No. 561. Zaterdag 28 November 1891 7e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. feuilleton. De bedelares van de Pont des Arts. AXELSCHE C0UR4NT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!, numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Brazilië. Zooals we weten is Brazilië, nog voor kort een keizerrijk, zoo vrij geweest Dom Pedro naar Portugal te verjagen en zichzelven in eene republiek te herscheppen Dat alles is vreedzaam en kalmpjes in zijn werk gegaan, doch thaps is het in de nieuwe republiek met P»8- De ontevredenheid tegen den dictator Da Fonseca is hand over hand toegeno men. Da Fonseca heeft echter langen tijd beproefd, den toestand in Brazilië, met uitzondering van de provincie Rio Grande do Sul, als rustig en vredelievend voor te stellen, doch nu was de opko mende storm niet langer te weer staan. Berichten uit Rio-Janeiio melden dat er in die hoofdstad den I6den dezer een opstand is uitgebroken tegen het gouvernement van Da Fonseca, naar aan leiding van handelingen, die bij de be volking ernstigen tegenstand ontmoeten. De censuur, die op de telegrammen gelegd was en waardoor bijna niemand met den juisten stand der zaken in Brazilië bekend kon worden, is gedeelte lijk opgegeven. De opstandbegon eerst den 14den 's avonds door het opbreken van de spoorwegrails in de omstreken van Bia Janeiro en in den avond van den 16den brak zij voor goed uit. De ma rine kwam in verzet, eischte de aftre ding van Da Fonseca en deze, tegen stand onmogelijk achtende, nam zijn ontslag. Tot nieuwen president werd uitgeroepen generaal Floriano Peixaoto, oud minister van oorlog. Het volk was zeer opgewonden. Latere berichten melden dat het Bra UIT HET HoOGDUITSCH VAN W. HAUFF. Maar hij, tol wien de baron deze laat ste woorden richtte, was reeds lang niet meer onder de gasten. Fröben was naar zijne kamer gegaan, misnoegd, en toornig op zichzelven en op de wereld. Nog kon hij dit zonderling voorval niet geheel ont raadselen zijn gemoed, ziedend van toorn over de ruwheid van zijn vriend, ver schrikt over het ongeval der vriendin overkomen was nog te vol, nog te storm achtig bewogen, om plaats te geven aan kalmer gedachten of overleg. Zou ook zij me niet gelooven, zeide hij droevig tot zichzelven, zou ook zij meer gewicht hechten aan de snoode woorden van ha ren echtgenoot, dan aan de eenvoudige onopgesmukte waarheid die ik verhaalde? Wat beteekenen die blikken waarmede ze mij nu en dan gedurende mijne vertelling aanzag? Hoe kon haar deze gebeurtenis zoo diep aangrijpen, dat zij verbleekteen sidderde? Zou het dan werkelijk waar zijn, dat zij van mij houdt, dat zij leven dig aandeel neemtaan datgene wat mij betreft, dat zij gekrenkt werd door den hoon baren vriend aangedaaneen hoon, ziliaansche eskader en alle zee-officieren hebben geprotesteerd tegen de maatrege len, in den laatsten tjjd door Da Fonseca genomen Dit geschiedde door middel eener liberale betooging. Da Fonseca vaardigde daarop een manifest uit, waar in hij verklaart dat hij, om den burger oorlog te vermijden zijn gezag overdraagt aan den vice president, generaal Floriano Peixaoto. Het leger en de bevolking bleven kalm bij deze gebeurtenis. De eerste handeling der ontevredenen was een aanval op het maritieme aise- naal, dat gemakkelijk werd in bezit ge nomen. Daarbij werd een werkman ge dood. Een kogel trof de Candellaria- kerkmaar overigens is geen schade aangericht. Slechts zeer weinig geweer schoten werden gelost. Onmiddellijk ont stond eene algemeene ontsteltenis in de stadde winkels en bureau's werden gesloten. Thans echter is ieder tevreden over het gelukken van den opstand. Het ministerie heeft zijn ontslag genomen en de staat van beleg is opgeheven boven dien denkt men, dat het door Da Fonse ca ontbonden congres zal worden terug geroepen. Frankrijk. Jouveneau, de leider dei- werkstakers te Dorigniers, in bet noorder departement, heeft een beroep gedaan op de mijnwerkers in Engeland, Duitsch- landBelgie en Oostenrijkom geen steenkolen te delven voor de verzending naar Frankrijk. Jouveneau herinnert in zijn adres tot de buitenlanders, dat de vieemde gemachtigden op het Parijsche congres verklaard hebbenEr zijn geen grenzen meer tusschen ons, wij zullen met u ten strijde trekken om de rechten die mij zoo diep moest vernederen in ha re oogen En wat was haar voornemen, toen ze opstond, toen ze wilde spreken Wilde ze de schandelijke taal van Fald- ner stuiten of wilde ze zelfs mjj verde digen Bij deze woorden was hij driftig de kamer op en neder gegaan. Plotseling viel zijn blik op de rol, waarin het portret zich bevond. Hij ontrolde het en zag het bitter lachend aan. En hoe was het mg ook mogelijkmij door een gevoel van schaamte er toe te laten brengen, om een hart te ontsluiten voor menschen die het toch niet begrijpen. Hoe was het mij mogelijk te spreken over dingen, die bo vendien aan voorname lieden zoo vreemd zijn. Het slechtehet gemeene is hun veel liever, schijnt hun natuurlijker toe dan het buitengewone. Hoe kar. ik van uwe lieve wangen, van uwe zoete lippen spreken tot deze hansworsten? O gÜ arm, arm kind hoeveel edeler zijt gij in uwe ellendedan deze vossenjagers en hun aanhang, die ware ellende en be schroomde armoede slechts kennen van hooren zeggen en die iedere deugd, die zich boven het gewone verheft, bespotten alsof het een sprookje ware Waar gij thans wezen moogt En of ge nog denkt aan uwen vriend en aan de avonden, die hem zoo gelukkig maakten Hij weendetoen hg het portret be schouwde, toen hij er aan dacht, welk een te veroveren, die een eerlijk werkman zich droomtde rechtvaardigheid en de vrijheid in den arbeid. Na verder den vreemden mijnarbei ders dringend verzocht te hebben slechts te werken voor de strikte behoefte van hun eigen land, laat hij er op volgen „Wii zijn 500.000 in getal die tot u ko men om u toe te roepen: Reikt ons, o- ver de grenzen heen, de eerlijke band, die wij op het laatste congres zoo har telijk gedrukt hebben. Hebt medelijden met onze vrouwen en onze kinderen, die lijden omdat het hoofd des huisgezins geen gerechtigheid kan vinden en zijn zweet nutteloos verspilt. „Broeders, laten wij vereenigd zijn. Weg met de grenzen! Weg met den baat der volken 1 Weg met alles wat de arbeiders kan verdoelen Te Lens is, onder voorzitterschap van Baslij, een soort van congres van mijn werkers gehouden om te overwegen, of de door de regeering voorgestelde scheids rechterlijke uitspraak in het geschil tus schen hen en de mijn-maatschappijen aangenomen zal worden. Met eenparige stemmen is in afwijkenden zin beslist. Basly heeft voordat de aanwezigen uit eengingen verklaard, dat hjj het bezoek heeft ontvangen van een Engelsch ge machtigde, Randell, die hem gezegd heeft, dat de Engelsche mijnwerkers besloten hebben eene week in de maand den ar beid te staken zoolang de werkstaking in Pas-de-Calais aanhoudt, ten einde op die wijze de Fransche broeders te steu nen. Op verschillende plaatsen van het de partement Pas-de-Calais is de krachtige tusscbenkomst der gewapende macht noo- dig geweest om de werkstakers te be letten middelen van geweld te gebruiken om anderen, die werken willen, in de mijn af te dalen. De heer Von Giers, Russisch eer ste minister is te Parijs geweest en heeft den besten indruk ontvangen van zijne besprekingen met de Fransche mi nisters. Het verheugde hem. dat de mi nister Ribot omtrent de buitenlandsche aangelegenbeden dezelfde kalme, gema tigde en verzoeningsgezinde gevoelens koestert als hij. Ribot is minister van buitenlandsche zaken in Frankrijk. Duitschland. Von Giers is naar Ber- lyn ook geweest en heeft een langdurig onderhoud gehad met keizer Wilhelm en den rijks kanselier Von Caprivi. - Vorst Bismarck zal zitting nemen op een der voorste banken in de zittings zaal van den rijksdag en wel op de plaats van bet overleden lid Von Schlickmann. Servië. De ex-koning Milan heeft het laatsie bewijs geleverd, dat bet geld hem liever is dan koninklijke en vaderrechten. Hij beeft eene verklaring onderteekend, waarbij hij afstand doet van alle rechten. De Servischeregeeriug besloot deze ver klaring aan bet oordeel der Skoepschtina te onderwerpen. Tengevolge van een opdracht der Russische regeering betaalde de Wolga-kamabank den ex-koning Maan dag nadat hij de verklaring geteekend bad2 millioen francs uit. bitter onrecht de menschen heden dit ar me schepsel hadden aangedaan. Hij wil de zijne tranen bedwingen maar ze stroom den daardoor des te heviger. Er was ee ne plaats in de borst van den jongen man, waarin zich. als in een diep graf, alle weemoedalle weerhouden tranen van smart stil en langen tijd verzameld hadden. Maar oogenblikken als dit, waar in de smait der herinneringen der hope loosheid hem zoo zwaar drukte, deden het deksel van dit graf openspringen en de lang verkropte smart des te machtiger overstroomenhoe meer zjjn gebroken moed in weemoed overging. 28. Fröben overdacht den volgenden mor gen de voorvallen van den vorigen dag en was het met zichzelven oneens, of hij nu niet liever dadelijk een huis zou ver laten, waaiin een langer oponthoud hem wellicht meermalen zulke onaangenaam heden zoude op den hals halen toen de deur openging, en de baron ter neder ge slagen en beschaamd binnenkwam. Ge zijt gisteravond niet aan tafel gekomen, ge hebt u heden nog niet laten zien, zoo begon hij terwijl hij Fröben naderde, ge zijt hoos op memaar wees verstandig en vergeef meZie, het was wonderlijk met me gesteldik had overdag te veel wijn gedronken was opgewonden en ge kent mijne zwakke zjjde dan kan ik niet nalaten om te plagen. Ik ben daardoor genoeg gestraft, dat de schoone dag zoo ellendig eindigde, en dat mijn huis nu vier weken lang het onderwerp van het gesprek van den ganschen om trek zal zijn. Bederf mjj nu mjjn leven niet geheel en al en wees weder even vriendelijk tegen me als te voren Laat liever de geheele geschiedenis rus ten, antwoordde Fröben droevig, terwjjl hjj hem de hand boodik houd er niet van, mij over zoo iets nog verder uit te laten maar morgen wil ik heen, mor gen wil ik verderhier bljjf ik niet lan- ger. Wees toch niet dwaasriep Faldner, die dit niet verwacht had en in ernst verschrok 1 Tengevolge van zulk een too- neel dadelijk heen te willen gaanIk zeide het altgd wel, dat ge zulk een drift kop zjjt. Neen, daar komt niets van. En hebt ge me niet beloofd om te wachten, tot er brieven zouden zijn van den Don in W Neen, nu moogt ge me nog niet verlaten en wat het gezelschap aangaat, daarvoor behoett ge u niet te schamen want allen, en vooral de vrouwen, wa ren geducht boos op mij gaven u vol komen gelijk en zeiden, dat ik van alles de schuld was. Hoe maakt het uwe vrouw, vroeg Frö ben, om het gesprek eene andere wending te geven. Die is geheel beterze was slechts in

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1