So. 577. Woensdag 27 Januari 1892. 7e «laarg. Op een valsch spoor. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeu wsch-V laan deren. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. 10 FEUILLETON. M. LILIE. AXELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Bilsië 80 cent. Afzonder!, numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlyk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Engeland. Te Londen stijgt het doo- Jencijfer verontrustend. Gedurende de forige week overtrof het getal sterfge- yallon (3279) dat der geboorten (2680) set 599, waarvan ingevolge influenza 371. Het cijfer geeft 1000 sterfgevallen meer aan dan het gemiddeld getal over le laatste 10 jaren. Een nieuwe agrarische misdaad in Ierland. Zondag reed een rentmees ter van den heer Browne in zijn karretje naar Tulla bij Cork, toen vier vermomde mannen over een muurtje op den weg iprongen en hem van zijn voertuig trok- ien. Drie hadden revolvers en de vierde sen dubbelloopsgeweer bij zich. Zij schoten iet paard dood en daarna den rentmees ter het linker been stuk. Daarop gingen le vier vermomde mannen bedaard huns weegs. De rentmeester verbond zyn been, waar het bloed rijkelijk uitstroomde, zoo goed mogelijk met een zakdoek en kroop toen langs den weg om te zien of hij het naaste huis, waar zijn schoonvader woonde, niet kon bereiken. Hij had het laarmede nog niet ver gebracht, toen ten man met een karretje en een ezel er voor op den weg verscheen. De rent meester vertelde hem wat er gebeurd was, waarop de man - iemand uit de buurt het hazenpad koos, ezel en larretje in den steek latend. De rent meester wist toen in het karretje te ko men en reed er mee naar zijn huis. Hij verkeert in gevaarlijken toestand. Omstreeks zes jaren geleden werd hij iu dezelfde buurt aangerand. Drie kogels werden toen in het karretje geschoten, waarop hij met zijnen knecht zat. Sedert UIT HET HoOGDUITSCH VAN Daarna had de rechter Osten's boeken onderzocht en aanteekeningen gemaakt, lie bewezen dat Osten trjdens de inbraak ileehts zeer weinig werk en verdienste en liet veel geld in kas had. De rechter bad verder de lantaarn de nachtsleutels, ille laarzen en kleedingstukken na de laatste vluchtig doorzocht te hebben, la ten medenemen en verzegelenen had toen met dezelfde nauwkeuiigheid Carl- oen's werkplaats huisstalling hol en itraat opgenomen alles gemeten en ge- teekend en ook de oude geldkast van Carlsen met de nachtsleutels van Osten door een uit de stad medegebrachten slo tenmaker laten openen. Daarmede was dit onderzoek voorloopig afgeloopen. Men begrijptdat men nu in den ge- heelen omtrekvan bijna niets anders sprak dan van den diefstal, en dat men over 't algemeen Carlsen voor schuldig hield. Intusschen hield de rechter eene open bare oproeping voor noodzakelijk, en de- ie verscheen dan ook in de in die streek meest gelezen bladen. Temidden van ad- dien tjjd stond hij onder bescherming der politie, tot nu kort geleden, toen het niet meer noodig werd geacht. Frankrijk. Van de zitting der Fransche kamer op Dinsdag 11. geven ooggetuigen de volgende schildering. Er is een tooneel afgespeeld gelijk de Fransche kamer het alleen kan te aan schouwen geven. Te vergeefs beproefde De Freycinet den heer Constans, toen deze op Laur los stormde tegen te houden. Laur, die niet voorbereid was op deze ontmoeting, ant woordde haar door een pak papieren naar Constans te werpen de documenten kwa men echter terecht op het hoofd van den afgevaardigde Mir. De klappen, door den minister Constans aan Laur toegediend, hadden de uitwer king van een electrische schok. Alle af gevaardigden kwamen in beweging. Ter wijl eenige doordrongen om den heer Constans de hand te drukken, vernam men dat er in de zaal gevochten werd. Een paar Boulangisten richten beleedi- gingen en de heftigste scheldwoorden aan het adres van den minister van binnen landsche zaken. Op hetzelfde oogenblik viel de afgevaardigde van Vaucluse Del- pech tegen zijn collega Castelin uit„Alle Boulangisten zijn canaille." - „Gij zult me rekenschap van die woorden geven,'' luidde het antwoord. Tegelijkertijd gaf Delpech hem een slag in het gezicht, waarop een algemeen gevecht begon. Men wilde de strijdenden scheiden en alles drong en wrong dooreen. Men zag niets dan opgeheven handen en hoorde alleen uitdagingen, beleedigingen en scheldwoor den. Te vergeefs trachtten de deurwaar ders tusschen beide te komen. Delpech zond de getuigen van Castelin terug met zulke sterk gepeperde woorden, dat zij hun taak neerlegden en op hun beurt getuigen zonden aan den afgevaardigde van Vaucluse. Terwijl dit tooneel in de vergaderzaal voorviel, ontstond op de tribunes van bet publiek en der pers eveneens een ver woed gevecht. Er bleef niets anders over dan de tribunes te doen ontruimen, maar de afgevaardigden bleven in de zaal en omringden den minister Constans, die zijn zetel niet had vei laten. In de cou loirs en in den salon „de la Paix" ver nam men levendige discussiesin de veigaderzaal was men nog altijd aan het vechten. Aaneen journalist, diegtzegd bad,dat de Boulangisten allen domkoppen waren, voegde een oud vriend van Boulanger toe, dat hij hem een pak slaag zou toe dienen het was echter de Boulangist, die den afgevaardigde een slag in het aangezicht gaf. De boden en bedienden trachtten beiden te sussen. Overal vlogen klappen en oorvijgen en tal van duels zullen het gevolg van deze dramatische parlementszitting zijn 1 Onmiddellijk na afloop der zitting seinde Laur aan Rochefort„Constans heeft me in de volle zitting geslagenwat moet ik doen, hem uitdagen of een aanklacht indienen Seint instructies." Na een uur wachtens ontving Laur ten antwoord„Men duelleert niet met een dief, met een kinderscbender, met een valsch spelermen klaagt hem niet aan bij de rechtbank, waar geen recht te vinden is en de rechters veile slaven zijn." Volgens een Dalziel-bericht zou Roche fort zich later beraden en Laur aange spoord hebben op het pistool met Con stans cette canaille te duelleeren. - Te Parijs begint de influenza zich zeer uit te bereiden. De hospitalen zijn overvol; er zijn reeds 1500 nieuwe bed den opgesteld en het hospitaalbestuur zoekt verdere aan de stad behoorende lokalen om ze als hospitalen in te rich ten. De sterfte neemt verontrustend toe. Maandag 11. bedroeg het getal begrafenis sen het cijfer 300. Er werden 189 nieu we dragers aangenomen. Uit do Fransche provincies luiden de berichten eveneens ongunstig. Bijna in alle departementen neemt het aantal sterfgevallen toe. Amerika. Over den brand in bet Chiruigisch Instituut te Indiananapolie bericht men nog de volgende bijzonder heden. De brand brak uit in de afdee- ling voor kinderen en vrouwen. De op. zichters waarschuwden de patiënten waar» op een onbeschrijfelijk tooneel van wilde verwarring ontstond. De patiënten, die zich konden bewegen, vlogen naar de vensters en smeekten het volk be neden hen te helpen. Toen de brand weer verscheen stond het gebeele ge bouw reeds in vlammen, de zieken der bovenste verdieping moesten door mid del van ladders gered worden. Wie van de verpleegden in staat was mede te helpen stak de handen uit. De meesten hadden niets aan dan bun nachtgewaad, anderen hadden dekens omgeslagen. De zieken werden in een naburig gebouw onder gebracht. Er moeten verscheidene personen om het leven zijn gekomen. als deze taal iu eene der talrjjke Fran sche smederijen die liever Engelsche en Dnitsche dan Fransche werklieden aan nemen, geleerd kan worden. Hy had dit voor Osten en zjjne vrouw zorgvuldig weten te verbergen, en nooit had hy een spier van zyn gelaat vertrokken, al voni hy, hetgeen Osten en zyne vrouw elkaar in 't Engelsch in het geheim meenden mede te deelen, nog zoo belangwekkend. Hy had zoodoende langzamerhand over Osten's verleden meer vernomen, dan tot nu toe iemand in het dorp of in de stad. Hij wistdat Osten afstamdo uit de Phltz, in 1849 deelhad genomen aan een opstand, naar Ameiika was gevloden en nU nog niet naar zyne geboorteplaats durfde terugkeeren. Tot welke straf hy by verstek was veroordeeld geworden, had hy niet kunnen vernemen. De kennis dfczer feiten was hem veel waard, al kon hfó ze nog niet gebruiken. Dan hadden hem de gebeurtenissen in den nacht van het oogstfeest en van den volgenden dag in de grootste spanning gebracht. Hjj was in dien nacht om één uur met een paar jonge boeren uit Süderode, die van uit Wunnershausen gerekend aan gene zyde der stad lag, uit de danszaal gegaan, de laan langs, om hen een eind wegs te vërgezellen. Zij hadden nu, na eer.e scher pe kromming van den weg, juist de wei dfen met vruchtboomen van Wunnershau sen aan hunne linkerzyde, toen een lange vertenties bet.i eflende het vroolijke Kerst feest stond de gerechtelijke oproeping om getuigenis af te leggen in de zaak van den slotenmakei Osten aan ailen, die over de inbraak by schout Carlsen iets konden mededeelen. IV. Brame die reeds in zijne jeugd zijne ouders verloren had was vroeg de we reld ingegaan om zijn geluk te zoeken, of wat hij voor geluk hieldgenot en geld. Door zijn verstand en zijne kracht verdiende hij geld genoeg om een eigen haard te kunnen hebben. Doch daartoe ontbrak het hem aan volharding eu aan diep gevoel Zonder tehuis had hij het vas teland doorreisd, overal had hij dagen en weken gewerkt om dan enkele uren in den zwijmel der hartstocht te kunnen door brengen, overal hetzelfde woeste, teugel- looze leven geleid. Hy had er zich aan gewend van de menschen steeds het slechtste te denken, ook van zich zelf, en hij had zich nooit vergist, zooals hij meende. Slechts een toeval of een gril had hem weder in zijn vaderland en naar Wunnershausen geleid en daar hij er tamelijk onafhan kelijk leefde had hij het er langer uit gehouden dan hy voornemens was ge weest. Maar toen de smederij door Os ten overgenomen werd, nam hij het be sluit verder te trekken, en het oude licht zinnige leven weer op te vatten waar toe hem hier de gelegenheid ontbrak. Daar hield hem eentereerst zonder dat hij er zichzelf van bewust was, toen steeds helderder en onweerstaanbaarder, een gevoel terug, dat hy nog nooit ge kend maar steeds bespot en in het stof getreden had, de liefde. Zij begon te ont kiemen in dit hart, dat Brame zelf on geschikt geloofde voor elk ernstig gevoel. Zij wies echter nier op als de reine geu rige plant en bloesem geworteld in zui veren grondmaar als een giftig kruid uit moerassigen bodem, Hy had zyne on beschaamde blikken en wenschen gericht op de vrouw van zyn meester, op Betty Osten. Zooveel bewustzijn had echter ook dit lichtzinnige jongmenseh van de reine' deugd eener vrouw, wier schoonheid die strafbare hartstocht iu zyne borst ontsto ken had, dat by nooit op beantwoording zijner liefde waagde te hopen zoo lang Osten leefde. Het was daarom voorloo pig zijn eenig streven zich bij de echt genooten onontbeerlijk te maken. En dat was hem gelukt. Daarnaast kiemde ech ter in zijn boos hart steeds dringenderen krachtiger het sombere besluitden stap te doen, waardoor hy alleen hopen kon eenmaal de echtgenoot van Hetty Osten te worden, nl. haren tegenwoordigen man uit den weg te ruimen. Brame vérstond het Engelsch zoo goed,

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1