SMPHOSPHAAT Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Axel. Burgerlijke Stand. Ingezonden. Advertentien. Heeren Landbouwers! „Vooruitgang is ons streven" TE AXEL. Aanbesteding dacht voor en wendde de slager zich tot den burgemeester om keuring te ver zoeten Het gevolg was dat parelziekte in hevigen graad werd geconstateerd en het vleesch voor de comsumptie werd afgekeurd. Opmerkelijk is nu dat het levende dier volmaakt gezond scheen, in uitnemenden voedingstoestand verkeerde en dan ook bij liet slachten zeer vet bleek te zijn. Niettemin had de tuberculose zich in zoo'n hevigen graad ontwikkeld, dat de slager zich over de bruikbaarheid van het vleesch ongerust maakte. De vraag rijst evenwelWat zal hij doen, wan neer de aangetaste gedeelten zonder ge vaar voor ontdekking verwijderd kunnen worden Niet alle vleeschhouwers zijn even eerlijk en naarmate hunne eerlijk heid afneemt, neemt het gevaar voorde openbare gezondheid toe. Dit geval levert eene sprekende illus tratie ten gunste van de te waardeeren pogingen, die de „Maatschappij ter be vordering der Veeartsenijkunde in Ne derland" aanwendt om tot verplichte vleeschkeuring te geraken. In de „Zeeuw" van 15 December leest men het volgende ingezonden stuk Een paedagogisch fragment. Met groote blijdschap heb ik in uw blad en in de Axelsche Courant gezien dat gij beiden de zaak dei dierenbescher ming voorstaat en dat gij ook in den strijd tegen de vivisectie, partij hebt ge kozen tegen dat gruwelijke martelen van dieren. Het schijnt alsof in het artikel in de Avondpost, in uw blad overgeno men, de schrijver zijn best deed om al le gruwelen bijeen te rapen en er ééne groote aanklacht van te willen maken tegen de vivisectie, en ach hoe weinig nog was 'tvan hetgeen er te zeggen valt tegen deze zoo door en door immoreele zaak. Neen en nog eens neen. 't is niet ge oorloofd stomme weerlooze dieren te pij nigen op eene wijze die alle verbeelding te boven gaat, ook al was de menschheid er mede gebaat. Doch het was mijne bedoeling niet dit maal over de vivisectie te schrijven, want de litteratuur over dat onderwerp is he laas zoo rijk, dat er nog menig artikel mee te vullen zou zijn. De schrijver van bedoeld artikel sprak niet eens van Pasteur met wien de voorstanders der vivisectie komen aandragen als een be zweringsmiddel tegen ons. Wij vreezen u niet. Lees maar eens „Pasteur, zijne methode en hare toepassing" en zie maar eens in de noot op pag. XXI van de brochure „Zullen wij nog langer lijde lijk toezien", uitgegeven door den Bond tot bestrijding der vivisectie. Welk eene reeks van protesten tegen Pasteur en zij ne methode. De wakkere dr. Lutaud is onvermoeid in zijn strijd tegen Pasteur en als men leest dat zelfs Koch zich al les behalve gunstig over Pasteur uitliet, zal men dan nog langer van Pasteur spre ken als van het levend voorbeeld hoe gezegend de vivisectie werkt en hoe zij niet gemist kan worden Doch wederom niet over de "Vivisectie wilde ik spreken, neen ik vraag eenige oogenblikken uwe aaudacht voor een naar mijne meening zeer belangrijk paedago- gisch vraagstuk wordt er door ouders en opvoeders wel genoeg op gelet, dat het van zeer groot belang is voor de ze delijke vorming van het kind, dat men het er met nadruk op wijst, dat de die ren er niet zijn voor het genoegen van de menschen maar dat zij evengoed als wij rechten hebben. Ik dacht daaraan bij de lezing van het ingezonden stukje van deu heer Hugenholtz in de Axelsche Courant van 11 November, waarin hij de inwoners van Axel oproept om zich aan te sluiten bij de Vereen, tot Besch. v. Dieren aldaar opgericht. De bescher ming van het dier is een eisch der be schaving. Het dier heeft recht op des menschen bescherming", zegt bij. En, wel toevallig, staat daar vlak onder van een dierenvriend, een stukje, waarin hij de inwoners van Axel en speciaal hen die met slachten belast zijn, tracht op te wekken om mede te werken tot ver betering der wijze van slachten en aan dringt op invoering van slacbtmaskers. En als een voorbeeld hoe „sommige men schen meenen dat de dieren geschapen zijn om zich te laten slaan of om er hun ne furie op wreken" vertelt hij hoe hij 't heeft bijgewoond, dat een moeder haar schreiend kind om 't tot bedaren te bren gen, een levende musch aan een touw tje gaf, die 't kind gierende van pret door de kamer sleepte ook de moeder had er schik in Die moeder meende dat volgens den Bybel de dieren ter beschikking van den mensch gesteld zijn Dat is eerst een schoon stelsel van op voeden Zou Lombroso gelijk hebben dat het kind wreed is van nature Dat er en kele volken zijn waaronder zeker de Span jaarden en de Portugeezen behooren, bij wie de wi eedheid eene volksondeugd is. is helaas maar al te waar, maar dat ie der kind van der geboorte af aan wreed zou zijn Dan is het zeker der ouderen plicht iedere voorkomende neiging daartoe met zorg te bestudeeren en te bestrijden en het kind te vragen waarom hij ande ren (zoowel dieien als menschen) iets aandoet wat hij zelf niet gaarne gedaan zou willen zijn. In het uitnemende tijdschrift Andro- cles staat in de Mei-Juni aflevering van dit jaar een zeer lezenswaardig opstel, getiteld „bestrijding van wreedheid door middel van ontwikkeling der humaniteit'1, waaruit ik meen het volgende te moeten overnemen„De zedelijke opvoeding kan niet te vroeg begonnen worden. Men kan zelfs een zuigeling leeren dat hij 't jonge katje niet mag knijpen of aan zijn staart trekken. Men moet een kind geen zweep ten geschenke geven. Kinderen moeten van den beginne af leeren geen behagen te scheppen in het plagen van hun kameraden en van de dieren in hun omgeving, maar dezen wel gelukkig te maken of genoegen te doen, men moet er hen op wijzen dat de dieren slechts in zoover stom zijn, dat zij geen men- scfcelijke taal bezitten, maar dat elke diersoort een taal heeft, die zij onderling begrijpen en waarvan de mensch ook ve le geluiden en uitdrukkingen kan leeren kennen". Kent gij tevens Gorters bundel„Een jaar levens voor de Dagbladpers?" Daar komt o a. een opstel voor „over een mensch en een paard". O, lees dat als ik u bidden magWat een eenvoud en wat een waarheid, maar bovenal wat een gevoel spreekt daaruit Het is een sleeper, die zijn paard, om het weer aan den gang te brengen, een schop tegeu den kop geeft, en nu neem ik maar weer over ik houd vol, dat wij in stad en land dagelijks bij en om ons honder den voorbeelden van dergelijke noodeloo- ze, domme en lafhartige wreedheden je gens allerlei lieve en trouwe beesten En iets verder „Die man heeft eene vrouw en er ko men dagen waarin dit schepseltje op tee- dere zorg en verschoonende zachtheid aanspraak hebben zal. Er komen kinderen in wier binnenste de dier lijke drift met beleid onder de tucht van beter beginsel behoort te worden gebracht en dat is hun vader". Is 't u genoeg lezer? Geen huisdie ren tot speelgoed voor de kinderen, Is) het huisdier worde meer en meer huis genoot, en als ge daar naar streeft en uw hond en uw kat eens wat meer met aandacht wilt gadeslaan, dan zult ge uit hun liefkozingen heel dikwijls kunnen opmerken, dat ook zij, evenals de men schen behoefte aan liefde hebben. En met hoe weinig liefde is het dier, dat minder zelfzuchtig is dan menig mensch, tevreden. Zie toe hoe uw kinderen spelenGeen verzamelingen van vlinders die levend aan spelden worden gepriktIn de stuip trekkingen van 't gemartelde dier beha gen te scheppen, is zich voorbereiden op de gruwelen dar vivisectie EEN DIERENVRIEND. 0) Uitgegeven bij H. L. Smits, 's Ha- ge 0,30). Daar is menige hond en kat, wien 't beter geweest zou zijn, indien ze met de anderen dieren van dezelfde moeder, verdronken waren, dan in een huisge zin te komen waar ze door de kinderen worden gemarteld. Zou de klacht die hond of kat is valsch, niet dikwijls baai- oorsprong vinden in mishandeling? Met weinig moeite kan men een dier aan tucht gewennen, maar ik bid u sla er niet telkenmale op los alsof het arme dier, ik weet niet welke misdaad beging. Die vreesachtige dieren, die u nauwelijks durven aanzien! Hun ongevoelige mees ter, die zijn dier voor hem wil zien sid deren, is er schuld aan, dat 't dier bij iedere verdachte beweging de vlucht neemt of in elkander kruipt. Gaarne plaatsen wij bovenstaand ar tikel. Het onderwerp door den schrijver behandeld is nog lang niei uitgeput. De onderwijzers kunnen in deze zaak veel goeds doen. En vooral die aan de chris telijke scholen arbeiden, en dus geroepen zijn naar GodsWoord de kinderen op te voeden, hebben hier een roeping. Im mers de Heere wijdde ook aan „het vee" zijne aandacht in Israels wetgeving. Zijns „is het vee op duizend bergen". Zoo menige bladzijde der Schrift toont ons dat goddelijk mededoogen ook voor het dier, dat „als de gansche schepping Gods met opgestoken hoofde verwacht de openbaring der kinderen Gods", wanneer „de nieuwe aarde er zal zyn waarop gerechtigheid woont", en men „nergens meer leed zal doen op den ganschen berg van (Gods) heiligheid". Alleen bij het licht van dat Woord Gods leert men humaniteiten een on verantwoordelijk zich vergrijpen aan dat Woord is het, als men zich aan de zorg voor het dier, natuurlijk behoudens ver standige tuchtoefening, zou willen ont trekken. „De rechtvaardige ontfermt zich ook over zijn vee". Red. Zitting van Donderdag 17 December. Voorzitter de heer D. J. Oggel. In deze vergadering waren alle leden, behalve de heer Dregraans, met den se cretaris tegenwoordig- De notulen der vorige veigadering wor den gelezen en goedgekeurd. Aan de orde is 1. Mededeeling van ingekomen stukken a. Brief van den heer Drogmans, hou dende kennisgeving door ambtsbezigheden verhinderd te zijn, de vergadering bij te wonen. b. Missive van Ged. Staten van 4 Dec. jl., houdende goedkeuring van het raads besluit tot den publiekeu verkoop van Doornen. c. Idem houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot nadere regeling der jaar wedde van den onderwijzer Cransberg. d. Proces verbaal van kasopneming bij den gemeente ontvanger, waaruit blijkt dat in kas is 3668.06'/». 2. Overlegging om advies van een ont- werp-wijziging van den ligger der wegen en voetpaden. Namens Burg. en Wetb. stelt de voor zitter voor dit ontwerp, zooals dit door Ged. Staten is vastgesteld, aan te nemen. Hiertoe wordt met algemeene stem men besloten. 3. Aanvraag om buitengewone subsidie door het algemeen burgerlijk armbestuur voor 1891. Blijkens missive van het armbestuur heeft dit een tekort van 189,30. Burgemeester en Wethouders, deelt de Voorzitter mede, stellen voor de gevraag de subsidie te verleenen. In omvraag gebracht stemmen alle le den tot aanneming van dit voorstel, be halve de heer Wolfert, die zich buiten stemming houdt. De Voorzitter sluit de vergadering. Van 1 tot en met 15 Dec. Axel. Huwelijks Aangiften. 4Antbeunis Dek ker (van Ter Neuzen) 24 j. jm. en Eva Janna de Bruijne 23 j. jd. 11. Adriaan Deij (van Zaamslag) 19 j. jm. en Calha- rina Verberkmoes 19 j. jd. Alphonse de Belier 27 j. jm. en Celivia IJsebaert 46 j. wed. Huwelijks-Voltrekkingen. 10. Francis- cus Meyer 34 j. jm. en Adiiana Sol 28 j- jd- Geboorten. 7. Wilhelmina Levina, d. van Johannes Witte en Helena Florus- sen. 10. Sara Pleuntje. d. van Jacobus Egbert Blansaart en Debora AdriaDa Die- leman. 15. Cornelis. z, van Cornelis 0- verdulve en Helena Bolleman. Debora Crina, d. van Pieter Verstraten en Pie- ternella Brakman. Neeltje Aldertha. d. van Jan Vlaander en Thona Christoffeli- na de Graaff. Overlijden. 6. Maria van den Broeke 87 j. wed. van Marinus 't Gilde. 9' Ca- tharina Herrebout 66 j. echtg. van Jan IJzebaart. 12. Maria Catharina döJonghe 75 j. wed. van Charles Louis Boënne. Eene vraag. Mijnheer de Redacteur! Zou het niet mogelijk zijn, bij vriezend weer het schuren te verbieden X. Als wij ons niet vergissen, dan is het schuren by vriezend weer bij plaatselijke politie verordening verboden. Red. De vereeniging DORCAS" alhier, maakt bekend dat de ter uiideeling gereed zijnde KEEEDING- STEKKEN te bezichtigen zijn op Dinsdag 22 Dec., van af vijf uren, ten huize vao Mej. A. Rolff. Axel, December 1891. Daar door ondervinding gebleken is, dat bet wegen van Suikerbeeten op weegbruggen goede ïesultaten oplevert en er door enkele fabrikanten voor het volgende jaar op gecontracteerd wordt, zoo kan ik die goede inrichting ook in ons land een ieder aanbevelen. Een voorstander van vooruitgang. MAATSCHAPPIJ op Dinsdag; -ii Dec. a.s., des namiddags 27. ure, bij C. L. van Hompu, te Axel, van pl. m. 200,000 kil. SUPER— PHOSPHAAT, pl. m. 40,000 kil. NITRAAT, pl. m. 15,500 kil. PHOSPHAATMEEL. Voorwaarden en modellen van Inschrij ving zijn te bekomen aan het Bureau van dit blad en verdere inlichtiugen by J. VAN HOEVE te Axel. HET BESTUUR, Axel, Dec. 1891. 14 pCt. in water oplosbaar pbosphorzuur kontant a 3,25 per 100 kilogram. Gehalte gewaarborgd. Axel. D. J. OGGEL.

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 3