No. 567. Zaterdag 19 December 1891. 7e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAft, AXEL. VIE MAR K T. 24. feuilleton. Buitenland. De bedelares van de Pont des Arts. Oil!! ANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Bubgemeester en Wethouders van Hulst, maken bekend dat eiken Maandag op de Weekmarkt te Hulst plaats en gelegenheid is tot- het aanvoeren van vee, ter verkoop bestemd, op het marktplein waarvan geen staan- of marktgeld zal geheven worden. dat te beginnen met 1 Januari 1892 voor den aanvoer van rundvee ter ver koop op de Maandag weekmarkt, na af loop van elk kwartaal de volgende vier premiën zullen worden uitbetaald. ƒ25.- aan hem, die het meeste rund vee, doch minstens 75 stukster verkoop zal hebben aangevoerd. 18.75 aan hemdie vervolgens het meeste rundvee, doch minstens 55 stuks ter verkoop zal hebben aangevoerd. 12.50 aan hemdie vervolgens het meeste rundvee, doch minstens 40 stuks ter verkoop zal hebben aangevoerd. 6.25 aan hemdie vervolgens het meeste rundvee, doch minstens 20 stuks ter verkoop zal hebben aangevoerd. De opneming van het aangevoerde rundvee zal iederen Maandag voormiddag om li1/. uur geschieden. Bij gelijken aanvoer of getal, zal het lot beslissen. Alle geschillen hieromtrent zullen door het gemeentebestuur worden beslist. Hulst, den 14 December 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L8 VAN WAESBERGHE-JANSSENS, Burgemeester. J. F. ROTTIER, Secretaris. Handelsverdragen. Over de laatst gesloten handelsverdra gen bevat de N. Rott. Ct. eene particu liere correspondentie uit Weenen, waar aan wij het volgende ontleenen en waar uit de lezer zich den juisten toestand van ons werelddeel, zooals die op het oogenblik is, kan voorstellen Het is stellig geen wonder dat de al- gemeene belangstelling hier nagenoeg ge heel door de handelsverdragen wordt in genomen. De bladen van de meest uit- eenloopende kleur en richting zijn er over het algemeen zeer mede ingenomen, en keuren bet vooral goed dat zij voor een vrij langen tijd gesloten zijn. En wat de nieuwe tractaten voor den boe renstand beteekenen, is alleen reeds hier uit af te leiden dat de uitvoer van vee naar Duitschland, welke in 1877 nog eene waarde van 100 millioen mark be droeg, in 1890 ten gevolge van de hooge rechten op 39 millioen mark gedaald was. In de memorie van toelichting, door de regeering bij de tractaten gevuegd, blijkt dat de uitvoer uit Oostenrijk Hongarije over de laatste 5 jaren ge middeld eene waarde van 718 millioen fl. bedragen heeft en dat van dit cijfer 38 op Duitschland komt. Dit rijk is steeds de grootste afnemer van granen, wijn, hout, vee en andere levensmiddelen uit Oostenrijk Hongarije geweest, en het heeft dezen invoer zoo weinig kun nen ontberen, dat, zelfs onder de werking der Duitsche beschermende rechten Oostenrijk Hongarije meer aan Duitsch land verkocht dan van daar betrokken UIT HET HOOGDUITSCH VAN W. HAUFF. (Slot.) De vreugde des wederziens duurde ech ter slechts weinige dagen. Don Pedro verklaarde zeer beslistdat zijne zaken hem naar Portugal riepen en tegelijk scheen hij in het geheel niet in te zien wat Josephe kon terughouden, hem daar heen te volgen. Hij bezat te strenge be ginselen aangaande de artikelen zijner kerk, dan dat hij de gedachte voor mo gelijk zoude gehouden hebben, dat Fröben Josephe, de gescheiden vrouw van een ander, tot vrouw zou begeeren, Het ir ons niet bekend geworden, wat de gelief den over dit tegenstrijdig punt bespraken. Zooveel is echter zeker, dat Fröben eeni- ge malen er op zinspeelde, dat zij tot het Evangelisch geloot zou terugkeeren en dat zij evenwel, zij het dan ook met ein- delooze smart, maar zeer beslistdezen voorslag verwierp, Dikwijls sloeg de jon ge man in vertwijfeling over de nade rende scheiding, haar voor., Don Pedro te laten heengaan, op zichzelven te gaan wonen en in Duitschland te blijven. Hij zoude, als hjj haar echtgenoot niet kon wordensteeds als vriend bij haar zijn. Maar ook dit wees zij van de hand. 0- penhartig bekende zij hemdat zij zich te zwak gevoelde om zulk eene betrek king met eere vol te houden, en trotscher geworden door haar ongelukbeefde zg terug voor de gedachte aan eene onwaar dige verbintenis met iemand, dien zij even zeer achtte als beminde. Als zij alleen was, bekende zij zichzel ven echterdat eene nog edelmoediger gedachte hare schreden leidde. Zou hij, zeide ze tot zichzelven, den bloei zijns le vens opofferen aan een ongelukkig schep sel, dat slechts eene vriendin kan zijn Moet bij dan hpt genot van huiselijke vreugde, het geluk om kinderen en klein kinderen om zich heen te verzamelen, op geven om mijnentwille Neen, eens reeds heelt hij mij verloren, en de tijd zal ook nu zijne smart lenigen. Hij zal een on gelukkig schepsel vergeten dat eeuwig aan hem zal denken, dat hem eeuwig be minnen, eeuwig voor hem bidden zal. Zoo schenen dan de profetische woor den van Josephe„Voor immer" in ver vulling te zullen komen. Don Pedro ver liet met zijne nieuwe bloedverwante het landgoed der gravinom door Holland naar zee te gaan. Fröbenwien wellicht alleen de gedachte om Josephe weldrs'. naai Portugal te volgen en daar haar vriend te zijn, staande hieldgeleidde de geliefde op de reis door Duitschland en heeft. Tegenover den invoer in de mo narchie uit Duitschland, Italië, Zwitser land 9n België voor 566 millioen fl., stond een uitvoer naar die landen voor eene waarde van 718 millioen fl., zoodat zij eene gunstige handelsbalans had van 150 millioen fl. 's jaars. Als dit zoo was onder de werking der tegenwoordige hooge tarieven, hoeveel heter zal het dan wor den onder de nieuwe tractaten. Over het contract met Belgie zegt de Oostenrijksche regeering dat, hoewel dit land geen belangrijk afzetgebied voor de nationale productie is, toch de aansluiting van dat land om zijn voor den handel zoo gunstige geographisohe ligging en om zijne veel consuraeerende bevolking van 6 millioen zeer gewenscht was. Daaren boven beantwoordt Belgie's aansluiting aan de te Weenen en te Berlijn beer schende gedachte om het door de unie beheerschte consumtiegebied zooveel mo gelijk uit te breiden. Twee voor den Oostenrijk—Hongaarschen hande! zeer ge wichtige landen zijn Servië en Rumenië, en daarom zullen er aanvankelijk met het eerstgenoemde land dezer dagen on derhandelingen worden geopend. Servië is, in ruil voor een gemakkelijken afzet van zijne varkens en zijne landbouw producten, geneigd aan de Oostenrijksche artikelen van dagelijksch gebruik lage rechten toe te staan. Daarentegen zal hier wel niet veel bezwaar meer bestaan, nu de Hongaren, die in de eerste plaats de concurrentie van vee en granen uit Servië ondervinden zouden, thans zulk een gunstige kans op uitvoer Daar Duitsch land en Zwitserland hebben gekregen, dat zij voor den uirvoer uit Servië niet bevreesd behoeven te zijn. Het tractaat met Servie zal dan ook wel tot stand komen. Met Rumenie ligt de zaak ech ter anders. Tot voor 5 jaren werd Ru- menie letterlijk van alles uitsluitend uit Oostenrijk voorzien. Het verlies van die markt ten gevolge van den tusschen beide landen uitgebroken tarievenstrijdwas voor den handel der monarchie een zware slag. Het sluiten van een tractaat met Rumenie zal echter nu niet de minste moeilijkheid veroorzaken, als men er te Bucharest maar toe besluit, het vee on der een krachtig veeartsenijkundig toe zicht te plaatsen. Immers Rumenie is een brandpunt der veepest, en alleen door oen krachtige bestrijding daarvan en door een nauwlettend toezicht op den invoer van Russisch vee, zou de regeering er toe te brengen zijn, uit Moldavië en Walla- chye vee over de grenzen toe te laten. Daar de pogingen van Ruraeenschejzgde mislukt zijn om voor het vee eene andere markt dan de Oostenrijksch Hongaarsche te vinden en Rutnenie in een tractaat zonder gemakkelijken veeuitvoer niet zal willen toestemmen, zal er eerst een con ventie tot voorkoming en bestrijding der besmettelijke veeziekte moeten gesloten worden. Tot de staten, die door de commercieele politiek van Frankrijk in de armen van het centrale tolverbond gedreven worden, benoort ook Spanje. De uitvoer van dit land wordt op 900 millioen fr. geraamd, en daarvan is 300 millioen alleen voor wgn, waarvan voor 255 millioen naar Frankrijk gaat. Frankrijk evenwel gaat zijne grenzen voor den Spaanschen wijn sluiten, en de Spaansche wijnbouwers, die met hun goedkoopen wijn toch ergens heen moetenzullen wel niet rusten Holland. En zoo vaak zij hem bad, door een langer geleide den dag der scheiding niet nog zwaarder te makeneven zoo vaak bad hg met tranen in de oogen Slechts tot aan zae en dan voor immer 37. In Augustus van het jaar 1824 lag te Ostende een Engelsch schip zeilreêdat vrachtgoederen en passagiers naar Portu gal bracht. Het was een schoone mor gen. De nevel was opgetrokken. De dag scheen gunstig te zullen zijn voor de vaart. Het was negen ure in den morgen, toen een kanonschot van het Engelsche schip weerklonk, ten teekendat de passagiers zich naar de kust moesten begeven. Te gelijkertijd werd eene sloep naar de kust geroeid en eene plank uitgeworpen om de reizigers op te nemen. Vele personen beladen met pakjes kwamen van de kust, gingen over de plank en weldra was de sloep vol en de eerste lading werd aan boord gebracht. Eer nog de sloep ten tweeden male aanlegde, zag men vier per sonen het strand naderen personen die zich door gang, houding en kleeding van de overige, minder aanzienlijke passagiers onderscheidden. Een lang, oudachtig man ging met trotschen tred vooruit. Hij had een breed opgetoomden hoed op en den mantel zoo kunstig en uetjes om de schou ders geslagen, dat een schipper, die hem zag aankomen, uitriep: Ik laat me han gen als dat geen Spanjaard is 1 Achter hem kwamen een jonger heerdie eene scho >r,eslank gebouwde dame geleidde. De jonge heer was zeer bleekscheen eene gruote smart te willen verkroppen en door troostredenen eene nog grootere bij de dame te willen verzachten. Haar schoon gelaat was rond de oogen en het voorhoofd rood van het hevige schreien de mond smartelijk ingedrukt en de wan gen en het onderste gedeelte van het ge laat waren zeer bleek. Met wankelenden tred ging zij voort, steunende op den arm van den jongen man, Een hoedje met wuivende struisvederen, een golvend ge waad v.m zware, zwarte zijdeom hals en horst rijke gouden kettingen, dit alles scheen niet te passen hij de reis en men zou geureend hebben dat zij den jongen man aan boord bracht, Achter hen bei den ging een bed'ende in bonten kleeder- dos, hij droeg een groot zonnescherm on der den arm en had een Spaansch netje over zijn donker haar getrokken. Toen zij de plaats genaderd waren, wnar het zand nog vochtig was van den vori- gen vloed, die plaats waar men de plank uit de -loep wierp bleven zij staan en het schoone jonge paar keek naar bet schip. Toen zagen zjj elkander aan en de dame legde haar hoofd op den schou der des jongen mans, zoodat de struisve deren om zijn gelaat speelden en zijne stille tranen verborgen voor de oogen der

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1