No. 581. Woensdag 10 Februari 1892. 7e Jaar#. Op een valsch spoor. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wsc li- V laan deren. F. DIELEMAfl, Buitenland. is. FEUILLETON. AXEUSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. België. Te Brussel werd Donderdaga vond een socialistische meeting gehouden om krachtig te protesteeren tegen het besluit der kamer tot verzending der voor stellen van grondwetsherziening naar de afdeelingen. Verscheidene sprekers ver klaarden dat men het volk bedrogen beeft, toen men het op 't oogenblik der werk staking de grondwetsherziening beloofde. In het voorstel tot het instellen van het koninklijk referendum zag men een middel, door den koning en zijne minis ters uitgedacht om de grondwetsherzie ning van de baan te schuiven. Men be schouwde het als een samenspanning te gen het algemeen stemrecht en men acht te het oogenblik gekomen om der regee ring vrees aan te jagen. Onder het geroep van „Leve de re publiek ging men uiteen. Na afloop doorkruisten eenige groepen de voornaamste stratenonder het zin gen der „Marseillaise" en het aanheffen van verschillende kreten, zooals„Leve de revolutieleve de grondwetsherzie ning Voor het Volkshuis aangekomen, gingen zij echter vreedzaam uiteen. Frankrijk. Niet zeer bemoedigend zijn de cijfers der laatste volkstelling in Frank rijk met het oog op de geringe toename der bevolking van dat land. Terwijl de bevolking van 1881 tot 1886 met 545.855 zielen vermeerderde, bedroeg de toename gedurende 1886 tot 1891 slechts 124.289 zielen of jaarlijks 25.000. De geboorten ovei troffen het sterftecijfer in de jaren 1881 met 108.229 1882, 97.027 1883, 96 803 1884 78.974 1885 87.661 UIT HET HOOGDUITSCH VAN M. LILIE. •oXKoo Nu meende men in de rjjen van hen, die opgestaan waren, bewijzen te hebben, dat een man uit de streek van Neustadt aan de Haardt, met name Kohlmüller, die een groot huisgezin bezat, den Pruisen uit heb zucht voor spion diende, tenminste hij was op denzelfden dag, dat de opstandelingen uit hunne laatste verschansingen bij Ann- weiler geworpen werden, behouden en wel, zonder dat de Pruisen hem eenig letsel aangedaan hadden, in zijn dorp aangeko men, dat reeds lang door de Pruisen be zet was. Eenige dagen daarna stond hjj in den kring der zijnen in zijn huis, toen Osten-Kastell plotseling de kamer binnen kwam, en den man, die bleek als een doode werdeen schrijven overhandigde van de voorleopige regeering, met bevel het terstond te lezen. Het ontviel aan zjjne sidderende handen en in hetzelfde oogenblik schoot Kastell hem door het hart. Kastell, nu ijverig vervolgd, bereik te nog in den volgenden nacht de Fran- sche grenzen en werd bij verstek ter dood veroordeeld. Hij had op de plaats zjjner bloedige daad het vonnis achtergelaten der 1886, 52.616; 1887, 56.536; 1888, 44.772. In 1890 stonden echter 838.059 geboorten tegenover 876 506 sterfgeval len. Zonder toevloed uit het buitenland zou Frankrijks bevolking niet alleen niet toenemen, maar verminderen. Het meest neemt de bevolking in de Zuid-Westeljj- ke departementen van de Garon nestreek af; het getal inwoners neemt daarente gen toe, dank zjj den grooten steden en industrie-centra, in de departementen der Seine du Nord Rhöno Rhönemondin gen, Herault en der Alpen. Met bezorgdheid slaat men in Frank rijk deze geringe toename der bevolking gade. In dezelfde hierboven genoemde tjjd ruimte van 1885- 1890 nam de bevol king in het Duitsche rijk toe met 2.565.138 inwoners (in het geheel 49.420.842) die van Engeland met twee millioen en Rus land met zes millioer.. Op 12 April 1891 bedroeg de bevolking van Frankrjjk in het geheel 38.343.192 zielen. Rusland. Dat graaf Leo Tolstoi reeds lang velen zijner bondgenooten en voor alden vromen een doorn in 't oog is; dat bij ook algemeen geldt als een zonderling, is vrjjwel bekend. In den laatsten tijd heeft men zelfs getracht hem als een revolu tionnair en verrader zwart te maken bij den czaar, wat met het oog op de aangehaalde Tolstoi artikelen nie mand zai verwonderen. Sedert lang is Leo Tolstoi in het oog der vrome hui chelaars de antichrist in levenden lijve. Dat echter de mandie binnen korten tjjd 50 verschillende volkskeukens op richtte waar dagelijks 3000 hongerige voorloopige regeering, die aan hem de volvoering van het vonnis had opgedragen. „Kastel keerde nooit weer in de Paltz terug. Na den dood zjjus vaders eiaebte hij zijn vaderlijk erfdeel op, doch vernam, dat hij onterfd was Vermoedelijk had de oude Kastell dat zoo geregeld, om de ver beurdverklaring der goederen van den bij verstek ter dood veroordeelde te voorko men, en zoodoende het vermogen in de tamilie te houden. Intusschen kon liet onterven van den zoon ook eene lage kei pery zijn van Schnabel, die intusschen met de eenige zuster van Kastell gehuwd was, en die, zooala het gerecht van Germers- heim zeide, „in de gansche streek voor een hebzuchtig en hardvochtig man ge houden wordt, en door zijn huwelijk tot gioote welvaart gekomen is." Zeker is bet, dat Osteu-Kastell in Amerika zoo goed als niets van huis ontving." Verder meldde het gerecht van Ger- mersbeim, hoe het bij de weduwe Kastell inlichtingen had trachten te verkrjjgen, waarom haar zoon naar Europa was te ruggekeerd. Zjj had daarop gezegd, dat zij in het vorige jaar zeer ziek geweest was en den wensch had geuit haar zoon nog eenmaal voor haren dood te zien. Hierop was deze met vrouw en kind naar Europa gekomen op gevaar af gevat te wordenmaar in Bremen had hij reeds brieven gevonden die hem hare herstel ling meldden. Op de reis was zjjne vrouw boeren voedsel vinden, ook door de boe ren voor den antichrist wordt aangezien, is, zoo niet verwonderlijk, althans treu rig. Tolstoi zelve vernam deze dwaas heid van de moushiks op de volgende wijzeOnlangs kwam een boer uit het district Danboff naar hem toe. In plaats van op de gebruikelijke wijze te groeten strekte hij de linkerhand naar den graaf uit en zeide: „Snjjd af, vadertje, en geef mij de acht roebels." Verwonderd vroeg Tolstoi wat de man bedoelde en toen kwam het boertje met zjjn onzin voor den dag. Het geheele district wist dat de graaf een nieuw geloof onder de orthodoxen had gesticht, dat hij alle door hem „bekeerden" door een snede in de linkerhand „toekende" en ieder bekeer de acht roebels betaalde. Deze premie was voldoende om bij den boer den wensch te doen opkomen zich door Tol stoi te laten „teekenen." Engeland. Geljjk te verwachten was, blijkt uit het testament van kardinaal Manning dat al het door hem ontvangen geld aan liefdadigheid gedurende zjjn le ven werd besteed. Een som van nog geen 100 pd. st. in consols en een col lectie boeken vertegenwoordigen kardi naal Mannings gansche aardscbe bezittin gen, behalve een souverein een halve souverein, een shilling en een six pence, die na zijn dood in zijn ^beurs werden gevonden en thans bewaard worden door den kanunnik Johnson, den trouwen se cretaris van den kardinaal. - Een aardige anecdote verhaalt mr. Wilfred Meynell in de „Contemporary Review" over de grootmoedigheid en on bekrompen denkwijze van kardinaal Man- met het kind zoo ziek geweest, dat de dokter verklaarde, dat eene terugreis le vensgevaarlijk zou zijn waarop hjj bij Wunntrshausen de smederjj gekocht heeft, waar hij nu zoo verborgen mogeljjk leeft. Osten's viouw was hare echoonmoeder zeer bevallen en met behulp van Schnabel had zij het geld gegeven, dat haar zoon noodig had ter dekking eener borgstelling. Ten slotte verklaarde het gerecht van Germersheim, dat nog aan geen der op standelingen de doodstraf voltrokken was en dat eer.e volkomene vergiffenis voor bereid werd. De rechter kon niet ontkennen, dat na dit bericht het beeld van Gaten in een veel gunstiger licht verscheen, als van ie mand, die niet in staat was tot eene lage misdaad. „Maar," zeide de rechter tot zichzelven. „wie weet, hoe weinig van dit edele, vurige karakter overgebleven is in den strijd om het. bestaan onder een vreemd volk Intusschen hoopte hjj, door het geen hjj nu vernomen had, Osten tot eene volledige bekentenis te brengen. Hjj liet hem dan voor zich komen en beval hem plaats te nemen „Mjjnheer Kastell," be gon hij Osten sprong op en keek den rechter doordringend aan. „Ik weet alles," zeide de rechter, „hier ligt het belicht vau de overheid te Ger mersheim Ge zjjt ter dood veroordeeld, Kastell. Het wordt dus tjjd, alles te be ning. In den tijd dat de jezuïeten pater Curci uit hun orde hadden gestooten en zelfs de paus hem niet langer goed ge zind waszeide kardinaal Manning op zekeren dag vertrouwelijk aan mr. Mey- nel„Ik heb pater Curci in zijn be nauwdheid mijn beurs ter beschikking gesteld en ik veroorloof u na mijn dood hierover te spreken," een zinsnede wel ke hij dikwijls gewoon was te gebrui ken. „Zij zouden hem in Rome verbran den en mij ook als zij konden," voegde de kardinaal er aan toe. Nadat de kapitein van de „Eider" tot het uiterste oogenblik met 166 ma trozen op zijn schip heeft volhard, altijd nog hopend te kunnen redden, heeft ook hij ten slotte, .na eerst de bemanning tot den laatsten man van boord in de red dingsbooten te hebben laten gaan, Dins dagmorgen zjjn schip verlaten. De heer S. Cohen, lid der firma S. E. Cohen Co. te Rotterdam, die met zijn familie (echtgenootetwee kinderen en dienstbode) eerste klasse passagiers aan boord van het op Wight gestrande as. „Eidei" warendeelt aan de „Scheep vaart" nog de volgende bijzonderheden mede „Tijdens het schip op de rotsen bjj Atherfield stootte zaten de passagiers aan tafel, terwijl als gewoonljjk, de mu zikanten speelden die echter door den schok ontsteld, hun spel staakten en aan dek vlogen. De kapitein beval hun ech ter door te spelen ten einde een paniek te voorkomenwaarin hij slaagde. De eerste passagierdie het schip verliet in de reddingsboot, was het jongste kind van den heer Cohen het werd gevolgd door de beide andere kinderen de ouders kennen." „Laat me sterven, mynheer, ik ben be reid, hoewel nog veel me aan het leven ketent. Lever me maar uitik zal dun tenminste sterven voor een jongelingsdroom om vrjjheid en voor manneljjken moed en niet meer terugkeeren in den kerker we gens de laagste aller misdaden, en waar van mijne hand rein is." Groote tranen rolden den sterken man over de wangen. Zijne borst ging sterk op en neer. Toen riep hjj plotseling uit „Brame zal u op het spoor gebiaehl hebben, die schurk „Kastell, ik geloof, dat ge den man miskent. Onder alle getuigen is hjj u het meest toegedaan hij gaat zelfs zoo ver, dat hij op alle vragen zwjjgt, welker be- anl woording u zouden kunnen benadeehn. Hjj ontkent beslist, dat gij de man ge weest zjjt, dien hij en zijn makkers dien nacht gezien hebben. Het spoor van uw verleden heeft niet hij me verraden, maar het telegram aan uwe vrouw." „Maar ik had het vernietigd." „Zekermaar het oorspronkelijke op het telegraafkantoor kondt ge niet ver nietigen. Eb naar Beieren kan ik u niet uitleveren. Ge hebt het vooruitzicht, dat ge vergiffenis ontvangt." Osten's gelaat helderde weder op. De arme man vertrouwde nu weer op Bra me de zware zorg om den vrede van zijn huis had tenminste haar scherpste angel verloren.

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1