Binneiilandsch nieuws. en bon op bet einde der vierde week na het ongeval zijn werk hervatten. Ge durende het korte oponthoud in de maag v in den walvisch had het vel van Bart leywaar het aan den invloed van het maagsap was blootgesteld, een algeheele verandering ondergaan. Zijn gezicht en handen waren lijkkleurig en zoo gerim peld geworden dat de man er uitzag alsof hij half gekookt was. Wat voorts het verhaal van Bartley zelf betreft, be weerde hij in zijn zonderling verblijf lucht genoeg gehad te hebben om te kunnen ademenalhoewel de hitte verschrikke lijk was. Slechts de wetenschap waar hij zich bevond en de vrees voor den hongerdood die hem tegengrijnsdebad- den hem zijn bewustzijn doen verliezen. Volgens den gezagvoerder van den wal- vischvaarder gebeurt het meermalen, dat oen man door een walvischwanhopig door de pijn van de harpoenen wordt ingeslikt. Nooit te voren had hij echter gehoord van eene beproeving als die van James Bartley, die als een moderne Jo nas weer levend uit de maag van een walvisch te voorschijn werd gebracht. De leden van de Eerste Kamer dei Staten-Generaal zijn ter vergadering op geroepen tegen a. s. Maandag 25 dezer des avonds te 81/. uur. - Als datum waarop de Tweede Ka mer hare werkzaamheden zal hei vatten, wordt Dinsdag 1 Maart genoemd. - Bij kon. besluit zijn benoemd in den militieraad in Zeeland, voorde lich ting der nationale militie van 1892 tot. voorzitter W. A. graaf van Lynden, tot zijn plaatsvervanger mr. C. Lucasse, bei den- lid der Provinciale staten tot lid W. J. Sprenger, tot zijn plaatsvervanger mr. A. P. Snouck Hurgron.je, beiden lid van den gemeenteraad van Middelburg. AXEL, den 22 Januari 1892. De loting voor de nationale militie in het loopende jaar zal plaats hebben in de gemeenten en op de dagen en uren hieronder zijn aangewezen Axel, Vrijdag 12 Februari, des voor- middags te 9 uren voor Axel en West- dorpe. te 10% uren voor Terneuzen, Hoek-en Zuiddorpe, en des namiddags te l'A uren voor Sas van Gent, Philip pine, Overslag, Koewacht en Zaamslag. Hulst, Zateidag 13 Februari, des voormiddags te 9 uren voor Hulst, Os- senisse, Hengstdijk, Hontenisse, Bosch delooze. zorgvolle Kerstmis die ditmaal misschien wel voor vele jaren voor het zwaarbeproefde huisgezin zou aanbre ken Maar dieper dan al die kwellende gedachten en herinneringen woelde hem die eene vraag in het harte „Is Brame werkelijk de verrader Heeft hij werke lijk eene strafbare liefde voor Hetty op gevat En zoo ja tot welke stappen en plannen zat de schurk nu mjjne gedwon gen afwezigheid gebruiken En juist nu, op het oogenblikdat mij deze ontzet tende verdenking wordt medegedeeld wordt me alle mogelijkheid afgesneden hem te doorgrondenHet was om te vertwijfelen. Nu eens dacht hij er aan Brame te schrijven dan weer aan zijne vrouw. Maar al stond men hem zulks toe hetgeen bijna niet te verwachten was^ dan werden de brieven toch opge houden, zoodra er maar een enkel woord over het onderzoek zelf in stond. En zulks was toch niet te vermijden. Hij zag dus geen weg om tot rust te komen in dezen pijnlijken toestand vol twijfel. Het was reeds bijna 11 uur 's mor gens. toen.. Osten voor den rechter ge bracht weid, doordien Carlsen's verhoor zo.) lang geduurd had. Osten maakte vol strekt geen gunstigen indruk op den rech- i Hoe zou hij ook, afgemat door een doorwaakten nachten door twijfel te» i i geslaeeh, den moed en de frischheid bezeten hebben, die dè rechter, naar het kapelle, StoppeldijkGraauw, Clinge en Sint Jan Steen. Zaamslag, 21 Januari. Heden werd al hier door het bestuur der vereeniging „In 't belang der landbouwers"' aanbe steed de levering van 338.900 KG. Am- moniak-Superphosphaai en 98,600 KG. Chilisalpeter. Voor het eerste hadden ingeschreven de heeren: Poorter te Rot terdam ƒ8.141/*, Kunstmeststoffenfabriek te Bergen op Zoom 7.39, Coenen Schoenmakers te Uden 7.33, Vochtte Uden 7.18, Vlaeminck te Sint Jan Steen ƒ7.11, Krol te Rotterdam ƒ7.00 en Salomonson te Rotterdam 6.731 Voor de tweede levering schreven in de Kunstmeststoffenfabriek te Bergen op Zoom 11.49, en de heeren P. A. A- driaansens te Hontenisse ƒ11.19, Adri- aansens te Bergen op Zoom 11.17, P. J. Scheele te Terneuzen ƒ11.11, Pateer te Hontenisse 11.10%, en D. J. Oggel te Axel 11.09. Aan de minste inschrij vers is de levering gegund. Door Ged. Saten van Zeeland is dd. 4 Dec. naar aanleiding van een ver zoek van het bestuur der Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid en Noord Beveland en van eenige burgemeesters tevens secretarissen van gemeenten in deze provincie, besloten - uit overweging dat er termen zijn om terug te komen op het tot dusver toe gepast beginsel dat de jaarwedde van den secretaris, die tevens burgemeester van dezelde gemeenteis, met een derde wor de verminderden dat het voorts wen schelijk is voor die gemeenten, wier raad verhooging van jaarwedden noodig oor deeli wegens toeneming der bevolking, tot wijziging der jaarwedden over te gaan om le. in te trekken de bepaling dat de jaarwedde van den secretaris die tevens burgemeester van dezelfde gemeente is, met een derde wordt verminderd, met dien verstande evenwel dat zoolang de tegenwoordige titularissen in functie zijn, de thans bestaande regeling gehandhaafd blijft voor die gemeenten wier raad de wenschelijkheid heeft uitgesproken dat de gewijzigde regeling niet worde toege past 2e. de jaarwedden der burgemeesters en secretarissen van de volgende ge meenten voor elk dier titularissen te bepalen als volgt: Boscbkapelle ƒ325Sas van Gent ƒ375Stoppeldijk 375 Westdorpe ƒ450 Groede ƒ550 St Jansteen ƒ450 en Ter- Neuzen ƒ1200. beeld hem door Carlsen geschilderd, mis schien bij hem verwacht had? „Ge hebt den rechterdie u gisteren verhoord heeft, geene inlichtingen willen geven over uwe afkomst en uw verleden in Duitschland, Osten," sprak de beambte hem somber toe. Osten zweeg, met ne- dergeslagen oogen. „Denkt ge bij dit zwijgen te volhar den vervolgde de rechter. „Ja mynheer, vrij willig zal ik er nooit iets over zeggen." „Zoo 't Is misschien niet voor de eerste maal dat ge wegens diefstal aan geklaagd zyt, en daarom Hij kon den zin niet voltooien. Een donkere gloed had zich plotseling over de bleeke wangen van den gevangene ver spreid. Hij had zich in zijne volle lengte opgericht, en was den rechter zoo dicht mogelyk genaderd. „Mijnheer," zeide hy scherp en met vuur, „als ge zoosnel gereed zyt met uw oordeelmaak dan als 't u belieft korte wetteD." „Osten, ik moet beslist verzoeken van zulke opmerkingen verschoond te blijven. Ge weigert me eiken blik in uw verle den, en zeker niet, omdat die zoo gunstig voor u is, maar omdat ge u door zeke re daden bezwaard gevoelt. - Ge zijt er dus zelf de schuld van als ge valsche vermoedens daarover laat opkomen." „Ik gevoel het," antwoordde Osten met Een nieuw leervak op de Lagere School DOOR JOH N. (Vervolg.) Gymstiek is ja, waarde lezeres sen en lezers, daar heb ik al eene moei lijkheid. Ik wou u eene bepaling geven van gymnastiek, maar dat gaat niet zoo gemakkelijk, want bepalingen men noemt ze in de geleerde wereld definitie's hebben dit gebrek, dat ze gewoonlijk niet deugen ze zeggen meestal te wei nig of te veel, ze zyn haast altijd te eng of te ruim. Ik zal dan ook maar niet beproeven om u in eén zin, in éen adem te zeggen, wat gymnastiek is Laat ik het zoo zeggenGymnastiek is eene we tenschap en eene kunst. Eene weten schap voor hem, die met de samenstel ling en de verrichtingen van het men- schelijk lichaam eenigszins in bijzonder heden bekend is en bovendien weet, wel ken invloed lichaamsbewegingen op de levensverrichtingen van dat lichaam uit oefenen. Een wetenschap voor hem ook die het veld der gymnastiek geheel en al overzien kan en weet. hoe daar alles met elkaar in verband staat, hoe daar het eene uit het andere geboren wordt. Eene kunst daarentegen is gymnastiek voor den beoefenaar, voor den gymnast, voor ieder dus, die gymnastiseert. Hieruit volgt dan al dadelijk, dat op de Lagere School de gymnastiek slechts voor den onderwijzer eene kunst en wetenschap kan zijn voor den leerling blijft bet altijd alleen eene kunst en wel in hoofd zaak die kunst, welke door doelmatig aangewende lichaamsbewegingen den wel stand van het lichaam tracht te bevor deren. Al naar het doel, dat men he oogt, of naar de plaats waar de gymnas tiek beoefend wordt onderscheidt men deze in verschillende soorten. Zoo heeft men Geneeskundige of Heilgymnastiek, die zieke en misvormde lichamen gezond en welgevormd tracht te makenMili taire gymnastiek, die den soldaat vormt tot een gehard krijgsman; Kamergym nastiek, welke beoefend wordt door al lerlei personen, die door hun ambt of be roep gedwongen zijn een zittend leven te leiden of wier ambt meebrengt, dat zij alle lichaamsdeelen niet naar eisch kunnen bewegen en ook Opvoedkundige (paeaagogische) gymnastiek. Deze laatste is het, welke voor de school past. Zij kan beoefend worden aan toestellen (ladders, ringen enz.), maar ook zonder deze en in het laatste geval, wanneer zij geen gebruik maakt van toe een diepen zucht, „maar ik kan het niet veranderen." De rechter verliet dus dit onderwerp, maar met eene uitdrukking, die duidelijk liet zien, dat hij besloten had, om tegen eiken prijs achter het geheim van den aangeklaagde te komen. Hy sprak nu over hetgeen Carlsen hem reeds bekend had, en hetgeen nu woord voor woord door Osten bevestigd werd. Ook in den loop van d i t verhoor was de rechter vriendelijker geworden. Hij zag in dat Osten niet zoo'n booswicht was als hij in het eerst gedacht had, en dat hy ei dringende redenen voor zou hebben over zijn verleden te zwijgen. Hij richtte nu eene nieuwe, maar zeer gewichtige vraag tot Osten „Hoe stond het met uwe geldmiddelen, toen de diefstal gepleegd werd Osten gevoelde het beleedigende dier vraag, en weder schoot hem het bloed in zijn gelaat. „Ik had mijne smederjj contant betaald," zeide hij na even nagedacht te hebben, „en nog zooveel overgehoudendat ik het wantrouwen, dat ik eerst ondervond, met de rnynen een gernimen tijd kon uithouden. Overigens weet u wel, mijn heer, dat mijne vrouw me in eene week duizend gulden thuisbracht. Als zulks rno gelijk is, dan had ik niet noodig mijne hand naar het goed van een ander uit te steken, om te leven." stellen, wanneer dus de leerlingen den grond niet verlaten, spreekt men van vrije en ordeoefeningen. Wat is nu eene vrije oefening? Ons lichaam kan zich in zijn geheel naar willekeur op verschillende wijzen bewegen. Wij kunnen gaan loopen springen, huppelen, draaien, dansen enz. Ook de deelen van dat lichaam kunnen zich óf elk afzonderlijk, of in vereeni ging met elkaar bewegen en dat wel, terwijl het lichaam op eenzelfde plaats blijft," of ook terwijl het lichaam van plaats verandert. Zoo kunnen wij het hoofd buigen en draaien, de armen bui gen, opheffen, rondzwaaien, de beenen in verschillende richtingen bewegen, den romp naar verschillende zijden draaien en buigenvele van deze bewegingen kunnen wij ook verrichten onder het gaan, het loopen enz. Welnu, wanneer nu al zulke bewegingen, somtijds met voorwerpen (stokken, staven, touwen) in de handen, worden verricht met een bepaald doel, in een bepaalde maat, uit een bepaalden stand, gedurende een vast- gestelden tijd enz. dan verricht men vrije oefeningen. Men wane nu echter niet, dat men gymnastiek doet, wanneer men een brief naar de post brengt (gaan), een dief nazit (loopen) of over een sloot springt en evenmin, wanneer men hakt, ploegt, karnt, wiedt, stampt, schopt enz. Men beweegt dan ook wel lichaamsdee len en verandert wel van plaats, doch tusschen deze bewegingen en die in de gymnastiekzaal is een hemelsbreed ver schil. In de gymnastiekzaal gaat alles geordend en geregeld, daar is alles aan regels gebonden, daar heeft elke oefening nare bijzondere eischen. En nu de or deoefeningen. De naam zegt ons reeds voor een deel, wat we hierdoor moeten verstaan. Het zijn die oefeningen welke den on derwijzer in staat stellen alles ordelijk te doen plaats hebben. Als de kinderen gaan, loopen enz. dan moeten ze eene baan doorloopenin het gymnastieklocaal toch kan niet altijd rechtuit geloopen worden ook spreekt het vanzelf, dat alle kinderen zich maar niet naar verkiezing mogen bewegen, niet maar wild dooreen mogen loopen. Bo vendien moeten de kinderen bij het doen van vrije-oefeningen, waarbij ze op een zelfde plaats blijven, zóó opgesteld staan, dat ze elkaar met beenen, armen, hoof den ot stokken niet raken. Ook die plaat sen moeten geordend worden ingenomen en verlaten. Welnu daartoe dienen de orde oefeningen Het is dus een soort van marcheerengeheel en al ontdaan van het militaire, geheel en al gemaakt „Dat bewijst helaas te veel," zeide de rechter, „want wanneer ge den diefstal gepleegd hebt, dan kon uwe vrouw ge makkelijk aan die duizend gulden ko men." „o Mynheer, dat doet zeer," zeide de hy, zyne hand op zijn hart drukkend. Ja maar wilt ge me dan zeggen van waar uwe vrouw dat geld had?" „Neen." „Dan hebt ge ook deze verkeerde ui,t- legging uzelven toe te schrijven." Osten werd weder naar zyne cel ge bracht. Nog dienzelfden dag deed de rechter met zijn dienstpersoneel eene huiszoeking in de smederij. Hy bewees daarbij juf- trouw Osten zooveel achting en sprak de arme 'vrouw zooveel moed en troost in, dat zij weer opleefde, hoewel hem de de troost rijker over de lippen kwam, dan hy voornemens was. Hij vraagde de vrouw ook openhartig onder vier oogen, ot zij hem misschien inlichtingen kon geven over het verleden van haar man, en over de herkomst der duizend gulden. Hji gaf haar ook gelijktydig te kennen, dat haar man geene enkele vraag wilde beantwoorden en dat dit zwijgen zeer ten nadeele van hem was. Juffrouw Osten verklaarde hierop, dat zij slechts dan zou antwoordenwanneer haar man het wenschte. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2