Een Overzicht. Binnenlandse}! Nieuws. (icmcngd Nieuws. reppen niet allen de handen, al ijveren ook maar enkelen om den mensch zoo volmaakt mogelijk te zien. Maar als alle burgers der maatschappij de handen wil len ineenslaan, te samen willen werken aan dat groote doel„verheffing van den mensch tot zoon hoog mogelijk stand punt", dan zal de, beschaving met reu zenschreden vooruitgaan, dan zullen wij ook hier zien, dat eendracht macht maakt. Och, dat ieder toch eenS wilde hooren dat ieder zich toch eens wilde inspannen om zich zelf zoo gelukkig mogelijk te maken. Eene heerlijke taak ziet een ieder zich opgelegd. Reeds van onze geboorte rust ons dit werk op de schou ders. Maar hebben wij reeds de handen aan den ploeg geslagen, of hebben wij al de jaren onzes levens doorgebracht zonder ons van onzen plicht te kwijten. Zoo ja, laat ons dan in 1892 een nieuw leven beginnen, laat ons voortaan niet leven voor ons zeiven, maar ook voor anderen iaat ons do mensch pogen te beschaven leeren wij hem den weg der vooruitgang. O dan zal de aarde een geheel nieuw aanzicht vertoonen. Dan verdwijnen laster, bedrog, roof, moord. En als gij allen, die hiertoe wilt mede werken, dan later het door u tot stand gebraente aanschouwt, wanneer gij ziet dat ook door uw werk, de mensch beter, de maatschappij volmaakter is geworden, hoe trotsch zult gij dan uw hoofd ver heften, hoe gelukkig zult gij U dan ge voelen- Besteedt gij alzoo het jaar 1892. O, dan zal dat jaar u weinig teleurstel lingen bereiden, dan zult gij wanneer ook deze jaarkring tot. hare zusteren is gekeerd en weder een volgende nieuw jaarsmorgen voor u aanbreekt, met vreug de neèrzien op bet afgeloopen jaar. Dan zal het geluk en zegen, dat ons iederen nieuwjaarsmorgen zoo ruimschoots wordt toegewenscht ook in diezelfde mate op onze hoofden nederdalendan zal het geluk en zegen, dat wij iederen nieuw jaarsmorgen ODzen vrienden en betrek kingen toeroepen, geen ydel woord, geen holle klank zijn, geen onmisbare forma liteit om een nieuw jaar te beginnen, maar w;ij zullen ons geheele gedrag dat nieuwe jaar duidelijk doeD zien, dat het ons waarlijk ernst was, met die goede wenschen, door ons aan zoovelen iederen nieuwjaarsmorgen toegebracht. Telkens wanneer donkere dagen vóór en na kerstmis wederkeeren, telkenmale, wanneer de aarde op haren jaariijkschen tocht om de zon, dat gedeelte bereikt heeft, waarin de leven- en warmte aan brengende bron juist het minst mild ge stemd is, komen de gewichtigste dagen van een jaarkring weder, dagen, die ous meer dan hunne andere broeders tot ernst stemmen. Uit de tegenwoordige regeling der maatschappij vloeit voort, dat de laat ste dagen des jaars als van zelve voor een ieder zijn aangewezen, om een blik achterwaarts te werpen en tevens het oog voorwaarts te wenden, ten einde zooveel mogelijk bij benadering te be palen, wat een volgende jaarkring geven of nemen zal. De volksvertegenwoordigers doen, vol gens oude gewoonte, hun best om de begrootingen voor het volgende jaar af gedaan te krijgende ambachtsman schrijft zijne rekeningen en maakt te vens in den geest een schema van wat zijne begunstigers hem het volgend sei zoen te werken of te verdienen zullen geven de ambtenaar, gewoonlijk verze kerd van zijne inkomsten, breekt zich het hoofd met het uitzicht op bevorde ring, hoevelen ouk op de ranglijst vóór hem zijnde kapitalist eindelijk, woe keraars en geldschieters meegerekend - doet ook al- mee zijn duit in 't zakje om het tantal berekeningen en misrekenin gen te vergrooten. We hebben hierboven ook zooveel te - kennen gegeven, dat een jaai kring be halve geven, ook nemen kan. Voor wie dit niei recht duidelijk mocht zijnwij zen wij den koelen prakticus slechts even op den speculant, den man die zich in onzekere ondernemingen waagt, waarvan men zeggen kan dat hij met de zaak staat al valt. Of - we wijzen hem op de zorgvolle moeder, die bij het ziekbed van haar lieven lijder gezeten, zichzeive zuchtend afvraagt, of hij, thans nog het jaar begonnen, dit ook met haar zal voleinden mogen. Doch genoeg. On ze geachte medewerker heeft reeds hier boven een en ander aan eene beschou wing onderworpen, zoodat wij ons daar van mogen ontslagen achten. Wij willen ons veroorloven een blik te slaan op den toestand van ons we relddeel in het bizonder en van de ove rige deelen der aarde in het algemeen om daaruit eene gevolgtrekking te ma ken voor de toekomst, eene gevolgtrek king, getoest aan de ondervinding in het afgeloopen en vorige jaren opge daan. Het eenige waarover men zich voor namelijk in Europa bezorgd maaktis de kans op een eerlang uit te breken oorlog. Met het oog op de inrichting der hedendaagsche oorlogswerktuigen, zou een strijd tusschen beschaafde volken vree- selijke gevolgen na zich sleepen. Doch juist deze omstandigheid geeft ons een soort rust. Het gaat immers niet aan, geachte lezerdat iemand van wiens woord het wel en wee van honderddui zenden en millioenen afhangtnaar wiens woorden een6 geheele beschaafde wereld met belangstelling luistert als naar een orakel dat geluk of ongeluk predikt, dat iemand, die bij de gratie Gods regeert en den bloei en de wel- vaait van zijn land is geroepen te be vorderen, dat zoo iemand ooit anders, dan in den hoogsten nood, tot een strijd zal overgaan waarvan de kansen van winnen of verliezen zoo onzeker zijn als thans in Europa het geval is, Wij weten het allen, Europa is in twee kampen verdeeld. Het drievoudig verbond Duitschland, OostenrijkItalië, met de sympathie begunstign van En geland, ziet tegenover zich eene, zooal niet officieel gesloten, dan toch door vriendschap bestaande verbintenis tus schen Frankrijk en .Rusland. Over de onmogelijkheid van een verbond tus schen eene vrije republiek en een naar willekeur- lieerschend despost. door par lement noch grondwet gebonden, zullen we het liefst maar zwijgen. Het feit is er Welnu, wat zullen deze twee mach ten tegenover elkander uitrichten Wil len wij het eens in weinige woorden zeggen V Zij zullen, ieder voor zich, hun ne krachten zooveel mogelijk versterken. Zij zullen, na al de millioenen aan de soldaterij besteed, daaraan nog even zoo vele miiliarden ten offer brengen. Frank rijk is reeds geheel en al bekomen van ae slagen door Duitschland in '70 toe gebracht. Duitschland heeft de Fran- sche goudstukken opgesloktis er geen duit rijkerjanog armer op geworden en Frankrijk neemt in bloei toe. Oos tenrijk is groot en solieddaar hoort men zoo niet vanmaar Italië, dat nog slechts enkele jaren de rol van groote mogendheid speeltkleedt zich uit tot op 't hemd, om de positie van „der drit- te im Bunde" op te houden. Engeland, de gr oote, zoo niet de grootste iupakker van heel de wereldheeft genoeg te doen met Ierland en het „veroveren" van Afrikaansch grondgebied, zooals nog meer Europeesche mogendheden. Rusland e- venwel. is naar onze meening het meest beklagenswaardig. Aan het hoofd van dit groote rijkdat eigenlijk veelzeer veel te groot is om goed te kunnen worden geregeerd staat een man die nog niet schijnt te willen begrijpen, dat onbeperkte macht van een vorst in on zen tijd niet meer thuisbehoort. Het landJs aan ellende en hongersuood ten prooi. Willekeur en tyrannie zwaaien er den scepter. Wat is er van zulk eene regeering te wachten? Niet eerder zal daarin verandering komen, voor de vorst begrijpt, dat eene volksvertegenwoordi ging de hoogste wetgeving is, of dat het volk, tot het uiterste gedreven, als één man opstaat, om te eischen wat het reeds lang, veel te lang is onthouden. De overige landen, alhoewel ook jaarlijks onnoodig schatten verspillende aan sol daatjes, kanonnen en geweren, zjjn te weinig van invloed in het Europeesch concert, om er afzonderlijk de aandacht aan te wijden. Naar het ons voorkomt is de Zwil sersehe Bondsstaat het geluk kigste land van ons werelddeel. Om uu den inhoud van ons oordeel in 't kort weer te geven resumeeren wij, dat de tegenwoordige toestand van Euro pa op het oogenblik van dien aard is dat in de naaste toekomst voor geene verstoring van den vrede behoeft te wor den gevreesd, dat de verschillende regee ringen zooveel aan den inwendigen toe^ stand der landen te verbeteren hebben, dat aan uitwendige bemoeiingen niet kan gedaclrc worden er. dat de verschillende partijen zóó sterk zijn. dat ze tegen el kander als't ware zijn opgewassen, waar uit de bevestiging volgt van de waarheid van het spreekwoord Groote honden bijten elkaar niet. Over de ovorige wereld kunnen we kort zijn. Amerika is reeds eenigen tijd het too- neel vun verwarring en oproer, In der gelijke gevallen geldt gewoonlijk het recht van den sterkste en wie zich mag ver heugen in de vaak zoo wisselvallige volks gunst, die is er voor 't oogenblik het best aan toe. Wanneer wij de Vereenigde Staten en de bezittingen der Europeesche mogendheden buiten rekening laten, mag men gerust zeggen, dat geheel Amerika in onr ust verkeertwat daarvan het ein de zal wezen, wagen wij niet ook slechts bij benadering te gissen. Van Afrika mag men vrij zeggen, dat het, behalve eenige zelfstandige staten, bijna geheel door Europeanen is inge palmd of zal ingepalmd worden. De Europeanen brengen daar op hunne wij ze de Europeesche beschaving, gepaard met doodslag, diefstal en mishandeling, over. Uit de overige deelen der wereld valt dit nog te zeggen, dat in het Hemelsche Rijk, de zonen des hemels zich alles be halve netjes gedragen omtrent de Chris tenen. Of het gelukken zal de „honden" uit te roeien valt te betwijfelen. Ziehier, lezer, ons oordeel van den tegenwoordigen stand van zaken. Mocht Ge soms eene andere zienswijze zijn toegedaan, weet dan, dat Uw oordeel evenveel waardeering verdient als het onze, daar een redactie gewoonlijk gebruik maakt van den plurales majestates en alzoo van wij gesproken wordtwaar niettemin het oordeel van slechts één persoon, den schrijver, wordt uitgedrukt. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de commissarissen der Konin gin medegedeeld, dat hem door den di recteur van het Pensioenfonds voor we duwen en weezen van burgerlijke amb tenaren is bericht, dat onderscheidene gemeentebesturen voortgaan zich recht streeks tot hem te richten ter bekoming van de gedrukte exemplaren der attesta tién de vita. De minister herinnert, dat dit niet de aangewezen weg is ter bekoming dezet stukken. De gemeentebesturen toch moe ten vóór 10 Januari of 10 Juli de be noodigde exemplaren aanvragen aan de commissarissen der Koningin, Bij de toezending van het materi eel aan de ggmeente-besturen, noodig ter uitvoering van de art. 80 en 61 al. 1 der wet op het lager onderwijs zijn deze door de commissarissen der Konin gin in de onderscheidene provinciën uit genoodigd, tegelijkertijd met het opma ken der lijsten van de kinderen, die geen onderwijs genieten, zooveel dit in hun vermogen is. op te geven de reden waarom dit onderwijs niet genoten wordt en daartoe de bij het materieel gezon den tabel zoo nauwkeurig mogelijk in te vullen, zoodat alleen daar, waar de in vulling op onoverkomelijke hinderpalen stuit, leemten daarin kunnen verwacht worden. Tevens wordt eene afzonderlijke op gaaf wenschelijk geacht van het aantal der van onderwijs verstoken schippers kinderen. AXEL, den si December 1891. Gisteren is een paard op hol geslagen van den landbouwer P. de Bruijne, wo nende aar, de Kijkuit. Het paard was ge spannen voor eene chais waarin zich vijf personen bevonden, waar onder drie kin deren. De cbais viel achtei over en werd door het paard zwaar beschadigd, doch de zich in het rijtuig bevindende perso-^ nen kwamen met den schrik vrij. - De herijk der maten en gewichten zal plaats hebben te Hoek 4 JuliTerneuzen 5, 6, 7 en 8 JuliSas van Gent, ook voor Philippine 9 Juli en 11 Juli des voormiddags; I Wesidorpe 11 Juli des namiddags; Zuid- dorpe, ook voor Overslag, 12 Juli des I voormiddagsKoewacht 12 Juli des na- middags. Axel, 13 en 14 JuliZaamslag 15 Juli. Hulst, ook voor Clinge en SI. Jansteen 16, 18 en 19 Juli. Rapenburg voor de gemeenten Stop- j peldijk, Hengstdijk en Boschkapelle 20 j JuliGraauw 21 JuliKloosterzande ,1 voor de gemeenten Hontenisse en Osse- nisse 22 en 23 Juli. Hontenisse. De heer J. Baart, onder wijzer te Lamswaarde is als zoodanig 3 met behoud van tractement overgeplaatst naar Kloosterzande. Hierdoor zijn aan de school te Lamswaarde 2 plaatsen va cant. De heer H. Ferkaart, onderwijzer met hoofdacte te Kloosterzande kreeg een gratificatie van 100. - Benoemd tot onderwijzer te Clinge de heer D. Yolbeda te Pingjumde ee nige sollicitant. - Door eenige baldadigen zijn Zondag avond te Koewacht de vensterruiten in eene herberg en een straatlantaarn stuk gegooid. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Op het Belgische gedeelte dier gemeen te zal binnen kort een nachtwacht de bezittingen der ingezetenen bewaken. I Daardooi zal misschieD aan de menigvul-, dige diefstallen die daar aan de orde van den dag blijvenpaal en perk wor den gesteld. M. CL De wisseling van kou en warmte, influenza of eene andere ziekte teisteren „Artis", te Amsterdam. In de groote roofdierengalerij ziju niet minder dan 16 diern gestorven, onder welke de groote koningstijger, een groote leeuwin enz. Den eenen dag gaan zij angstig, in elkander gedoken, in e6n hoek zitten. Den tweeden dag zijn ze nog ziek. Den derden dag bezwijken zij. De directeur gelooft nert dat het influenza is, maar wat het is, weet men niet. ofschoon men nauwkeurig de dieren na huunen dood onderzocht. Te Delft is Dinsdagavond een 14ja- rige jongen door eigen onvoorzichtigheid onder den stoomtram geraakt, waarbij zijn rechterbeen onder de knie totaal ver brijzeld werd en het andere been zwaar verwond. Hij was op de treeplank ge sprongen aan den waterkant, onr zoo een eindje gratis mee te rijden, en raak te toen beklemd tusschen de langs de gracht staande boomen en de tram, met het gevolg dat hij van zijne standplaats afrolde. In het groothertoglijk kasteel Wal- ferdingen, in Luxemburg, is in den nacht van Zondag op Maandag de waterlei ding gesprongen, met het gevolg dat er eene groote vernieling is aangericht Ver scheidene kamers zijn ondergeloopen plafonds gebarsten, gaskronen nedergé- gevallen, tapyten en meubelen bescha digd en glaswerken verbrijzeld. Donderdag kregen in het gehucht Molenend gemeente Tietjerksteradeel twee opgeschoten jongens over een onbe duidend geschil ruzie. Een arbeider schoot op de twistenden toe om hen van elkan der te scheiden, toen de broeder van een der vechtenden dien arbeider onverwacht

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2