No. 564. Woensdag 9 December 1891. ^e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. 21 FEUILLETON. De bedelares van de Pont des Arts. WIISCIIK m COl IU\T. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Amerika. Prof. J. D. Ray, van Ashland (Virginia), die door zijn grooten telescoop verscheidene maanden achtereen nauw keurig de omwentelingen op de maan bespiedde, is op eens voor den dag ge komen met de wonderbaarlijke ontdek king van verschrikkelijke vulkanische uitbarstingen op de maan. „Toen ik," zegt deze professor, in den nacht van 22 Juni laatstleden onze eens zoo stille en zedige moeder Luna met groote aandacht aanschouwde, werd mijn sterk vermoeden, mijn overtuiging, plot seling bewaarheid over haar gekeele op pervlakte, zooals deze zich aan ons oog voordoet, was een ontzaglijke werking waar te nemen. Plekken, die tot nu toe het voorkomen hadden van grijze vlakten, bleken thans in wezenlijkheid groote zeeën of wel een gesmolten massa te zijn. Immers, ik zag verbazende uitge strektheden, oogenschijnlijk watervlakten, door het maangebied geslingerd en neer komende op 1000 Engelsche mijlen af- stands van de plaats, waar zij werden opgenomen. Verder zag ik, dat verschei dene hosge bergen in het niet verzonken, dat de geheele maan onophoudelijk heen en weer zwaaide, en dat alles, wat zich daarop bevond, aan verschrikkelijke be roering onderhevig was. »Met schrik sloeg ik dit wonder uren lang gade, tot de verwarring eindelijk be daardeen door een doodsche stilte scheen te worden vervangen. Ik ben er vol komen zeker van. dat de maan bij deze gelegenheid verscheidene graden uit baar loopbaan is geslingerd geworden, zoodat zij nu wel twintigduizend mijlen dichter tot de aard9 is genaderd. Welken invloed dit nu op den natuurlijken loop der din gen zal uitoefenen, kan ik, zooals te be grijpen valt, onmogelijk voorspellen. Maar aangezien de maan voortdurend door de aarde wordt aangetrokkenaangezien deze gestadige aantrekkingskracht ver meerdert naar gelang de afstand ver mindert, zoo is het bestaande evenwicht tusschen de beide krachten verbroken. „Door het verbreken der eei.stemmige werking zal de maan ten slotte met een onnoemelijk geweld neervallen en vreeselijk zal de verplettering zijn, die deze val veroorzaakt. Zoo zou dns in de toekomst kunnen worden verwacht - een toekomst, die niet verre kan zijn dat maan en aarde zich vereenigen en weer éen geheel vormen, zooals een maal het geval was, ver terug in de ge schiedenis van het heelal. China. Zeer veronrustend luiden de be richten over de opstanden in China. Op hun weg naar het Zuiden ontmoeten de rebellen weinig tegenstand, zij bezetten zonder moeite steden en eischen vivers van de inwoners. Zelfs moeten zij 1e groote stad Lao Yang hebben bozet. Te Parijs ontvangen berichten uit Shan gai bevestigen dat de opstandelingen in Manchuria 4000 keizerlijke troepen heb ben geslagen, dat zij de stad Cho Yang namen en de Christenen van King Chou vermooidden. Zij rukten op Pekin at, 6000 man regeeringstroepen gingen hun tegemoetworden dezen geslagen, dan bevinden zich Tientsin en Pekin in een netelige positie. - Blijkens te Brussel ontvangen be richten van de Belgische missies in Mon golië zijn de Belgische zendelingen in Takoe aan de jongste moorden gelukkig ontsnapt. De Chineesche priesters en nonnen werden vreeselijk mishandeld Men vreest dat enkele zendelingen te Chao Yang zyn gedood. De rebellen zijn geen Mongolen maar Chineesche kolonis ten in die streken zeer talrijk en die tot een geheime vereeniging behooren. Een aanzienlijk aantal geweren is inge voerd, waarvoor de Chineesche regeering het oog sluit. Vier maanden geleden werdeD schotschriften tegen den keizer, de Europeanen en de Christenen verspreid, door geheel Oostelijk Mongolië. Strenge maatregelen werden daarop door de Chi neesche regeering genomen en deze ver oorzaakten ten slotte den opstand. In Midden en Westelijk Mongolië heersebt volmaakte rust. Naar men bericht zou Rusland voor nemens zijn in Mongolië tusschenbeide te komen om de orde te herstellen. De Chineesche regeering raamt, vol gens de laatste door haar ontvangen be richten, de macht der opstandelingen op 1500 man. Li Hung Chang heeft troepen op hen afgezonden, o. a. 1000 man uit de forten van Takoe. Het gezamenlijk aantal troepen, dat de opstandelingen te gemoet is getrokken, bedraagt 6000 man Het tot nu behaalde succes der rebellen wordt toegeschreven aan bet zwakke op treden der plaatselijke overheden, die zich door kleine benden licht bevreesd hebben laten maken. De opstand in het Noorden ia ontstaan doordien eene vrouw van het hoofd eener bende weggevoerd is. Aan den correspondent der Chro nicle te Tientsin deed Li Ilung Chang UIT HET HOOGDUITSCH VAN W. HAUFF. Een hoogrood bedekte hare wangen, zjj sprak geen woord en zocht tevergeefs zich uit zijne armen los te maken Neen, nu laat ik u niet meer los zeide hij en tranen, tranen van geluk hingen aan zjj- ne wimpersnu houd ik u vast, en geen wereld kan mij van u scheiden. En kom, weg met dat nijdige maskerIk wil uw schoon gelaat geheel zien, ach, het stond mij steeds in mijne droomen levendig voor den geest 1 Zij scheen met inspanning ha- rer laatste krachten zijne hand van het half-masker te willen aftrekken, ze adem de moeielijk, ze worstelde met hem, Maar de dronken lust van den jongen man, die zich, na zoo lange ontbering zoo onuit sprekelijk gelukkig gevoelde, schonk hem eene kleine overwinning. Met de eene hand hield hij haren arm vast, sidderend duwde hij met de andere haren hoed af, maakte het masker los en zag d" de zijns vriends. Josephe 1 riep hijals in een afgrond nedergeploft en zijne gedachten stonden een oogerblik stilJosephe 1 Bleek, strak, zonder tranen zat zij naast hem en zeide, weemoedig lachend Ja Josephe. Gjj hebt mij dus misleid, zeide hg bit ter'terwijl aile hoop, alle zaligheid van het verledene oogenblik hem voorbij zweet- de. O dit poppenspel badt ge ons kun nen sparen! Maar, ging hg voort, ter wijl eene gedachte als een bliksemstraal hem door door het hoofd schoot, om Godswil, vanwaar hebt ge dien ring. dien zakdoek Opnieuw bloosde zij, brak in tranen uit en vei borg haar hoofd aan zjjne borst. Neen, riep hij, antwoord moet ik hebben. Het is mijn ring, mijn zakdoek ik be zweer u, hoe komen beiden in uwe han den Vanwaar hebt ge den ring Van ufluisterde zij terwgl ze zich verlegen vaster tegen hem aan drukte. Toen viel er een lichtstraal in Fröben 's ziel nog verblindde hem dit te helle licht. Maar zacht hief hg haar hoofd om hoog en zag haar aan met blikken vol verwondering en liefde. Zijt gjj het Droom ik dan opnieuw zeide hij, nadat hij haar langen tjjd had aangestaard. Zeidet ge niet. dat gij mijn lief meisje zijt? O, welk een sluier bedekte dan mijne oogen Jadat zijn uwe schoone wangen, dat is uw bekoorlijke mond die mij vandaag niet voor de eerste maal kuste 1 Een hoog rood bedekte hare wangen. Vol weelde en verrukking zag zij hem aan. Wat zou er van mg geworden zijn zon der u, o edele man! riep zjj uit, terwgl tranen haren blik verduisterden. Ik breug u den zegen van mijne goede moeder. Gij hebt hare laatste dagen ver licht en het deksel opgeheven der ellende, dat zoo zwaar drukte op hare zieke borst. Ohob kan ik u danken Wat zou ik geworden zijn zonder u Maar ging zij voort, terwgl zjj het gelaat met hare handen bedekte, wat ben ik dan gewor den De vrouw van een ander, de vrouw vau uwen vriend Hij zag, hoe eene eindelooze smart ha re borst deed hijgenhoe door hare tee- dere vingers de tranen in stroomen ue- dervielen. Hij gevoelde, hoe innig zij hem beminde, en geene enkele gedachte kwam in hem op. om er haar een verwijt van te maken, dat ze een ander toebehoorde. Het is zoo, zeide hg treurig, terwgl hjj haar vaste i tegen zich aan drukte als koude hij haar nochtans niet verliezen. Het is zoo, wij zullen denken, dat het zoo moest zijn, dat het zoo moest gebeuren, omdat wij wellicht al te gelukkig zouden geweest zjjn, Doch nu, op dit oogenblik zijt ge de mgne. Werp alles van u af, alle gedachten alle plichten Denk dat ge naar de Place de 1' école de medecine komt en dat ik u wachtO kom om arm mi) als toeu, ach, slechts eene enke le maal j In herinnering verloren hing zij aan mededeelen, dat hij niet twijfelt of de opstand in Mongolië bepaalt zich tot een roo versexpeditie, uitgerust alleen uit zucht tot plunderenreden tot viees dat het een revolutionnaire beweging te gen de dynastie zou zijn, bestond niet. Alles is rustig te Tientsin en in de hoofd stad. De Britsche regeering ontving een dé pêche van haar gezant te Peking, waar in de moord op Christenen wordt beves tigd. De omgebrachten zijn allen inboor lingen geen enkel Europeaan is ver moord. Van den Britscben consul te Neuch- wang kwam het bericht, dat volgens ge ruchten op een afstand van 150 mij len westelijk een oproer is uitgebro ken. Dddr bevinden zich geene Europe anen en reeds zijn de troepen op de op roerlingen afgezonden. De zendeling Eul- ton, die uic Kinohow te Neuchwang was aangekomen, deelde mede dat een bende van 200 bandieten een dorp aan de grens der provincie Tschili geplunderd heeft. Volgens bericht aan de Times uit Singapore moeten de tijdingen over den Mongoolschen opstand zeer overdreven zijn. Het cijfer der rebellen is beneden twee duizend. De opstand heeft alleen beteekenis door de vrees der regeering en de weerloosheid van Pekin. De regee ring kan slechts kleine troepenafdeelin- gen naar de plaats van den opstand zen den, tengevolge van geldgebrek. De on derkoning zond duizend soldaten, maar moest Takoe twee weken zonder provi and laten om nog duizend man te kun nen zenden. Men gelooft niet dat het keizerlijk voetvolk de bereden oproerlin- zjjnen hals. Achter hare duistere blikken scheen de gedachte aan de werkelijkheid zich te verliezen. Helderder en steeds helderder, vriendelijker en steeds vriende lijker scheen de herinnering op te doe men. Een zalig lachje zweefde op hare lippen en vormde kleine kuiltjes in hare wangen. En kendet ge mg dan nietvroeg ze lachend. En kendet gij mij dan niet, vroeg bij, haar vol teederheid beschou wend. Ach, antwoordde zij. ik had toen uwe trekken goed beschouwd en diep in mijn hart geprentmaai waarlijk, ik zou u nooit heikend hehben. Het komt mis schien ook daardoor, dat ik u altijd slechts des avonds zag in uwen mantel gewikkeld, den hoed diep op het voorhoofd gedrukt en hoe kon ik ook denken - waarlijk, toen gij den eersten keer Faldner toeriept: Tot wederzien, toen kwam uwe stem mij zoo bekend voorals had ik die reeds meer gehoord. Maar ik moest zelve lachen om mijne dwaze vermoedens. Later was bet mij nu en dan, als waart gij het dien ik meende Toch twjjfelde ik steeds op nieuw. Maar toen ge Zondag den naam Pont des Arts slechts genoemd hadt, toen ging mij op eenmaal de zon op over uw gelaat. Gij scheent geheel in de herin nering te leven, en bi) uwe eerste v>ou den was het mjj duidelijkdat gij het waart 1 Maar waarlijk, mij kondt ge niet weder herkennen niet waar. ik ben zeer

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1