No. 568. Woensdag 25 December 1891. 7e Jaarg. Op een valsch spoor. Nieuws- en Advertentieblad J voor Zeen wsc h - V I a a n d e r e 11. F. DIELEMAN, V E S MARK T. Nieuwjaars-advertentiën geplaatst worden tegen betaling van 25 Cents, welke tot uiterlijk Donderdagnamiddag 4 ure worden ingewacht. Buitenland. i FEUILLETON. AXELSCHE OURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van Hulst, maken bekend dat eiken Maandag op de Weekmarkt te Hulst plaats en gelegenheid is tot het aanvoeren van vee, ter verkoop bestemd, op het marktplein waarvan geen staan- of marktgeld zal geheven worden. dat te beginnen met 1 Januari 1892 voor den aanvoer van rundvee ter ver koop op de Maandag-weekmarkt, na af loop van elk kwartaal de volgende vier premiën zullen worden uitbetaald. ƒ25.- aan hem, die het meeste rund vee, doch minstens 75 stuks ter verkoop zal hebben aangevoerd. 18.75 aan hem die vervolgens het meeste rundvee, doch minstens 55 stuks ter verkoop zal hebben aangevoerd. 12.50 aan hemdie vervolgens het meeste rundvee, doch minstens 40 stuks ter verkoop zal hebben 6.25 aan hem die vervolgens het meeste rundvee, doch minstens 20 stuks ter verkoop zal hebben aangevoerd. De opneming van het aangevoerde rundvee zal iederen Maandag voormiddag om ll1/, uur geschieden. Bij gelijken aanvoer of getal, zal het lot beslissen. Alle geschillen hieromtrent zullen door het gemeentebestuur worden beslist. Hulst, den 14 December 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ls VAN WAESBERGHE-JANSSENS, Burgemeester. J. F. ROTTIER, Secretaris. Wegens het invallen van het Kerstfeest, zal er a s. Vrijdagavond van dit blad geen nummer verschijnen. In het nummer dat op Nieuw jaarsmorgen zal verschijnen, kun nen, als naar gewoonte De Uitgever. België. Brussel is in rep en roer over een vreeselijken moord, waarschijnlijk in den nacht van Dinsdag op Woensdag gepleegd. Het geval herinnert aan de misdaden te Parijs door Prado en Pran- zini gepleegd Anna Leenaerts, een meisje van lichte zeden, maar de bezitster van kostbare juweelen en diamanten, is door een schei p werktuig vreeselijk verminkt en ten slotte nog met een handdoek geworgd terwijl al hare kostbaarheden gestolen zijn, en het ijzeren kistje, waar in deze geborgen wareD, geforceerd en vernield is. Haar geliefde, zekere Joseph S., is in hechtenis genomen en de politie zoekt nog een anderen verdachte, A. ge- heeten, maar bijgenaamd „de jockey." Het slachtoffer moet zich met vertwijfe ling tegen haren aanrander hebben ver dedigd en daar Joseph S. een paar schrammen in het gelaat en een gezwol len oog heeft, is hij in hechtenis gehou den, hoewel hij zijne onschuld volhoudt en voor Dinsdagavond zijn alibi bewezen is - Voor het Hof van gezworenen van Namen is h6t proces ,!begonnen tegen een menschelijk ondier, Gusiave van der Auwera geheeten, den oudsten reeds ge huwden zoon van boerenarbeiders te Ligny, die vijf zijner broeders en zusters achtereenvolgens met rattenkruid vergif tigd heeft, ten einde bij den dood zijner ouders eenig erfgenaam te zijn van een klein huisje en weinige aren bouwland. Zijne ouders zijn oppassend en godvruch tigook de beschuldigde was om zijne vroomheid bekend en sloeg geen mis over, maar zoomin vóór zijne schuldbe kentenis als daarna heeft hij ooit dooi eenige gemoedsbeweging ook maar een een enkel spoor van gewetenswroeging d. UIT HET HoOGDUITSCH VAN M. LI LIE. 1. In het voormalige H. scbe dorp Wun- nershausen ging de rijke boer Carlsen in den vroegen morgen van den marktdag naar zijne geldkast. De markt werd ge houden in de naburige stad, een eeuwen ouden nederduitschen bisschopszetel, waar de bisschopstaf nog regeerde toen boer Carlsen het levenslicht zag. Het land was beroemd wegens zijne prachtige paarden, en is het heden nog. De vreugde en de trots in het bezit van schoone paarden te zijn had zich aan den geheelen vrijen boerenstand meegedeeld. Ook onze boer was een liefhebber van schoone paarden. Zoowel het groote werkpaardals het fij ne koetspaard waren in de reine edele soorten, die in het land gefokt werden, in zijn stal vertegenwoordigd. Maar voor den volgeuden winter wilde hij nog iets byzonders hebben. Voor zijn dochteitje naderde de tijd, dat zij voor het eerst het bal zou bezoeken. En boer Carlsen wil de zich zien laten. Zijn span moest elke vergelyking kunnen uithouden. Op de laatste markten had hij al eens goed naar Duitsehland. Te Bremerbaven is eene socialistische volksvergadering gehouden, waartoe als onderwerp van behandeling was gesteld„voordracht over de plich ten van een volksvertegenwoordiger, en waarom vervult de afgevaardigde van het 19o Hannoversche kiesdistrict, prins Bismarck, deze plichten niet?" De bij eenkomst bad eigenlijk te Geestemunde (op Pruisisch grondgebied) moeten plaats hebben, maar omdat de socialisten aldaar en ook te Lehe geen lokaal hadden kun nen verkrijgen, hadden zij er een te Bre merhaven, dus op Bremer grondgebied, gehuurd. Het gevolg was, dat ofschoon er ongeveer 300 mau waren opgekomen, verreweg het grootste gedeelte bestond paarden omgezien en was nu eindelijk met een paardenfokker in onderhandeling ge treden. Heden zou de man zijne beste paarden op de markt brengen. Carlsen had de vermoedelijke koopprijs in zijne geldkast klaargelegdin klinkende munt en in wissels op de naburige stad in het geheel ongeveer vijftien honderd gulden. Het geld bedroeg ongeveer de helft; het bestond uit goud gouden Frederiken en inheemsche gouden munten, die bij groote betalingen bij voorkeur gebruikt werden. Het hof zag'de inheemsehe goudstukken veel liever dan de Pruisische. De boe renstand maakte dit onderscheid niethet vond den klank van beide munten even aangenaam, ten minste, wanneer ze in de zelfde hand klonken. Dat was ook de meening van boer Carlsen. Echter had hij een klein zwak voor vreemde oude geld stukken, en bewaarde dan ook eene klei ne verzameling in zijne geldkast, waar onder eenige zeldzame Romeinsche mun ten. Hij was er trots op en bracht ze dan ook van tijd tot tijd, wanneer by in de kast moest wezen, een bezoek. Dit kon heden slechts zeer kort zijn, want buiten wachtte reeds bet lichte mandewagentje met de vurig trappelende paarden. Carlsen zelf was gereed heen te gaan reeds had hij zijne muts op den mantel om de schouders geslagen den geldriem om zijn lijf gegespt. Hij nam nu een flm- ken sleutel meteen buitengewoon kunstig bewerkten baard en draaide hem om in het slot van de mooi bewerkte eiken kast, svaarin hij zijn geld bewaarde. Hierdoor kreeg men toegang tot een tweede slot, dat eerst zichtbaar werd na het verwij deren eener dikke zyplank Een sleutel, even kunstvol als de eersteopende ook dit slot. De deur met de zware ijzeren banden draaide zuchtend in hare duimen. Eene sterke ijzeren deur verborg het in wendige va& het bovengedeelte der kast; in de beneden open vakken bewaarde Carlsen de papieren betreffende zijne fa milie en bezittingendeze lagen deels glad, deels opgerold sedert tientallen van jaren in ongestoorden vrede. Achter de ijzeren deur was de klinkende mnnt ge borgen. Nu nam Carlsen twee andere klei ne sleutels van den sleutelring en draai de met beide tegelijk. Zelfs den sterken man moest het omdraaien moeilijk vallen. Hij beet op zijne tanden en spande all krachten in. „Verwenschte oude sloten 1" mompelde hij" in zichzelven, >dht tuig is in den laatsten vochtigen zomer zoo verroest, dat ik nu toch wezenlijk den slotenmaker moet laten halen. De oude moest ook juist sterven, voor hij deze geschiedenis in or de brachten een fatsoenlijke boer laat toch ook niet gaarne dat nieuwe heerschap in zijne kaarten kijken. Kom, voorwaarts 1" i riep hij zichzelven toe. I Hij spande zich weer indrukte en uit Bremerhaveners, die met het 19e Han noversche kiesdistrict niets te maken had den en nu toch maar deelnamen aan de stemmingen. Zoodoende werd er beslo ten, prins Bismarck door het bestuur der socialistische vereeniging te doen verzoe ken, aan zijn mandaat als lid van den Bijksdag gevolg te geven, of het ten spoe digste neder te leggen. In het hertogdom Gotha schijnt men politieke gevangenen nog als bijzonder verdorven misdadigers te behandelen. De redacteur Boshart van het Gotha&r „Ta- geblatt" is wegens verschillende overtre dingen der wet op de drukpers tot 8 maanden gevangenis veroordeeld en on dergaat d6ze strat sedert 30 Nov. 11. in de gevangenis te Ichtershausen. Wegens een maagkatarh is hem wel is waar zie- kenkost toegestaan, doch hij ontvangt dien in een schotel zonder vork of bord. Hij heeft geen bed, slechts twee wollen dekens. Geen anderen drank dan water en melk is hem vergundals dagblad is hem alleen de „Gothaische Ztg" (mis schien wel het orgaan van zijn concurent) te lezen vergund. Eenmaal in de maand en niet meer mag zijn vrouw bem be zoeken en ook maar eens in de maand mag hij haar schrijven. Rusland. Aan de N. Rott. Crt. ont- leenen we het volgende omtrent den toestand van dit land, De oeconoraische toestand blijft over het algemeen natuurlijk somber. Door de verarming van den boerenstand in vele provinciën ontbreken te Moskou de koopers uit het binnenland, de afzet der fabrieken staat stil door gebrek aan koo pers, en in den groot- en kleinhandel draaide met alle kracht tevergeefs. „Als ik den ondersten maar kon omdraai en, dan zou ik met den bovensten wel gauw klaar zijn," zeide hij kwalijk ge luimd. En als om het laatste gedeelte zijner woorden waar te makendraaide hjj nu den bovensten alleen om. De deur sprong open. „Wat is dat riep hij verwonderd, 't Is juist, al sot het beneden in 't ge heel niet gesloten is geweesten toch weet ik beslist, dat ik alles goed geslo- heb, voor ik gisteren met Anna naar de kermis ging. Nu. het was ook wel wat haastigmen kan zich vergissen zoo kon ik lang drukken." Gedurende deze alleenspraak had hij de beide grendels van de linker helft der ijzeren deur weggeschoven en beide vleu gels ver opengezet. Achterin zag men in de geheele breedte der kast drie laden boven elkaar. Hij nam de bovenste eruit. Zijne oogen puilden uit, zijne banden slo ten zich krampachtig, en met koortsach tige drift opende hij ook de beide andere. Hij kon niet begrijpen, wat hy zag, zijne oogen werden dofde sterke man wan kelde eenige schreden achteruit en zonk bewusteloos in een ouden leuningstoel Op dit oogenblik kwam een jong meis je de kamer binnen in mantel en hoed een korfje aan den arm, vol gelukkige gedachten. Zij zou immers haar vader vergezellen, om voor zichzelve een s, n

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1