No. 385. Woensdag 17 Februari IHJhï. 7e tiaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u wsc h - V I a a n d e r e 11. F. DIELEMAfl, Buitenland. 18. feuilleton. Op een valsch spoor. lsciii; tOlllUNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden Jranco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Engeland. Het getal werkstakende ko- lendragers te Londen werd gisterenmor gen geraamd op 600u. De beweging draagt een ernstig karakter, daar geen arbeidersvereeniging zoo flink georgani seerd is als die der kolendragers. Ten minste 90 pet. van de kolendragers be- hooren tot den bond, terwijl men over voldoende fondsen beschikt om de wor steling langen tijd vol te houden. Er bestaan zeer veel grieven tegen de fir ma Cameron, aan welke de arbeidersten laste leggen dat zij zich nooit gehouden heeft aande Manson House-overeenkomst. Gisteren werd slechts bier en daar ge werkt, door weinigen. De werkstakers schenen vast besloteu don strijd voort te zetten. De politie had maatregelen ge nomen om rustverstoringen te voorko men, doch men vreesde voor wanorde lijkheden tusschen de werkstakers en de arbeiders, die zich niet hadden aangeslo ten. Onmiddellijk zijn de prijzen der steen kolen te Londen gestegen. - Vrijdag bad te Manchester de bij eenkomst van de gedelegeerden der mijn werkers van Groot-Brittanie plaats. Of schoon de zitting geheim was, verneemt men toch dat eene verklaring van werk staking in al de steenkolenmijnen van het Vereenigd Koninkrijk is besloten. De dag, waarop de werkstaking een aan vang zal nemen, zal in eene volgende zitting bepaald worden. Na de eerste week der werkstaking zal worden uitge maakt, of er reden bestaat haar al dan niet voort te zetten. De arbeiders zul len verwittigd worden, dat zij de con tracten met de patroons moeten opzeggen, opdat de werkstaking gelijktijdig en al gemeen zij. Morgen zal eene tweede zit ting worden gedouhen. Italië. Ook de nieuwe processen te gen de anarchisten te Rome geven aan leiding tot rumoerige terechtzittingen. Toen een der verdedigers verklaarde, dat hij bij de voorvallen den len Mei aan wezig was en dus als ooggetuige sprak, dreigde de voorzitter hem het woord te ontnemen. Een algemeen gemompel van afkeuring werd in de zaal vernomeD' De president dreigde de zaal te doen ont ruimen. Hiertegen begonnen de getui gen, de beschuldigden en het publiek zoo luide te protesteeren, dat de zitting moest worden geschorst. Span je. Te Barcelona neemt de bewe ging onder de anarchisten toe ten gevol ge van het aan tien anarchisten te Xeres voltrokken doodvonnis Dinsdagavond ontplofte te Barcelona een bom in het centrum der stad een man werd gedood en drie zijn gewond. In een dorp der provincie Zamora bra ken wanordelijkheden uit. De manifes tanten hieven oproerige kreten aan, doch de oorzaak der ongeregeldheden moet meer van localen dan van politieken aard zijn geweest. De terechtstelling te Xeres is gepaard gegaan met alle formaliteiten en wreede plechtigheden, welke nog aan de inquisi ,ie herinneren. Nadat het doodvonnis aan de veroordeelden was voorgelezen, wer den zij onder geleide van hun biechtva ders monniken behoorende tot de orde van vrede en liefdadigheid, naar de met rouwfloers bekleede kapel gebracht, waar UIT HET HoOGDUITSCH VAN M. LILIE. -o»;cw „Ook dat moet ik toegeven." Na dit ondeizoek begon het pleidooi van den aanklager en van den verdediger. De beide voordrachten waren voorbeelden van welsprekendheid beide mannen zijn na dien tjjd buitengewoon beroemd ge worden. De advocaat des aanklagers bewees uit Osten's verleder., dat deze iemand was, die handelde naar de indrukken van het oogenblik. Daaruit liet zich de eerste en de tweede misdaad van Osten verklaren. De aangeklaagde had te worstelen gehad met broodsgebrek hulp van zijne familie had bij bijna niet te verwachten en riep hy die in, dan was ook zijne woonplaats ontdekt. In dien toestand besloot hij hij den schout in te breken. Hp had er voor gezorgd, dat hij de inrichting van het gebouw goed kende, en door zijne tegen woordigheid op het oogstfeest kon de ver denking moeiljjk op hem vallen. Hjj al leen in het dorp bezat de kracht en de werktuigen voor de daad. Waar hij ge durende den tijd, dat de inbraak gepleegd werd, vertoefd had, kon hjj niet bewijzen zij dien geheelen laatsten dag in gebe den moesten vertoeven. Bij het betre den der kapel weende Bussigni bitter en Zarzuella viel bewusteloos in de armen der opzichters. Lamela toonde meer te genwoordigheid van geest en sprak zijn kameraden moed in. Kalm was alleen Lebryana, hij rookte een cigarette terwijl het vonnis werd voorgelezen. Lusigni verklaarde dat Labryano hem in het on geluk had gestort. Het proces moet aan het licht hebben gebracht, dat het plan bestond zich van de gevangenis, het stadhuis, net gerechts gebouw en de kazernen meester te ma ken en het eigendom der burgers onder elkander te verdeelen. De samenzweer ders rekenden daarbij op de hulp van een vijftig man van bet garnizoen aldus ver klaarden zij den kreet„verraad" die gehoord is, toen de oproerlingen bemerk ten dat de militairen zich niet bij hen aansloten. Natuurlijk ontkennen de soldaten zulk een voornemen gekoesterd te hebben. De revolutie zou tegelijkertijd te Cadix, San FernandoPuerta de Santa Maris Puerto Real, Bornos en Lebrija uitbreken. Het berkenningsteeken der anarchisten was het woord „Salud." Voortdurend liepen patrouilles gendarmen door Xeres, de laatste dagen vóór de terechtstelling. De troepen waren in de kazernes gecon signeerd. Verscheidene gezinnen verla ten de stad. Te Cadix, waar de zetel der beweging schijnt, moet. de politie in de laatste da gen een goede vangst hebben gedaan. Te Barcelona zijn proclomaties aan geplakt met het opschrift: „Het bloed wordt betaald met bloed." Er wordt zpn poging daartoe was volkomen mis lukt. Daarenboven hadden twee onberis pelijke getuigen hem herkend, toen hij voor hen in het bosch gevlucht, was. En dan vooral zjjne houding na de daad Zijne niet te vertrouwen bereidwilligheid om Carlsen schadeloosstelling te geven, om diens zwijgen te koopen zijne mis lukte poging om iemand, die reeds lang gestorven was, als den dader aan te ge ven, zonder eenig bewijs voor zijne be wering eindelijk dat grove en lage kunst stuk met dien ongeteekenden brief en de aan den rechter toegezonden muntenze ker het weik van een zijner helpers al deze omstandigheden dwongen hem om met de innigste overtuiging het »schul- dig" over den aangeklaagde uit te spreken. De rede van den verdediger was nog hoogdravender en fijner dan die van den aanklager. Hij wees er op, hoe goedhar tig de aangeklaagde zijn moest, daar al len, die met hem in aanraking kwamen den invloed van zijn karakter ondervon den, en bevooroordeelde tegenstanders van Osten zijne warme vrienden geworden zijn, zoowel Carlsen als hijzelf. Verder had de aangeklaagde wel eene hartstochtelijke r.atuur, maar tot eene lage misdaad en met name tot eene inbraak om diefstal was hij niet in staat. Als hij op geld gesteld was dan zou hij wel het een of ander middel gevonden hebben om zijn vaderlijk erfdeel los te krijgen. Zjjn ge- heele leven bewees integendeel rene ver hevene onverschilligheid voor het bezit van geld of goed, anders zou hij in zijne geboorteplaats gebleven zijn anders zou hij niet voor de eerste maalom Cailsen schadevergoeding te geven de hulp der zijnen ingeroepen hebbenzich niet in een dorp als een slotenmakertje neergezet hebben. Dat Osten werkelijk in den tijd waarvan sprake is, naar Westerode ge- loopen is, omdat zijn kind werkeljjk on gesteld was, scheen hem buiten allen twjj fel. Juffrouw Osten had het Carlsen on gekunsteld meegedeeld, en Brame had de ongesteldheid van het kind bevestigd. Den volgenden morgen had de schout de lan taarn nog op de tafel zien staan, en wan neer Osten, zooals men aanneemttijd gehad had den roof spoorloos te laten veidwijnen dan zou hij de lantaarn Ook wel verborgen hebben. De dokter van Westerode geert zelf toe, dat hij de vo rige nachten weinig geslapen heeftdit maal had hem de slaap overmand en voor de eerste maal had hij de nachtbei niet gehoord. Daarenboven was het dui delijk, dat, wanneer Osten de dief ge weest was, hjj het snelst en het veiligst door den boomgaard èn den roof èn zich zelf zou geborgen hebben. De laan langs te gaan, was niet alleen een omweg, maar ook gevaarlijk. Daarom verdiende Brame volkomen geloof, wanneer hjj betwist, dat de onbekende zjjn meester geweest is. verklaard, dat vele bommen te gelijk op verschillende plaatsen zullen ontploffen. De bevolking verkeert in grooten angst. Talrijke patrouilles gendarmen doorkrui sen da stad. Verscheidene personen zijn in hechtenis genomen, onder wie twee Franschen en twee Italianen. In de woning van eon hunner vond men twee gevulde dynamietbommen. Het gebouw eener timmerlieden-vereeniging was met zwart doek behangen, waarop te lezen stond„ter eere van de slachtoffers van Xeres." De politie verwijderde het doek en nam zes personen, (lie zich in het gebouw bevonden, in hechtenis. Te Cordova is eene vereeniging op gericht, die zich ten doel stelt den kwa den invloed der anarchisten op de ar beidende klassen te bestrijden door de belangen der werklieden te behartigen en hun lot, zoowel zedelijk als materieel, te verbeteren. Dat streven vindt veel ondersteuning bij de bevolking. Naar mededeeling der Spaanscbe regeering heeft de politie de geheele or ganisatie der anarchisten te Barcelona ontdekt. Zij stonden in betrekking tot 't buitenland. Eene uit enkele anarchisten bestaande bende richtte verwoestingen aan in de omstreken van Xeres. Zij wordt ijverig achterna gezet. Er blyft in die streken nog steeds eene paniek heerschen de winkels en de koffiehuizen worden reeds vroeg in den avond ge sloten. Te Cadix en Barcelona vonden arres- tatien plaats. In het bezit der in hech tenis genomenen werden wapenen ge vonden. Deze onbekende is naar alle waarschijn lijkheid Willem Grote. Eerst had deze beproefd door het stalvenster en langs den ladder op Jensen's kamertje te komen. Hij had echter het luik gesloten gevon den, de „oude Hans" had hem herkend, de honden hadden aangeslagen. Toen was hij van buiteu door het venster van den hooizolder binnengekomen. Dat Grote de inbraak moet gepleegd hebben, daarvoor pleit ook de gewichtige omstandigheid, dat Carlsen's papieren onaangeroerd zijn gebleven, terwijl een onbekende er zeker in gewoeld zou hebben. Eindelijk pleiten nog daarvoor de soortgelijke inbraken in de omstreken van Verden, waaruit Grote afkomstig is, die ook de ougeteekende brieven met de munten geschreven en verzonden heeft. Zijn geweten kwam er tegen op, dat een onschuldige zou veroor deeld worden, en hij hoopte en verwacht te. dat de gezworenen evenzoo zouden oor- deeleu. Na deze rede trokken de gezworenen zich terug. Eene doodelijke stilte heersch- te onder de menigte, toen de scheidsrech ter weer binnenkwam en met bevende stem het ontzettende schuldig over Osten uitsprak, waarvan geen beroep op een hooger aardschen rechter mogelijk was. Naar eer en geweten hadden de ge zworenen het vonnis geveld wel i waar slechts met zeven tegen vijf stem men, zooals men later vernam. Osten werd

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1