No. 582. Zaterdag 15 Februari 1892. 7e Jaar$». Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. F. ÜIELEMAN, AXEL. Buitenland. AXELSCHE EOERAIXT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag1- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!, numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Ad ver ten tien van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Dnitscliland. E9n lid van den Rijks dag heeft de leer verkondigd, dat de recruten verleerd hebben in hun onder officier den plaatsvervanger Gods op aar de te zien. Wanneer men het volgende leest over de mishandelingen waaraan in het Saksische leger de recruten dikwijls van wege dergelijke plaatsvervangers blootstaan, dan zou men moeten vragen of de geachte afgevaardigde wel goed present was, toen bij zijne orakel taal vei kondigde. Een paar voorbeelden slechts. Er wa ren onderofficieren die hun recruten dage lijks 50 100 ja soms 150 slagen lieten toedienen met den sabelkoppel. Een der sergeanten liet zijn recruten een sigaar aausteken en dan den looppas uitvoeren Als bij 50 geteld had moesten de sigaren geheel opgerookt zijn. Een andermaal liet dezelfde onderofficier zijn soldaten 1800 maal achtereen de diepe kniebui ging maken. Zekere sergeant Pflug was vooral scherp zinnig in het uitvinden van kwellingen. Dagelijks werdeD zijn recruten geslagen en mishandeld, dikwijls bij de haren ge sleept en met het hoofd tegen den muur gebonsd. Bij een inspectie liet hij de soldaten gedurende 5 minuten de teenen der vuile sokken uitkauwen. De recru ten, die bij het oefenen van den para depas de knieën niet voldoende stiekten liet bij de beenen over een paar stoelen leggen en ging dan op de knie zitten. Schreeuwden de mannen van pijn dan hield Pflug hun den mond dicht, terwijl hij ze met de andere hand in het gezicht sloeg. Een ander onderofficier was zoo ge woon slagen uit te deelen, dat hij 4 sla gen een pond worst noemde, welke pon den worst de recruten in hun boekje dankbaar moesten noteeren. De onderofficier Zehme liet zjjn man schappen soms des nachts opstaan en met helm en sabel en verder alleen in hun hemd gekleed een half uur lang den looppas oefenen. Weer een ander ser geant liet eenmaal een der recruten 1889 maal het geweer presenteerende man viel ten slotte flauw en moest naar het hospitaal worden vervoerd. De onderof ficier Kujen dwong eens een van zijn manschappen, die dagelijks het slacht offer van zijn kwellingen waszijn ei gen uitwerpselen op te eten nadat hi] deze met zout had laten bestrooien. De onderofficier Gilsdorf maakte zich niet alleen schuldig aan mishandeling, maar schaamde zich ook niet geschenken van zijn recruten aan te nemen geld van hem te leenen en in enkele gevallen geld achter te houden. Bedienden zijn man schappen hem niet spoedig genoeg naar zijn zin, dan liet hij hen diepe kniebui gingen maken, eene zelfs tot 900 maal toe, zoodat de vloer geheel nat was van het neergeloopen zweet. Frankrijk. Aan de „Ecole centrale,'" waar de jongelieden hunne opleiding ont vangen als ingenieur, hebben onstuimige tooneelen plaats gehad. Aan die school is het namelijk een oud gebruik, dat de kweekelingen driemaal 's jaars in op tocht eene wandeling doen door de za len. De directeur r.u was van oordeel, dat daarbij al te luidruchtige manifesta- tiën voorvielen, en dientengevolge heeft hij het oud gebruik verboden. Vandaar ontevredenheid onder de jongelieden. Tot dusver ging echter alles nog goed. Maar nu heeft de directeu; die van meening was dat er eene strengere tucht onder de kweekelingen moest zijnnog twee andere gebruiken verboden, hierin be staande dat de studenten jaarlijksop Paschen, 's avonds al zingende een op tocht door een gedeelte der stad houden, met schilderachtige lantaarns, voorzien van vroolijke opschriften, en, ook een maal 's jaarsin een der schouwburgen eene voorstelling geven van de voor naamste gebeurtenissen van het jaar, met aanduiding van de personen, die er eene rol bij hebben gespeeld. Over het het onderwijze nd personeel der school werd hierbij tevens op vermakelijke doch niet op boosaardige wijze de revue gehouden, zoodat zich niemand onbetuigd liet, die maar goedlachs was. Dit ver bod nu bracht de hartstochten der kwee kelingen in beweging. Eerst werd eene deputatie naar den directeur afgevaardigd, om hem te verzoeken het verbod in te trekken. De directeur weigerde, en toen gingen de studenten een vreeseüjk alarm in de school makensloegen de glazen deuren der boeken- en instrumentenkas» ten, het tafelgereedschap, de glazen, de karaffen, enz. kort en klein, en riepen „Jouw hem uit 1 Jouw hem uit!" (den directeur, den heer Cauvet). „Ontslag!" en wat dies meer z(j. Eene deputatie der studenten heeft zich verder naar den minister begeven om intrekking van het verbod te ver zoeken. De minister heeft den directeur ontboden om zich door dezen te laten inlichten. Voorshands is de school, het kon kwa lijk anders, gesloten. Rusland. Te Warschau moet onlangs het volgende zijn gebeurd. Een overste 12 isme gedreven, niet vraagt naar het middel, zoo het slechts dienen kan, om het een of ander nut te bejagen. Het moet evenwel ons leeken, die den strijd, voor zoover hij tus- schen voorstanders en tegenstanders der vivisectie alleen van we tenschappelijk standpunt wordt gevoerd, slechts stilzwijgend en neu traal mogen volgen, al aanstonds in 't oog vallen, dat de gronden, waarop de nutteloosheid der vivisectie aangetoond wordt, en die door hare bestrijders aangevoerd worden, voor iederen leek zoo helder en duidelijk zijn, dat men er geen oogenblik meer aan twijfelen kan, zich aan hunne zijde te scharen, terwijl de voorstanders der vi visectie zich daarentegen gedurig in breedvoerigheden verliezen, zon der ons door scherpe bewijzen van de juistheid hunner meening te overtuigen. Te vergeefs zoeken wij naar de eene of andere praktische ont dekking, die wij aan de vivisectie zouden te danken hebben, ter- wjjl hare voorstanders tot nogtoe in gebreke bleven, eenig positief nut der vivisectie aan te toonen. In eenen adem gewaagt men van eminente ontdekkingen, die der menschheid ten goede zouden komen, van onbeschrijfelijk gewichtige resultaten op het gebied van natuur wetenschap en geneeskunde, vervolgens van ontelbaar vele gevallen, waarin het leven van velen door het nut der vivisectie gered zou zijn geworden, terwijl geen enkel bewijs voor deze bewering bijgebracht wordt. Zoo veel is zekerde kennis der meest uitstekende genees middelen, zooals kinaopiumchloraal enz. hebben wij niet aan de vivisectie te danken. Uitkomsten van groote beteekenis zijn evenmin door vivisectie verkregen. Willen de voorstanders der vivisectie het tegendeel beweren, wij antwoorden hun dat beweren" zeer ge makkelijk is. Niet door beweringen zijn wij te overtuigen. Wij vragen naar bewijzen en feiten. Zijn de uitkomsten der vivisectie werkelijk zoo merkwaardig, als onze tegenpartij ons wil doen ge- looven, welnu, dan eischen wij, dat zij ons een staat zal leveren, van de waarlijk belangrijke resultaten van proefnemingen en onder zoekingen op levende dieren. Maar dat kan zij nietwant die uit komsten zijn zeer schraal. Niettegenstaande het inderdaad ijzingwekkend groot aantal dieren dat voor zoogenaamd wetenschappelijk onderzoek opgeofferd wordt, is men b. v. de kennis van de geheimzinnige werking der zenuwen, om nog te zwijgen over die van het leven, sedert 2 a 3 eeuwen 9 meer overbleef als laatste middel, om nog barmhartigheid in te roe pen, dan zacht met den staart te kwispelen. Jazelfs in hun dood strijd toonden zij zich nog dankbaar, als men hen liefkoosde, zijnde de eenige troost, zegt dr. Hoggan, dien ik die arme martelaars kon brengen, aan. wier gruwelijke smarten alleen de dood een einde zou maken. Als het gevoel der physiologen door de praktijk der vivisectie niet geheel verstompt was, zou het hun onmogelijk zijn, hun handwerk voort te zetten. Ik heb vaak gezien, als een dier zich wringende van smart, de weefsels bewoog of verplaatste, die zij met zorg ont leedden, dat zij het arme beest nog sloegen en met hardheid toe spraken. Na verhaald te hebben, zegt Dr. Hoggan, wat ik ge zien heb, behoef ik er niet bij te voegen, dat ik er meer dan genoeg van heb, en bereid ben niet alleen de wetenschap, maar met haar heel het menschdom te zien vergaan, liever dan zulke middelen te gebruiken, om het te behouden. Zoo dreef zekere prof. Schiff te Florence zijne wreedheid zoover, dat hij de openbare meening tegen zich kreeg,- en de sjouwerlieden daar ter stede onderling tegen hem samenspanden, zoodat zijn leven ernstig in gevaar verkeerde. Hij mocht zich daarom gelukkicr re kenen een beroep naar Genève te krijgen en Florence te kunnen verlaten. Na u zoovele gruwelen te hebban voorgehoudenwelke proefne mingen ik bijna tot in het oneindige zou kunnen opsommen, die in buitenlandsche physiol. werken zjjn beschrevenwaaruit niet met juistheid kan afgeleid worden, wat er in ons land geschiedt, wil ik thans, ten einde mij te bekorten o. a. nog slechts 2 proefnemingen vermelden, die uit ons land worden bericht. Teneinde de gas- spanningen in de pleuraholte van een hond te bestudeeren, sneed Dr. W. Eint hoven te Leiden, honden levend den buik open, en bracht een gasmengsel in de rechter pleuraholten. De dieren waren daarbjj mm of meer genarcotiseerd, en allen waren genarchotomeerd, d. w. z, een snede in de luchtpijp toegi bracht. Wat ondragelijke folteringen de dieren moeten verduren, moge u uit een tweede voorbeeld, afkomstig van de gemeentelijke Universi teit te Amsterdam blijken. Men moet weten, dat in den hals vlak onder de huid de zoogenaamde zwerfzenuw ligt, die de beweging van het hart regelt. Wanneer de zenuw geprikkeld wordt, dan klopt het

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1