Binnenlandsch nieuws. Gemeenteraad van Axel. Onmiddelijk na den dood van Tewfib pacha liepen er vreemde geruchten te Kairo. De Europeesche geneesheeren zou den zich beklaagd hebben, dat zij te laat bij zijn ziekbed waren geroepen en de Egyptische dokter Salem zou zijn ge vlucht. De vlucht van Salem wordt in een la ter bericht beslist tegengesproken. In hun rapport over den dood van den Khe dive vragen de Europeesche geneesheeren aan de inlandsche deskundigen of het waar isdat zijniet wetende dat de ziekte aan longonsteking en nieraandoe- ning leed, hem gevaarlijke, zeer krachti ge morphine-inspuitingen toedienden waardoor bloedvergiftiging zou zijb ont staan. - De minister van financiën brengt ter algemeene kennisdat ingezetenen die in gemeenten buiten den kring van het ontvangkantoor, waaronder zij wonen, voor rijks directe belasting zijn aangesla gen. die belasting te beginnen met 1 Fe bruari, bij den ontvanger der directe be lastingen hunner woonplaats kunnen vol doen, mits, wat de grondbelasting betreft, vóór 1 Juni van het dienstjaar. Nopens de verdere bijzonderheden kun nen zij bij dien ontvanger inlichting be komen. De bevoegdheid om aanslagen in de grondbelasting beneden 5 door middel van een postwissel aan te zuiveren is door het bovenstaande vervallen. Stct. - Aan de verschillende bureau's van de prov. insp. dei directe belastingen enz. houdt men zich bezig met het verzame len van statistieke tabellen in zake het patentrecht, op last van den minister van financiën door de controleurs ver strekt. Deze stastistiek, die vóór 15 Januari aan het departement van financiën moet worden ingezonden, bevat eene uitge gebreide beroepstelling, getrokken uit de registers der patenten over den dienst 1890/91, en vermeldt het bedrag der rechten, dat voor de uitoefening van elk der beroepen in totaal is opgebracht. - In de laatste maand van het afge- loopen jaar hebben blijkens den staat der rijksmiddelen, de invoerrechten, loods geldenaccijnzen, domeinen, posterij en telegrafen te zamen 429.000 meer op geleverd dan in December 1890, waar tegenover voor de directe en de indirec te belastingen, den waarborgen de jacht akten eene vermindering staat van heru tehuis getroffen. Na verloop van eenige minuten zag men beide mannen in de deur staan en elkaar de hand schud den. De meeste dorpelingen zaten voor hunne huizen en waren getuigen van het vriendschappelijk afscheid. De zaak baar de opzien. Men gunde den slotenmaker dien voornamen beschermer en gaf hem nog eens zooveel te doen. Tegen het einde der week kwam juf frouw Osten weer met den postwagen te huis, en zag Brame, dat Osten nog dien- zelfden dag naar het dorp ging. Ook dit maal trof deze den sehoui tehuis wien hij de duizend gulden overhandigde, zon der hem echter te zeggen van waar hij het geld had. Bij het afscheid zeide Carl- sen nog tot Osten „Mijne nasporingen zijn, helaas, tot nog toe niet gunstig voor u geweest. De dok ter was dien nacht van elf uur af tehuis, eu de oude vader van Willem Grote houdt zijn zoonnog steeds voor dood. En bjj hem zou hij toch wel geweest zijn. Ook Barbars, met wie hij in betrekking stond, heeft hem nooit weergezien. Van haar en van den ouden man zou ik alles ver nemen hebben wat ze weten." „Nu, ik vertrouw op eene hoogere wjjs- beid dan de onze," zeide Osten ernstig, toen bi] Carlsen in de deur der kamei de hand reikte, en zoo iemand dat ver trouwen in hooge mate noodig zou heb ben, dan was het Osten. ƒ208,000. Dientengevolge toont het ge- heele in de maand ontvangen bedrag 9,396,785) eene vermeerdering aaD van f 221,000 De stijging der invoerrechten (met ƒ69.600) en die der loodsgelden (met ƒ42,650) vindt grootendeels hare verklaring in den open winter; die bij de posterij (met 59,000) zal wel in verband staan met den inslag der nieu we postzegels. Bij de telegrafen is het bedrag der vermeerdering ƒ2500) nor maal. De verschillende accijnsmiddelen hebben alle meer gegeven dan ten vori- gen jarevoornamelijk echter de suiker 106,000 meer) en het gedistilleerd (50,000 meer.) Bij de directe belastingen valt voor de patenten eene verminde ring van 154,000 op te merken, ter- wiji van de indirecte belastingen bet successie-recht eene ton, en de zegel-en registratierechten te zamen 66,000 min der gegeven hebben. Alleen de hypo theekrechten vertoonen eenen kleinen vooruitgang. Voor het geheele jaar is de opbrengst Ier rijksmiddelen f 117,455,331. Verge leken met 1890. wijst dit bedrag eene vermeerdering aan van ƒ3,089,000. en vergeleken met de raming een voordeelig verschil van ƒ2,910,000. Zeer zeker be vredigende cijfers. Op de 4, in zekeren zin, onbeduidendste (waarborg, domeinen, staatsloterij en akten voor de jacht en visschery) na, hebben alle groepen van middelen tot deze goede uitkomsten bij gedragen. Hierbjj moet echter worden opgemerkt, dat van ae groep der indi recte belastingen alleen aan het succes sie-recht het hoogere totaal te danken is. Tegen 11.3 millioen in 1890, heefl dit middel in het afgeloopen jaar 13.7 mil lioen gegeven, dus 2.4 millioen meer. Daarentegen hebben de zegelrechten 3.7 ton, de registratierechten 2.4 ton, en de hypotheekrechten 28,000 minder op gebracht van deze drie heeft alleen het eerstgenoemde middel het cijfer der ra ming overschreden, en dit nog slechts met eene kleinigheid. Van de accijnsen is in het geheel ƒ675,000 meer ontvangen. Eene ton daar van is geleverd door den suikeraccijns, die intusschen 7.8 ton minder beeft op gebracht dan voor de 12 maanden ge raamd was. Het gedistilleerd heeft 5.3 ton meer gegeven, en de raming over schreden met 6.4 ton van het zout is de opbrengst 1.3 ton grooter dan verleden jaar en ƒ95,000 meer dan de raming. Het geslacht heeft ten slotte de raming op eene kleinigheid na bereikt; vergele ken met 1890 vertoont het echter eenen achteruitgang van 2.5 ton. De posterij is, bij eene opbrengst van De eerste weken na deze gebeurtenis sen waren er wel toe geschikt om in het huisgezin van den slotenmaker alle droe vige gedachten op zij te zetten. Met den grootsten ijver konden Osten en Brame het bestelde werk niet afwaardoor Os ten de duidelijkste bewijzen kreeg van de welgesteldheid der boeren uit deü omtrek. Verscheideue brandkasten werden hem be steld, daar geruchten van ongehoord stout moedige inbraken tot Westerode door drongen. Osten had verscheidene nieu we knechts moeten aannemenen wan neer dan 's avonds zijn dagwerk afgeloo pen was, kon men hem vaak vinden on der de boeren in de dorpsherberg of in gezelschap van Carlsen. Hij was een ge liefde, onontbeerlijke gast geworden. Over zijn verleden bewaarde hij echter het stil zwijgen eu had dringend verzocht niet meer daarover te spreken. Slechts gaf bij toe, dat hg een zorgvuldiger opvoeding genoten had dan gewoonlijk de mannen van ziju vak en dat hg niet a'tijd slo tenmaker geweest was wisten de boeren reeds uit zijne verhalen over zijn Ameri kaansch leven. Ook schout Carlsen sloot zich langzamerhand inniger bij den jon geren man aan die steeds de meerdere ervaring van den schout erkende, niet uit menschenvrees voor ontdekking van het diepe geheim dat tusschen beiden begra ven lag; maar uit oprechte achting. Het berouwde Carlsen vaak, dat hij zijne zwa- ƒ6,841,000, beneden de raming gebleven met ƒ139,105. Wegens buitenlandsche afrekeningen moet echter over 1891 nog ontvangen worden ƒ210,000. Dit zal dus de geheele ontvangst brengen op ƒ7,051,000. De telegrafen hebben ƒ94,000 meer gegeven dan in 1890 en de raming over schreden met ruim 1 ton. Van de gezamenlijke directe belastin gen is 226,000 meer ontvangen al leen de patenten, die intusschen flink bo ven de raming staan, hebben wat min der opgeleverd. Tamelijk aanzienlijk is de vermeerde ring bij de loodsgelden ƒ80,600, of 6 pet.matiger de vooruitgang bij de in voerrechten ƒ89,000 bij een totaal van 5,798,000. AXEL, den 15 Januari 1892. In het overigens vrij eentonige leven in plattelandsplaatsen, komen over bet algemeen veel meer zaken tot hun recht, wordt in den regel veel meer aan el kaar gedacht, van elkander gesproken, dan zulks in groote woelige steden het geval is. Al moge vooral het laatste somtijds zijne schaduwzijde hebben toch heeft het dit weer vóór dat gewichtige dagen in het leven van een of ander ge acht ingezetene niet onopgemerkt wor den voorbijgegaan. Zoo herdenkt aan staanden Maandag onze gemeente-ont vanger, de heer A. E. C. van Dishoeck, het tijdstip waarop Z.Ed. vóór 40 jaren als zoodanig beëedigd werd. Waar Axels ingezetenen zoo vaak hun offer aan de gemeentekas braebteu en daarbij steeds bij den algemeen beminden ontvanger moesten ten offer komen, daar zullen zij ongetwijfeld aanstaanden Maandag vol gaarne in d6n vorm van een gelukwensch ook een offer brengen aan dienzelfden ambtenaar, doch ditmaal niet als tus- schenpersoon in dienst der gemeente, maar rechtstreeks tot bem gericht als blijk van achting en toegenegenheid van vriendschap en waardeering voor zoo veel jaren van trouwe plichtsbetrachting. Wij twijfelen er niet aan dat menig der gelijk offer den jubileris op aanstaanden Maandag zal toevloeien 1 - Bij koninklijk besluit is aan H. A. A. baron Collot d'Escury, op gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kan tonrechter plaatsvervanger in het kan ton Hulst, en is benoemd tot kanton rechter plaatsvervanger in het kanton Hulst, K. J. A. G. baron Collot d'Escu ry, burgemeester van Boschkapelle en Stoppeldijk en arrondissements schoolop ziener. re verdenking tegen den slotenmaker zoo spoedig geuit haden zocht het onrecht daardoor goed te maken, dat hg ook met de zijnen met Osten's huisgezin in nade re betrekking trad. Anna Carlsen en Hetty Osten waren spoedig onafscheidba re vriendinnen. Maar over den diefstal in dien feestuacht hing nog steeds een donkere sluier. En in deze vreedzame toestanden zou plotseling een alles vernietigende blik semstraal slaan. Hel viel Osten op dat o p e e n s alle bestellingen een einde namen. Hij had nog voor maanden werkzoodat een kleine stilstand hem niet anders dan aangenaam kon zijn, en daarbij kwam nog, dat Kerst mis voor de deur stond, zoodat men het geld wel voor iets anders kon gebruiken dan voor nieuwe sloten en hoefijzers. Die buitengewone stilte was dus te verklaren. En toch werd het Osten heimelijk te moe de en hij besloot nog denzelfden avond de zaak te onderzoekendoor naar de herberg te gaan die hij door de drukte eenige avonden niet bezocht had. Hg vond er niemand dan schout Carlsen. De ze vertelde hem, dat korten tijd na zijne verschijning de enkele gasten uit het dorp zich onder allerlei voorwendsels verwg- derd hadden. „Wij zgn uitgestcoten zeide Carlsen met een gedwongen lachje, dat slecht paste bij zijn anders zoo vroo- lijk gelaat, dat nu rood van toorn was - Het rijkstelegraafkantoor met tele- phoondienst te Zaamslag, dat op 8 dezer tijdelijk we: d geslotenis thans op den vroegeren voet heropend. - De bevolking der gemeente Ter Neuzen bestond op 31 December 1890 uit 3158 m. en 3345 vr., totaal 6503. In 1891 werden geboren 140 m. en 134 vr., totaal 274. Hieronder waren 5 tweelingen. Levenloos aangegeven werden 4 m. en 3 vr., totaal 7. In dat jaar overleden 120 personen, en wel 69 m. en 51 vr. In de gemeente vestigden zich 204 m, en 220 vr- totaal 424; terwijl vertrok ken 155 m. en 167 vr., totaal 822. De bevolking vermeerderde alzoo met 120 m. en 136 vr. totaal 256 en bestond op 31 Dec. 1891 uir. 6759 zielen, zijnde 3278 m. en 3481 vr. Er werden 41 huwelijken gesloten, nl. 39 tusschen jongmans en jonge doch ters, 1 tusschen een jongman en een weduwe, en een tusschen een weduw naar en oene jonge dochter. Vergadering van 14 Jan. 1892. Voorzitter de heer D. J. Oggel. Afwezig de heeren van Hoeve en van de Koe. De Secretaris leest de notulen der vo-1 rige vergadering, welke worden goedge keurd. Aan de orde van behandelen is 1. Mededeeling van ingekomen stukken. a Brief van Gedeputeerde Staten de zer provincie van 30 Dec. '91 houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot het verleenen eener buitengewone subsidie aan het burgerlijk armbestuur. b Brief van J. Schelleman houdende! verzoek om van het betalen van school-] geld bevrijd te worden. 2. Vaststellen vaD het kohier school i gelden over het eerste kwartaal van 1892, De voorzitter stelt voor dit punt, bene vens het verzoek J. Schelleman in ge-i heime zitting te behandelen. 3 Af- en overschrijving van posten op de begrooting van 1891. I Op de begraafplaats hebben noodzak! lijke herstellingen aan hek en lijkenhuis] tot een bedrag van ƒ33.336 plaats ge had. De kosten van verkiezingen bedragen] ƒ91. De voorzitter stelt voor die kosten uit den post van onvoorziene uitgaven te be strijden. Met algemeene stemmen goedgekeurd.] wegens de beleediging hem |aangedaan, En toen vervolgde nij op zachten toon ij „Ge moet gepraat hebben Osten naar ik gemerkt heb, bennen ze ons geheim.'j Osten viel bijna van zijn stoel. „Geen vroord is over mijne lippen gekomen,1 zei hij toen beslist. „Weet uwe vrouw er iets van on derzocht Carlsen. „Mijnheer," hernam Osten met vuur, „mijne vrouw heeft nog nooit een geheim van haar man verraden." I „Dat zeg ik ook niet. Maar had zg geen last om degenen die u de dnizend gulden verschaften, mede te deelen, welk gevaar u dreigt „Neer» in 'f geheel nietEn zg heeft I het daar ook niet meegedeeld. „Dan moet men u beluisterd hebben/ toen ge uwe vrouw de zaak verteldet. „Maar dat is geheel en al onmogelgk 1" riep Osten uit. „We zaten op onze bank voor het huistoen ik het haar zeide. Alle vensters waren gesloten en een luis teraar hebben we noch gehoord noch ge zien. Alleen Brame was thuis „Brame zeide Carlsen somber - 1 „Ja Brame maar bij sliep vastik had tevoren me er van overtuigd. En daarenboven sprak ik zeer zacht tot Het ty eu Engelsch, dat Brame niet verstaat, Bovendien hebt ge een onrechtvaardige® afkeer van dien man Carlsen. I (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2