Binnenlandscli nieuws. der artillerie, die door zijn ondergeschik ten wegens zijn ruwe behandeling zeer gehaat was, trad op zekeren morgen voor de troep en wenscbte goeden morgen. Volgens gebruik moest daarop de ge meenschappelijke groet der troep als dank betuiging volgen. Dit bleef volgens af spraak achterwege. De overste gmg nu naar den oudsten onderofficier en wensch te dezen persoonlijk goeden morgen. Toen ook die groet onbeantwooid bleef, greep de overste zjjn revolver en schoot den onderofficier neer. Hij trad nu op een tweeden toe, het zelfde voorval werd herhaald en ook deze doodgeschoten. Nu trad de overste voor het front en bood opnieuw de troep zijn morgengroet aan, waarop het voorgeschreven antwoord volgde. En nu zijn er nog menschen die aan de hinnaniteitsbegrippen onzer gezegende negentiende eeuw twijfelen 11 België. Volgens de „Etoile Beige" zou het afdeelingsonderzoek der voorstellen van de regeering, betreffende de herzie ning der grondwet tot Woensdag zijn uitgesteld op verzoek des Komngs, die vóór de gedachtenwisseling in de afdee- lingen nog met enkele afgevaardigden wenscbte te confereeren. Een schijn van waarheid verkrijgt dit bericht door het feit, dat de heer Woes te op verzoek des Konings geruimen tijd ten paleizo vertoefd heeft. Uit Antwerpen wordt aan den „üour rier de Bruxelles," een ultra-clencaal blad dat zich nog maar met met het denkbeeld der grondwetsherziening kan verzoenen, gemeld dat Maandag de af gevaardigden en Senaatsleden voor Ant werpen bijeen geweest zijn om over hunne houding tegenover de grondwets herziening van gedachten te wisselen. Besloten werd, zoo zegt de berichtgever stellig te kunnen verzekeren, dat zij de grondwetsherziening tot het uiterste be strijden zullen. Er is evenwel geen ont komen aan dan zullen zij het behoud van den belastingcencus als maatstaf van kiesbevoegdheid verdedigen, het re ferendum in eiken vorm bestrijden en een nieuw artikel voorstellen betreffende het gebruik der talen, hetwelk eens voor al de taalquaestie beslist tot algeheele bevrediging der Vlamingen. Waarschijnlijk in verband met dit be richt verzekert de „Courriei' op eene andere plaats dat door eenige invloedrij ke leden der rechterzijde een voorstel zal worden ingediend om wat de kies- rechthsrvorming betreft, de grondwets herziening te beperken tot eene verla ging van den kiescencus tot 10 frs. De onderstelling, dat men met zulk voor stel eenige kans van slagen zou kunnen hebben, is inderdaad naïef. De Provinciale Staten van Noord-Hol land hebben met 30 van de 59 geldige stemmen gekozen tot lid der Eerste Ka mei den Heer A. PRINS, oud-lid dier Kamer. - Met 1 Maart zal aan 's rijks munt te Utiecbt een aanvang worden gemaakt met de aanmunting van nieuw zilver geldguldens, kwartjes en dubbeltjes. Voor de eerste maal zal dan van den ■ieuwen stempel met den beeldenaar van H. M. Koningin Wilhelmina worden ge bruik gemaakt. In het „Maandblad" tegen vervalschin- gen schrijft dr. P. F. van Hamel Roos het volgende: „Zooals in een der vorige nummers van het „Maandblad" stond, is op het laatste te Weenen gehouden congres van scheikundigen en microscopistec een voor stel van mij aangenomenom over te gaan tot het samenstellen van een code voor voedingsmiddelen, d. w. z. een Woor denboek waarin voor ieder artikel en voornamelijk voor de in ieder land ge produceerde artikelen de samenstelling nauwkeurig wordt aangegeven daarbij vooral met plaatselijke omstandigheden rekening houdende. Het is duidelijk dat een dergelijkzoo nauwkeurig en volle dig mogelijk samengesteld werk. wil het aan het groote doel beantwoorden als basis zal bebooien te dienen bij de be oordeeling van voedingsmiddelen en dran ken, zoowel in eventueele vermoedelijke gevallen van vei valsching, als in handels zaken waar nog maar al te dikwijls zulke vage begrippen heerschen omtrent de samenstelling der waren, die billijKer- wijze kan verlangd worden dat de eerlijke handelaar daardoor soms ernstig schade lijdt. „Het is nu mijn voornemen voor ons land, evenals zulks door de aanneming van mijn voorstel in Oostenrijk geschiedt, een dergelijken Code samen te stellen en in eene Hollandsche en Fransche be werking uit te geven met het oog op het gebruik in het buitenland Dat bij dezen langdurigen en veelomvattenden arbeid de medewerking van allen, die op hei gebied van levensmiddelen-chemie ervaringen hebben hoogst wenschelijk, ja onontbeerlijk isspreekt vanzelfen ik wensch dus deze in de eerste plaats dringend uit te noodigen mij, hunne ge gevens te doen toekomen. De UITSLAG der Loting voor de Na- tionale Militiie der Lichting 1892, in de gemeente Axel, L als volgt: Reclames Namen dei Lotelingen WEI/, den 12 Februari 1892. Dank zij de aanwezigheid van een sterke politiemacht en het flinke en be zadigde optreden daarvan, is do loting voor de nationale militie alhier zonder vechtpartijen afgeloopen. Hulst. Te gelijk met de wekelijksche graan- en veemarkt valt a. s. Maandag de paardenkeuring samen uitgeschreven door de Commissie ter bevordering en ter aanmoediging der paardenfokkerij in Zee land van wege de Zeeuwscbe Maatschap pij van Landbouw. Deze keuring zal zeer belangrijk zijn daar er door het Rijkde Provincie 5 en de Maatschappij tot bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland voor deze provincie een totaal bediag van 86.50 aan prijzen en premiën wordt uitgeloofd en terwijl er tergelijkertijd keuring zal gehouden worden voor inschrijvingen in het Nederlandsch Paardenstamboek. Daar er verscheidene hengsten en mer riën zullen worden aangevoerd zal een druk bezoek zeker niet achterwege blij ven. 1 Joseph Martinet 2 Jozias van de Velde 3 Pieter van Langevelde 4 Petrus de Regt 5 lAdriaan van Dixhoorn 6 Eduardus Bernard 7 I Pieter van den Broeke 8 J. W. F. Vrielink 9 Jannis de Kraker 10 lAdriaan Verschelling Guillaam de Bruijne Pieter Hamelink Bdumond Verbruggen Simon Jansen Willem de Groote Pieter deFeijter Cornelis Naessens Marinus Oppeneer Jan Koster Marinus van Hermon Jan Schieman Jacob Goossen J. P. Seghers D. C. Wolfert Marinus Koekoek Leendert Deij Krijn Witte Eduardus Martinet Levinus van Tatenhove Pieter Johan Kruijsse E. B. van Acker. Geene Broederd. Geene Broederd. Broederd. In dienst Geene Geene Broederd. Geene Geene Geene Geene Eenige z. Geene Broederd. Broederd. Geene Geene Geene Geene Te kort Broederd. Geene Te kort. Eenige z. Geene Geene Geene Geene Geene Werd de Wilhelmina-Vereeniging tot Besch. v. Dieren, Afd. Axel, eerst sedert kort geleden opgericht, zij heeft, en te recht- gemeend, allereerst zich te moeten toeleggen op de verbetering der slachtwijze, die ook hier ter stede nog zooveel te wenschen overlieten die in den volsten zin des woord wreed mocht beeten. Met het oog hierop, werd door het Bestuur besloten zich en toestel 10 hart sneller. Dit nu wordt den studenten niet verteld, neen! Zij mogen het zien. Een levend dier werd daar op een tafel ge bonden, waarna het hart door het uitzagen van eenige ribben wordt blootgelegd. Door middel van electriciteit wordt vervolgens dezwerf- zenuw, die ook blootgelegd is, geprikkeld, terwijl de studenten met lange halzen zien, hoe de hartklop sneller gaat; hoe het angstige hart van het weerlooze en gemartelde dier zich schokkend uitzet, en dan weer plotseling inkrimpt. En wie weet, hoevele leerlingen dan tehuis de proef herhalen. Die gruwel - zoo laat de N. Zwolsche Courant, waaraan ik de laatstgenoemde proefneming ontleende er op volgen mag niet voortduren! Wij moeten Christelijke Universiteiten heb ben Tevens spreekt het blad de hoop uit, dat, nu er in ons land een storm van verontwaardiging en toorn tegen de gruwelen der 'Vivisectie opgaat, de leiders der anti-vivisectie-beweging het ijzer zullen smeden terwijl het warm is. Zoo werd ook, om niet meer te noemen, volgens het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage in een onzer gasthuizen een konijn gevonden met uitgestoken oogen, waarvan de bloedende holten met watjes waren gevuld, terwijl het dier in het leven werd gehouden voor een volgende proef, ofschoon er tal van andere konijnen aanwezig waren, waarop de geleerde hee- ren andere proeven konden nemen. Gij bemerkt dus ons land is van de gruwelen der vivisectie diet uitgeslotenhet is bij ons niet veel beter gesteld dan in het buitenlandgeen wonder want de vivisectie is internationaal. Heeft men b. v. in Duitschland, Frankrjjk of eenig ander land de een of andere proef genomen en kwam men tot een zeker resultaat, dan duurt het niet lang, of ook in ons land neemt men diezelfde proef. Gij ziet derhalve, hoe noodzakelijk het is, dat een ieder, die nog eenig zedelijk gevoel bezit, met alle kracht tegen die gruwelen ge tuige, en de schande der vivisectie uit den weg helpe ruimen, ten einde de eer van ons Vaderland te redden. Maar het zijn niet alleen de gruwelen, de schier ongeloofelijke folteringen der vivisectie op zichzelf, die wij u schetsen, die ieders hart met diepe verontwaardi ging moeten vervullen, neen er is nog een andere reden, waarom zoovelen uit alle rang en standen zich terecht tegen de vivisectie verzetten, en niets vuriger wenschen, dan dat die gruwel afgeschaft worde; en die reden ligt daarin, dat die dieren bij voorkeur weten schappelijk misbruikt en gemarteld worden, die wegens hunne roe it rende toegenegengeid en trouw jegens den mensch, voorwaar aller eerst op bescherming aanspraak hebben ik bedoel het dier, dat door de zenuwgevoeligheid en zielvermogen reeds zooveel menschelijks heeft de hond. Hij is het zinnebeeld der trouw. En vragen wij, waarom juist de hond voor de vivisectie wordt ge bruikt men antwoordt droogwegomdat geen ander warmbloedig dier zoo goedkoop te verkrijgen is Welk een platte ruwheidWelk een lage gierigheid bij dienaren der wetenschap, om voor schoone en zedelijke doeleinden zooals zij het noemen niet het kleinste gel delijk offer over te hebben Hebben wij zoo getracht, u den aard te schetsen van de afschu welijke experimenten, die er bijna dagelijks in de physiol. Labora toria plaats hebben, zoo willen wij vervolgens aan de hand van des kundigen nagaan, of dat vreeselijk lijden voor het welzijn van den mensch en ter bevordering der wetenschap onontbeerlijk is Vragen wij de vivisectoren, met welk doel zij die onmenscheljjke wreedheden plegen, dan wordt ons door die geleerde heeren natuurlijk geant woord, dat deze martelproeven oplevende dieren slechts noodgedron gen nemen en dat dit alles met een menschlievend doel geschiedt! Gij leeken, zoo roept men ons toe, moet niet denken, dat dit alles zonder geede gronden geschiedt. Neenwij zijn er op uit, uw lichamelijk heil en welzijn te bevorderen en de wetenschap verder te brengenEn met zulke schoonklinkende woorden, wordt als met een tooverslag het publiek het zwijgen opgelegd. En mocht zich iemand op zedelijke gronden terecht tegen de zedelooze praktijken der vivisectie verzetten, dan wordt hij als een menschenhater beschouwd, die het leven der dieren boven dat der mensehen stelt. En hoevelen worden er niet gevonden, die dergelijke schandelijke proefnemingen op levende dieren goedkeuren, omdat hun doctor zegt, dat het nut aanbrengt. Men neemt zulk een klakkelooze bewering eenvoudig als goede munt aan, terwijl men zoodoende alleen op ge zag gelooft, en zich maar al te zeer laat misleiden. Maar is de bewering van vele geleerden, dat men die proeven neemt in 't belang van menschheid en wetenschap, dan waarlik waarheid V Helaas het goedgeloovig publiek, laat zich, zonder ooit eenig nut van de vivisectie gezien te hebben, door dit schoonklinkend voorwendsel der geleerden als 't ware n-rcotiseeren, en neemt zulks op goed geloof aan, te meer nog, daar het grootendeels door égo-

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2