No. 580. Zaterdag 6 Februari 189*2. 7e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wscli - V I a a n d e re 11. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. AXELSCHE ffi COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Belgie. De arbeidersverenigingen in liet Bekken van Charleroi zuilen geduren de discussiën over de grondwetsher- ilening in de kamer eiken avond bijeen komsten houden waar het verslag der lievaadslagingen inde kamer zal voorge lezen worden. Dnitschland. Door de „Vorwarts" wordt een rescript van den commandeerenden generaal van de Saksische armee, hertog George van Saksen, gepubliceerd, dat be trekking heeft op de schandelijke licha melijke mishandelingen, waaraan solda ten in die armee bloot staan van de zij de hunner surperieuren, voornamelijk on officieren. Dagelijks stokslagen, tot toeoefeningen in het kniebuigen iet geweer strekken tot uitputtens toe, komen geregeld voor. Met name worden de onderofficieren genoemd, die zich aan deze mishandelingen schuldig maakten ofschoon niet eenmaal de ergste feiten zijn opgesomddie verzwegen werden uit vrees voor nog erger mishandelin- Italië. Bijna is het weder de le Mei i in Italië is men nog niet gereed met do anarchistenprocessen, die gevolgd zijn op de rustverstoringen te Rome op den len Mei 1891. Maandag is nu het der de anarchisten proces te Rome begonnen. Onder de beschuldigden aan wien ten laste wordt gelegd dat zij de hoofdleiders der beweging zijn, bevindt zich o. a. Ci priani. Velen onder hen zijn niet meer dan kinderen. Er zullen 2u0 getuigen a dé charge gehoord worden, onder welke ver scheidene afgevaardigden. De getuigen a charge behooren bijna allen tot de po litie. Het proces zal waarschijnlijk on geveer twee maanden durendaar vele advocaten aangekondigd hebben, dat hun pleidooien meer dan éen zitting in beslag zullen nemen. Oostenrijk. Bloedige botsingen von den in Hongarije tusschen de kiezers plaats. Te Osièco in Transylvanië vie len drie dooden en werden 15 personen Ook te Tiszolcz werd gevochten even als te Czerekmeop de eerste plaats werd een peisoon gedood op de tweede vielen vele dooden en bij beide botsingen werden vele gekwetst. De Oostenrijksche regeering heeft van de Servische een nota ontvangon, waarin wordt medegedeeld, dat de Boel gaarsche uitgewekene Rizoff in de vesting van Belgrado is opgesloten. Hiermede wordt het incident als geëindigd be- schuowd. Spanje. In Spanje maakt men zich, in verband met de tegenwoordige anar chistische troebelen, zeer bezorgd over den len Mei. Men vreest dan voor ern stige rustverstoringen op verschillende plaatsen. De anarchisten te Barcelona ontwikkelen een zeer groote beweging en bereiden voor dien dag een flinken slag voor. Te Bilbao blfêft de toestand verontrus tend. Voortdurend worden werkstakers gearresteerd. Het gebrek onder ben be gint te nijpende patroons toon en zich tot geen ei lei concessies bereid. Amerika. In de Chileensche kamers werd een depeche van den gezant te Was hington voorgelezenwaarin bevestigd werd, dat het incident geëindigd is. Uit Washington wordt gemelddat den A- merikaanschen gezant Patrick Egan op gedragen is aan de Chileensche regeering mede te deelen dat haar nota de Unie bevredigd heett en het voorval als alge- loopen zal worden beschouwd nahetsa- lueeren der Amerikaansche vlag. Een voorval, dat misschien tot een Engelscb-Amerikaansch incident aanlei ding kan geven wordt uit Bridgeport Connecticut, gemeld. Zondag kwam daar aan de Britsche schoener „Clendon," die de Britsche vlag in top hadin strijd met de wet der Vereenigde staten, wel ke voorschrijft, dat een vreemde vlag altijdindien zij in een Amerikaansche haven wordt vertoondmoet vergezeld gaan van de Amerikaansche vlag. Spoe dig verzamelde zich op de haven een groote menigte die riep„haal haar neer." De kapitein der „Glendon dreigde met een pistool ieder neer te schieten die aan de touwen raakte. Intusschen groeide de menigte aanhoudend aan, waarbij zich een zeventig ongewapende militairen voegdendie een poging waagden aan boord van het schip te komen doch door de bemanning werden afgeslagen. Volgens de laatste berichten wapperde de Britsche vlag nog aan den mast der „GleDdon" doch de menigte was voorne mens haar den volgenden morgen neer te halen. Afrika. Uit een pacticulier9n brief de zer dagen uit den Oranje Vrijstraat ont vangen, wordt het volgende medegedeeld: „In de „Argus," eene Kaapsche Cou rant, vind ik een Engelsch stukje over Holland en zijne bewoners, dat ik hier woordelijk vertaal, om den eigenaardi- 8 voel gepleegde wreedheden, die alle menschelijkheid en zedelijkheid als met voeten treden, behooren tot de grootste schanddaden, die er ooit op «aarde zijn gepleegd. Hier zien wij de kroon der Schep ping zich verlagen tot ver beneden het redeloos dier, zoodat wij wenschen, dat hij zich eenmaal tot het redeloos dier moge verheffen. Barbaren, die dergelijke gruwelen kunnen plegen, acht ik tot de grootste misdaden, ja tot alles in staat. Ook de Parijsche Hoog leeraar Magendie veroorloofde zich jegens zijn ongelukkige slacht offers zulke wreedheden, dat wij hem met alle recht tot de snoodste en laaghartigste misdadigers kunnen rekenen, die er ooit op aarde hebben geleefd. Zoo spijkerde hij b. v. op zekeren dag een hond met de vier pooten en de lange zijdeachtige ooren op de martelbank wel te verstaan, zonder het vooraf bedwelmd te hebben, om zjjne leerlingen gemakkelijk en ongestoord het doorsnijden der oogzenuwen, het doorzagen van den schedel, het doorsnijden van den ruggegraat en het ontblooten der verschillende zenuwbundels te kunnen aantoo- nen. Daarna sloot hg het arme, altijd nog levende diertje op, om het weer voor de proeven van den volgenden dag te gebruiken. Diezelfde man sneed een hond levend de maag uit en bevestigde eene blaas in de plaats, om nauwkeurig de physiologische verschijnselen te kunnen waarnemen, waarmee het langzaam sterven van dit dier gepaard ging. Roerend mag hetheeten, hoe dr. Hoggan, een jjverig tegenstander der vivisectie in een zijner vlugschriften de wijze be schrijft, waarop de ongelukkige slachtoffers als 't ware om genade smeeken. Gedurende de drie campagnes, zegt hg, heb ik weer zeer treurige tooneelen gezien, maar ik heb niets bijgewoond zoo hart verscheurend, als wanneer de voor de vivisectie bestemde dieren uit den kelder naar het laboratorium werden gebrachtin plaats van vreugde te toonen, dat zij weer in het daglicht kwamen, schenen zij van afgrijzen aangegrepen, zoodra zij de lucht der folterkamer roken, als raadden zij bij voorbaat het lot, dat hen wachtte. Zij naderden de 3 of 4 personen, die zich in het vertrek bevonden, overlaadden ze met liefkozingen, als om ze te winnen, een stom maar welsprekend beroep doende op het medelijden hunner beulen maar de oogen, de ooren, de staart spraken te vergeefs. Ruw aan gegrepen en op de snijtafel geworpen, hoorde men slechts een zacht gekreun, terwijl zij voortgingen nog de hand te lekken, die hen vastbond; tot hun ook de bek dicht gebonden werd, en hun niets 5 strooien, op lichtzinnige wgze te misleiden en omtrent het vreese- lijkste der dierenmarteling als 't ware in slaap te wiegen. Men be dient zich, zooals men voorgeeft, tot bedwelming der dieren beurte lings van Chloroform, Morphine en Curare. Wat de Chloroform aangaat, wijs ik u op de uitspraak van dr. Riegel in Pfeügers Ar- chiv für Physiologie, een geneeskundig tijdschrift, waar hij zegt: »in het geval in quaestie is het gelukt, de -hond althans een tijdlang in volkomene narcose te houden. Dergelijke proeven gelukken zelden voor langeren tijdhet is moeilijk, juist dien graad van bedwelming der dieren te vinden, die zonder diepergaande storiDgen der functies te veroorzaken, het centrum van het bewuste zieleleven volkomen opheft." En wat voorts de Morphine betreft, de groote Fransche vivisector, Claude Bernard zegt er vanMorphine verdooft de pijn niet, maar verzacht ze slechts. Wanneer men daarmee een hond behandelt, dan tracht hij niet meer te ontkomenhg weet niet waar hg is hij bemerkt zgn meester niet. Gevoel evenwel bezit hg nog, want als men hem njjpt, dan beweegt hg zich en huilt! En wat ten slotte de curare aangaat dezelfde Fransche vivisector Claude Bernard zegt er vande curare werkt slechts in zooverre op het zenuwstel, dat het de beweegzenuwen verlamt, het gevoel daaren tegen onveranderd hetzelfde laat; het is geen bedwelmingsmiddel. De aanwending der curare is dan ook het ontzettendste van al de misbruiken, bij de vivisectie in zwang. Zoodra dit vergif, dat uit het sap van een boom bestaat de Stiychnos Toxifera, die in Spaansch Guiana en in het noorden van Brazilië groeit, en waarmee de Indianen aan de orinoe hunne pijlen doodelgk maken, in het bloed van een dier ingedrongen is. ontneemt het hem elke bewegingliet is volstrekt weerloos, is als het ware een levend ljjk, terwijl, en dat is niet min der schrikkelijk, zijne gevoelzenuwen ongeschonden blijven, jadaar het zich in zijne smart niet eens bewegen kan, nog verhoogd wor den In zulk een geheel verlamden, schijndooden toestand, moet nu het ongelukkige, roerloos nederlig rende dier, dat zelfs niet meer a- demhalen kan, zoodat eene machine het kunstmatig adem inblaast, uren of dagen lang, zoowel dag als nacht, de vreeselijkste martelin gen verduren, b.v.stuksgewgze ontleding bij levende lijve, open snijden van den buik, afzetten van sommige lichaamsdeelen, doorzagen van den schedel, uitbranden van een gedeelte van het ruggemerg, martelingen in één woord, waarbij die, welke een

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1