Xo. 560. If oensdag 16 December 1891. 7e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen. F. DIliLEMM, AXEL. FEUILLETON. De bedelares van de Tont des Arts. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!, numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Dnitschland. Blijkens eene mededee- „jg in het Tijdschrift voor Duitsche boek drukkers omtrent de werkstaking onder de letterzetters en drukkersgezellen in Duitschland is er van 26 October tot 5 December aan de werkstakenden ruim ■767,300 mark aan ondersteuningen uit betaald. Rekent men hierbij nog het be drag van ongeveer 100,000 mark, ten behoeve van daaraan voorafgegane en andere uitgaven met betrekking tot de werkstakingsbeweging, dan is er tot nu toe besteed 867,300 mark. Bij het op maken der kas van den gezellenbond op 30 Juni was er 465,080 mark, waarbij later nog ongeveer 136,400 mark is ont vangen uit extra contributiën binnen en buiten den bond. Er is dus reeds een bedrag van nagenoeg 267,000 mark uit- [gegeven hetwelk alleen kan zijn gevonden uit gelden, verkregen uit vooralsnog on bekende bronnen. Van de veteranen, die onder Na poleon I gediend hebben, hoort men door gaans niets anders, dan dat ei een hon derd jaar geworden is of dat er weer een is overleden. Maar in het dorp Albernau, bij Schneeberg, in het Ertsgebergte, is dezer dagen een oudstrijder van Napor leon's leger getrouwd. Het was de ge wezen huzaar Salzer, ruim 96 jaar oud. maar nog vrij kras. De bruid telt 82 jaren. Frankrijk. Onder toevloed van eene aanzienlijke menigte belangstellenden en nieuwsgierigen vond Woensdag te Parijs de plechtige lijkdienst voor den ex-keizer van Brazilië, dom Pedro, in de „Made leine" plaats. Op het laatste oogenblik was nog een zak Braziliaansche aarde, die een oeconoom voor zijn studie had laten komen, doch voor de keizerlijke familie ter beschikking stelde, in de kist 23. Sedert den dood van Lodewijk XV is dom Pedro de derde souverein, die te Parijs met militaire eerebewijzen is ten ten grave gedragende beide anderen waren Lodewijk XVIII en do ex koning van Hanover. Na afloop van den lijkdienst werd het lijk in plechtigen optocht naar het Orleans station vervoerd. Een Fransch kapitein, die weigerde met een wapenbroeder, die hem had beleedigd, te duelleeren, toen deze hem in het gezicht had geslagen, ontving van zijn kolonel den last om binnen 48 uur te duelleeren of zijn ontslag te vragen. De kapitein vroeg zijn ontslaghet op treden van den kolonel wordt over 't algemeen streng veroordeeld en men is nieuwsgierig wat de minister van oorlog zal doen. Aan de mijnwerkers in Pas de- Calais, die wegens gewelddadigheden ge durende de werkstaking veroordeeld zijn, is door den president der republiek gratio verleend. Over de bewegingen van keizers en koningen, teiwijl zij spreken, deelt de „Figaro" de volgende bijzonderheden mede „Keizer Wilhelm trekt met ener gie aan zijn snor koning Humbert strijkt zacht over zijn snor; keizer Frans Jozef licht zijn bakkebaarden met de hand op; de czaar wrijft zich met de hand midden over het hoofd de prins van Wales knipt met het linkeroog; prins Eduard, UIT HET HOOGDUITSCH VAK W. HAUFF. Ten eerste verlaat uwe vrouw dadelijk dit kasteel, waut ik wil niet hebben, dat zjj nog hier is, als ik er niet meei zal zjjn om haar te beschermen tegen uwe mishandelingen. Ge handelt hier alsof ,ge boos waart [hernam de baron, lachende van toorn; maar dat is waar ook, madame was reeds [vroeger uw eigendom dat was ik bijna vergeten. Waarheen moet de lieve engel gebracht worden In een armhuisin een hospitaal of aan de eerste de beste heg om haar bedrijf voort te zetten Fröben hoorde niet naar hem. Hjj [wendde zich lot Josephe. Woont de gra vin nog in de nabuurschap vroeg hij haar. Denkt ge voor de eerstvolgende j dagen een schuilplaats bij haar te zullen Evinden Ik zal tot haar gaan fluisterde zij. Goed, Faldner zal zoo genadig zijn; u daar te laten brengen. Daar zult ge het I overige afwachten öf hij zal inzien hoe tonrechtvaardig hij ons beiden heeft be- handeld, öf dat hij er bjj blijft, zich van u te laten scheiden. zijn zoon, brengt van tijd tot tijd zijn vinger aan de kin de khedive beweegt het linkerbeen; aartshertogin Maria The resia kan niet spreken zonder aan een klein vratje te trekken, dat zij aan den linkerslaap heeft. Oostenrijk. Onlangs vestigde professor Billroth, de beroemde Weener chirurg, de aandacht op de waarschijnlijkheid van een toenemend aantal gekwetsten in een volgenden oorlog, omdat een kogel uit het nieuwe infanteriegewe6r wel drie man kan doorboren. De kracht van zulk een kogel bleek deze week bij eene schiet oefening te Bregenz. De onderofficier bij de schijf kwam te vroeg in de schiet lijn en een kogel doorboorde hem het lichaam op de hoogte van de linkerborst en ging daarna toch nog door de schijf. De gekwetste onderofficier heeft kans op herstelhij werd naar het hospitaal ge bracht, nadat hü nog de kracht had ge had zelf het sein te geven tot staken van het vuur. Rusland. Bij keizerlijke ukase is in Rus land een loterij aanbevolen, waarvan de opbrengst zal strekken ten voordeele der noodlijdenden. De loterij bestaat uit 1,200,000 loten a 5 roebels. In financieels kringen vindt deze maat regel der regeeriug afkeuring, wijl men vreest dat daardoor nadeel aan het ere- diet van Rusland wordt toegebracht. Naar Free Russia weet mede te deelen heeft de Russische regeering ver scheidene belangrijke schenkingen ten behoeve der noodlijdende boeren van de hand gewezen, omdat de gevers de voor waarde stelden, dat hunnerzijds op het 35. Josephe was naar de gravin vertrokken, haar vriend had baar, aangeraden bij hare aankomst slechts een bezoek van eenige dagen voor te geven. Ondertusschen wilde hij baai bericht zenden over de stemming van zijn vriend en hem zoo mogelijk bepraten, om zich met haar te verzoenen. Neenriep zij hartstochtelijk terwijl ze op het terras in den wagen steeg, in de ze deur kom ik nooit weer terug deze muren wend ik voor immer den rug toe. Geloof mij, eene vrouw kan veel verdra gen, ik heb lang veel moeten dulden en vaak dreigde het hart mij te bersten. Maar vandaag heeft hij mij te diep belee digd dan dat ik het hem zou kunnen vergeven. En al moest ik weder terug- keerer. naar de Pont des Arts om den voorbijgangers een paar stuivers af te smeeken, ik zou dit liever doen dan mij nog langer de vernederende behandeling van dezen ruwen man te laten welgeval len. Mijn vader was een dapper soldaat, een geacht officier van Frankrijk. Zijne dochter zal zich niet vernederen, om de slavin van een Faldner te zijn. De jonge man had na haar vertrek eenige brieven geschreven en had juist zijn weinigje reisgoed ingepakt, toen Fald ner de kamer binnentrad. Fröben zag hem verwonderd aan en verwachtte een nieuwen uitval van toorn. Maar Faldner zeide ik geloofhoe meer ik de onge lukkige regels lees, die ik heden middag op uwe kamer vond. steeds meer, dat gij eigenlijk toch onschuldig zjjt aan de el lendige historie, nameljjk dat gij tot dus verre niets wist en de persoon niet keu- det. Dat ik mijne vrouw in uwe armen aantrofvergeef ik u want zjj had op gehouden de mijne te zijn toen zij dien dwazen brief aan u schreef. Het komt mewegens onze vroegere verhouding gewenscht voorantwoordde Fróben dat ge de zaak zoo beschouwt hoofdzakelijk ookomdat ik daardoor in de gelegenheid kom, verstandig en rustig met u over Josephe te spreken. Eerstens mijn woord van eer, dat er tusschen haai en mij, tot op dezen middagnooitook vroeger nietiets gebeurdedat in het geringste zelfs hare eer zou kunnen kren ken dat zij arm wasdat zij eens ge noodzaakt was om de hulp der menschen in te roepen Neen zeg liever dat ze bedelderiep Faldner heftig, en 's nachts in de straten en op de bruggen der liederlijke hoofd stad te vinden was, om geld te verdienen. Ik had toen reeds het genoegen kunnen smaken nadere kennis met haar te ma ken, daar Ik tegenwoordig was bij de roerende scène op de Pont des Arts. Neen, al geloof ik u in alles nochtans ben ik beschimpt: De familie Faldner en eene bedelares Haar vader en hare moeder waren van beheer der giften contröle zou mogen worden uitgeoefend. De weduwe van den Russischen millionair Sawa Moro- sow wilde 3 millioen roebels geven en graaf Leo Tolstoï had eene lijst geopend, waarop door eenige rijken des lands voor een bedrag van 14 millioen roebels was geteekend. De regeering wilde echter die vorstelijke giften niet op de gestelde voorwaarden aanvaarden. Turkije. Wederom doen de rooflustige Albaneezen van zich spreken. Een ben de van 250 Albaneezen heeft twee dor pen in brand gestoken en geplunderd, waarbij zij vier Serviërs doodschoten en hunne lijken verminkten. Ongeveer ter zelfder tijd plunderden 600 hunner stam- genooten de Servische dorpen Kniazhina, Rashtani, Du bokido en Osye. Vereenigde Staten. Volgens den direc teur van een schouwburg te New-York worden er iederen avond een handvol zakdoeken in de komedie gevonden. Hij heeft een aftonderlijke kamer voor voorwerpen, die worden gevonden na het vertrek der toeschouwers. Daaronder zijn handschoenen binocles, ringen, bro ches, doekspelden enz. Vele jaren geleden vond hij ook een kind. Het kind was een klein meisje en lag in een stoel te slapen. Het was in een sjaal gewikkeld. De artisten tracht ten te weten te komen wie de ouders waren, maar niet het allergeringste spoor was te ontdekken. Toen nam een der actrices het kind onder haar hoede, kreeg het lief en hield het bij zich en op dit oogenblik is het een der liefste soubret tes van het Amerikaansche theater. goeden huize Fabelsverdichting Dat ik me zoo liet beetnemen Ik had evengoed de kell- nerin uit eene kroeg kunnen huwen, als ze een bierglas in haar wapen gevoerd en een valsch bewjjs van geboorte medege bracht had Dat is in mgne oogen het minste vaa zaak De hoofdzaak isdat gij haar van het begin af aan als eene dienstmaagd behandeld hebt en niet als uwe vrouw. Ze kon u nooit beminnen. Gij past niet bjj elkander. Dat is bet rechte woord hernam de baron, wij passen niet bjj elkander. Vrij heer Von Fald"er en eene bedelares kon den nooit bjj elkander passen. En du ver heugt het me eerst rechtdat ik mjjn hoofd volgde eD haar zoo behandelde. De deerne heeft niet beter verdiend. Ik heb het wel gezegd dat ze zoo iets gemeens over zich heeft. Deze ruwheid ergerde den jongen man; bij wilde iets bitters antwoorden. Maar hjj bedwong zich. om Josephe van nut te kunnen zjjn. Hjj sprak er met den baron over, wat in dezen te doen wasen zij kwamen hierin overeen dat ze de gehee- le zaak voor het burgerljjk gerecht zou den brengen en wederzgdsche afkeer, als grond voor de scheiding zouden aanvoe ren. Wel konden bjj hunne geloofsbe grippen geen van beiden hopen in eene nieuwe verbintenis troost te vinden, maar

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1