Biimeiilandsch nieuws. liemcugd Nieuws. Afrika. De „Courrier de Bruxelles' schrijft „Van eene zijde, welke wij voor zee vertrouwbaar houden, deelt men ons bet volgende mede. „In zekere kringen hebben er heden omustbarende geruchten geloopen. Aan den Kongo zouden er namelijk eenige Eu ropeanen door de inboorlingen zyn ver moord. Deze inboorlingen waren aan de werken van den spoorweg verbonden. Maar desniettemin hebben wij geen ver dere inlichtingen kunnen verkrijgen, want de directie der spoorwegmaatschappij welke hier te Brussel is gevestigd, hult zich in het diepste stilzwijgen. Tocl: heeft een Brusselaar de heer Maurice Gaett, gisteren telegraphisch bericht ont vangen van den Kongo, dat zijn schoon vaderdie verbonden is aan den spoor wegaanleg te Matadidoor de inboorlin gen is vermoord en dat in het geheel vier Europeanen dit droevig lot hebben ondergaan." De heer D. Stigter uit Goes hield Za terdagmiddag te Colijnsplaat eene volks voordracht over „Onze landbouwtoestan- den en de middelen om die te verbeteren." Een talrijk publiek verleende den geachten spreker de meeste aandacht, Volgens hem was de toestand van den landbouw zeer treurig te achten, en dat voorname lijk te wijten aan de te hooge pachten, aan de slechte inrichting der pachtcon tracten, welke gewoonlijk zoo zijn ingericht dat de verpachter het leeu wendeei ontvangt, en aan de weinige ze keiheid die de pachter heeft dat hij op een hofstede kan blijven. De middelen ter verbetering waren, volgens den heer Stigter, lagere huur en wegneming der bezwarende bepalingen in het pacbtcon- tract en tevens vergoeding van kosten aan den huurder voor aangebrachte ver beteringiets wat volgens den spreker moet en ook kan geschieden. Vervolgens moet er gelegenheid bestaan een pachtcontract twee of drie jaren vóór het expireeren daarvan te vernieuwen, terwijl wettelijke regeling van deze aan gelegenheid zeer aanbevelenswaardig zou zijn. Ook wilde de beer Stigter veran dering brengen in de verdeeling der op brengst van den oogst. De heer J. Sturra Jz., voorzitter der afdeeling Noord Beveland der „Maat schappij tot Nut van 't Algemeen," van wie deze lezing was uiteggaan, dankte den spreker voor zijne even schoone als leer rijke voordracht. M. Crt. veroordeeld tot zes jaar tuchthuisstraf in de boeien. Toen dat vreeselijke vonnis bekend was gemaakt, droeg men een in onmacht ge vallen man de zaal uit. IV. Eene maand was er verlooptn sedert den dag, waarop Osten zijne vrouw en zijn kind voor de eerste maal aan het hart gedrukt had, om afscheid te nemeD van hen voor een tyd, die, naar hy wel gevoelde niet lang meer zou duren, en hen op aarde niet meer zou vereenigen. Ook Carlsen diens dochter en Brame hadden hem nog eenmaal de hand gedrukt, en met heilige verzekering beloofddat zij voor het geluk der zijnen zouden zor gen „ook aan gene zijde van het graf," had hy Carlsen heimelijk toegefluisterd, „ook na den niet meer ver verwijderden dag, waai op mij de dood van rnyne ellen de en schande zal verlossen." Toen was hij afgedaald in den nacht der gevange nis, waarop voor hem geen morgen meer kon dagen Want, al vond lig ook de bovenmer.schelgke krachtzijn reeds ge broken hart voor den stilstand des doods, zijne reeds verwarde hersenen voor den nacht der waanzin te bewaren zes lange jaren zoo was toch voor hem het leven aan gene zijde van den kerker zonder be koring en zonder vreugde. De eer van den man was hem ontnomen, voor hon- AXEL, den 16 Februari 1892. Koewacht. Ondanks het ongunstige we der viel onze rederijkerskamer, Tot nut en genoegen Zondagavond een zeer tal rijk bezoek ten deel. De Zangvereeni- ging Kunstliefde verleende welwillend ha re medewerking. De drie tooneelstukjes, een drama en twee blijspelen, werden flink afgespeeld. Ook de voordrachten vielen zeer in den smaak, terwijl de zang nummers netjes werden uitgevoerd. Al les getuigde van ijver 6n toewijding, van goede voorbereiding en vooruitgang. De beide gezelschappen hebben uitstekende krachten onder hun werkend personeel. Daar ieder naar zijn vermogen zich be ijverde om de opgelegde taak naar eisch te veivullen. zullen wij ons onthouden van het noemen van namen, echter mo gen wij in dit opzicht een klein onder scheid maken wat betreft de jeugdige Ro salie Wouters. Hoe onbeschroomd en na tuurlijk speelde het kleine ding haai rol, 't was alleraardigst. Gedurende de pauze werd een collecte gehouden voor een arm gezin, dat in zeer kommervolle omstandigheden verkeert, welke collecte ruim 19 francs ."opbracht, Ook de geheele opbrengst was, na af trek der hoogst noodige onkosten, ten voor deele d9r armen. Wij kunnen gerust zeggen, dat de ver- eeniging volkomen succes met hun werk hebben gehad en we twijfelen dan ook niet, dat waar het publiek hun streven op prijs weet te stellen, dit zooveel te meer hen za! aansporen op den goeden weg voort te gaan. Mogen zij ons nog menigen genotvollen avond verschaffen Hulst. Gisteren waren ter veemarkt aangevoerd 17 stuks rundvee en 47 stuks biggen. Verkocht werden 7 runderen en 7 llulst. Voor de keuring waren opge komen 8 hengsten en 13 raerriën. Het gering aantal is echter te wijten aan het slechte weder, daar een 60 merriën wa ren aangeven. De uitslag zal later be kend gemaakt worden. Hulst. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben de ambtenaren van St. Jansteen en Kauter een prachtige bekeu ring gehad. Na een slaglevering van een half uur tegen negen smokkelaars hadden zij het geluk er een te arresteeren. De overigen, allen bekenden, namen de vlucht toen eeu drietal hunner min of meer gewond waren. De aangehoudene had een schot in het been en de hand ge Het aantal aagehaalde Kilogrammen derden van getuigen had men hem van het langste beschuldigd. Duizenden had den uit de dagbladen van zijne schande gelezen. Daarmede was voor hem het ge bod uitgesproken te sterven niet door eigen handmaar langzaam zooals het Gods wil zou zijn, wanneer deze geboeide handen en voeten zich voor de laatste maal ter ruste zouden uitstrekken op het stroo van den kerker. Eene enkele maal, doch zelden drong de hoop ook in dit arme hart, wanneer 'de leeuwerikken kweelden en zweefden in het kleine stuk je blauw, dat hij door het hooge smalle venster van Gods vrijen hemel zien kon, of wanneer hij den zoelen avondwind hoor de ruischen in de kastanjeboomen van den tuin der gevangenis. Dan dacht hy aan vrouw en kind, aan den snellen gang des tijds, aan toekomstige vrye dagen. Vermetele drooraer, zelfzuchtig mensch 1 riep hem dan weer de stem der vertwijfe ling toe. Gy wilt het dierbaarste, wat u geschonken is, de schande bereiden, aan de hand van een gevangene door het le ven te gaan Neen, nooit mijn dood zal u voor zulk een lot bewaren. Dat waren Osten's gedachten in waken en droomenzijn haar vergrijsde, zyne lichaamskracht nam zichtbaar at. Gees telijken bijstand weesj hij beslist at. „Mij geschiedt naar recht," zeide hij steeds tot den waardigen ouden predikant van het tuchthuis, terwijl hjj treurig met het hoofd zout bedroeg ongeveer 350. Hulst. De loting alhier is zeer kalm en bedaard afgeloopen. is op andere jaren do markt des middags nog met nieuwsgierigen en loteiingen bedekt, dit jaar was er niets meer te bespeuren, daar de loteiingen terstond na de trek king naar hunne gemeente terug trokken. Des avonds is er nog wat straatschen derij gepleegd. Tot pastoor te Huntenisse, is be noemd de heer L. F. M. Verwiighen, kapelaan te Breda. - Aan den oever van den Thomaes polder ontstond Zaterdag 11. eene oever afschuiving ter lengte van ongeveer 150 M.bii eene breedte van 70 a 80 M. zonder dat de bestaande oeverwerken daardoor eenige schade hebben geleden of er eenig gevaar ontstond. M. Crt. Vrijdag-avond omstreeks 7 uren is aan de Amsterdamsche vaart tusscben Halfweg en Haarlem een 21- jarige schippersknecht aangerand door drie hem onbekende personen, die getracht hebben hem zijn geld te ontnemen, hij was in het bezit van 10 die hij op zijn borst bad geborgen, zijne kleeding was van onder tot boven gescheurd en zijne jas en pet was hij kwijt. Een der aanval lers heeft hij te water gegooid, die zich zelf heeft gered. De politie te Halfweg en te Amsterdam is met het voorval in kennis gesteld. Van Zaterdag op Zondag zijn door de politie te Leiden aangehouden een letterzetter en een kantoorlooper, die, na tot 1 uur feest te hebben gevierd, als be- hoorende tot leden der Zangvereeniging op een hofje aan den Stationsweg kip pen uit een gesloten hok hebben ont vreemd. De dieren, door hen op de na dering der politie weggeworpen, werden door haar in beslag genomen. Tegen hen wordr, proces-verbaal opgemaakt. Te Bergen-op-Zoom hebben Vrij dag avond bij het lokaal van het leger des heils vrij ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Bijna alle ruiten werden ingeworpen. Ook by een paar ingezete nen waar de „offfcieren" van het heils leger inwonen, waren glazen ingegooid. De politie dreef de menigte uiteen, waar na de orde en rust spoedig waren her steld. schudde. „Ik heb als jongeling, naar ik dacht, met het volste recht, wraak uitge oefend, die alleen God toekomt - en nu moet ik de vergelding dragen." Den ouden leeraar SDedefl zulke woorden door het hart. Zij versterkten hem in datgene, wat hem het edele, open gelaat van den gevangene van den beginne af getuigd had, dat deze aan de misdaad, waarvoor hij hier leed, onschuldig was, en dat de diepte der vertwijfeling in korten tyd lyt en ziel van den man moest vernietigen. Hy drong er bij den directeur der gevan genis, een ouden, knorrigen soldaat, sterk op aan, dat hij hem zou toestaan met juf frouw Osten in briefwisseling te treden, om den gevangene tot andere gedachten te brengen en voor een zekeren dood te bewaren. Hy verzocht telkens weer, dat juffrouw Osten met haar kind met Pink steren haar man eens zou mogen bezoekeD. Eindelijk kreeg hy een bevestigend ant woord onder voorwaarde, dat hij in de brieven niets zou plaatsen, wat den ge vangene in diens stijfhoofdige bewering zijner onschuld zou kunnen versterken. De predikant schreef nu terstond aan juf frouw Osten en verzocht haar hem zoo vaak mogelijk bericht te willen zenden van haar en haar kind, daar zulks voor den toestand, waarin baar man verkeerde, dringend noodzakelijk was. Met Pinkste ren zou zij met haar kind hem mogen bezoeken. Het tuchthuis stond in C., Zaterdagmiddag ontdekte de dood graver van bet nieuwe kerkhof te Zwolle, dat de in het lijkenhuis geborgen armen bus opengebroken er. een groot deel van den inhoud daaruit ontvreemd was. Aan de politie mocht het gelukken den ver moedelijken dader beschonken aan te houden, zynde de arbeider T. Toezen, die na eerst halsstarrig te hebben ont kend, eindelijk bekende pl. m. ƒ4,60 uii die bus te tiebben ontvreemd. De Berlijnsche correspondent der N. R. Ct. schrijft Sinds eenige dagen heerscut hier eene sensatie, die nog veel meer drukte geeft dan de beweging over het schoolwetont- werp of over de nieuwe inkomstenbelas ting. Er wordt zelfs nog meer ovei ge sproken dan over de aanschrijving van den kroonprins van Saksen wegens mis handeling van recruten door onderofficie ren. Want de drukte, door het nieuwe onderwerp veroorzaakt, dringt door tut in de huisgezinnen. Dat onderwerp is een sprekende kanarievogel. Wanneer men nu weetdat er te Ber lijn bijna geen gezin is waar geen geve derde zanger in een kooitje rondspringt, kan men zich eenigermate voorstellen wat een sprekende kanarievogel voor ons beteekent. Dat is voor Berlijn zeker lienduizemimaal belangwekkender dan de mooiste ministeiie6le crisis op bet oogen- blik zou kunnen zijn. Het vogeltje is voor iedereen te zienwant het is het groote punt van aantrekking op de ten toonstelling, die door de alhier bestaande Vereeniging van vogelvrienden wordt ge houden en waar nagenoeg 2600 inzen dingen zijn bijeengebracht. Ik heb den kleinen kunstenaar gezien. Het is een allerliefst diertjegoudgeel met bruine vleugeltjes en een zeer lang staartjeook voor bet uiterlijk wat wij noemen een „Staatskerk" Men heeft het eene eereplaats gegeven, eene tafel met rood zijden kleed, waaraan gouden kwas ten hangen. Daar troont de kleine zan ger in zijne galakooi, omringd door dichte menschengroepen, die hem de allerliefste vleiende naampjes geven, doch spreekt geen woord, Zwijgend neemt hij alle huldi gingen aan, schudt zijn staartje, wipt van het eene stokje op het andere, en laat zich door niets uitlokken om zelfs maar eenig geluid te geven. De eigenares is eene dame uit den kring mijner bekenden. Zij verzekert dat de kleine springer, wanneer by in zyn goed humeur is, duidelijk zegt„Maetz- chen, wo is Maetzchen, mein Maetzchen!" Hij spreekt dus de liefkozende woordjes na, die men bij kamervogels het meest gebruikt en die hij ook gewoon was van zijne meesteres te hooren, Verscheidene personen verklaren, dit zelf te hebben gehoord. Gelijk ik zeg, ik ken de dame persoonlijk, en dus wil ik, ook zonder haren lieveling ooit te hebben gehoord, j haar op haar woord gelooven dat hij het zoo mooi doet. Maar toch met eene be ongeveer twaalf mijlen van de oude bis schopsstad, waar Osten veroordeeld was, en in welker nabyheid Wunnershausen lag. Per omgaande post ontving de predikant een brief vol roerende dank van de arme, diep gebogen vrouw, waarin tegelijkertijd de vaste overtuiging doorstraalde, dat bet, waarschijnlijk reeds binnen kort, gelukken zou de onschuld van haar man aan den dag te brengen. Het waren inderdaad ge wichtige gebeurtenissen, waarop deze lioop steunde. Eerst vertelde zij in haar brief het een en ander van haar kind, hoe voor spoedig het opgroeide, en deelde dan mede, dat zij, kort na Osten's veroordeeling, een brief ontvangen had van baar schoonmoe der, waarin deze haar vriendelijk verzocht met Heinz bij haar te komen. Zy bad zulks echter afgeslagen, om steeds zoo dicht mogelijk bij baar man te zijn. Nu echter volgden de mededelingen van het hoogste gewicht. Wordt vervolgd.

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2