GEZANGBOEKEN, Jan Ramondt A. Iticmcns C. P. Gast. Frsderik de Wolf, Openbare Verkooping. Gemengd Nieuws. Ingezonden. Rechtszaken. Handelsberichten. Advertentien. twee Vrouwen-Zitplaatsen 57 Kanadaboomen, Openbare Verkooping. Voorhanden: Bijbels, Testamenten, Psalm- en G. 1. VRIELINK, Axel. GESCHENKEN, geneeskundigen raad voor Zeeland en westelijk Noord-Brabant benoemddr. J. E. Callenfels en tot plaatsvervangend lid Th. F- Martinheel- en vroedmees- ter, beiden wonende te Hulst. Naar men ons mededeelt, ligt alhier bij den herbergier Van Laere een adres ter teekening, gericht aan Ged. Staten van Zeeland, waarin verbetering wordt ge vraagd van den Armendijk en Eerste Verkorting. Zaainslag. 11 Dec. In eene heden ge houden vergadering van de vereeniging „In 't belang der landbouwers", is tot penningmeester benoemd de heer G. de Visser Jz, De voordracht voor onderwijzeres aan de O. L. school te Zuiddorpe bestaat uit de dames J. J M. Stachelhausen te Aalst en Joh. Bijdebeke te Middelburg. Voor de betrekking van onderwij zeres te Stoppeldijk, op eene jaarwedde van 500, hebben zich geen sollicitanten aangemeld. Maandag van de jaarmarkt te St. Nicolaas komende kreeg zekere F. Maas uit Hulst in de herberg van Wilson te Drie Schouwen [Belgie] bij een twist zulke hevige verwondingen met een mes, dat men voor zijn leven vreest. Hij werd in den rug, in den nek en in het achterhoofd gestokende laatste steek is de gevaarlijkste. De ongelukkige wordt in voornoemde herberg verpleegd. Jalou zie is alweer ooizaak van dit treurige incident. De daders zijn nog niet met zekerheid bekend. (M Ct.) Te Roermond is Woensdag een 50jari- ge venter tengevolge van het misbruik van sterken drank gestikt. Wegens aan houdende dronkenschap was hij reeds driemaal naar de rijkswerkinrichting te Hoorn geweest. Te Ganzedijk, bij Finsterwolde, is het 7jarig dochtertje van B. Lamfers te dicht bij de wieken van een watermolen gekomen, waardoor het eenige meters ver werd weggeslingerd. Het werd zoo vreeselijk aan het gezicht en hoofd ver wond, dat het kort daarop overleed. Te Scblettstadt in den Elzas, is Zon dag avond in het zuidwesten der stad tijdens een hevigen storm brand uitge broken. Onder medewerking van brand weer en spuiten uit Benfeld, Straatsburg en Rappoltswieler is het den volgenden ochtend in de vroegte gelukt, den brand meester te worden. Er zijn verbrand 31 woonhuizen (met de daarbij behoo- rende stallen, schuren enz. ongeveer 80 gebouwen). Die huizen werden bewoond door 87 gezinnen, te zamen bestaande uit 282 personen. Ook de oude wacht toren werd door de vlammen aangetast en is voor de grootste helft vernield. In den nacht van Maandag op Dins dag merkten op den Ornano-Boulevard te Parijs twee politieagenten verscheide ne personen van verdacht uiterlijk op, die groote pakken droegen. Zij volgden hen tot zij op het glacis der vestingwer ken als door tooverij verdwenen. De agenten zagen door een reet in den grond licht schemeren en hoorden gelach. Zij haalden hulp, vonden een zwaar luik en daalden langs een uitgehouwen trap naar beneden. Hier vonden zij in een met tapijten bekleed hol vijf mannen en drie vrouwen, die bij het licht van een ko peren luchter zaten te smullen. Het achttal werd gevangen genomen en zij bleken zelf hnn verblijf, waar zij een half jaar lang ongestoord van allerlei roof en diefstal geleefd hadden, te heb ben uitgegraven. Kostbare tapijten en stoffen en volledige zilveren serviezen zijn er aangetroffen. Tegenwoordig bestaat in Rusland eene ware manie voor allerlei verzame lingenbehalve boeken, porselein, snuif- doozen munten postzege's verzamelt men er de gekste dingen, sigarenkistjes, knoo- pen, tanden van menschen, enz. Dezer dagen stond een zekere juffrouw Olga Abrabnowa terecht, ter zake van het verzamelen van beursjes, die zij in de kathedraal bij de dagelijksche godsdienst oefeningen uit de zakken van haar ge- loofsgenooten rolde. Zij beriep zich op haar verzamellust en werd vrijgespro ken. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij s. v. p. eenige plaatsruim te in Uw blad, ten einde den Heer B. van Ruiven te antwoorden op de door hem aan mij gedane vragen. Vieemd kwam het mij voor, dat de kwestie door mij in de Axelsche Courant van verleden Vrijdag besproken, geschrijf uitlokte van den heer B. van Ruiven. Al is nu door mij misschien eene ver keerde gevolgtrekking gemaakt, en had ik wellicht liever moeten schrijven, dat bedoelde raadsleden vijanden van den onderwijzer zijnomdat zij zich tegen diens lotsverbetering kanten, toch meen de ik, dat de Heer Van Ruiven bet zoo zeer met mij eens zou zijn over de laffe houding der door mij reeds meermalen genoemde Heeren. dat hij niet, al is het dan ook zijdelings partij voor hen zou trekken. En dat uit dier Heeren gedrag eene vijandige houding tegen den on derwijzer blijktis toch meer dan dui delijk, geloof ik. De Heer Van Ruiven vraagt mij of een boer of een fabrikant die zijn werk tegen zoo laag mogelijken prijs laat uit voeren daarom een vijand is van den landbouw of van het fabriekwezen. Strikt noodzakelijk is dit niet, maar hij is er ger. Hij is een vijand zijner werklieden, daardoor een vijand van een gedeelte der menschheid. Wanneer een boer of fabrikant onder zulke omstandigheden wil werken, dan wordt hij een uitzuiger van zijne onderhoorigen, iemand, die op den naam van mensch geen aanspraak heeft, dan worden zijne werkplaatsen broeinesten van socialisme. Dan doen die werkgevers door hun laag gedrag rechtmatigen wrok ontstaan tegen hen in de harten van hunne werklieden die werklieden krijgen afkeer van eene maatschappij, die hen niet het noodige geeftafkeer van een leven, dat hun lijden verlengt. Die werkgevers kwee ken werkstakingen, volksoproeren, rooi, moord, zelfmoord. Waren bedoelde boe ren en fabrikanten eenvoudig tegenstan ders geweest van den landbouw of van het fabriekswezende lui hadden een ander beroep gekozen en er was door hun schuld niet een gedeelte der maat schappij verwoest. Onder het personeel aan de openbare school alhier zijn er hulponderwijzers op eene jaarwedde van ƒ600. Als nu de Raad van Axel eens pogingen in het werk stelde om de traktementen dier onderwijzers te verlagen of die onder wijzers eens doodeenvoudig ontsloeg en 3 nieuwe onderwijzers opriep op 500. Zou de Heer Van Ruivende Raadsle den die zoo iets durfden voorstellen, niet als vijanden van het openbaar onderwijs beschouwen. En toch zouden zij feitelijk niets doen, dan zoo goedkoop mogelijk werkkrach ten trachten te krijgen. En hoewel mis schien de Heer Van Rniven niet duide lijk ziet, dat de Heeren W. en K. te genstanders van het openbaar onderwijs zijn, stellig ziet hij wel dat het toch geen voorstanders zijn. Wat hebben genoem de Heeren gedaantoen bij de nieuwe schoolwet, schoolgeldheffing verplichtend werd gesteld Hebben zij gepoogd om bij de Hooge Regeeiing te bewerken dat deze Axel vrijliet van deze gedwon gen fraaiigheid Hebben zij later den Gemeenteraad ook verrast met een voor stel strekkende om het schoolgeld zoo laag mogelijk te stellen? Wordt door hen ooit een woord in de raadszitting gezegd, waaruit zelfs de minst verstok te opmaken kandat zij voorstanders van het openbaar onderwijs zijn. Neen zij zwijgen. Alleen bij het behandelen van het adres van den onderwijzer C. kramen de liberale Heeren eenige klink klare onzin uit. En Koster zendt zijn zoon naar de openbare school. Maar zou het niöt infaam wezen, als hij het niet deed? Misschien kent de Heer Van Ruiven de verkiezingsgeschiedenis van den Heer Koster nietlaat mij daaruit alleen meê deelen. dat de Heer K. gekozen is, dank aan sommige openbare onderwijzers. De ze hebben hem gecandideerddeze heb ben hun invloed aangewend om hem gekozen te zien, en het is gelukt- Al leen daarom dat hij steun heeft gewild van openbare onderwijzers is hij ver plicht hun zijn kinderen toe te vertrou wen. Maar ik vind, dat het ook heel goed kan gebeuren, dat men zijne kin ders naar de openbare school zendt uit antipathie tegen de christelijke school. Dat Koster zijn zoon naar de openbare school zendt uit overtuiging, dat wil er vandaag bij mij nog niet in. Tot zoo lang de Heeren W. en K. mij niet op duidelijke wijze hebben aan getoonddoor bewijzenwaarop niets valt af te dingen, hebben doen zien, dat zjj voorstanders van het openb. onderw. zijn blijf ik bij de meeningdat wij in hen slechts tegenstanders moeten zien tot zou lang zjj gekant zijn tegen lots verbetering van den onderwijzer be schouw ik ze als vijanden van den on derwijzer. En dat ik die Heeren bij eene volgende verkiezing met alle krachten zal bestrijdenstaat onverzettelijk vast. Deze, zjjn Mhr. de Red. mijne laatste woorden over deze kwestie. U dankzeg gende voor de bereidwilligheid, waarme de U mij de kolommen van Uw blad heeft willen afstaan voor mijn geschrijf, ben ik Mhr. de Red. Uw dienstw. dnr., X. Het gerechtshof te 's Gravenhage ver anderde gisteren de gevangenisstraf van S. v. H., F. d. R. en A. D., landbouwers te Zaamslag wegens mishandeling in 25 gulden boete. Dordrecht, Tarwe j. Z. O. p. Tarwe Z. n. p. Rogge Overm. Gerst Z. en VI. w. Gerst Z en VI z Haver Z en O Paardeboonen Kookerwten bl. Voedererwten Koolzaad Bruineboonen 10 Dec. 9,20 a 9,50 a 7,70 a 5.50 a 5,50 a 3,30 a 7.00 a 12,CO a 9.00 a 10,50 a 12,00 a 9,70 10,30 8,50 6,20 6,20 4,30 7,00 10,07 10,50 10,00 14,00 Voor de aanstaande verkie- zing van drie Notabelen der Ned. Herv. gemeente alhier worden aan bevolen de heeren VELE KIEZERS. Boomkweeker, buiten de Dubbele poort te HULST, is iederen Zaterdag met een groote Collectie Fruitboomen, jonge Dorens, CedersOlmenplantsoenenz. op de markt te Axel, voor de herberg van C. L. VAN ROMPU. Ook beveelt hij zich bij een ieder be leefdelijk aan tot het aanleggen van Boomgaarden, Tuinen, Lusthoven, enz. TE KOOP: in de Herv. Kerk te Axel. Bank 39 no. 99 en 100. Te bevragen bij den Uitge ver dezer. De BURGEMEESTER van Axel, zal op Dinsdag 22 December 1891, des voor middags ten 10 ure, in het openbaar, contant, verkoopen staande op het paardenkeibhof, nabij de brug aan het zijkanaal te Axel. Axel, den 8 December 1891. D. J. OGGEL, Burgemeester. De Notaris P. Dregnians, te Axel, zal ten verzoeke van de weduwe en Erven REINDERT BLANKERT aldaar, en krach tens verleend Rechterlijk bevel, op Dins dag 29 December 1891, des namiddags 2 ure, in de herberg bewoond door den medeverkooper Reindert Blankebt te Axel, verkoopen Koop Een. Een WOONHUIS, verdere Gebouwen, Aanhoorigheden en Erf, zijnde de herberg met vergunning „de Prins van Oranje" te Axel, ka dastraal bekend in sectie G nummer 1309, groot 2 aren 10 centiaren. In huur bij Jaoobus Blansaabt, voor 125 per jaar. Koop Twee. Een WOONHUIS en Erf, zijnde de herberg met vergunning „het Huis van Commercie" in de Korte Weststraat te Axel, kadastraal bekend in sectie G nummer 753, groot 60 centiaren. In huur bij Aloysius Mattele, voor ƒ80 per jaar. Koop Drie. Een WOONHUIS, Aanhoo righeden en Erf, op de Markt te Axel, kadastraal bekend in sectie G nummer 1193 groot 2 aren 10 een tiaren. In huur bij den medeverkooper Lekn» dert Vercoutieen, voor ƒ1,25 per week. Koop Vier. Een WOONHUISJE en Erf te Axel, kadastraal bekend in sectie G nummer 1229, groot 25 centiaren. Een gedeelte in huur bij de Weduwe Block voor 0,65 en een gedeelte bij Marinus Gans, voor f 0,60 per week. Koop Vijf. 'Via deelen van en in een STAL en Erf, kadastraal bekend in sectie G nummer 715, groot 55 cen tiaren' Koop Zes. Een WOONHUIS en Erf, in de Brouwerijstraat te Terneuzen kadastraal bekend in sectie C num mer 1411, groot 35 centiaren. In huur bij Jan van Luuck voor 1,50 per week. F. D1ELEMAN te Axel. Huishoudelijke-, Hotel- en Luxe-Artikelen. Groote keuze in bij verjaardagen, Huwelijken en Familie aangelegenheden.

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 3