No. 574. Zaterdag 16 Januari 1892. 7e Jaarg. Op een valsch spoor. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- V laan deren. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. M. LILIE. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per B Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER —UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Duitschland. De „Kreuzzeitung" be vat een artikel, dat weder veel opschud ding en verontwaardiging veroorzaken zal. Zij verlangt van de Pruisische justitie, dat deze al de acten zal publi- ceeren, welke betrekking hebben op het gerechtelijk onderzoek tegen den Jood- schen slager Buschoff te Xanten. Deze was onlangs gevat onder beschuldiging, aldaar eenen kleinen Christenknaap, Jo anchen Hegmann, te hebben vermoord. Hij werd echter weder op vrije voeten gesteld, omdat het gerecht zich ni6t van zijne schuld overtuigd gevoelde. De „Kreuzzeitung" vergelijkt nu deze ge beurtenis met den „ritueelen moord op Korfu", beweert dat meer dan twintig geloofwaardige getuigen den beschuldigde ten zwaarste hadden in verdenking ge bracht, en eindigt met de volgende on gehoorde ontboezeming „Er bestaat dus vermoeden, dat een lid van dat volk, van hetwelk er 700,000 de gastvrijheid in het Duitsche Rijk genieten, tot Joodscb- ritueele oogmerken een Duitsch Christen kind heeft vermoord. De toegeeflijke behandeling van het Jodendom, op welke men zich sedert lang in onze officieels kringen toelegt, mag echter niet zóó ver gaan, dan men voor het algemeene ver langen naar opheldering van dit voorval eenvoudig zich de ooren toestopt." Afgezien van het ongeneeslijke anti semitisme der „Kreuzzeitung,' spreekt uit dit artikel de verbittering der hoog- conservatieve oppositie tegen de Regee ring. Rusland. Wegens nihilistische woelin gen moeten in den laatsten tijd te Mos kou 240 personen officieren, beambten, studenten en acht vrouwen gearresteerd zijn. Volgens den Petersburgschen cor respondent der „Times" zijn twee nihi listen die een mijn onder den Moskou- Rjasauer spoorweg hadden aangelegd, in hechtenis genomen. In verband met deze laatste zaak be richtte de „Köln. Ztg.", gelijk reeds in het kort is medegedeelddat ongeveer vier weken geleden in een fa briek bij Petersburg arbeiders werden gearresteerd, bij welke gelegenheid bom men en dynamiet werden gevonden. Men brengt dit in verband met een complot tegen den czaar, dat bij diens terugreis uit de Krim tot uitvoering zou worden gebracht, doch tijdig werd ontdekt. In den spoordam zijn verscheidene bom men gevonden, met geleidedraden voor zien. De spoorwegwachter bekende dat in den herfst zich twee boeren bij hem hebben opgehouden die vertelden ver dwaald te zijn. Beiden moeten onlangs te Moskou zijn opgepakt en naar de Pe ter- en Paulvesting te Petersburg zijn overgebracht. Uit de Russische noodlijdende dis tricten luiden de tijdingen altijd droevi De geneesheeren aldaai klagen over de groote kindersterfte. In vele distric ten heerschen honger- en vlektyphus doch niets mag daarover in de dagbladen bericht worden. Daar de hongerlijdende bevolking meer en meer naar de groote steden trekt om daar arbeid te zoeken, wordt het gevaar voor uitbreiding der epidemieën verhoogd. Tegen de voortdurende vervalschingen van graan en meel trekt de Russische UIT HET HOOGDUITSCH VAN „Schout, dat gaat niet, dat kan niet daarmee zou ik tegen eer en rede hande len, en mij zelf van den diefstal beschul digen „Integendeel, OstenJuist uwe eer en uw bestaan wil ik daardoor redden naar mjjne krachtdoor mijn stilzwijgen, door mijne nasporingen. Maar ge moet een inzet doendie mijn vertrouwen waard is, die me schadeloossteltook dan wan neer mijne verdenking tegen u bevestigd wordt. Ik zal die som niet aanraken, en beu tot teruggave bereid. Dan alleen m a g ik zwijgen.. Want weet, dat eene vrijwillige schadeloosstelling, voor de dief ontdekt is, den diefstal straffeloos maakt. Wie zal ooit beweren dat ge niet vrij willig den inzet gegeven hebt? In het andere geval moest ik. reeds als schout, van de daad en mijne verdenking aangif te doen. Ik zou ook dan alle gronden tot uwe verdenking bijbrengen. Doch de feiten spreken zoo duidelijk, dat ge waar schijnlijk zoudt veroordeeld worden. En wanneer ge vrijgesproken wordt, nadat ge geruimen tjjd in voorloopige gevangen schap geweest waart, denkt ge, dat ge dan nog langer zoudt kunnen hier blijven? Men zou liever twee uren ver het paard laten beslaan, en sleutels en sloten koo- pen, dan bij u een sppker. Uwe smederij zen waardeloos worden, man en wanneer ge dan van hier wildet, omdat ge hier niet meer zoudt kunnen bestaandan waart ge ten gronde gerichtwant vondt geen kooper." Osten zat diep gebogen, als vernietigd op zijn stoel. Hij zag in. dat zulks wer kelijk de eenige uitweg waswilde hij geen gevaarlijk spel spelen met zijne eer en toekomst, en die der zijnen. „Hoeveel is u ontstoleu vraagde hij met droevig gelaat. „Ruim zeven honderd gulden in goud en mijne beste oude gouden en zilveren munten. Doch ik wil slechts de waarde van het metaal in ïekening brengen. Be taal me duizend gulden in goudOsten. dan zal ik zwijgen," „Duizend gulden riep Osten met een diepen zucht. „Dat gaat mijne krachten ver te boven Geef me maar aan, schout, want zooveel kan ik niet bijeen brengen!" „Osten, ik moet bij dien eisch bljjven volharden. Over drie dagen zien we el kaar weer. In dien tijd kunt ge beslissen en me tegen het einde der week het geld brengen. Anders ge weet het." Daar op geleidde hij den slotenmaker tot aan de deur. pers krachtig te veldeeveneens tegen de eigenaardige uitspraken der rechtban ken, die niet de betrokken firma's maar hun agenten strafbaar willen stellen. Spanje. Er heeft een anarchistische aanval op de stad Xeres plaats gevonden. Yrijdagnacht vielen gewapende anarchis ten uit den omtrek op Xeres aan. De gendarmerie sloeg den aanslag af. Er viel een formeel gevecht voor, dat tot den morgen duurde. Cavallerie vervolgde de vluchtende anarchisten en nam dertig man in hechtenis. Drie personen werden Volgens nadere berichten waren de militaire en civiele autoriteiten bekend met het plan der anarchisten om een aanval op de stad te doen. Op het oogenblik dat het theater uit ging, begaven de anarchisten zich naar de gevangenis om de gevangenen te bevrijdenonmiddellijk trokken de troe pen uit, terwijl de gendarmen en de po litie hen van den anderen kant aanvielen. Ook richtten de anarchisten een aanval op de kazerne. De anarchisten, die zich op hun vlucht in twee groepen verdeelden, werden ach ternagezet de eene groep had de richting naar Lebrya ingeslagen, de andere naar Arcoz. Een ministerraad werd gehouden. De regeering laat het voorkomen, of zij de beweging beschouwt als uitsluitend van socialistischen en anarchistischen aard. Amerika. Aan den „Herald" wordt uit Valparaiso gemeldt, dat de gezant Patrick Egan den 9den, vergezeld van arie der in het gezantschapshotel ver scholen vluchtelingen, Santiago verlaten en zich naar Valparaiso begeven heeft, waar zij zich ingescheept hebben aan boord van den Amerikaanschen kruiser „Yorktown." Men gelooft dat de zes andere vluchtelingen spoedig op dezelfde wijze de legatie verlaten zullen, waarna de „Yorktown" waarschijnlijk Maandag naar Peru zal vertrekken. President Montt heeft de aanhangers van Balma- ceda uit de gevangenis te Santiago ont slagen. Kolonel Moran Errazuriz heeft last gegeven, dat ook de Balmacedistische officieren in vrijheid gesteld moeten worden. Arabië. De „Times" verneemt uit Aden, dat de opstand in Arabië opnieuw is uitgebroken, aangevoerd door den Iman Achmet Addin, een afstammeling der Arabische heerschers te Yemen. De op standelingen rukken op naar Sanaa, de Turken tegemoet. Zij hebben overal de telegraafdraden afgesneden, hetgeen aan de beweging een ernstig karakter ver leent. Egypte. Op reis naar Kaïro werd de nieuwe Khedive te Triest opgewacht door den consulgeneraal van Turkije, die hem namens den sultan zijn benoeming tot Khedive mededeelde. De moeder van den nieuwen Khedive, prinses Emineh Hanum, wordt geroemd als een hoogst beschaafd en ontwikkel de dame, met groote voorliefde voor Fran- sche zedengebruiken en beschaving. Tewfi pacha, ofschoon muzelman, bezat slechts óen gemalin. Zijn oudste zoon moet zijn denkbeelden over de polygamie deelen. HL Tegen den middag was Osten tehuis gekomen, doch geheel veranderd. Zijne Vrouw had het wel willen uitschreien, toen zjj hem terugzaghjj scheen wel tien jaar ouder geworden te zijn. Hij be merkte haren schrik. „Wees bedaard lieve vrouw, van avond zult ge alles ver nemen," had hij haar in 't Engelsch toe geroepen, toen zij hem voor de smederij tegemoet kwam. Daarna had hij na af loop van het middagmaalden overigen tpd van het dagwerk bij Brame in de smederij doorgebrachtzonder dat deze iets opvallends aan zijn meester scheen te bemerken. Na afloop van het werk was Brame naar zijne kamer gegaa», onder voorgeven, dat hij slaperig was. Hij was in den afgeloopen nacht eerst om twee uur thuis gekomen en had van zonsop gang af gewerkt. Osten vond hem vast in slaap, toen hjj een kwartier later zijne kamer voorbijkwam. Hij sloot het ven ster, het eenigedat in Brame's kamer op het Westen uitzagen dat Brame in zijne slaperigheid zeker vergeten had te sluiten Osten en zijne vrouw waren ge woon 's avonds op eene bank onder dat venster eenigen tijd door te brengen. Ook thans, na hun kind te bed gebracht te hebben, zetten zij zich daar neer en spraken lang en druk in 't Engelsch, Wat zjj elkaar verteldenkon niemand hooren en verstaanzoo dachten zij ten minste. Eerst toen het te koel begon te worden begaven zjj zich in huis. Den volgenden morgen heel in de vroeg te stapte juffrouw Osten in den postwa gen die voorbij de smederij kwam, en reed naar de stadom zich vandaar met den sneltrein naar het Zuidwesten van Duitschland te begeven. Mijne vrouw gaat eenige dagen naar hare familie," had Osten tot zijn knecht gezegdtoen de heuvel het laatste wuiven van den zak doek aan zjjn oog onttrok, en de kleine luid snikkend aan de borst des vaders lag. „Ga, als 't u beliefteven naar het dorp naar vrouw Petersenen verzoek haar eenige dagen bp mpn kleine te ko men oppassen." Brame ging en vrouw Petersen kwam. Den volgenden dag 's a- vonds verscheen de bode van het tele graafkantoor uit de stad in de smederjj en bracht voor Osten een telegram. Bra me zag hoe hjj het openscheurde en on der het lezen zijn gelaat verhelderde. Hjj stak het telegram in den zakgaf den bode een flink drinkgeldnam zijn hoed en ging naar het dorp. Anders zeide hij Brame altijd waar hij heenging ditmaal niet. Brame ging naar zijn aambeeld en sloeg op de ijzeren stang losals moest ze tot brei geslagen worden. Een vurige haat sprak er uit zijne kleine oogen. Hij zag er uit als iemand, die in zjjne zeker ste plannen gestoord wordt. Osten was naar Carlsen gegaan en had

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1