Biiiiiciilaitdsch Nieuws. voordat hunne regeering in een verdrag met de middeU-Europeesche staten eene compensatie voor dat verlies gevonden hebben zal. Het is voor Spanje eene levensquaqstip om een ander afzetgebied to vinden, en dat is nergens elders te vinden. Ook Portugal zal dan wel moeten volgen; als <|us Nederland en Denemarken zullen toegefceden zijn, wat mijns inziens niet ka'n uitblijvefe, dan wordt Europa, met uitzondering van Rusland, Frank rijkGroot-Brittanniehet door zijn ligging trouwens geïsoleerde Zweden en Noorwegen en het slechts half-beschaafde Turkije eene reusachtige eenheid, welke deelhebbers ouder gelijke condities kun nen handel drijven. De nieuwe toestand wordt zoo eene soort van continentaal- stelsel tegenover Frankrijk, hierin echter van het oude verschillende, dat het dooi de Fransche protectie is uitgelokt. Het is nog een open vraag, waarheen de Fransche industrie voortaan zal expor- teéren, nu zij voor het gevaar staat de Europeesche markt te verliezen, _want om do clausule van de meest begunstigde natie zooveel mogelijk krachteloos te maken, wolke Frankrijk krachtens het vredes verdrag van Frankfort tegenover Duitsch- land, Oostenrijk, Zwitserland, Belgie, Ne- derland, Engeland en Rusland bezit, heb ben de contracteerende staten van het nieuwe tolgebied op de voornaamste ar tikelen van den Franschen uitvoer de hooge rechten gehandhaafd. De Franschen denken waarschijnlijk, dat Europa niet zonder Franschen wijn, modes, weelde artikelen, zijde, kunst enz. bestaan kan en zich daarvoor de hooge rechten gaar ne getroosten zal, maar het blijft de vraag of dit wel zal blijken. Maar hoe de toekomst zich ook ontwikkele, de nipuwe tractaten zijn ontegenzeggelijk een groote triomf voor Duitschlands po litiek. Aan het verslag der vergadering van den geneeskundigen raad voor Zeeland en Westelijk-Noordbrabant. gehouden den 15den dezer te Middelburg, voorkomende ih de Midd, Crt. van Woensdag jl. ont- leenen we het volgende Den inspecteur is van wege de regee ring gevraagdof er van staatswege middelen konden aangewend worden ter voorkoming der influenza, Hij kon die middelen niet opgeven, maar heeft den minister verzocht, de commissarissen der koningin uit te noo digen den burgemeesters der verschil lende gemeenten te verzoeken bij voor koming van influenza daarvan kennis te geven en tevens in overweging gegeven bij het voorkomen der bedoelde ziekte zoo noodig semi-artsen tot de praktijk toe te laten. Aan de mededeelingen omtrent de handelingen van het geneeskundig staats toezicht is het volgende ontleend Pokken kwamen niet voor. Roodvonk kwam o. a. voor te Biervliet 1, Honte- nisse 4, Hoofdplaat 8, IJzendijke 10, Clinge 1, Ter Neuzen 3, Ossenisse 1, Schoondijke 1 geval. Te IJzendijke over leden aan de ziekte 2. te Schoondijke 1 persoon. Mazelen kwamen o. a. voor te Koewacht en Zuidzande 1. Schoondijke 2 gevallen. Aan deze ziekte overleed niemand. Typhus en febris typhoedia werd o. a. geconstateerd in de gemeen ten Graauw en Langendam 1, Honte- nisso 6 en Stoppeldijk 6 gevallen Aan deze ziekten overleden te Graauw en Langendam te Hontenisse en te Stop peldijk I persooD. In verschillende ge meenten kwam diphtheritis vooro. a. te Groede 1, Hoofdplaat 2, Hulst 6, IJ zendijke 3, Ossenisse 1 geval. Overleden aan deze ziekte zijn te Hoofdplaat 2 per sonen en 1 te Hulst en te Ossenisse. Aan kinkhoest overleden in Zeeland 15, waarvan 6 te Axel2 te Ter Neuzen en 1 te Westdorpe. Afvoer van vuil. Te Hulst verontrei nigde het afvalwater eener bierbrouwerij de lucht in die buurt. Hierin is verbe tering gebracht. Te IJzendijke werd het water in een regeDbak bedorven door de nabijheid van een varkenshokwaarom het hok is verplaatst. Ook in de gemeen te Graauw gaven de varkenshokken in de kom der gemeente aanleiding tot klachten wegens den verpestenden stank in de omgeving en zelfs in de naburige woningen. Zoo spoedig mogelijk zullen die stankfabrieken buiten de kom der gemeente worden verplaatst. Te Hoofd plaat werd aangedrongen op het ver schaffen van eene betere woning aan twee gezinnen, die in een leemen huisje wonen, naar aanleiding van het voorko men van roodvonk en diphtheritis in die gemeente. Hiertoe zal de algemeene liefdadigheid worden ingeroepen, tengevolge van den ongunstigen finantieelen staat der ge meente. Volgens bericht van den burgemeester van Zuidzandehebben de gemeentebe sturen van Cadzand en Retranchement zich ongenegen verklaard om de vesti ging van een geneesheer ten behoeve der 3 gemeenten te bevorderen. De beer Schepel heeft zijne motie, waarvan we in ons voorlaatste nummer nieuwsgierigen. De oude heer stond niet- ver daar vandaan wikkelde zich, donker naar de zee blikkend, diep in zijn mantel en zijn oog blonkmen wist niet of het was van een traan of wel van den weer schijn der glanzende golven. Nu naderde de slopp plassend den oever. De plank werd uitgeworpen, en een donderend schot van het schip deed het paar opschrikken uit zijne omarming. De oude heer trad naderbij bood den jongen man de hand, schudde die krachtig en schreed vervol gens haastig over de plank. Zijn dienaar volgde hem, nadat ook hij den jongeling hartelijk de hand gedrukt had. Nu om armden de jongelieden elkander nogmaals, Hij wrong zich het eerst los en leidde de dame naar de plank. Voor immer, fluis terde zij weemoedig lachend. Voor im mer antwoordde de jonge man terwijl hij haar bevend in tranen badend aan zag. Nog één handdruk en zij keerde zich om, ten einde de plank ovei te gaan Reeds stond zij erop de opperbootsman een breedgeschouderd Engelschman, wacht' te aan de plank, strekte zijne breede hand uit, om de schoone dame fe helpen en had reeds eenige welgemeende troostgron den gereed. Toen wendde zich haar don ker oog nogeens van de eindclooze zee af, terug naar den jongen man. Hare rijzige, heerlijke gestalte zweefde moedig op de smalle plank, haar slanke hals was naar melding maakten, ingetrokken onder voor behoud van er later op terug te zullen komen. Aanleiding hiertoe gaf de motie Van Dedem, luidende „De Kamer, „van oordeel dat het wenschelijk is, de zorg voor alle landbouw aangelegenhe den zooveel mogelijk in ééne hand te vereenigen, en daartoe eene afzonderlijke afdeeiing te vormen, „gaat over tot de orde van den dag." Deze motie werd, na bestrijding, even eens ingetrokken. De posten voor het proefstation, voor proefvelden en voor de verbetering van paai denrassen werden bij Binnenlandsche Zaken goedgekeurd. De heer Tydeman, nieuw benoemd lid voor Tiel, heeft zitting genomen. Bij de afdeeiing lager onderwijs werd aangedrongen op maatregelen om oude en gebrekkige onderwijzers vrij te stellen van het examen in de vrije en ordeoefe ningen, terwijl de heer Vermeulen wees op het toenemend optreden van openbare onderwijzers ter verkondiging van anti maatschappelijke, anti-nationale stellin gen. Dit laatste was den minister niei bekend, doch was hem iets dei gelijks bekend, dan zou hij een luid protest doen hooren. Hoofdstuk V is aangenomen. Na aanneming van nog een wetsvoor stel, werden de beraadslagingen geopend over hoofdstuk VI, Marine. Hierbij werd de wenschelijkheid uit gesproken, om nieuwe schepen in Neder land te doen bouwendit kon echter volgens den minister niet. Hoofdstuk VI is aangenomen. Daarop is hoofdstuk Financien in be handeling genomen. Vóór dat begonnen werd met hoofdstuk VIII bracht de heer Heldt rapport uit over verschillende verzoekschriften o. a. van den vader van een miiicien van het 3e regiment infanterie, voldoening vragen de voor de mishandeling, zijn zoon in het hospitaal te Vlissingen aangedaan. Dit verzoekschrift werd aan den mi nister van oorlog verzonden om inlich ting. Hoofdstuk financien is aangenomen, alsook het ontwörp tot het aangaan eener geldleening van 45 millioen ad 37a pCt. dit laatste met 76 tegen 10 stemmen. het land gebogen en de golvende vederen van haren hoed schenen ten afscheid te groeten. Hij breidde de armen uit. In zijne trekken mengde zich de zaligheid der liefde met de smart der scheiding. Toen scheen ze zichzelven niet meer te kunnen bedwingen. Zij sprong van de plank at en weder terug op het land, en eer nog de bootsman zijne handen van verwondering in elkander kon slaan, hing zij den jongen man reeds aan den hals, aan de lippen. Neen ik kan niet over de zee, riep zij uit, ik wil blijvenIk zal alles doen wat ge wilt; ik zal alles nit den weg ruimen wat mij hindert om mijn beter gevoel te volgen Gij zijt mijn Vaderland, mijne familie mijn alles. Ik blijf Joseohe, mijne Josepheriep de jonge man uit, terwijl hij haar met onstuimige verrukking aan zijn hart drukte De mij ne, de mijne v.oor immerEen God heeft uw hart bestuurd. Oik zoude ten on der gegaan zijn door de kwellingen dezer scheiding Zij hielden elkander nog om vat, toer. de oude heer met haastigen tred over boord en over de plank kwam en hen naderde. Kinderen zeide hij ééns afscheid nemen ware genoeg ge weest. Kom Josephe, het helpt toeh niet Men zal dadelijk ten derden male schieten. Laat hen roet kanonkogels schieten, Don Pedro riep de jonge man met vroo- lijk gelaat. Zij blijft hier, ze blijft bjj mij. A.YFJ., den 18 December 1891. Ds. A. van der Linden, predikant bij de Chr. ger. gemeente alhier, staat op het tweetal te Meliskerke. Naar aanleiding van achterstaande advertentie kan het geen kwaad, belang- Wat hoor ik? hernam Don Pedro zeer ernstig. Ik wil niet hopen dat het is zooals de cavalier zegt. Gij zult uwen bloedverwant volgen, Josephe Neenriep zij moedigtoen ik daar bovenop den rand der sloep stond en neerzag op die golven die mij van hem zouden scheiden, toen wist ik wat mij te dqen stond. Mijne moeder heeft mij den weg gewezen. Eens volgde ook zij den man van haar hart in de wijde wereld, heeft zjj vader en moeder verlaten uit liefde. Ik weet wat ook mij te doen staat. Hier staat hij, aan wien mijne arme moe der hare laatste zoete uren, aan wien ik leven eer alles te danken heb. En ik zou hem verlaten Groet de graven mij ner voorvaderen in Valencia, Don Pedro, en zeg hendat er nog een is uit den stam der Tortosi wie de liefde hooger geldt dan het leven Don Pedro werd bewogen. Zoo volg dan uw hart, wellicht geeft het u beteren raad dan een oude man. fk weet u ten minste gelukkig in de armen van dezen edelen man en zijn reine zin spreekt mij daarvoor borg, dat onze eer hem niet minder geldt dan de zijne. MaarDon Fröbenio wat zult gij zeggen lot uwe trotsche bloedverwanten als gij dit kind der ellende aan hen voorstelt God zult gij ook den moed hebben den spot der wereld te verdragen Vaarwel Don Pedro, zei de jonge man hebbenden te wijzen op de volgendere gels, ontleend aan een artikel over Sui ker beten, voorkomende in het Weekblad voor Z. VI. W. deel van 14 dezer. „Er zijn fabrikanten, die bijzonder ge steld zijn op het wegen op kleine bas cules, ofschoon er bijna overal groote zijn. Natuurlijk komt er dan bij elke 100 K.G. een doorslag, op 1000 K.G. tien doorslagjes, op 100000 kilogram duizend doorslagjes, enz. enz. Daaraan moeten de boeren paal en perk stellen. Wel beten leveren, maar wegen op de groote bascule." Zaamslag, 17 Dec. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier is beroe pen ds. G. B. Fijnvandraat te Nieuwer- kerk (Duiveland). Hulst. Dinsdag sloeg een paard van den landbouwer L, d' Hooge, dat voor een ledige kar gespannen was, in de na-1 bijheid van deze plaats aan het hollen en stormde met woeste vaart door de poort de Gentsche straat in. Bij den draai aan het Post-en Telegraafkantoor werd de kar met zooveel geweld tegen een daar staandeD regenbak aangeslin- gerd, dat deze geheel in puin lagter wijl tevens een der blinden van de wo ning verbrijzeld werd. Het paard holde voort tot het door een meelwagen, die midden op den weg stond, tot staan werd gebracht. De zoon van den landbouwerdie zich ondanks den geweldigen schok op de kar had weten te houden, kwam met den schrik vrij. Donderdagmorgen heeft de Heer v. O. heimelijk deze plaats verlaten, wat aan een aantal lieden, voqjnamelijk van de werkende klasseeene groote onge rustheid baart. De Heer v. O. toch was Agent van een TJjtkeeringsfonds voorde H. "C. en Levensverzekering en had om streeks een vijfhonderd personen die hem wekelijks de verschuldigde gelden voor dit fonds uitbetaalden. Met die gel den schijnt hij zich uit de voeten ge maakt te hebben. Men denkt dat hij naar Antwerpen vertrokken is. De Heer E. Serrure, architect te St. Nicolaas, onderwijzer aan de teeken- school alhier, heeft tegen 1 Januari, ont slag uit laatstgenoemde betrekking aan gevraagd. De straatschenderijen zijn hieraan de orde van den dag. Zoo zijn in den nacht van Dinsdag op Woensdag weder een achttal palen op het marktplein om gerukt Het is te wenscher. dat de politie die rustverstoorders spoedig in banden kan krijgen, want tegenwoordig gaan toch met te veel brutaliteit te werk. Men schrijft aan de Midd. Crt. Is verplichte vleeschkeuring noodza kelijk Het antwoord op deze vraag is voor doctoren en veeartsen niet twijfelachtig, maar de overgroote meerderheid van gemeenteraden meenen daar een ont kennend antwoord op te moeten geven. Wel bestaat in sommige plaatsen, ook te IJzendijke, een verbod om vleescii var. uit nood geslacht vee in den handel te brengen, maar keuring van slachtvee bestaat dooi gaans, althans in kleinere gemeenten, niet. Op de wenschelijkheid van de invoering van deze laatste werpt het volgende een eigenaardig licht. Een slager te IJzendijke slachtte ver leden week een 27» jarige vaars van zeer goede kwaliteit. Bij de opening evenwel kwamen de ingewanden ver met moedig gelaatterwijl hij hem de eene hand ten afscheid bood en met de andere de geliefde omvatte. Wees ge troost en wanhoop niet aan mijIk zal haar der wereld toon en en als men mi] vraagt„Wie was zij dan dan zal ik, niet zonder vroolijken trots antwoorden: Zij was de Bedelares van de Pont des Arts! EINDE.

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 2