\o. 562. Woensdag 2 December 1891. 7e Jaarg'. Nieuws- en Advertentieblad 00J voor Zeeuwse h - Vlaanderen. F. DIELEMAA, AXEL. 19 FEUILLETON. De bedelares van de Pont des Arts. 4XELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag-- en Vrijdag-avond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Duitscliland. In de couloirs van den Duitschen rijksdag is levendig gediscus- siêerd over een bericht van het vrij- conservatieve Deutsche Wochenblatt, dat de rijkskanselier Von Caprivi zijn betrek king moede is en het voornemen koes tert af te treden en dat een belangrijke ommekeer in de buitenlandsche staatkun de is te wachten. Een besluit is echter door hem nog niet genomen. Veel geloof vond deze mededeeling niet. In de om geving van den rijkskanselier werden inlichtingen ingewonnen, waarvan het resultaat was, dat het bericht geheel uit de lucht was gegrepen. Generaal Von Caprivi had de laatste dagen allerlei be sprekingen met de leiders van de ver schillende partijen en legde veel belang stelling en ijver aan den dag voor alle werkzaamheden van den rijksdag. Men verwacht dat de handelsverdragen welke ieder met spanning tegemoet ziet, reeds in de eerste week van December in behandeling komen. Bij de algemeene beraadslagingen over de staatsbegrooting in den Duitschen rijksdag bracht de vrijzinnige afgevaardig de Rickerl de ontevredenheid ter sprake die door de aar, vorst Bismarck ver knochte bladen en de voormalige aan hangers van vorst Bismarck gewekt wordt en de daardoor veroorzaakte ongerust heid, waarbij men zoo ver gaat ten op zichte van den rijkskanselier Caprivi te beweren dat deze zijn ambt moede is. In een blijkbaar zorgvuldig bewerkte en zeer uitvoerige rede antwoordde de rijkskanselier Von Caprivi, dat hij vol strekt zijn ambt niet moede was, inte- UIT HET HoOGDUITSCH VAN W. HAUFF. Voortdurend zweelde mij dat lieve, engelachtige wezen voor den geest. Mijn eenige wensch was, haar slechts nog eens te zien. Nu nog is dit mijn wenschik durf u dit gerust bekennen want gij weet mijn gevoel te waardeeren ook deze reis ondernam ik alleen, omdat mijn vei langen mij voortdreef om haar te zoeken, om haar nog eens te zien. En als ik dan zoo diep hierover nadenk, dan wordt de wensch in mij levendig, haar voor immer te bezitten Ge wendt uw gelaat af. Josephe O, ik begrijp het ge denkt, dat ik een schepsel, dat zoo el lendig was en welker omstandigheden zoo dubbelzinnig waren, dat ik zulk een scbep- tot vrouw zou durven nemen; -™-deel der mensohen t gedachtmaar zoo waar als ik leef - als ik haar zoo wedervond als ik baar verlaten heb, dan zon ik slechts hooren naar de stem mijns harten. Zoudt gij me dan zoo streng beoordeel en, Josephe! Ze antwoordde liern niet. Steeds nog met afgewend gelaat, het voorhoofd rus- gendeel gevoelde hij nooit zooveel werk lust als thans, nu de handelsverdragen zijn vastgesteld. Hij nam zijn plaats in op bevel van den keizer, en zal daar blijven zoolang het dezen behaagt. Ten onrechte werd der regeering slingeren en onstandvastig heid in haar staatkunde verweten. Voor al ten aanzien van de buitenlandsche aangelegenheden heerscht een opzettelijk verwekte ongerustheid. Waarheid en on partijdigheid zijn in de buitenlandsche staatkunde de leuze der regeering. Verder besprak de heer Von Caprivi de tweede reis des keizers naar Rusland, teneinde een ongerechtvaardigd pessimis me tegen te gaan. Ook de demonstratie te Kronstadt gaf geen reden tot onge rustheid. Wat het verwijt aan de regeering be trekkelijk het verdrag met Engeland over den afstand van Zanzibar aanging, wat zou men gezegd hebben als Helgoland in het bezit eener andere mogendheid ware overgegaan, zoodat het in geval van oorlog een vijandelijke vloot tot steun ware geweest? D9 opheffing van den pasdwang in het rijksland bevorderde de toenadering tusschen de bewoners van dit land en de andere Duitschers. Ook de verzachting van de strenge maatregelen tegen Polen, o. a. door toe lating van het bijzonder onderwijs in het Poolsch, en de benoeming van een Pool tot aartsbisschop van Posen, komt voort uit het streven der regeering om de krachten, die tot het behoud van hel rijk moeten medewerken, nauwer te ver binden en haar gelegenheid tot die me dewerking te geven. De openstelling van de oostelijke gienzen voor vreemde ar beiders komt den landbouw ten goede. Met fijnen spot behandelde de heer Von Caprivi vervolgens de militaire schrij vers, die allerlei verontrustende militaire hervormingen voorstellen en onrust ver spreiden, zoo die hervormingen niet wor den ingevoerd. Omtrent het Duitsche leger verklaarde de rijkskanselier, dat de toestand daar van evenmin reden tot ongerustheid geeft, terwijl hij de indiening van nieuwe mi litaire wetten bij den rijksdag aankon- tend op de hand, bood zij hem een boek aan en verzocht hem, haar voor te lezen. Bevend greep hg hetvragend zag hij haar aan. Dit was de eerste maal, dat hij haar gedrag niet recht begreep. Maar zij wenkte hem om te lezen, en hij vol deed aan haar verlangen, ofschoon hij zoo gaarne zijn hart nog langer had laten spreken. In het begin las hij verstrooid; maar langzamerhand trok het onderwerp hem aan, leidde zijne gedachten meer en meer at van hun gesprek en voerde hem eindelijk zoo mede, dat hii in den vloed zijner woorden niet bemerkte, hoe de schoo ne vrouw hem aanzag met weemoedig ge laat, hoe hare blikken vol teederheid op hem gevestigd waren, hoe haar oog zich vaak met tranen vulde, met tranen, die zij slechts met moeite kon onderdrukken. Eerst laat eindigde hg, en Josephe was in zooverre hersteld, dat zg rustig over het gelezene kon spreken. Toch scheen het den jongen man toe, dat hare stem nu en dan Dog beefde, dat de vroegere welwillende vertrouwelgkheid waarmede zij den vriend van haren echtgenoot be- hande 1 idgeweken was. Hg zoude zich ongelukkig gevoeld hebbenals niet een schitterende straal van een warmer gevoel die in haar oog blonk, hem ten opzichte zijner beschouwing misleid had 29. Daar de baron eerst tegen den avond „Noodelooze ongerustheid zeide hij eindelyk - benadeelt slechts den handel en het verkeör. Geen volk heeft er belang bij zijn regeering onnoodig verdacht te maken. „Wij willen oprecht den vrede met alle volken bewaren. Wat tot dusver gelukt is, zal ook in de toekomst gelukken. Toch zijn wij ten allen tijde in staat de eer en het aanzien van Duitschland te beschermen/' Frankrijk. De Weener correspondent van den Figaro acht zich in staat eeni ge mededeelingen te doen, uit goede bron vernomen, over de verbintenissen, door Italië ten opzichte van zijn beiden bond- genooten in de triple alliantie aanvaard. Krachtens zijn verdrag met Duitsch land vei plicht Italië zich in geval van een conflict tusschen Duitschland en Frank rijk: lo onmiddelijk te mobiliseeren en zoo spoedig mogelijk op de grenzen der Alpen te concentreeren een leger van 200.000 man; 2o zijn vloot te mobili seeren en naar de kust van Algiers en Corsica te zenden, terwijl tegelijkertijd een eskader voor de Fransche kust in den Atlantischen oceaan zal kruisen. In geval van een Franscb-Italiaanscben oorlog verbindt Duitschland zich van zijn kant zijn drie armee-corpsen, in Elzas-Lo- tharingen, Baden en Rijnprovincie gelegen te mobiliseeren en op de Fransche grens te doen aanrukken. De verbintenissen van Italië tegenover Oostenrijk Hongarije zijn minder positief en niet zoo formeel. De overeenkomst van beide mogendheden is meer van di- plomatieken aard; beide kabinetten ver binden zich dezelfde gedragslijn in het Oosten te volgen. Een gemeenschappelijk maritiem optre- deD dier beide staten zal alleen plaats hebben als het status quo in de Middel- landsche zee wordt bedreigd. Oostenrijk. In de Oosten rijksche dele gatie is door een der gedelegeerden^ een lans gebroken voor de vrijheid van" het wereldlijk gezag des Pausen. Nadat ver scheidene afgevaardigden hun volkomen vertrouwen in graaf Kalnoky te kennen hadden gegeven, sloot prins Wendisch- graz, rapporteur, zich aan bij den eersten spreker, de hoop uitsprekende, dat de op lossing van het vraagstuk van de wereld lijke macht des pausen langs vredelie- venden weg door Italië zelf zou worden geleverd in katholieken geest. Graaf Kalnoky antwoordde, dat een vraagstuk was behandeld, waarvoor men nog geen practische oplossing gevonden heeft. De regeering wensebt dat er vrede heerscbe tusschen het pausdom en bet koninkrijk Italië. De Oostenrijksche be volking verlangt in vrede te leven met het Italiaansche volk. terug zou komen en Josephe zich na de voorlezing naar hare kamer had begeven, besloot Fröben om zijne kwellende ge dachten ten minste eenige uren te ont gaan de warme middaguren vóór het eten met slapen door te brengen. In het priëelj dat hem dierbaar geworden was door zoo merig schoon uur daar in ge zelschap der beminnenswaardige vrouw doorgebrachtlegde hij zich op de bank van mos neder en sliep spoedig in. Hij had zijne zorgen achtergelaten zij volg den hem niet in het land der droomen alleen lieflijke herinneringen versmolten en vermengden zich tot nieuwe bekoor lijke beelden het meisje uit de rue Saint Séverin met hare lieve stem kwam tot hem en verhaalde hem van hare moeder. Hij bekeef haar, omdat zij hem zoo lang op haar had laten wachten, en hij toch steeds den eersten en den vijftienden ge komen was. Hg wilde haar kussen voor straf, zg verzette zich, hij hief haren sluier op, lichtte het schoone gezichtje bij de kin omhoog, en ziet het was Don Pedro, die zich in meisjesgewaad ge stoken en Diego, zijn dienaarscha terde uet uit over de kostelijke grap. Dan weder bevond hij zich met een koe nen sprong zijner dioomende fantasie in Stuttgart in de schildergen venzameling. Men had die aDders gerangschikt. Ver geefs doorzocht hij de zalen naar het dierbare beeld. Het was niet te vinden. Hg weende, hg begon te roepen en luide te klagen, Toen naderde de oppasser der galerij en verzocht hem stil te zijn en de beel den niet te wekken, die nu allen sliepen. Op eens zag hg in een hoek het beeld hangenmaar niet in borstbeeld als te voren maar levensgroot. Het zag hem buigend, met schelmsche blikken aan, het trad levend uit de lijst en omarmde den ongelukkige. Hij voelde een vurigen lan gen kus op zijne lippen. Zooals het pleegt te geschieden dat men in den droom meent te waken en droomend tot zich- zelven zegtdat men slechts gedroomd heeft, zoo scheen het ook nu den jongen man te gaan. Hg meende, door den lan gen kus gewektde oogen te openen en ziet( een blozend gelaat, dat hem welbe kend voorkwam, had zich over hem heen gebogen. Bedwelmd door den zachten adem, door den gloeienden kus sloot hij de oogen weder hij hoorde een geruisch, sloeg nog eens de oogen op en zag eene gestalte in een zwarten mantel gehuld, met een zwart hoedje met groenen sluier op hel hoofd wegzweven. Juist toen zij een hoek om wilde slaan, keerde zg hem nog eens haar gelaat toe: het waren de trekken van het geliefde meisje, en evenals vroeger, had zij ook nu het halve masker voorgedaan. Ach, het is toch slechts een droom zeide lig lachend tot zichzelven, terwijl hg de oo-

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1