Buitenland. Binnenlandsch Nieuws. geen vivisectie. Ik verafschuw de men- schen, die de schennige hand slaan aan Gods schepselen, gelijk in bet buitenland plaats heeft. (ia) En 'professor Koch, de klank van wiens naam alleen eenige maanden geleden de harten van duizenden lijders sneller deed kloppen, getuigt: „De uitwerking van het middel op den mensch is geheel ver schillend van die op het Guineesch var ken Hierin zien we een nieuw en afdoend bewijs voor den allergewichtig sten regel voor alle proefnemers dat een proefneming op een dier geen zekeie aan wijzing geeft van de uitwerking van de zelfde proefneming op een menschel^k wezen." Al die onmenschelijke wreedheden zijn dus geheel overbodig geweest. Zij hebben, gelijk wij hoorden, zelfs tot dwalingen geleid, instede van den weg te wijzen. Ook als bewijsmiddel hebben zij geen waarde. Zeker vivisector heelt 4000 honden opgeofferd om de juistheid van Sir Charles Bell's meening betreffende het ondei scheid tusschen gevoels- en be wegingzenuwen aan te toonen daarna offerde hij er nogmaals 4000 op om te bewijzen, dat hij zich vergist had. (,4) Maar waarom dan die proefnemingen niet gestaakt? De echte vivisectoren komen er rond voor uit, dat geen prac- tisch nut bedoeld wordt. Prof. Herman te Zurich zegt„Geen waar onderzoeker denkt er bij zijn nasporingen aan. om zijn waarnemingen voor de praktijk te benuttigen." Mannen als die professor zijn geheel gevoelloos geworden voor het lijden, dat zij veroorzaken, en de dieren langza merhand gaan beschouwen als dingen ter hunner beschikking gesteld om er proe ven op te nemen, en waarvan nog voor raad genoeg is, zoodat zij er niet zuinig op behoeven te zijn. (,e) Hoe ware het anders mogelijk zijn eigen hond de oogen uit te steken, hem later bet gehoor te benemen en daarna bet arme dier nog maanden lang te martelen, gelijk een Parijsch professor deed. Het arme dier beantwoordde die mishandelingen met zijn beul nog de handen te lekken. Een jonge dame vertelde medat zij op school meermalen den onderwijzer een levenden kikvorsch had zien door snijden. Een schoone methode van op voeden Vroeger wees men de kinderen, als dit pas gaf, zooals bij de geschiede nis van Keizer Domitiaan er op dat wie als kind dieren martelde, als mensch tot heel wat ergers in staat kan zijn. En nu doet men het hun voor. In het eerst vond zij het heel akeligmaar langza merhand wende zij er aan. De vivisec toren vonden dat martelen van dieren, willen we hopen, in het begin ook heel akelig, maar ook zij gewenden er aan en nu De Fiorentijnsohe professor, van wien boven gewag werd gemaakt, komt er rond voor uit, dat hij zijn proeven met groot genoegen heeft genomen. Een ander geleerde zegt dat een echt vivi sector met vroolijke opgewektheid, .met genot moet ondernemen. (,8) Maar gesteld, dat al die gruwelen toch werkelijk nut hadden gehad dat er licht door verspieid waseen middel tegen de eene of andere tot dusver ongenees lijke ziekte door ontdekt waszou dit dan die wreedheden billijken Neen, en nogmaals neenDieren martelen is laag en slecht, en nog lager en slechter, als het door ontwikkelde menschen ge schiedt. 't Is waar, de vivisectoren mar telen de dieren niet uit lust tot marte len. Zij hebben er natuurlijk een goede bedoeling mede en het zijn toch zeker niet allen zulke beulen als die Floren- tijner en die Parijzenaar, die hun eigen honden zco schandelijk mishandelden. Maar het beste, edelste doel kan slechte middelen niet heiligen. Eene op zich zelve lage, slechte handeling wordt niet goedomdat men er iets goeds door tracht te bereiken. En groote geleerden verklaren zooals wij gezien hebbenniet alleendat de vivisectie voor de praktijk geen nut heeft, maar zelfs, dat zij hare beoefena ren menigmaal op een dwaalspooi brengt, zoodat zij de wetenschap eer achteruit dan vooiuit brengt. En ook in een an der opzicht sticht zij kwaad. Dr. Sa muel Johnson roept zijn ambtgenooten toe„De praktijken der vivisectie bren gen ons beroep in miscrediet en zullen eindelijk by hen, die er zich van bedie nen, al de gevoelens uitdoovenwelke alléén hun het vertrouwen hunner pa tiënten kunnen verwerven, en waarvan het gemis voor hen meer te vreezen is, dan elk ander kwaad" (19) De vivisectie maakt den menschdie daaraan doet slechter. O Maar, wat kunnen wij tot keering van het kwaad doen? Voortgaan met er tegen te protesteeren, immer luider. Den 29 Sept. 1883 werd reeds door het Bestuur der Nederl. Vereen, tot Besch. van Die ren een adres aan Z. M. den Koning aangeboden, houdende het verzoek om wettelijke bepalingen tegen het misbruik der vivisectie daar te stellen. Drie jaren te voren was door een En- gelschen veearts, den heer Comie, uit naam van zijn ambtgenooten een poging bij onze regeering gedaan, om een bepa ling tot beperking der vivisectie in het strafwetboek te doen opnemen of mins tens onze hoogleeraren tot die beperking aan te schrijven. Onze regeering beeft het advies van hoogleeraren en van den directeur der veeartsenijschool te Utrecht ingewonnen en de zaak verder gelaten, zooals zij was. Aan ons dus, om te be wijzen, dat we daar geen vrede mede hebben. Dat kunnen we voorshands niet beter doen, dan door lid te worden van den Nederl. Bond tot bestrijding der Vi visectie. Sluiten we ons in massa daarbij aan. Niet bij honderden, maar bij dui zenden moet hy zijn leden kunnen tel len, opdat ons protest luid genoeg klinke om de Regeering te overtuigen, dat het 't Nederlandsche volk ernst is met zijn verzet tegen de gruwelen der vivisectie. Het lidmaatschap heeft geen groote geldelijke bezwaren tegen zich. Het min ste bedrag is 25 cent per jaar. Hoe meer men echter bijdraagt hoe beter daar de Bond veel noodig heeft voor de uitgave van zijn geschriften. Daarvan ontvangt ieder lid een exemplaar, waar in, wat hierboven werd aangestipt, uit voerig te lezen is. Men worde lid en leze die geschriften, en men zal zich gedrongen gevoelen nieuwe leden voor den Bond te winnen 't Bureau van dit bfad zal gaarne de leden opnemen. Verborgen Gruwelen, door Herman Sterz, uit het Duitsch door J. B. T. Hu- genholtz bl. 7- (4) id, bl. 17 bl. 14H id. bl. 6C) id. bl. 35. Onwetenschappelijke wetenschap door dr. A. Kingsford uit het Engelsch door J. C. v. d. Hucht bl. 8; id. bl. 18. id. bl. 35. bl. 40. H bl. 54. (5) De Vivisectie, de beginselen waar door zij wordt gedreven bl. 12 [1 id. bl. Vin. H id. bl. 7 15 id. VI. t°] Redevoering van prof. Lamson Tail bl. 5 en 8. De folterkamers der wetenschap bl. 11. Elfde jaarverslag der Hannoversche Vereen, tot bestrijding der wetenschap pelijke dierenmarteling, bl. 9. [De vivisectie als onderwijsmetho de aan veeartsenijscholen, door een des kundige beoordeeld, bl. 8]. The Zoöpholist van 1 October 1891. Duitschland. Naar een der toehoorders aan het Volk mededeelt, moet keizer Wilhelm II het volgende tot de rekruten te Potsdam hebben gezegd„Gij hebt mij den eed van trouw gezworen dat beteekent, voor u bestaat er van uu af slechts één bevel, en dat is mein Aller- höchster Befehl. Gij hebt slechts een vijand, dat is mijn vijand 1 En mocht ik eenmaal gedwongen worden wat God moge verhoeden - u te bevelen op uw eigen verwanten, ja uw broeders en ouders te schieten, zoo denkt aan uw eed 1" Deze woorden, zegt het Volk, sprak de keizer met luider stemme en het suprema lex regis voluntas vlam de uit zijn oogen. Ten slotte zei- de de keizer nog„Voor alles, vergeet niet uw Onzevader, dat gij als kinderen hebt geleerd, het helpt nit veel nood, ik weet het." Frankrijk. Te Béthune, departement Pas-de-Calais, zijn Zaterdag van de ruim 2000 mijnwerkers slechts ruim 130 in de mijn afgedaald, nadat den vorigen dag eene groote vergadering was gehouden, waarin besloten is den arbeid te staken, daar de opzichters de getroffen schikking aangaande het loon niet nakomen. Ee ne deputatie der weiklieden zou zich naar het bestuur der maatschappij bege ven om het beklag der arbeiders ken baar te maken. Was het uiteinde van Boulanger armzalig, met zijne vereering na den dood is het weinig beter gesteld. Het is namelijk dezer dagen gebleken, dat de pandjeshuizen gevuld zijn met borst beelden en medaillons van den generaal. De bezitters dier voorwerpen vonden het maar goed er zich van te ontdoen. Op die wijze kregen zij er nog eene kleinig heid voor. Italië. In zijn Zaterdag inde Italiaan- sche kamer gehouden rede bereed Crispi zijn stokpaardje door opnieuw te wijzen op een toekomstigen oorlog. Onderwar- me verdediging van het Drievoudig Ver bond verklaarde hij evenals vroeger van oordeel te zijn, dat Italië zich door eigen kracht moest weten te verdedigen, in dien een oorlog uitbarstte. Wat dien oorlog betreft, het zal een algemeene krijg zijn, en wee hun die niet gereed zullen staan, riep Crispi uit. Rusland. Volgens de „Lanterne" heeft de czaar in levensgevaar verkeerd op reis van Moskou naar St. Petersburg. Gedurende een oponthoud aan het sta tion Tver wilde Alexander III uitstap pen en gleed onder de loopplank van den waggon. Hij kon zich nog vastpak ken en zich zoo vrijwaren voor een val. Spoedig werd hij uit zijn gevaarlijke po sitie gered. Dit voorval werd geheim gehouden voor de keizerin, die sedert het spoorwegongeluk van Borki en den aanslag op het leven van den czarewitch in Japan in een hoogen graad van ze nuwachtigheid verkeert. Het Russische staatsblad bevat de aankondigingdat eene commissie van bijstand gevormd is onder voorzitterschap van den kroonprins om hulp te brengen aan de inwoners der streken waar hon gersnood heerscht. Volgens een Peterburgsche corres pondentie in den offlcieusen Russischen „Nord" had de reis van den minister Von Giers naar Berlijn hoofdzakelijk ten doel om den rijkskanselier Caprivi in te lichten omtrent het uitsluitend defensie ve kaïakter der Fransch-Russische over eenkomst. De Peterburgsche regeerings- kringen verwachten hiervan een spoedige verbetering in de betrekkingen tusschen Rusland, Duitschland en Oostenrijk. Turkije. Volgens bericht uit Konstan- tinopel is er onder de officieren eene sa menzwering ontdekt tot onttroning van den Sultan. Vele arrestatiën zouden heb ben plaats gehad, waaronder ook die van des Sultans adjudant. De gearresteerde hoofdpersoon is generaal Mehmed Daoed. Egypte. De Times verneemt uit Kaïro dat de Egyptische regeering en de Suez- kanaal-maatschappij het eens geworden zijn over de voorwaarden tot aanleg van een zoetwaterkanaal en tramweg tus schen Port-Said en Ismailia. De laatst genoemde moet uitsluitend dienen voor de passagiers en het mailvervoer der Maatschappij, totdat van regeeringswege de spoorwegbouw naar Port-Said onder nomen wordt. Men verwacht de voltooi ing der tram einde 1892. Cliiua. Een bericht aan de Daily Cro nicle bevestigt de nederlaag der Chinee- sche opstandelingen bij Chao Yang. De keizerlijke troepen telden 4500 man te gen 3000 opstandelingen met krachtiger cavalerie. Het verlies der infanterie is zeer grootalle gewonden weulen af gemaakt en 500 Christelijke inboorlingen zijn gedood. In de Tweede Kamer zijn de beraad slagingen over hoofdstuk Justitie voort gezet. De heer Tydens, afgevaardigde voor Winschoten, drong aan op strafvermin dering voor Geel, die vijf jaar geleden, bij het uiteengaan eener socialistische vergadering, op een politie-commissaris heeft geschoten en deswege tot acht ja ren gevangenisstraf veroordeeld werd. De minister kon den heer Tydens hierop niet antwoorden, hij meende dat eene rechterlijke uitspraak als zoodanig moet worden geëerbiedigd. De minister heeft nene verhooging toe gezegd van de tractementen der rijks- veldwacht. Hoofdstuk Justitie is aangenomen en de behandeling aangevangen van hoofdstuk V, BinnenlanJsche Zaken. Ter behandeling bij dit hoofdstuk heeft de heer Schepel de volgendemotie inge diend ,,De kamer, van oordeel dat 's lands belang nog meer bevorderd zal worden door het instellen van een ministerieel departement van landbouw dan door het aanstellen van een inspecteur van het landbouw-onderwijs, verzoekt de regee ring de daarvoor noodige maatregelen te willen nemen, en gaat over tot de orde van den dag.' - De Staatscourant behelst den tekst der schikking, getroffen door Nederland en België betreffende maatregelen, te ne men bij het voorkomen van hondsdolheid op de wederzijdsche grenzen. De vastgestelde bepalingen luiden lo. Telkenmale, wanneer binnen een Nederlandsche grensgemeente of binnen eene Nederlandsche gemeente gelegen op een afstand van het koninkrijk België van minder dan vier kilometer, gebleken zal zijn van een geval van hondsdolheid, zal de burgemeester dier gemeente er onmiddelijk kennis van geven aan de burgemeesters van iedere Belgische ge meente, gelegen op een afstand van min der dan vier kilometer van de grenzen zijner gemeente. 2o. Telkenmale, wanneer, binnen eene Belgische grensgemeente of binnen eene Belgische gemeente, gelegen op een af stand van het koninkrijk der Nederlanden van minder dan vier kilometer, gebleken zal zijn van eer. geval van honds dolheid, zal de burgemeester dier gemeen te er onmiddellijk kennis van geven aan de burgemeesters van iedere Nederland sche gemeente, gelegen op een afstand van minder dan vier kilometer van de grenzen zijner gemeente. Onder de sub 1 en 2 vermelde afstan den worden verstaan afstanden in rechte lijn. 3o. Overigens bestaat er overeenstem ming, dat de wettelijke bepalingen, van kracht in ieder der beide landen met betrekking tot de ter voorkoming der hondsdolheid te nemen maatregelen, stip- telijk behooren in acht genomen te wor den in de grensgemeenten. De inwerkingtreding dezer schikking is vastgesteld op 15 November. - Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is voor het jaar 1892 benoemd tot secretaris bij den geneéskundigen raad voor Zeeland en Westelijk Noord Brabant, de heer J. J. Berdenis van Berlekom, arts te Middel burg. - Tot lid van de Tweede Kamer in het kiesdistrict Tiel is gekozen de heer mr. M. TYDEMAN Jr., (lib.) met 1574 stemmen. Op den heer mr. IE. baron Mackay (anti rev.) waren 798 stemmen uitgebracht. AXEL, den 11 December 1891. Bij kon. besluit van 9 Dec. is met ingang van 1 Jan. 1892 tot lid van den

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 2