No. 576. Zaterdag 25 Januari 1892. 7e Jaarg. Op een valsoh spoor. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. 9. FEUILLETON. M. LI LIE. AXELSCHE COIMNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor Bilgië 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Engeland. Algemeen heeft iü Enge land een gunstigen indruk gemaakt de waardeerende toon. waarop de Fransche bladen het treurig verlies, door de Biit- sche koninklijke familie geleden, hebben besproken. De hoog offlcieuse St. James Gazette zegt daarvan „Alleen een welopgevoed Franschman kan zich met zooveel tact van een daad van sympathie kwijten. Men herkent de traditioneele fraaie Fran sche manieren weder in de welwillend heid en trouwhartigheid, waarmede de voornaamste bladen van Parijs over den hertog van Clarence en de nationale smart welke zijn dood veroorzaakt, spreken. Engelsche journalisten zeiven hadden op geen gevoelvoller wijze de droefheid van het land kunnen aan den dag leggen dan het de Fransche bladen doen." In een telegram aan president Carnot verklaarde koningin Victoria zich zeer gevoelig voor zijne woorden van deelne ming, haar gezonden naar aanleiding van den zwaren slag, welke haar familie en haar land beeft getroffen. - Velen hadden gewenscht, dat het lijk van den hertog van Clarence op weg naar Windsor te Londen in plecbtigen optocht van station tot station zou wor den vervoerd. Er is echter besloten geen lijkstoet te vormen. Zondag had in de kapel te Sandnng- ham, waarheen het lijk Vrijdag was ge bracht, een lijkdienst plaats. Tal van kransen, bouquetten en lauwertakken be dekten de kist. De geheele koninklijke lamiüe, ook prinses May en de prinses van Wales, beiden hersteld, woonden de UIT HET HoOGDUITSCH VAN „Omdat ik geloof, dat de beantwoording dier vraag voor het verder onderzoek van zeer veel gewicht wezen kan, en dat ik den aanklager ken, wanneer de aanklacht schriftelijk ingekomen is." De rechter scheen na te denken eene schaduw lag over zijn anders zoo open, vrij gelaat, alsof hij eenig onrecht deed, wanneer by den schout antwoordde en deze dus in de zaak inwijdde. Eindelijk antwoordde hij „Mijnheer Carlsen, ik zal u het ver trouwen schenken, waarom ge me verzoekt. Ik geloof, dat ge de vraag niet tot me zoudt richten, wanneer ge uit hare beant woording geen licht voor het ondeizoek verwachttet. Ik moet u dan ten eerste de buitengewone bekentenis afleggen, dat de aangifte dezer misdaad nameloos inge komen is, en de overheid bij uitzondering daarop ingegaan is, omdat een groot aan tal bewijzen en bijzonderheden daarin aan gegeven waren, en daarenboven tegen u als gerechtspersoon het verwijt uitgespro ken werd, dat gein strafbare betrekking stond tot den beschuldigde. Uit de in» plechtigheid bij. Frankrijk. Zondag namiddag verza melde zich te Parijs een aanzienlijke me nigte op de Place de la République om een Engelsch anarchist te hooren. die, op een der candelabres geklommen, een re- volutionnaire rede hield en de republi- keinsche regeering verweet dat zij niet als de Engelsche, samenkomsten in de open lucht veroorloofde. Daar de me nigte steeds meer aangroeide, kwam de politie tusschen beide en noodigde den man uit van zijn hooge staanplaats ne der te dalen. Deze weigerde, men ging toen een ladder halen, doch het kostte heel wat moeite hem op den vlakken grond te brengen, daar hij zich aan den candelabre had vastgebonden. Op bet bureel van politie gebracht zeide hij Thomas Hantie te heeten, Engelsch on derdaan en 25 jaren oud te zijnhij weigerde zijn domicilie op te geven. Perzië. Ontvangen berichten uit Tehe ran melden dat de toestand der Christe nen in Perzie als zeer bedenkelijk be schouwd wordt. De verbittering tegen de Engelschen breidt zich over alle Euro peanen uit Er zijn opruiende plakkaten te Teheran aangeplakt. Eene samenzwe ring om den grootvizier ten val te bren gen is ontdekt. Rusland. Tot heden heeft de Russi sche regeering 90 millioen roebels uit gegeven ter leniging van den nood der hongerlijdenden. Het comité tot het verstrekken van hulp aan de slachtoffers van den hon gersnood, onder presidium van den groot vorst-troonopvolger, heeft besloten 10.000 paarden te koopen, die in het voorjaar naar de noodlijdende districten zullen ge zonden worden om de boeren in staat te te stellen het werk op het land te her vatten. De kwakersvereeniging in Engeland zond twee gedelegeerden naar Rusland om zich van den toestand op de hoogte te stellen. Na een reis van twee maan den zijn die afgevaardigden teruggekeerd en schilderen den toestand als allertreu rigst. De vereeniging zamelt giften voor de hongerlijdende Russen aan. Een onmensch. - In het Rus sisch gouvernement Tula nam een koop man een afschuwelijke wraak op een concurrent. Hij stak diens woning 's nachts in brand, terwijl de geheele fa milie sliep. Te voren had hij de deuren en vensters dicht gespijkerd en de muren met petroleum bestreken. Drie vrouwen en zeven kinderen kwamen in de vlam men om. De bedrijver van deze gruwel daad was van een welgesteld man een bedelaar geworden. Eenige dagen voor dat hij den brand stichtte, had hij zijn gegoeden buurman om een onderstand verzocht doch niets gekregen. Egypte. De Khedive heeft eene talrijk bezochte receptie gehouden. De heer Or tega, vertegenwoordiger van Spanje, be groette den Khedive uit naam zijner ambt- genooten. De Khedive antwoordde kort. Na gezinspeeld te hebben op den zoo treffenden dood zijns vaders, betuigde hij aan het corps diplomatique zijn dank voor diens welwillende verklaringen. Hij zeide voortshet voorbeeld zijns vaders te zullen volgen en met toewijding werk zaam te zullen zjjn voor bet geluk des lands. Voorts drukte hij de hoop uit dat hij zal kunnen rekenen op de mede werking van de vertegenwoordigers der mogendheden. Australië. De „Shipping Gazette" stelt een te Melbourne verschijnend blad ver antwoordelijk voor het volgende ongeloof lijke, Amerikaansche verhaal In Februari 1891 bevond zich het schip „Star of the East" ter walvischvangst in de nabijheid van de Falkland eilanden. Bij het harpoeneeren van een grooten walvisch, uit twee booten, werd een der booten door den kop van het dier omver en de bemanning te water geworpen en voordat de andere boot de drenkelin gen kon redden was een hunnerge naamd James Bartley, spoorloos verdwe nen. De walvisch werd afgemaakt en langs zijde van bet schip gebracht, waar spoe dig alles in de weer was om het spek van het dier aan boord te hijschen, waar mede men eerst den volgenden dag ge reed kwam, toen ook de maag van den kolossus aan dek werd geheschen, waar in men bij b6t opensnijden tot aller ver bazing den verdronken gowaanden James Bartley vond, die alhoewel bewuste loos - toch nog teekenen van leven gaf. Onmiddellijk werd natuurlijk bet lichaam op dek uitgestrekt en alle pogingen in het werk gesteld om de levensgeesten bij den man weder op te wekken, waar in men dan ook slaagde. Zijn verstand was echter verbijsterd, en gedurende 14 dagen was de man volslagen krankzin nig, nam echter daarna in beterschap toe den gesproken „Neen," zeide Carlsen beslist. „Behal ve zijn verhljjf in Amerika „Daarvan weten we tamelijk genoeg," hernam de rechter. „Dan dank ik u, mjjnheer Carlsen." Deze ging daarop heen. Nog denzelfden avond had men Osten met de oorzaak zijner inhechtenisneming bekend gemaakt en had men hem vluch tig verhoord. Hij had natuurlek de daad beslist geloochend en over zijne afkomst en vroegere woonplaats elke inlichting geweigeid. Slapeloos had hij den nacht doorgebracht. In de diepe duisternis van den kerker trad hem het verleden voor den geestdat hij voor den rechter ver borgen wenschte te houden. En hjj zucht te diep. Er moesten dus wel bladen zjjn in het opengeslagen boek zyn9 levens, die hij liever niet las, en die bij gaarne voor altijd voor den aardscben rechter zou ver bergen. Maar met onuitsprekelijke smart rustte zjjn oog voornamelijk op de laat ste bladzijde van dit boek. Hij zag zij ne echtgenoote voor zich slapeloos en gepijnigdevenals zichzelf, onder het schrikkelijke lot, dat hem getroffen had, en dat nog duizendmaal erger zou wor den, als hjj veroordeeld werd. Hij zag in den vroegen morgen zijn kindje ont waken en tevergeefs zijne oogjes naar vaders bed richten en de handjes daar heen uitstrekken. Hij dacht aan de vreug- hechtenisneming van den beschuldigde en uit uw verhoor moet nu blijken, of de namelooze aanklager maar in de lucht gegrepen heeft of zaken aanvoerde, die op feiten berustten." „Ik had reeds alles overdacht wat ge me nu zegt, mynheer," hernam Carlsen, „ik weet dat ik geen recht heb om de aanklacht in te zien, te meer daar ik er in betrokken ben. Maar mijnheer, dat moogt ge me toch wel zeggen, oi het schrift van de aanklacht hetzelfde is als dat van dit briefje „Ja," zeide de rechter terstond, „juist hetzelfde. Hce komt ge aan dit briefje, en welk besluit trekt ge er uit dat het hetzelfde schrift is Carlsen vertelde nu, dat er meer derge lijke briefjes in het dorp door de post rondgebracht waren, en deelde den rechter mede, dat het zijn en Osten's vermoeden was, dat ze van den werkelyken dader af komstig waren. De rechter liet ook van deze verklaring proces-verbaal opmaken, hoewel hij Carlsen verklaarde, dat bij het niet voor waarschijnlijk hield. De dader kon er geen belang bij hebben, dat de misdaad bekend en onderzocht werd, daar hij, zoolang het gerecht zich met den diefstal bezig hield, van het gestolene geen gebruik maken kan, Carlsen was ook van die meening. Hij had slechts een ant woord op zyne vraag verzocht, om zijne verdenking tegen Brame wederlegd of versterkt te zien. Hij had nu de vaste overtuiging verkregen, dat Brame Engelsch verstond, zijn meester en diens vrouw be luisterd en nu den inhoud van het gesprek aan de overheid meegedeeld had. Het briefje en de aanklacht had hg vermoede lijk met zijn linkerhand geschreven, daar Osten het schrift niet herkend had. Dat Brame ook de dader was, geloofde Carl sen echter niet, daar hij zich in den be- wusten nacht eerst tegen een uur en dan Dog wel in gezelschap uit de danszaal ver wijderd had. Hg was daarenboven veel te klein, om van het stalraam uit het venster van den hooizolder te kunnen grij pen. Toch scheer, hem de ontdekking voor het lot van Osten, voor diens echtgenoo te, de vriendin zijner eigene dochter, voor het welslagen der smederg gedurende Os ten's gevangenschap van het grootste ge wicht. En indien de knecht slecht ge noeg was om zijn meester te bespieden en te verraden, ter wille zyner verbodene liefde wat was dan in de toekomst van de boosheid en de valschheid van dien mensch nog te verwachten Dezt overdenkingen vervulden den braven man met de somberste gevoelens voor de toe komst, terwijl de rechter hem de laatste inlichtingen gaf. Toen werd Carlsen het proces-verbaal voorgelezen, waarna hij het onderteekende en zich verwijderde. Nog op den drempel riep de rechter hem terug Heeft Osten u nooit over ayu verle

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1