schuldig was. Hjj zou anders den roof wel voor zjjne veroordeeling teruggezonden hebben. Nu, nu alle hoop verdwenen was. om een maal van de vruchten zjjner misdaad te genieten, dacht hij er eerst aan er zich van te scheiden. „Dan moeten de heeren me toch toegeven, dat deze zoogenaamde medeplichtige van Osten dezelfde grootte en vlugheid bezit, die Osten zoo noodlot tig geworden is, zoodat men hem voor den dader zelf zou kunnen houden," had Carlsen bjj deze onverwachte verklaring den schout toegeroepen. Daarop haalde de rechter glimlachend zijne schouders op, zoodat het Carlsen toescheen, dat het ge- In ons vorig nummer baalden we aan, dat volgens eender Haagscbe correspon denten van De Amsterdammer met. onze constitutioneele instellingen weinig reke ning wordt gehouden. Hieronder laten wij het voornaamste volgen van wat genoemde correspondent daaromtrent schreef. Dikwijls zal het moeielijk zijn uit te maken op welke gronden de regentes wei gert aan het verlaDgen van de verant woordelijke ministers te voldoen. In dit geval is *t duidelijk. Daar de regentes persoonlijk de hoofdofficieren van het le ger niet kent, zoo weet men zeker, dat als zij zich in deze verzet tegen een be noeming, dit geschiedt onder invloed van andere dan de verantwoordelijke perso nen. Deze invloed, die, wat enkele personen betreft, reeds zeer groot is, zou voortaan onbepaald heerschen als het ministerie in dit geval toegaf. Nog meer dan thans zou men het begunstigen van vrienden van het hof lot een blijvenden toestand maken. Menigeendie met de hoftoestanden niet goed bekend is, zal met verwonde ring vernemen, dat het stelsel van begun stiging thans reeds een hoogen trap be reikt heeft. Nu eenige tijd verloopen is sedert den dood van Z. M. den koning, wordt men van alle zijden minder streng in het ge heim gehouden van hetgeen voorviel ge durende het laatste jaar van hetgeen in den laatsten tijd zijner regeering gebeurd is. Door dan eens van den een iets [te hoorendan weder van een anderen door deze mededeelingen bij derden en vierden te controleeren, is het mij mogen gelukkenmij een vrij zuiver beeld te vormen van het laatste regeeringsjaar van onzen koning. Ik zal trachten dit beeld weder te ge ven, om te doen zien, hoe weinig consti tutioneel gehandeld is en hoe een zacht oordeel past jegens een regentes, die in recht eigenlijk van zijn gevoelen was, dat wil zeggen, daarvan overtuigd, dat inder daad de ware dief dezen nacht geld, mun ten en valsche sleutels door het venster van den hooizolder had geworpen. Maar men kon Osten niet vrijlaten, voor men den waren dief zelf in handen had. Carlsen moest zulks zelf erkennen. „Maar ach zoo eindigde de lange brief van juffrouw Osten, „de ware dader zal zich niet vrij willig in handen van het gerechtstellen; zijn root en de werktuigen tot zjjne mis daad geeft hij terug. Maar zijn persoon en zijne vrjjheid zal hjj nooit wagen, om miin armen, braven, Gustaaf uit de ge vangenis te verlossen en zich in zijne plaats te stellen. Drie weken zijn er nu reeds sedert dien tjjd verloopen. Moge God ons nabij zjjn 1 Bid voor ons, eerwaarde heer, en groet mijn man duizendmaal van zjjne trouwe Hettt Osten. Met dezen brief begaf de predikant zich terstond naar den directeur der gevangenis. „Flink wjjfzeide deze zacht in ziehzelven, toen hjj den brief las. Die zou ons oude jongens met haar ge schrijf nog het hoofd op hol kunnen bren gen.' Ge denkt er toch niet aan, mjjnheer, mijn gevangene al dien onzin mede te deelen? Hjj mag van al die bluf niets vernemen, anders moogt gjj in het vervolg directeur worden en dan zal ik wel voor die lui preeken. Ge zegt hem niets, dan dat zijn jongen twaalf tanden heeft, en 's nacht alleen nog maar schoone luiers aan krijgt, hoort ge En dat dat flinke wjjf, zijne vrouw die voor dien kerel veel te goed is nog zoo zielsvergenoegd is, als eene vrouw maar zjjn kan. die haar man voor zes jaar in het tuchthuis weet 1 Dus alleen maar wat gebabbel over de familie, lieve mjjnheer, van al het overige niets. Ik laat Osten krom sluiten, als hjj een enkel woord verneemt." Ook het weinige, dat Osten nu over de ontwikkeling van zijn kind, over het ver trouwen van zjjne vrouw op zjjne onschuld en op de toekomst van den waardigen grjjsaard vernam, maakte een dieperen in druk op hem dan eenig gesprek tevoren. Reeds meende de predikant, dat hij het juiste middel gevonden had, om langza merhand deze ziel weer met vreugde en hoop op de toekomst te vervullen, en deelde Osten daarom mede, dat hjj van den direc teur der vegunning verkregen had, om met Pinksteren vrouw en kind bjj hem te bren gen, toen Osten uitriep: „Ge weet niet, hoezeer ge mjj pjjnigt door deze tijding 1 Ik had met alle kracht, die me nog overgebleven was, me zelf gedwongen tot de gedachte, dat vrouw en kind in deze wereld voor me dood moesten zjjn. En nu rijt ge de nauwelijks gesloten wonde weder open. O, mynheer, moet ik opnieuw die smart doorstaan, op nieuw die marteling van het afecheid, dat

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1