No. 565. Zaterdag 12 December 1891. 7e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wsc h - V I aan deren. F. IHELEMVA, AXEL. 22. FEUILLETON. De bedelares van de Pont des Arts. AXIILSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van ltot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zullen wij nog langer lijdelijk blijven tegenover de gru welen der Vivisectie Vivisectiën zjjn moorden, die zich achter een geleerden naam verschuilen. Walter Scott. Men verwijt den tegenstanders der Vivisectie dat zij tegenover de genees kundige wetenschap alleen zedelijk be zwaren stellen. "Ware dit nu zoo, dan zou het eer een verdienste dan een fout kunnen heeten. Toch is het verwijt niet geheel juist; want aan de nand van ve le wetenschappelijke geleerden kunnen zij ook de wetenschappelijke zijde der zaak bespreken. De brochures van den bond tegen de Vivisectie bewijzen dit. De „Avondpost" gat dezer dagen de vol gende bloemlezing, die wij ook voor on ze lezers ter kennismaking zeer geschikt achten. „Vivisectie" is het „proefnemen op het levend dier", zegt het woordenboek. Beter deed men, de verklaring van Wal ter Scott over te nemen „Vivisectiën zijn moorden", en er bij te voegen „op de pijnbank". Oordeelt zeiven Een Florentijnsch professor stelde het zich tot taak, de grootste pijnen te voor schijn te roepen, om daarover boeken te schrijven. O. a. gebruikte hij een ver nuftig uitgedachte machine, door middel waarvan hij elk gedeelte van het daarin gesloten dier naar goedvinden grijpen, doorboren, nijpen of verbrijzelen kon. De nauwkeurig beschreven bijzonderheden zijn zoo aischuwelijk en de proeven zoo satanisch, dat een onbevangen lezer hui verend terugbeeft. Een Fransch professor sneed een hond, UIT HET HoOGDUITSCH VAN W. EAUFF. Hoor ik zal Faldner alles bekennen sprak de jonge manna zich eenigen tijd bedacht te hebben ik zal hem alles zoo schilderen, dat hij er zelve van ontroert. Hg bemint u toch nietgij hem niet en ge zijt ongelukkig. Hij zal u aan mg af staan. Mijn huis is niet zoo schoon ge legen als dit kasteel, mijne goederen kunt ge van het dak van Belvédère overzien. Als ge van hier vertrekt, verliest ge groo te welvaart. Maar als ge mijn huis be treedt, zal ik mjjne handen als een ta pijt voor uwe voeten leggen, ik zal u op de handen dragen gij zult koningin zijn in mijn huis en ik uw eerste trouwe die naar Smartelijk blikte zij ten hemel en weende heviger. Ach ja, als ik hervormd ware en van uw geloof, dan zou dat wel gaan nu zijn we echter goed katholiek getrouwd en zulk een huwelijk kan de dood slechts scheidenO groote God hoe ongelukkig maken ons vaak de wet ten Welk een zaligheid met u en bij u te zijn, steeds voor u te zorgen, u in de oogen te lezen en dagelijks u door na hem gecurariseerd te hebben (curare verlamt de beweging, maar verhoogt de gevoeligheid), stuk, legde zijn zenuwen bloot en prikkelde deze tien uur lang met behulp van electrische stroomen. Hierna werd deze bond die nog altijd leefde, dank zij de kunstmatige ademhaling, welke men onderhouden had om hem het bezwijken te beletten een geheelen nacht in het laboratorium achtergelaten, zonder een enkelen kreet van smart te kunnen uiten Een ander vivisector kookte zijn slacht offers. Weer een ander bracht verscheidene konijnen heet water in de maag. De inwendig ontzettend gebrande dieren leef den nog eenige dagen. Nog een ander vermoordde jaarlijks 700 honden. Hij kreeg in zijn woonplaats door zijn wreedheden zóózeer de openbare meening tegen zich, dat de sjouwerlieden tegen hem samenspanden en zijn leven in ernstig gevaar verkeerde. (5) Een Leidsche vivisector bestudeerde de gasspanningen in de pleuraholte. Van honden werd de buik geopend en in de rechter pleurabolie een gasmengsel ge leid. De dieren waren „min of meer genarcotiseerd" en alle waren getrache- otoneerd, d. i. de luchtpijp was ingesne- denDe proeven duurden uren lang. Het „Leidsch Dagblad" van 23 Nov. '91 bevat de volgende advertentie„De dieven, die hedennacht mijne konijnen uit den tuin van het Academisch Zie kenhuis gestolen hebbenworden ten zeerste gewaarschuwd deze niet te ge bruiken, daar zij met vergiftige stoffen waren ingespotenArts. teedere liefde een duizendste deel terug te geven van datgene, wat gij aan mgne lieve moeder en aan mg hebt gedaan. Dus toch voor immer hernam hij treu rig dus slechts nog morgen en dan voor immer scheiden Voor immerfluisterde zij nauw hoor baar, terwijl ze zich dichter tegen hem aandrong. Hier vind ik u dus, slechte vrouw! schreeuwde op dit oogenblik eeD derde die opeens nevens deze groep stond. Ver schrikt. sprongen ze op. Bevend van toorn, knarsetandend van woede stond de baron daarmet een papier in de eene hand en in de andere zijne karwatsdie hij juist ophief om haar op den schoonen nek der ongelukkige te doen nederdalen. Fröben vatte hem bij den armontwrong hem met moeite de karwats en wierp die ver weg. Ik bid uzeide hij tot den woedende maak hier toch geen scène U we bedienden zijn in den tuingij schandvlekt u en uw huis door zulk een tooneel. Wat, schreeuwde de andereis mijn huis niet genoeg geschandvlekt door deze gemeene persoondoor dit bedelpakdat ik in huis had Wat denkt ge dat ik uw schrift niet kenging hij voort terwijl hij haar het papier voorhield. Hier is uw lief briefje aan mijnheer den min naar hieraan den romanheld. Dus ik heb eene deern gehuwd die gjj onderhieldt En dat alles ten dienste der weten schap en in het belang van de mensche- lijkheid gel ij k het heet. Reeds ten tijde der Romeinen zijn zulke proeven genomen, en altijd is daar mee voortgegaan, tot zij in onzen tijd een uitbreiding hebben verkregendie jaarlijks aan duizenden en duizenden die ren op de martelbank het leven kost. En wat is tot nog toe de vrucht dier proefnemingen - De helaas t te vroeg gestorven Dr. Anna Kingsfordde dap pere kampioen voor de dierenwereld uitmuntende door hare groote kennis en edele hoedanigheden, bewijst, dat de vi visectie tot geen practisch nut kan Hei den. Zij beroept zich daarbij ook op sir Charles Bell. een beroemd Engelsch heel kundige. Deze verklaart, dat de vivisec tie nooit het middel is geweest om ont dekkingen te doen(') Professor Kawson Tail lid van het Ko ninklijk Chirurgisch Genootschap te E- dimburg heeft op de jaarlijksche alge- meene vergadering van de Vereeniging tegen Vivisectie, te Londen den 26en Mei jl. gehouden, verklaard, dat zijn proefne mingen op levende dieren op niets wa ren uitgeloopendaar het bleek, dat zij niet op de menschen konden worden toegepast. Deze proefnemingen hadden hem dus op een dwaalweg gebracht en ze hadden hem twaalf jaar letterlijk doen verspillen. „Hadden wjj", zegt hij, „de oude boeken geraadpleegd en onze mes sen van de arme dieren afgehouden, dan zouden we zeer snel tot het juiste be ginsel zijn gekomen.Dit zeg ik na drukkelijk op eigen gezag en uit ei gen ervaring in de chirurgie beeft de vivisectie niets dan kwaad gedaan" en toen gij haar moe werdtmoest de eeilgke Faldner haar tot genadige vrouw maken. Dan komt men ua zes maanden zoo toevallig op bezoek, om den heer gemaal nog meer voor den gek te hou den, Dat zult ge me betalen, snoodaard Maar dit bedelwgf kan voor altgd weer met bord en lantaarn aan de Pont des Arts gaan staan of van uw zondenloon leven. Mijne knechts zullen haar met jachtzweepen van het hof jagen 34. De man van degelijke beschaving heeft in zulke oogenblikken een sterk overwicht hoven den onbeschaafde dievan woede tot onbezonnenheid gebrachtniet weet wat te beginnen. Een blik op Josephe die bleeksidderendsprakeloos op de bank van mos zat. zeide Fröben wat hier te doen was. Hg bood haar den arm aan en leidde haar uit het priëel naar het slot. Woedend keek de baron hen na hij stond op het punt, zijne knechten sa men te roepen om zgne bedreiging ten uitvoer te brengen maar de vrees om zg ne schande nog grooter te maken hield hem terug. Hg liep de zaal binnen, waar Josephe op de sofa laghaar beschreid gelaat in de kussens verborgen en waar Fröben als gedachteloos aan het venster stond en naar buiter staarde. Scheldend en vloekend liep hg de zaal op en neder en vervloekte zichzelven, dat hg zgn leven Dt Duitsche professor Jatros zegt, dat de wetenschappelijke waarde der vivisec tie tot op hedeD oneindig veel te hoog is geschat en de zoo dikwijls zegepralend geuite bewering, dat gewichtige weten schappelijke ontdekkingen van de groot ste beteekenis slechts door haar moge lijk zijn gewordengeheel bezijden de waarheid is. (I#) Doctor Boëns te Charleroi verklaart, met beslistheid, dat de vivisectie een treurige aanstellerij is, onzen tijd on waardig, even nutteloos voor de weten schap als voor het onderwijsen dat men in naam der wetenschap en der menschelijkbeid behoort te eischen dat er een einde aan worde gemaakt. (Il) E. B. Simonds, professor in de patho logie, voorzitter van de Koninklijke school voor veearts-wondheelers te Londen „De vivisectie wordt aan deze school niet toegelaten; ik beschouw ze als eën wreed heid en van geen nut 'bij het onderwijs." Thomas Wailey, prof. in de ontleed kunde en ziektekunde, voorzitter van de Kon, veeartsenijschool te Edimburg: „Men doet hier niet aan proefneming op het levend dier. De gedragslijn aan eenige scholen in het buitenland is in dit opzicht verfoeilijk" W. Williams, voorzitter van de Nieuwe veeartsenijschool te Edin- burg: „Ik ben van oordeel, dat de vee- artskunde voldoende ouderwezen kan worden zonder vivisectie, weshalve deze hier te lande ook niet plaats heeft. De proefnemingen, die aan eenige scholen op het vasteland plaats hebben, zijn e- ven nutteloos als gruwzaam". (12) James M'Call, prof. in de ziekte- en ontleedkunde, voorzitier van de Veeart senijschool te Glasgow: „Ik gedoog hier aan zulk eene deern verbonden had Er moet geen gerechtigheid m6er in het land zijn als ik mij haar niet van den hals schuifZij heeft doopakte en alles vervalschtzg heeft zich voor evenboor- tig uitgegeven, de bedelares Dit huwe lijk is van nul en geener waarde Dat zal in allen gevalle het vertaudig- ste zijnviel Fröben hem in de rede het komt er slechts op aan hoe ge het aanlegt, om u nog niet meer te blamee- ren. Ha mijnheer schreeuwde de baron in wilden toorn, ge spot nog met mij, nadat ge door uwe grenzenlooze stoutheid deze schande over mij bracht Volg mij, tot onze scheiding hebben we geen gerecht noodigdie kan dadelijk bewerkstelligd worden. Volg mij Josephedie deze woorden verstond spiong op. Ze wierp zich voor de voe ten van den woedende en bezwoer hem alles slechts op haar hoofd te doen ne- derkomen. Haar vriend was geheel on schuldig. Zg wees hem op lifet brief je in zijne hand en bezwoer hem, dat Fröben eerst beden gehoord hadwie zij was. Maar de jonge man zelve onderbrak hare beden hij hief haar op en voerde haar naar de sofa terug. Ik ben gewoon, zeide hg koelbloedig tot den baron bij zulke gelegenheden eerst mijne beschikkingen te maken en gg zult goeddoen dit ook niet na te laten. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1