No. 575. Woensdag 15 Januari 1892. 7e «luarg. Op een valsoh spoor. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEElIiLETOti. LSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. België. Naar „Reuter" seint zijn de verontrustende geruchten, welke omtrent den toestand van de koningin van Bel gië en prinses Clementine in omloop wor den gebrachtvan allen grond ontbloot. De koningin verliet Vrijdag het kasteel van Laeken niet wegens de zware sneeuw buien maar zij gaf zich als gewoonlijk in de manége van haar kasteel aan haar geliefkoosd rijvermaak over. Prinses Cle mentine is eveneens gezond. Beiden be- tochten Donderdagavond de nieuwe broei kassen van het kasteelwaar proeven werden genomen met electiiscb licht. Hetzelfde agentschap meldt echter te gelijkertijd dat de koningin en prinses Clementine door een lichte verkoudheid zijn aangetast. De koning heeft verscheidene uren ge arbeid en is hersteld van de vermoeie nissen van den Nieuwjaarsdag. Engeland. In de Engelsche stad Wal sail zijn een Engelschman, een Fransch- man en zijne vrouw gevangen genomen, ondei beschuldiging van het smeden van een anarchistisch complot. Deze perso nen zouden, in overleg met een vierde anarchist die reeds zich te Londen bevindt, bommen hebben vervaardigd. Na de huiszoeking bij de socialistische club te Walsall houdt de politie zich o- vertuigd, dat het hier werkelijk een com plot geldt. Volgens een andere lezing zouden de in hechtenis geDomenen. in dienst van de Glan-Na-Gael of andere geheime Iersch- Amerikaansche vereenigingen staan, aan wie men eveneens de jongste ontploffing in Dublin-Castle toeschrijft. Eindelijk gelooven velen, dat de geheele zaak niet veel te beteekenen heeft en zich beperkt tot een op zelf staand in cident, dat de regeering zeer overdreven voorstelt om de voor-ingenomenheid te gen Ierland te voeden in verband met de aanstaande algemeene verkiezingen. Vrijdag verschenen voor 't hof van Walsall de beide gearresteerde mannen en de vrouw. Een der politie agenten vertoonde een model van een ijzeren bom en zeide dat de bewijzen van eene anarchistische samenzwering voorhanden waren. De Franschman betuigde zijne onschuld. De behandeling der zaak werd daarop eene week verdaagd. De vrouw werd vrij gesproken. De inspecteur van politie, die met het onderzoek belast is, beweert met een belangrijke zaak te doen te hebben. Bijeen onverwacht bezoek eeneranar chistische club werden eene groote hoe veelheid anarchistische boeken en bro chures in beslag genomen, doch niet dan na een wanhopend verzet. De gevangene Cailes, de Franschman, wordt wegens moord door zijn regeering opgeëischt. De Walsall-club werd onlangs door prins Kapotkine op een bijzondere uit- noodiging bezocht. De in beslag genomen voorwerpen z\jn geen bommenmaar toestellen, om deze projectielen te gieten. Bij de Engelsche admiraliteit te Portsmouth is last ontvangen dat het koninklijke jacht „Victoria and Albert' tegen het laatst van Februari gereed moet zijn voor twee reizen naar VlissiDgen do eerste maal om de keizerin-weduwe Frederik af te halen en do tweede maal UIT HET HoOGDUITSCH VAN M. LI LIE. Carlsen vond dat lachen zeer gedwon gen. Een ander zou het misschien onge dwongen en spotachtig gevonden hebben. Carlsen begon den beneden nachtsleutel, die in de ijzeren deur vastzat, van links naar rechts te bewegen, zonder gevolg. Hii draaide hem nu van rechts naar links, eerst zacht, toen met kracht. Men hoorde een dot geluid. De slotenmaker haalde den nachtsleutel er uitzonder baard. „Het benedenslot is vastgeroest," zeide bij, „de baard van den vorigen sleutel is bjj eene poging om te sluiten afgebroken, enjzit er nog in. Daarom is de mijne nu ook afgebroken, en daar nu het bene denslot open schijnt te zijn, moet de deur opeDgaan, als ik ze van boven open. Osten draaide den bovensleutel om, en de deur sprong open, evenals bij Carlsen. Carlsen had het gebeurde, zonder een woord te zeggen, met gespannen aandacht gadegeslagen, eene schiede achter Osten. Niet de minste ontroering ot verlegenheid had hij aan den slotenmaker bemerkt, toen deze bezig was. Zou een mensch in zoo hooge mate kunnen huichelen Of had Osten Op weg hierheen het tooneel, dat hij hier zou afspelen, rypelyk overdacht? De schout gevoelde, dat hij tegenover een man stond die tegen hem was opgewas sen, die hem in zjjne eenmaal opgevatte overtuiging aan het wankelen bracht, en die hier den toestand beheerschte, in plaats van dcor dezer, beheerschtte worden. Hij had echter geen tjjd om verder daarover na te denken. Osten had intusschen het benedenslot aan de binnenzijde onderzocht en zeide „Als ik het slot herstellen moet, schout, dan moet ik het er afschroeven tehuis uit elkaar nemen en den afgebroken baard er uit halen." „Dat zou ik liever niet hebben kunt ge bet hier niet doen „Ja, als ge een schroevendraaier hebt, of als ge er niet tegen hebt, dat ik den buitenkant van het slot beschadig „Vooruit maarriep Carlsen. Binnen enkele minuten had Osten het slot afgeschroefd en de bedekking er af genomen. Hij haalde nu met een werk tuig den baard van zijn sleutel er uit en liet hem op den grond vallen als een waardeloos stukje ijzer. Hjj kraste met het werktuig in het slot en haalde er nog een stukje ijzer uitdat hjj in de hand hield. Hij verbleekte; hij zag het onderzoekende oog van den schout van I vreugde stralen en preste de lippen op I elkaartoen zeide hij „Wilt ge me u voor den overtocht van den koning en de koningin van Belgiëden koning en de koningin van Denemarken en den ko ning van Wurtemberg. De komst van deze gekroonde hoofden staat in verband met het tegen dien tijd aangekondigde huweljjk van den oudsten zoon van den prins van Wales. Oostenrijk. Te Weenen hield de reizi ger Westmark een voordracht over zijn reizen, waarbij hij zeer zware beschuldi gingen tegen Stanley inbracht. Deze zou nl. jonge negerinnen hebben gekocht om ze aan zijn vrienden te vei koopen. Ook zou hij een menscbenoffer hebben bijge woond, teneinde er eon hoofdstuk in zijn boek over te kunnen schrijven. Rusland. De berichten uit Rusland over den hongersnood blijven verschrik kelijk. De regeering der Vereenigde Sta ten is voornemens een schip, geladen met graan, naar een Russische haven te zen den. Men ziet met spanning uit wat er van dit plan zal worden en hoe de Rus sische regeering over Amerikaansche hulp denkt. In het werk van het „Roode Kruis' in Rusland stelt men weinig vertrouwen. Onder een aanzienlijk deel van het pu bliek is men van oordeel dat een groot deel van bet geld, aan het „Roode Kruis" gegeven, niet in handen komt van het volk. - Aan de „Daily Chronicle" wordt uit St. Petersburg gemeld, dat de Czaar in den hevigsten toorn ontstoken is op het vernemen van de vervalsching der eerste voedingsmiddelendie te St. Pe tersburg en elders op groote schaal ge pleegd wordt. De Keizer beeft met zij ne vuist op de tafel geslagen. Waar schijnlijk zullen de van medeplichtigheid verdachte leden van den stadsraad ont slagen worden. Overal in het rijk is die vervalsching door de rijks-inspecteurs ont dekt. Een handelaar die aan het stads bestuur van St. Petersburg groote hoe veelheden meel en tarwe leverde, alsme de de hoofden van twee voorname han delshuizen te Odessa, zijn gevangen ge zet. De „Standard" meldt dat op de staats drukkerijen te St. Petersburg de stukken gedrukt worden voor eene nieuwe loterij, niettegenstaande de vorige geheel mis lukt is. Perziê. Sedert eenigen tijd openbaart zich in Perzië eene oproerige beweging tegen het door den Shah met een En gelsche maatschappij gesloten tabaksmo nopolie, wijl de onderdanen van den Ko ning der Koningen geen duren tabak wenschen te rooken. Men boycotte nu de tabak, er werd niet gerookt, zoodat de Shah zich genoodzaakt zag het mo nopolie af te schaffen. Daar de Perzen aan de beweging tegen de tabak tege lijkertijd een demonstratie tegen de vreemdelingen verbinden, vonden voor eenige dagen te Teheran oploopen plaats voor het paleis van den Shah. Het volk eischte de verbanning van de agenten der tabaksmonopolie-maatschappij. Het gepeupel werd door de troepen uiteen gejaagd, waarbij eenige menschen werden gedood. De gisting onder de bevolking houdt aan. Patrouilles doortrekken de hoofdstad, die met garnizoen zal versterkt worden. wen sleutel van dit slot eens laten zien, schout Carlsen maakte hem van zjjn ring los en reikte hem Osten over. Aan den sleutel haperde niets. „Schout," zei de Osten op vasten toonvan uw sleu tel is bij het sluiten niets afgebroken hi] is zoo sterk, dat hij het roestige ding wel kon openen, maar wat ik hier in de hand heb, is de baard van den looper. Met dezen hebt gy willen openen schout, of een ander, misschien tegen uw wil in. „Deze andere staat voor myriep de schout, terwijl hij dicht voor Osten ging staan en hem doordringend aanzag, „Ge ontkomt schout. Carlsen nietman geef me nu maar mjjn gestolen geld en mijne munten terug - ot ge wordt nog heden als gevangene naar de stad gebracht." Deze wooiden had Carlsen zacht en snel gesproken. Zy hadden eene vreeselijke uitwerking op Osten. De man was reeds bij de eerste woorden doodsbleek gewor den zijne oogen hingen met eene uit drukking van den wildsten hartstocht aan Carlsen's lippen als kon die blik alleen de zware aanklacht terugdringen. Toen verspreidde zich een donkere gloed over Osten's gelaat. Hij had zijne spraak we dei gekregen. nIk gestolen geld en muuten te ruggeven 1" riep hij, door woede stotte rend. „Mijnheer, wie zjjt ge, dat ge een eerljjk man zulks ongestraft durft zeggeu V Ik wil u laten zien Hij had zijn grooten zwaren hamer boven Carlsen's hoofd opgetild als hij neerviel, was Carl sen een lijk. Maar de slotenmaker liet hem zinken, voor nog de blik van den weerloozen ouden mandie voor hem stond, hem ontwapend had. Het was als vervulde hy eene geheime gelofteals stond hem eene gebeurtenis uit vroegere dagen voor oogen die hem de spieren verlamde. Het schitterend rood zijner wangen was verdwenen. Hij was weer zoo bleek als te voren alles in een enkel oogenblik. en met gesmoorde stem zeide hij tot den schout „Mjjnheer Carlsen, ge hebt me beschul digd van de gemeenste aller misdaden die in myne oogen lager en laffer is, dan de valsche voorbedachte moord. Mijnheer Carlsen, een man van eer zegt zulk eene zware beschuldiging niet, zonder de aller overtuigendste bewijzen voor zyne bewe ring, voor zyne overtuiging te bezitten. Ge kent me niet, noch myne tegenwoor dige omstandighedenveel minder mijn verledenge kunt dus slechts oordeelen op grond van feiten. Welke zijn die? Mynheer Carlsen, hier voor Goddie al leen onze getuige is, eisch ik rekenschap van u en den grond uwer schandelijke aanklacht Hij had deze woorden snel gesproken, met vuur en toch zoo natuurlijk, dat Carl sen aan zichzelven begon te twyfelen.

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1