Binnenlandsch nieuws. Gemengd Nieuws. gen stijl te behouden. G. S. B., een jong Transvaler, thans op reis in Europa, geeft eene schets van zijne indrukken van Holland, die terecht zonderling mogen heeten. Hij schrijft „Holland of een groot deel althans, was eens bedekt met waternu is het be- dekt met Hollanders en koeien. Wat vroe ger een schoone moeras was, is nu een armoedig land. Rotterdam is een zee haven van Hollandhet bestaat uit huizen en grachten, hoof Izakelijk grach ten in de grachten is water en kroos, hoofdzakelijk kroos. De inwoners kunnen hun stad niet draineeren, dus schrobben ze de stoepen, de vrouwen schrobben de stoepen de man nen rooken sigaren. De eersten dragen mutsen, witte rokken en witte voorscho ten, de laatsten dragen petten, witte broe ken en idiootachtige gelaatstrekken. Men is zeer zindelijk te Rotterdamieder ho tel met tachtig kamers heeft een bad voor de gasten. De Hollandsche taal is zeer zacht. Zij klinkt als vloeken Rot terdam heeft een museum en een park. Het museum heeft eenige goede schilder stukken en vele slechte. Het park bevat eenige pittoreske poelen stilstaand water, eenige boomen- en schoone modderwe gen, die voor rgtoeren gebezigd worden. De streek rondom Rotterdam schgnt wa ter met kleine eilandjes. Op het land zijn koeien, op de koeien zijn regenman tels, om ze droog te houden bij het ne- derliggen. De Hollandsche koeien zijn altijd mager, de Hollandsche vrouwen al tijd vet. De boeren voeden zich met zwart brood. Zwart brood is goed, niet ongelijk aan baksteenen. De hoogere stam den eten tweemaal daags, het ontbijt be staat uit brood en bedorven worsthet middageten uit allerlei. By dezen maal tijd eet een Hollander zooveel als tien gewone menschen. Na het middagmaal zit hy te rookendit is goedwant hy kan zich dan toch niet bewegen. Kennis van de Hollandsche taal is niet noodig indien men een Hollander in het Hol- laDdsch toespreekt, antwoordt hy in het Engelsch of Franscb. Men verstaat hem wel niet, maar dat komt er ook minder op aan. 'sGravenhage is een stad bij Rotterdam. Het bevat de parlementsge bouwen en een museum. De parlements gebouwen zijn zeer schoonzy zouden uitstekend voor een schuur kunnen die nen. Indien ge ooit van plan mocht zgn om naar Holland te gaanneem mgn raad aan - ga niet." Door den minister van financiën is be paald dat de aanslag in de diiecte be lasting, elders verschuldigd dan ten kan tore waaronder de aangeslagene woon achtig is, ineens moet worden aangezui verd, en wel, wat de grondbelasting be treft, vóór 1 Juni van het dienstjaar. Indien echter voor een deel van den aan slag ontheffing te wachten staat, kan met de aanzuivering van het overige worden volstaan. De ontvanger is voorts bevoegd ook in andere gevallen met de betaling van een gedeelte van het verschuldig de genoegen te nemen, indien bijzonde re omstandigheden, naar zijn oordeel, daar toe grond geven. - Door het hoofdbestuur der „Vereeni- ging van landbouwers, die suikerbieten verbouwen," is aan den minister van financiën verzocht, ia het eventueel door den minister in te dienen wetsontwerp op den suikeraccijns geene bepalingen op te nemen, die de beetwortelsuikerfabri kanten, evenals thans, zouden kunnen beletten hun voordeel te zoeken in eene zoo groot mogelijke productie van suiker en, tengevolge daarvan, de vrge ontwik keling der bietencultuur zouden kunnen belemmeren. De voorganger der Oud gerefomeer de kerk te Goes zoekt - zoo schrijft men van daar aan de „Middelb. Ct. zijn kracht in zijn isolementwant dat het kerkbestuur hem had doen we ten dat het van zijn optreden niet meer gediend wilde zijn, heeft bü op het pre dikbeurtenlijstje doen vei melden, dat hy Zondag 31 Januari tocb zou optreden. Twee kerkraadsleden trachtten dit te voorkomen doch slaagden daarin niet wijl het lijstje reeds gedrukt was en zij tegen een contra tijding per omroeper of circulaire opzagen. Te 9 uren reeds, een half uur voor den aanvang, stapte Zondag de voorgan ger heen, ontsloot het kerkgebouw op de Johannes Anibonides van der Goeskade en plaatste zicb op het preekgestoelte. Het kerkbestuur was gebeel afv\ ezig, en van de overige gemeenteleden waren er slechts enkelen maar daarentegen veel nieuwsgierigen die achter in de kerk plaats namen. Doch spoedig bleek dat de predikant geen hulp noodig had bij las zelf, deed dienst als voorzanger en koos voor zijn positie toepasselijke psal men. Hij koos zgn tekst uit Ps. 23 vis. en 5. Naar aanleiding hiervan zette hij uit een dat hij de verdrukte paitij was en men bet er op bad toegelegd hem ten val te brengen. Hij deelde verder mede niet uit zijn ambt ontzet te zijn, wijl de kerkeraad daartoe geen recht had les middags waren minder nieuwsgie rigen opgekomen, doch meer aanhangers dan des morgens. Des avonds was de opkomst zeer gering. De meeste nieuws gierigen namen een kijkje en gingen weer heen. - Te Goes zijn in de deelen van een varken trichinen gevonden. AXEL, ilen a Februari 1893. Hoek. Ons dorp heeft Dinsdag feest 6evierd. Sedert jaren was aan onze ge meente niet de eer te beurt gevallen een eigen burgemeester in haar midden te hebben. Met gioote ingenomenheid was dan ook het besluit ontvangen van H. M de Koningin-Regentes, waarbij de heer H. Wolfert Sr., landbouwer en wethouder alhier, in de plaats van den heer J. A. van Boven, tot hoofd onzer gemeente benoemd was. Spoedig toog ieder aan het werk om den nieuwen burgervader eene feestelij ke ontvangst te bereiden op den dag waarop Z.E.d. Achtbare, na te Middel burg den ambtseed te hebben afgelegd, alhier zou worden geinstalleerd en men slaagde daarin zoo goed dat ons nederig dorpje een recht feestelijk aanzien kreeg, nog vergroot door tal van vrooüjke ge zichten, zoo van onze gemeentenaren als van vele opgekomen vreemdelingen uit omliggende plaatsen. Eerepoorten, vlaggen, een muziektem- pel, kortom, alles wat bij een feest ba- hoort, was ook hier aanwezig. In den namiddag werd de nieuwe bur gemeester aan de grens de; gemeents opgewacht door den gemeenteraad, feest- commissie, eerewacht, kroonsters en het muziek gezelschap Appollo van Ter Neu zen. Aan hartelijke toespraken ontbrak het niet en ir. feestelijke stemming, op gewekt door een vroolijken marsch van Apollo, trok de stoet naai het dorp. Op het gemeentehuis had hierop de insta! latie plaats met de gebruikelijke toespra ken. Daarna werd een rondgang door het dorp gedaan. Aan de school zon gen de jeugdige Hoekenaartjes een toe passelijk lied, terwijl nog in een paar buurten door daartoe aangewezen perso- neu toespraken weiden gehouden, welke op zeer welwillende wijze door den bur gemeester werden beantwoord. On noodig te zeggen, dat de feestvreugde tot laat in den avond voortduurde. Het weder werkte ongelukkigerwijze niet erg mee, Hontenisse. In den nacht van j. 1. Dins dag op Woensdag (Licbtmisavond) ont stond door eene tot nog toe onbekende oorzaak brand in de schuur van dee kleinlandbouwer A. van Damme nabij Kloosterzande. Door den vrij sterken wind aangewakkerd brandde alles spoe dig tot den grond af. Daar het hofsteed- je deel uitmaakt van bet Kroondomein is alles verzekerd. Een socialististische geboorte aankon- digings advertentie „Heden kwam bij mij en mgn vrouw met veel bombarie en groot geschreeuw een dochter het vrge Nederland ini rollen. Uit Amsterdam meldt men Dezer dagen kwam een matroos bj zijn meisje zijn gewone avondbezoek bren gen. De eerste begroeting had in dl keuken plaats gehadtoen de deurschel overging en zg zich even verwgderde, om te zien wat er was. Janmaat zag eet groote platte doos staanopende evet Torquemada zijn slachtoffers deed ondergaan, eenvoudig kinderspel zgnIk vraag het ukunt ge u duivelachtiger misbruik van den sterkere over den zwakkere denken Zagen wjj dns, hoe de curare alleen de beweging der dieren ver lamt, maar het gevoel als 't ware nog verdubbelt, m. a. w. hoe het den dieren onder de vreeselijk- ste martelingen elke beweging onmogelijk maaktzjj wordt nochtans, zooals ons uit de reeksen van proeven, in de geneeskun dige tijdschriften vermeld, blijkt, veelvuldig toegepast. Een Cl. Ber nard, die ons mededeelt, dut de curare het ontzettendst ljjden ver oorzaakt, dat de mensch zich denken kan, zegt rond uitde curare wordt tegenwoordig in vele gevallen gebruikt, om de dieren elke beweging te ontnemen. Wat beteekenen derhalve de zoogenaamde verdoovingsmiddelen, die de geleerden voorgeven, aan te wenden? De chloroformzooals wg zagen, werkt doorgaans slechts kort, terwjjl bovendien de juiste graad der bedwelming moeilijk te bepalen is. De morphine verdooft met, maar verzwakt slechts de pjjn. De curare eindelijk heeft in t ge heel geen pijnverdoovende kracht, maar wordt het dier alleen toe gediend, opdat het zich gedurende de vivisectie niet bewegen en de vivisector zoodoende gemakkelijk zgn schandelijk martelwerk ver richten kan. Het dier moet dus de ontzettendste folteringen door staan, zonder tot verzachting daarvan ook slechts een lid te kunnen bewegen of een smartkreet te kunnen uitenBovendien zijn bg de meeste physiol. experimenten de verdoovingsmiddelen meer of min onbruikbaar, zooals b.v. hg alle proeven op de hersenen, het rugge- merg en de zenuwen, daar zjj de functies dier organen benadeelen en verlammen Onbruikbaar voorts bij alle toxicologische (vergifti- gings)proeven, daar de verdoovingsmiddelen zelve uit giftstoffen be staan, en als zoodanig de uitkomst der proeven zouden benadeelen. Onbruikbaar verder bij alle proeven aangaande de klopping van het hart, de temperatuur 'en afscheidingen, daar de verdoovingsmiddelen ook hier te storend zouden werken. Verder is het duidelijk, dat de oogenblikkelgke ongevoeligheid, zelfs al bestond zij, bij langdurige proefnemingen weer moet verdwijnen, en van geen nut kan zgn bg dieren, die men dagen, weken, ja maanden lang observeert, om den voortgang eener kunstmatig ver oorzaakte stoornis weg te nemen. Ook is in vele gevallen de pijn, die het dier bg de operatie ondervindt, hoe ontzettend ook, niet de ergste; de nakomende en blijvende smarten, tengevolge van in- wendige verwondingen, zijn dikwerf veel zwaarder, en deze kunnen natuurlijk door bedwelming niet weggenomen worden. Nadat wij nu gezien hebben, dat de dieren te midden van de ont- zettendste operaties zoo goed als niet bedwelmd worden, zal ik trachten, al is het met weerzin en walging, U nader met de gren- zenlooze wreedheden, die er geschieden, bekend te maken, terwglik intusschen aan u de beantwoording der vraag zal overlaten, of zg, die zich aan dergelijke ergerlijke schanddaden schuldig maken, nog op den eerenaam van mensch aanspraak hebben Eenige voorbeelden mogen hier dus volgen. Allereerst vestig ik uw aandacht op zekere proefneming van Dr. Brachet, hoogleeraar te Pargs, waardoor hij de grenzen der toegenegenheid van den hond wilde bepalen. Eerst stak hij het dier de oogen uit, opdat het hem met zou kennen en toen dit nog niet voldoende bleek,doorboorde hg het trommelvlies der ooren en vulde ze met gesmolten was, waarna hg, zooals hij zich niet schaamt te zeggen, het arme dier nog maanden lang op allerlei wijze martelde. Het resultaat er van was, dat de hond, ofschoon hij zijn meester niet meer zien noch hooren kon, hem nochtans de handen likte. Diezelfde man van eer, neendiezelfde gevleeschde duivel, die niet minder dan 200 honden aan dergelijke ^belangrijke" proefnemingen opofferde, sneed een hond, die weldra jongen zou werpen, levend den buik open, om het gewichtig feit te constateeren, dat de stervende moeder hare op zoo gruwzame wijze ter wereld gebrachte jongen nog lekte. Vervolgens wijs ik u op zekere proef van Prof. Bouillaird, waarbg hij den kop van een levenden hond op 2 plaatsen met een dikke ijzeren boor doorboorde en een rood gloeiend ijzer in de hersens stak. Het dier huilde en kermde bijna zonder ophouden 6 dagen lang niettegenstaande men bet gedurig door slagen tot rust trachte te brengen, maar het huilde nog des te meer, zoo dat men het eindelijk uit vrees voor burengerucht moest dooden Daarna herhaalde hij diezelfde proef op een levendigen, zeer leer- zamen jongen hond dien hij met doorboorde hersenpan in het water wierp, om te zien, of hij in dien toestand nog zou kunnen zwem men, terwijl het ongelukkige dier eerst na 16 dagen van het smar- Igkst lijden bezweek. Mg dunkt, zulke zonder eemg menschelgk ge-

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2