Binnenlandsch Nieuws. (icmengd Nieuws. De begrooting van buitenlandsche zaken werd aangenomen. België. In het algemeen verslag van de „Ligue libérale", welke Vrijdagavond te Brussel haar algemeene vergadering hield, woidt meegedeeld dat het comité zich niet kan aansluiten bij de formule van algemeen stemrecht zonder meer, waarbij gevoegd wordt dat de algemeene raad der Ligue overtuigd is dat het al gemeen stemrecht thans niet voor Belgie past. Het verslag geeft vervolgens uitdrukking aan het stellige besluit der Ligue om het door de regeering voorgestelde kiesrecht ont werp te verwerpen. De beeren Graux en Bulls legden ver klaringen af in gelijken zin. De conclusion van het rapport werden aangenomen, terwijl de heer Vanderkin deren herkozen werd als president. Rusland. Kenschetsend voor Russische administratie is het feit, dat, terwijl in een deel van het rijk duizenden honger lijden, in het Zuiden van Rusland 27.700 waggons met koren, d. i. 16.000.000 pud graan op verschillende stations staan, die wegens gebrek aan rollend materieel voor- loopig niet vervoerd kunnen worden. De czaar schonk 50 millioen roebels uit zijn particuliere kas voor de noodlij denden. Naar men verneemt bestaat het plan tot uitgifte eener premie-leening van 6 millioen roebel ten bate van de noodlij dende bevolking. De leening zou wor den uitgegeven in 1,200,000 obligation van 5 roebel elk, terwijl de uitloting met premiën zou plaats hebben van 100.000, 75,000. 50,000 rb. en een aantal kleine re bedragen. Het Russische keizerlijk paar heeit een van zijn meest vertrouwde dienaren verloren door den dood van vorst Obo- lenski. hofmaarschalk, te Livada overle den. Hij wordt geprezen als een eerlijk karakter en een vertrouwd vriend van den czaar en de czarina. Vorst Obolens- ki bezat zeer veel invloed. Brazilië. Aan de „Times" wordt uit Santiago bericht, dat de provincie Rio Grande do Sul ontevreden is, omdat zij slechts door éen minister in het nieuwe Braziliaansche ministerie is vertegen woordigd. Te San Pedro zijn de troepen dan ook nog onder de wapenen gebleven. Aan degenen, die behooren tot het door de opstandelingen in de provincie Rio Grande gevormde leger, wordt geen ver lof of ontslag meer verleend. Men is voor botsingen bevreesd. De vloot, welke zich op de Uruguay- rivier bevindt, heeft zich niet aangeslo ten bij de revolutionaire beweging. Hoe er met de keuring van vleesch wordt omgesprongen en aan welke han den deze zoo gewichtige zaak veelal wordt toevertrouwd, bewijst het volgen de ontleend aan het voorloopig rapport van het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering der veeartsenijkunde in Nederland Omtrent de provincie Zeeland deelt het rapport mede, dat er 43 ge meenten zijnwaar geen verordening bestaat op het keuren van vleesch en in 9 gemeenten wordt in 't geheel niet gekeurd. Als keurmeesters fungeeren op 14 plaatsen veeartsen. Van 6 gemeenten wordt verklaard, dat de veearts nooit als keurmeester is opgetreden, ofschoon hij reeds jaren benoemd is. Verder 1 geneesheer, 4 empiristen, 1 onbevoegd empirist, 13 veldwachters, 9 slagers5 winkeliers3 schoenmakers, 3 herbergiers, waarvan 1 beestensnijder, 2 arbeiders, 1 marskramer 1 gemeente bode, 2 commissionairs1 timmerman 1 barbier kleermaker en 1 oud ambte naar. Totaal 62 keurmeesters in 57 ge meenten. Het aantal ordonnans officieren van H. M. de Koningin zal in 1892 metéén worden verminderd. Bij kon. besluit is aan mr. rE. ba ron Macky, eervol ontslagen minister van koloniëneen jaailijkscb pensioen toegekend van ƒ4000. AXEL, den 1 December 1891. De heer H. Verkaertonderwijzer te Hontenisse, slaagde te 's Gravenbage voor het examen in de Wiskunde. Onder de lijst van nagiften ten behoeve der 13e jaarcollecte voor de scholen met den bijbel komt voor Zaam- slag met ƒ18.25. Hulst. Sedert eenigen tijd bemerkte de manufacturier H. v. G. dat er van tijd tot tijd goederen uit zijn winkel ont vreemd werden, zonder dat hij den schul dige kon vinden. Verleden Vrijdag kwam hij tot de ontdekking dat het zijne dienst bode C. V. was, die hem weldra beken de dat zij die goederen bij haren zw ager A. bracht en verborgen hield. Hij gaf haar een half uur om de goede ren terug te brengen, doch daar zij niet terugkwam, stelde hij de zaak in handen der politie, die terstond een huiszoeking bij A. instelde, met het gevolg dat een partij manufacturen uit het bed te voor schijn werd gehaald. De dienstbode en A. zijn reeds verscheidene malen in het ver hoor geweest. De eerste heeft eene vol ledige bekentenis afgelegd en tal van aanwijzingen gedaan waar men de goe deren vinden kan. Gisteren is A. naar zijn land gebracht, daar gezegd werd dat ook daar goederen verborgen waren. De uitslag van dat onderzoek is echter nog niet Deken 1 De beschuldigde moet ook verklaard hebben dat zij door hare zuster tot deze daad aangezet is en dat deze haar ook ODtraden lieeft de goederen aan den ei genaar terug te bezorgen. Hulst. Zondag namiddag kwamen een veertiental personen bijeen om een wiel- njdersbond voor Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen tot stand te brengen. Nadat de heer F. Hombach het doel en het streven van zulk een vereeni- ging had verklaard traden een twaalftal der aanwezigen als lid der vereeniging toe, die uit hun midden een voorzitter, secretaris, penningmeester en twee leden kozen, die belast werden met het op maken van het reglement. Voor die be trekkingen werden gekozen de Heeren F. Hombach, voorzitterEraile Wauters secretaris; Arthur Wouteis, penning meester en K. de Lozanne en W. A. Imandt gewone leden. De Heer Hombach achtte het wen- sch6lijk dat men het, voordat het regle ment opgemaakt werd, over de voor naamste punten eens zou zijn, en stelde daarom voor den naam der vereeniging te bepalen en ook de contributie vast te stellen. Na langdurige discussie werd besloten dat de vereeniging den naam van „Zeeuw- sche Wielrijdersbond" zal dragen en dat de voorloopige contributie voor de wiel rijders 4 en voor de honoraire leden 2 per jaar zal bedragen. De politie te Arnhem deed een paar dagen geleden een goede vangst door een bende jongens van 14 tot 18 jaar, een getrouwden man en een achttienjarige jonge dochter aan te houden, die zich reeds geruimen tijd had beziggehouden met het afbreken en zich toeëigenen van zinken afvoerpijpen van de huizen, welke zij bij twee opkoopers te gelde maakten. De bende is, na opgemaakt procesver baalgearresteerd, terwijl de opkoopers zich eveneens voor de justitie zullen hebben gen weder wilde sluiteumaar het ge voel ontwaakt te zijnhet suizen van den wind in de bladeren van het priëel, het klateren der fontein was te duidelijk, dan dat hij daardoor niet geheel wakker zou geworden zijn. Het zonderlinge, le vendige beeld zijner droomen stond hem nog voor den geesthij keek naar den hoek, waarachter het verdwenen was hij beschouwde de plaatswaar het gestaan had, waar het zich over hem heengebo gen hadhij meende de kussen van het geliefde meisje nog op zijne lippen te voe len. Zoover is het dus met me gekomen, zeide hi] verschrikt tot zichzelven, dat ge zelfs wakende droomt, dat ge haar bij u ziet, terwijl ge volkomen bi) uw verstand zijt 1 Tot welk een waanzin zal dat nog leiden Neen, dat men zoo duidelijk kon droomen, zou ik nooit geloofd hebben. Het is eene ziekte der herseneneene koorts der fantasie, ja. het scheelt er niet veel van of ik zou gaan gelooven dat droombeelden voetstappen zouden kunnen achterlaten; want deze treden hier in het zand zijn niet van mijnen voet. Zijn blik viel op de bank waar hij gelegen had hij zag een sierlijk gevouwen papier en nam het verwonderd op. Het was zon der opschrift en had geheel den vorm van een billet doux. Hij aarzelde een oogenblik alvorens het te durven openen, maar nieuwsgierig wat het zou bevatten, ontvouwde hij het papier en een ring rolde naar hem toe. Hij hield dien in de handdoorvloog den brief en las Dikwijls ben ik u nabij, u, mijn edele redder en weldoener. Ik omzweef u met die eindelooze liefdedie met dankbaarheid •begon en zelfs met mijn leven niet zal eindigen. Ik weet het uw grootmoedig hart slaat nog immer voor mij. Ge hebt landen doorkruist om mij te zoeken om mij te vinden. Doch uwe moeite is te- vergeefsch vergeef een zoo ongeluk kig schepselWat zoudt ge ook met mij beginnen Al bestond ook mijn hoog ste geluk in de gedachte u immer toe te behoorentoch kan dit nimmer zijn Voor immer, zeide ik reeds toen ja, voor immer bemin ik u, maar het noodlot wil, dat we voor immer geschei den zijn, dat nooit aan uwe zijde, wel licht alleen in uwe welwillende herinne ring leven zal, De Bedelares van de Pont des Arts. De jonge mau meende nog altijd op nieuw te droomen. Wantrouwend keek hij om, of zijne fantasie hem zoo geheel en al vervoerd had dat hij in een we reld van droomen leefde. Maar alle voor werpen rondom hem het welbekende priëel, de bank de boomen het slot in de verte, alles was nog als te voren, hij zag. hij waaktehij droomde niet. En deze regels bestonden alzoo werkelijk, ze waren geen droombeeld zijner fantasie Had men wellicht een grap met hem willen hebben vroeg hij zichzelven ja zeker, alles komt wel van Josephe, Wel licht was ook die verschijning slechts een masker Terwijl hij het papier opvouw de, voelde hij den ring, die in het brief je verborgen was, in zijne hand. Nieuws gierig haalde hij hem voor den dag, be keek hem en verbleekte. Neen, dat ten minste was geen bedrogHet was de zelfde ring, dien hij aan het meisje ge geven had, in den nachttoen hij voor immer afscheid van haar nam. Hoezeer hij ook in het eerste oogenblik in ver zoeking was, hier te gelooven aan boven natuurlijke dingen, zoo vervulde hem toch de gedachte, dat hij een teeken bezat van het geliefde wezen, dat zij hem nabij was, met zoo groote verrukking, dat hij niet meer dacht aan de woorden, die in het briefje stonden. Geen oogenblik twijfelde hij er aan, haar te zullen vinden, hij drukte den ring aan zijne lippen, vloog uit het priëel den tuin in, en op alle paden, in alle boschjes zochten zijne blik ken naar de dierbare gestalte. Maar hij zocht tevergeefs. Hij vroeg aan de ar beiders in den tuin, aan de bedienden in het kasteel of zij geen vreemde gezien hadden. Men had niets gemerkt. Ontroerd, bijna Diet in staat tot overleg, kwam hjj aan tafel. Tevergeefs vroeg Faldner naar de reden zijner verstrooide blikken te vergeefs vroeg Josephe hem, of bij wel licht nog zoo droevig gestemd was over te verantwoorden. Dinsdag zoo meldt men nader uit Gouda ging een onzer predikanten naar het stadhuis ten einde te stemmen toen hem een gemeeDtelid tegenkwam dat hem zijn leedwezen betuigde niet thuis te zijn geweest, toen de predikant voor de wintercollecte bij hem kwam en hem teven een verzegeld couvert over handigde, bevattende eene gift, voor de armen bestemd. De predikant stak on der dankbetuiging het couvert in zijnen zak en vervolgde zjjnen weg. Op het stembureau gekomen, haalde hij per abuis het verkeerde papier uit zijnen zak en wierp dit in de bus. Thuis gekomen, bemerkte hij zijne vergissing. Onmiddel lijk ging hij terug naar het stembureau Er viel echter niets aan te verande ren, en de predikant mocht zijne stem niet uitbrengen. Woensdag werd het couvert geopend en bleek te bevatten een bankbiljet van ƒ25. Zelden zal het op deze wijze zijn gebeurddat een bankbiljet „van onwaarde" werd ver klaard. Woensdag morgen is te Brussel van Rotterdem aangekomen de vermaard geworden koffer-reiziger Herman Zei- tung. In de douaneloods klopte bij te gen den binnenwand en toen men het deksel opgelicht had, sprong hij te voor schijn met den taalkundig juist niet on- berispelijken uitroep „Vive la Beige 1" Voor het dreigend gevaar van wegens onvoldoende middelen van bestaan door de administration de la Sureté" als vreemdeling over de grenzen gezet te worden, is hij behoeddaar zekere Ru- desindo Roche, de temmer van wolven 'die in het circus Wulf zijne heldendaden vertoont, Hermann Zeitung geëngageerd heeft om met hem in de kooi met 14 wolven te gaan. Wel bekome het hem! Men meldt uit Charlois aan de N. R. Ct. Toen Vrijdag middag op den Hoogen- dijk alhier een man eene kar zou helpen laden, waarvoor een hit gespannen was en waarop de mand stond, schrikte de hit van een vallende plank en sloeg op hol. Iemand, die het dier wilde tegen houden, werd tegen een muur geworpen. Man en hit en rijtuig kwamen terecht in eene sloot bij den opgang van den Katendrechtschen dijk. Mensch en beest en kar werden evenwel weer spoedig op het droge gebracht. Het schijnt aan vankelijk, dat het koude modderbad den man geen nadeel aan zijne gezondheid heeft gedaan. gisteren. Mij is iets overkomen, zeide hij, dat ik een wonder zou noemen, als niet mijn verstand zich verzette tegen bijge loof. 30. Dit zonderling voorval en de woorden van het briefje, dat hij wel tienmaal per dag overlas, waren oorzaak dat de jonge man steeds in gedachten verzonken was. Hij begon er over na te denken of het mogelijk was, dat bovenaardsche wezens konden ingrijpen in het leven der sterfe lijke menschen. Hoe dikwijls had hij ge lachen om die dweepers, die aan verschij ningen, aan boden uit eene andere we reld, aan schutsgeesten die den mensch omzweven, geloofden als aan een evange lie. Hoe vaak had hij hen zelfs de phy- sische onmogelijkheid bewezendat on belichaamde wezens zichtbaar kunnen ver schijnen en het een of ander verrichten kunnen 1 Maar hoe zou hij uitleggen, wat hemzelve was overkomen Dikwijls nam hij zich voor, alles te vergeten, er in het geheel niet meer aan te denken en in het volgende oogenblik tobde hij zich af, om zijne herinneringen recht levendig voor den geest te halen. Duidelijker dan ooit kwamen bem dan weder hare trek ken voor oogeti hij had haar gezien, toen zij zich aan den hoek nog eens om keerde hij had haar schoonen mond, hare blozende wangen, haar kin, haar slanken hals wedergezien (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 2