Openbare Verkooping. Een Woonhuis, Behangselpapieren, een Leerjongen Landbouw. Rechtszalen. Handelsberichten. Advertentien. Voorhanden: Randen en Nchoorsteenstukken. Axel. Ph. A. KNIERIEM, perking. Want ieder liefhebber van vo gels meent zijn diertje - hetzij bijv. eene spreeuw of een papegaai - de woor den alieiduidelijkst te hooien uitspreken ook wanneer zoo'n diertje heel onduide lijk snapt of zelfs vreeselijk krast. Ik zal dus later bij die familie aan huis wel eens gelegenheid hebben om het spreken van dezeD kanarie te beoordeelen. Dat hy nu, in die vreemde omgeving en on der al het rumoer der tentoonstelling, hardnekkig zwijgt, dit laat zich gereede- lijk verklaren. Maar wanneer ik hem later heb geboord, dan zal ik ten nutte van alle kanarieliefhebbers getrouwelijk berichten, of het inderdaad mogelijk is, een mannetjes kanarie tot het naklappen van menschel ij ke woorden af te richten. Op de tentoonstelling is een fraaie pa pegaai (een zoogenaamd rood-amazone die zes liedjes zingtveel praat en 500 mark moet kosten. Nevens de grauwe en groene papegaaien zijn nog altoos de goudvinkjes bet best afgerichtdie uit Thuringen en den Harz komenwaar men ze de melodiën der meest bekende volksliedjes leert fluiten, als bijv. „Blau blüht ein Blümelein," of „Du liebes Aug, Du lieber Stern.'' Voor zulk een rood gerokt ventje, dat tweê melodiën zuiver fluit, betaalt men hier 45 a 50 mark en meer, Te Parijs is weer een gruwelijke moord begaan, diegroote ontsteltenis te weegbrachtdaar de misdaad op klaar lichten dag geschiedde en de moordenaar ontkwam. Een gewezen kok, die in de Rue Rambuteau met een bejaarde vrouw samenwoonde was als naar gewoonte dezer dagen werk gaan zoeken maar keerde onverrichterzake terug. Toen hij thuis kwam, vond hij de vrouw op den vloer, badende in haar bloed. Door ze ven messteken was zij vermoord. De buren hadden niets bemerkt. Dat heb zucht de drijfveer van de misdaad was, kan moeilijk worden aangenomen want wel waren sommige laden opengebroken, maar er viel niet ve9l te stelen. Mar guerite Tourcant bezat niet meer dan 25 stuiversdie ze denzelfden morgen van een vereeniging voor liefdadigheid had ontvangen. Men verdiept zich in gissin gen wie de moordenaar kan zijn ge weest. Te Parijs was dezer dagen een werkman, Antoine X., reeds vele maan den zonder werk en verkeerde dienten gevolge in volslagen ellende. Hij zocht tioost bij de publieke liefdadigheideulo geerde des nachts in de bekende des asyls. Toen hij nu verleden Donderdag des morgens het asyl in de Rue Tocque ville wilde verlaten, om weder zijn treu rig straatslenteraars bestaan te gaan be ginnen, werd hp door den directeur der instelling verzocht te blijven, totdat een heer, die hem reeds vele dagen tevergeefs had opgespoord, zou komen om hem te spreken. Ga zoolang zitten sprak de directeur, met een aanmoedigenden glim lach het zal je waarlijk niet berouwen. De werkman werd min of meer zenuw- i achtig en bleef wachten. Een half uurtje later kwam de bedoel de persnon en noodigde hem tot zijn niet geringe verbazinguit om in zijn elegant rijtuig mede te rijden naar de Rue Richelieu, waar den armen drommel ten huize van notaris Mégret werd be richt dat hij ongeveer 300.000 fr. had. geërfd. Men begrijpt hoe Antoine X. ontstelde van blijdschap. Hij waan, de te droomen en kneep zich in armen de om zich te vergewissen dat hij inder daad wakker en niet in het rijk der il lusies was De notaris gaf hem intus- schen nauwkeurig verslag van den toe stand en noodigde hem uit een woning te huren en bij een kleedermakor zijn garderobe een beetje te voorzien. Maandagavond liep een omstreeks 20jarig jonkman, als Werkman gekleed, op het Kareis plein te Praag. Eensklaps bleef hij peinzend staan en ging op een J>ank zitten, in de nabijheid waarvan ee- nige kinderen aan het spelen waren. Na dat hy een tijdje kalm op de druk be zochte plek had gezeten, deed hij, naar de jongens zagen, jas, vest en hemd open, haalde een doosje lucifers uit zijn zak, stak een lucifer aan en eensklaps weerklonk een donderende ontploffing tegelijkertijd zagen voorbijgangers hoe d9 jonge man, die zooeven nog op de bank zat, in de lucht vloog. Zij. die in de onmiddelijke nabijheid waren, kregen eer. afgrijselijk schouwspel te zien. Voor hen lag het atelig verminkt lijk van een menscb van het gelaat was niets meer te zien, borst en benedenlijf lagen opeo, en aan de takken der hoornen hingen losse stukken van het lichaam. Daar nergens een wapen te vinden was meent men ook met het oog op de aangerichte verwoesting - dat de jonge man door middel van een dyna miet patroon een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Het schijnt dat de pa troon in den mond is gestoken en daarop tot ontploffing werd gebracht. Mogelijk is het ook, dat een ongeluk heeft plaats gehadsommigen meenen dat de jonge man, naar de kleeding te oordeelen, een mijnwerker is geweest en hij kan dyna miet bij zich hebben gehad, dat bij het aansteken van een sigaar ontplofte! Het mag als een wonder beschouwd worden, dat niemand van de vele perso nen, die zich in de nabybeid bevonden, gekwetst werd. Het weekblad der coöperatieve ver eeniging Syndicaat van Landen acht het raadzaam, hare cliënteele nog eens in te lichten omtrent de samenstelling der voornaamste hulpmeststoffen. Chilisalpeter bevat 15v2 tot 16 pet stikstof. In België wordt aangeno men dat de leverancier volstaan kan met 15 pet. Men heeft dan één kilo stikstof in iets meer dan 67s kilo der roestspecie. Fabrikanten van gemengde meststoffen mogen trouwens ook niet meer dan 15 pet. rekenen. De origineele balen zijn van ongelijk gewicht, wegen dikwijls 130, soms 140 kilo, zak incluis, en wor den bruto als netto verkocht, terwijl de balen niet zelden 5 tot 6 kilo wegen. Een andere stikmeststof is het zwa velzure ammoniak, langzamer werkende dan het Chilisalpeter of sal peterzure kali, omdat het ammoniak zich in den grond eerst nog tot salpeterzuur moet omzetten, hetgeen eenigon tijd vordert. Zwavelzuur ammoniak bevat 20 tot 21 stikstof. dus 1 k°. stikstof in iedere 5 kilos. Superphosphaat wordt tegen- woordig veelal bereid door het behandelen (bevochtigen) van mineraal pbosphaat met zwavelzuur (vitriool), bevat geen stikstof, maar wel phosphor zuur en hiervan minder of meer, naar mate de grondstof, het mineraal phos- phaat, minder of meer phospborzure kalk bevatte. In de superphosphaten lost het phosphorzuur gemakkelijk op, in sommige daarvan b.v. 8 pet. in gewoon water en 20 pet. in zwakke zuren. Maar in den handel komen dergelijke ryke superphos phaten weinig voor: gewoonlijk wordt maar voor 12 tot 14, of voor 14 tot 16 pet. phosphorzuur gegarandeerd. Men koopt dus bij 14 pet. één kilo phosphor zuur in 7 kilo phosphaat. Laat echter de kooper, wanneer hem een gehalte van 12 tot 14 pet., of van 14 tot 16 gegarandeerd wordi, maar op de laagste getallen rekenen, b.v. zelfs op 12 tot 14. Zit er toevallig meer in, dan is het zeker dat de leverancier het toch zoo gemeend hadhet beste is per per cent den prijs te berekenen, zooals bij het syndicaat gebruikelijk is. Thomas-slakken meel bevat 15 tot 20 pet. in sterke zuren oplosbaar phosphorzuurgelukkig dat het zich toch gemakkelijk oplost in het laboratorium der boerderijin hooi- en bouwland. Buitendien bevatten de Thomasslakken nog circa 40 pet. vrije kalk. Mineraal pbosphaat. Daarme de wordt superphosphaat bereidde sa menstelling of de rijkdom en de waarde dezer delfstof voor de industrie zyn zeer uiteenloopend. E: zijn er die meer dan 75 pet. phosphorzure kalk bevatten, andere hebben slechts weinige percenten daar van. Weet men hoeveel phosphoizure kalk een mineraal phosphaat bevat, dan berekent men het daarin aanwezige phosphoizuur door de phosphorzure kalkpercenten met 0,458 te vermenigvuldigen. Een mine raal phosphaat houdende 40 pet. phos phorzure kalk bevat 40 X 0.458 18.32 pet. phosphoizuur. (1) Ook dit wordt per percent gekocht. Te Landen kost éen percent phosphorzuur in superphos phaat 20 cent, in Thomasslakkenmeel 12 cent en in mineraal 5"s cent. K a i n i t bevat 23 tot 24 pet. zwa velzure kali en daarin circa 12 pet. kali: daarbuiten nog 13 pet. magnesia en 35 pet. keukenzout of chloornatrium om een kilo zwavelzure kali te hebben heeft men 4 kilo kainit noodig. Chloorkalium bevat daarentegen 42 tot 50 pet. kali, aldus, éen kali en 2 kilo chloorkalium. Ter aanvulling van deze inlichtingen diene nog het volgende De oorspronkelijke, geplombeerde Chi- libalen zijn meestal wrak, onhebbelijk zwaar, van verschillend gewicht, maar toch verkieselijker dan de nieuwe zak ken, 75 k#. wegende, waarin bet ook wel eens geleverd wordt, Dit kostbare zout wordt nooit in Chili reeds vervalscht, zoodat er, in die origineele verpakking wel eenige waarborg ligt voor de echt heid der waarstel eens men mengde er kaïnit onder, hetwelk er zoozeer op lijkten niet ƒ11 of 12, maar slechts een rijksdaalder kost. Men beproeve bij de teelt van bieten en aardappelen de combinatie van Chili salpeter met ammoniak om een langdu riger werking van den stikstofmest te verkrijgen hoogst waarschijnlijk zal dit een zeer bevredigend resultaat geven. Men koope geen Thomasslakkenmeel meer zonder recht op controle en ver zuime deze niet. Men beweert dat er mee geknoeid wordt door bijvoeging van goedkoop mineraal phosphaat. Zoogenaam de ossophaat is waarschijnlijk het pro duet een9r speculatie van 'denzelfden aard. Wil of meent men kalimest bij den aard- appelbouw te moeten bezigen, dan ver dient zwavelzuur kali de vooikeur. Kai nit komt d a a r b y in het voorjaar vol strekt niet te pas. voudig vermeld staat als oen grondstof voor de super- phosphaat-fabriekantcn en niet als een bruikbare mest- specie voor zichzelf j het is anders van die zijde menig maal ook als zoodanig aanbevolen geworden. Ter openbare terechtzitting der arron dissementsrechtbank te Middelburg van Dinsdag den lsten Maart 1892 zal wor den behandeld de zaak tegen G. K-, oud 17 j., molenaarsknecht thans te Vorden, ter zake dat hij, destijds zijnde molenaars knecht bij C. A. L., te Zaamslag, al daar van dezen in den loop van den zo mer van 1891 heeft vernomen, dat hij, L., voornemens was P. de K., wonende te Zaamslag het leven te benemen, ten einde daarna met diens weduwe te kunnen trouwen en vervolgens aldaar op 1 Octo ber 1891 des namiddags vijf uur en alzoo op eeu tijdstip waarop de moord nog kon worden voorkomen, van gemelden L. heeft vernomen, dat hi, L van plan was dien avond genoemden' P. de K-, In] zijn terugkeer van het Spui onder Axel.waar heen gemelde. De K. zich met zijne vrouw zooals hijbekl. en L. wisten, zich bege ven had, op te wachten, en met oen re vol ver neer te schieten dat hij bekl. al zoo kennis dragende van dat voornemen tot het vermoorden van genoemden De K.. welke moord dan ook dien avond om stieeks acht uur door voormelde L. in vereeniging van M de R., vrouw van gezegden De K., is gepleegd, opzettelijk heeft nagelaten van dat voornemen tot moord tijdig voldoende kennis te geven, hetzij aan de ambtenaren der justitie of politie, hetzij aan genoemden P. de K. In i deze zaak zijn vanwege het Openbaar Ministerie zes getuigen en twee deskundi AXEL, 13 Februari. Oude Tarwe 10,50 a 11,00 Nieuwe Tarwe 9.52 f 9 75 gge 7,26 7,35 Wmtergerst 8,50 8,60 Zomergerst 7,00 7,10 Haver 6,25 6.50 Erwten 9,25 9,50 Paardeboonen 8,00 8,50 Koolzaad ƒ11,00 ƒ12,00 Boter 1,15 Eieren 3,60 HULST, 15 Februari. Oude Tarwe ƒ12.00 a ƒ12,25 Nieuwe Tarwe ƒ11,50 11,75 o'g« 7,25 y 7;60 Gerst 8)85 9,00 Kookerwten ƒ10,00 ƒ10,50 Paardeboonen 8.25 8,60 Koolzaad 0,00 0,00 Eieren ƒ5,60 per 100 stuks. ROTTERDAM, 15 Februari. Tarwe 6,75 a 9.75 ig® t 7,25 7,80 Wmtergerst 4,50 5,10 Zomergerst 4,30 5,80 Haver 3,00 4,00 Paardeboonen 6,00 f 7,0 Bruineboonen ƒ11,00 ƒ13,76 V Voorspoedig bevallen van eene wel geschapen dochter, A. STEKETEE gelief de Echtgenoote vanM. H. HARINCK. Goes 10 Febr. 1892. De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van LEVINUS SCHUIT- VLOT, koehouder aldaar aan den Spuidyk nabij Spui, op Woensdag 24 Februari 1892, des namiddags 2 ure verkoopen. 2 Koeien, 2 Runders, 20 Hoen ders, en Hanen, Windmolen, tSnijmolen, Ladders, Kaam met toebehooren, Emmers, Tonnen, Kis ten, Tarwe- en Roggestroo, Mest, eenige huishoudelijke Goederen, enz. enz Het Bestuur van den NOORDPOLDER zal op Maandag 22 Februari is»2des namiddags 3 ure in het logement bewoond door de Wed. Rolff te Axel. VERPACHTEN DE EIGENDOMMEN VAN DEN POLDER. Het Bestuur voornoemd, C. BALKENENDE, Dijkgraaf. P. DREGMANS, Ontv. Gkiff. Uit de hand te koop waarin eene winkelzaak wordt gedreven met of zonder INVENTARIS. Te be vragen bij den eigenaar ABR. CORNE- LISSE te Axel. eene ruime keuze mr. Schilder. Ter Snelpersdrukken] van F. DIELE- MAN te Axel, kan terstond geplaatst worden.

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 3