Kiimciilaiidsch Nieuws. (icmengd Nieuws oogstje van 250 millioen bushels meer clan verleden jaarDe tweede mede- deeling was nog merkwaardiger. Sedert de uitvinding der regenmakerij is er in Noord Amerika eene nieuw soort van industrie ontstaan regenmakers Met één van hen heeft de regeering der Unie eene overeenkomst getroffen, krachtens welke de regen maker aanneemt in de volgende lente in Kansas eene zekere hoeveelheid wolkenstof te doen neder dalen over eene gegeven oppervlakte. Altijd praktisch, die Amerikanen De Dinsdag gehouden vergadering der Tweede Kamer werd, wegens ongesteld heid van den heer Gleichman, gepresi deerd door den heer Yan der Schrieck. De algemeene beschouwingen over de Indische begrooting werden voortgezet. Op het punt van bezuiniging der finan cien was men het algemeen eens. Gesproken werd over eene enquête tot voorlichting van den gouverneur ge nei aal, versterking van politie, de blok kade van Atjeh, enz. Woensdag werd het debat voortgezet. Over anti-revolutionnaire en liberale po litiek kon men volgens den minister ge rust zwijgen, als zijnde deze weinig ver schillend van elkander, want dezelfde gouverneur-generaal als onder het vorig ministerie regeert thans nog. De minister bestrijdt niet het zen dingswerk in Indië, wel volkomen vrij heid in deze. Het algemeen debat is gesloten. De onderdeelen der begrooting kwamen toen in behandeling. In de gisteren gehouden zitting was de afdeeling onderwijs aan de orde. De heer Schreinemacher heeft verlof bekomen op nader te bepalen dag den minister van oorlog te interpelleeren aan gaande de opheffing van het 'garnizoen te Maastricht Gisteren werd nog voortgezet het de bat over de Indische begrooting. Reor ganisatie van het Indische leger is be paald noodig. Hoofdstuk Uitgaven in Indie is zonder stemming aangenomen. Bij hoofdstuk Uitgaven in Nederland drong üe heer Arie Smit er op aan de nieuwe schepen in Nederland te doen bouwen, maar de minister zei, dat deze in Enge land moeten gebouwd worden model en verbeteringen. Alle hoofdstukken der Indische begroo ting zijn aangenomen en de kamer scheid de tot Dinsdagmorgen 11 uur. Dan zijn derlijke vreugde en, naar het my toescheen, met nog grooter vertrouwen dan te voren praatte zij, terwyl ze mij bij het schijnsel van een straatlantaarn de zakdoeken liet zien. Ze scheen er mee ingenomen te zijn, dat ik Paar fijn werk prees. Ziet ge, ook uwen naam heb ik er op geteekend, zeide zij terwijl ze mij het sierlyke E. v, F. in den hoek wees. Toen wilde ze mij eene hoeveelheid zilvergeld als overschot teruggeven en slechts mijne stellige ver klaring, dat ze mij daardoor beleedigde, kon haar bewegen het als arbeidsloon aan te nemen. Ik bestelde opnieuw werk, omdat ik zag, dat zulk eene wijze van geven voor het teedere gevoel van het meisje aange namer was, en ditmaal waren het hemd- strooken en manchetten, die ik bestelde. Hare moeder was niet zieker geworden, maar kon het bed nog niet verlaten, De ze toestand scheen haar echter reeds te troosten Toen we over hare moeder uit gepraat waren, waagde ik het haar rond uit naar hare omstandigheden te vragen. De geschiedenis, die ze mij in weinige woorden verhaaldeis in Frankrijk zoo alledaagsch, dat ze bijna iederen arme tot uithangbord dienen moet. Haar vader was officier geweest by het groote leger, was na de eerste herstelling der Bourbons op halt geld gezethad naderhand geduren de de regeering yan honderd dagen weder kleiner wetten en de staatsbegrooting aan de orde. AXEL, den 20 November 1891. A. s. Dinsdag zal het veertig jaar ge leden zijn, dat de heer A. E. C. van Dishoeck door den raad onzer gemeente tot Ontvanger der plaatselijke belastin gen werd benoemd. Woensdagavond geraakte nabij de hofstede van P. Koster in de Lange Dieef een paard met bet daarachter ge spannen rijtuig te water, doch door spoe dig aangebrachte hulp wat alles weldra weder op het droge gebracht. Gistei avond werd ten huize van J- J. Lauwens alhier eene vergadering gehouden van honoraire leden van het fanfaren gezelschap „Concordia*' alhier, waarin verslag werd uitgebracht van den financiëelen toestand der vereeniging. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat gedurende bet afgeloopen vereenigingsjaar de inkomsten bedroegen 320 83 en de uitgaven 237.01, zoo dat een goedslot werd geconstateerd van 83.82 voorwaar een gunstig verschijn sel, wat dan ook den voorzitter aanlei ding gaf de aanwezigen daarmede geluk te wenschen en de hoop uit te spreken dat het den penningmeester moge ge geven zijn, ieder jaar eene rekening met goedslot aan de vergadering voer te leggen. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Philippine is met in gang van 1 Januari 1892, benoemd, de heer W. H. Muirers, te Kerkrade. Tengevolge van het overlijden van den deurwaarder P. J. H. Lesire, zijn met de tijdelijke waarneming dier be trekking belast, de kommies P. de Vos te Ter Neuzen voor de gemeenten Ter Neuzen, Hoek en Zaamslag en de kom mies 2de klasse P. Versluijs. gedetacheerd te Overslag, voor de gemeenten Axel Koewacht, Overslag en Zuiddorpe. Zaterdag werden door de politie te Vlis- singen in den omtrek der duinen een paar knapen aangehouden, die al bede lende rondzwierven. Bij ODderzoek is gebleken dat deze jongens, 16 en 12 jaar oud, te St. Nico- laas (België) te huis behoorden en de ouderlijke woning verlaten hadden, om dat hunne moeder herhaaldelijk eenige maanden buiten de echtelijke wonig ver toefde, hetgeen nu weer het geval was. Deze jongens hadden den weg van St. partij gekozen en was bij Mont Saint Jean onder de gardes gevallen. Hy moest tamelijk onvoorzichtig gehandeld hebben, want zijne weduwe verloor het pensioen en leefde van dien tijd af aan arm en ellendig. Gedurende de laatste twee jaren hadden ze meest geleefd van den verkoop hunner geringe have en waren nu juist gekomen tot dien uitersten graad van el lende, wanneer den arme niets overblyft dan de wereld te verlaten. Ik vroeg het meisje, of zij hare omstan digheden niet had kunnen verbetereu als zy hare moeder op andere wyze had zoe ken te ondersteunen. Ge meent, als ik in betrekking gegaan wasvroeg zy zonder boos te worden. Ziet gedat was nibt mogelijk. Vóór moeders ziekte was ik veel te jong, nau welijks veertien jaar, en toen werd zy op eens zoo ellendigdat zij het bed niet kon verlaten. Toen moest zij dus altijd iemand bij zich hebben en kon ik het aan een vreemde overlaten haar te verplegen Ja, als zij gezond gebleven was, dan had ik met vreugde al onze vroegere betrek kingen verloochenden zou ik in een winkel of als gouvernante in een fatsoen- lijk huis gegaan zijn want ik heb veel geleerd mynheer. Maarzoo ging het niet! Ook ditmaal vroeg ik haar tevergeefs haren sluiei op te lichten. De inlichtin gen die zy mij gegeven had ten opzichte van haren leeftijd, prikkelden my, ik wil Nicolaas over Antwerpen, Rozendaal, door Zuid-Beveland naar Vlissingen te voet afgelegd, bedelende en des nachts in scbu ren slapende. Zij zijn Zondag door de zorg der politie naar Ter Neuzen en ver der naai St. Nicolaas gebracht. (Yliss. Crt.) Dinsdagavond keerde eene 20jarige fabrieksarbeidster uit Hoogerheide naar haar woning te Bergen op Zoom terug. Op ongeveer 40 minuten afstands van de stad reed de stoomtram naar Ant werpen haar voorbij. Zij liep met een andere vrouw in drukgesprqk en schijnt de tram niet te hebben hooren naderen. Door een der waggons werd zij gegre pen en onder het rijtuig ongeveer een honderdtal passen medegesleurd. Men vond haar met verpletterde beenen en vreeselijk verminkt op den weg liggen. Naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom" overgebracht, overleed zij Woens dag na een duldeloos lijden en bij volko men bewustzijn. Uit Haarlem meldt men aan de N. R. Crt. Den geheelen dag door, reed de zege wagen van Sequah door de stad, voor afgegaan, omstuwd en gevolgd door ee ne groote menigte, die gretig, als ware bet goud, de couranten in ontvangst nam, die met milde hand werden rondgedeeld. Sequah zelf kwam tegen 3 uur in Fe lix Favore om te inspecteeren of alles in orde was. De groote zaal en de tri bune zijn geheel ontruimd, zoodat al leen staanplaatsen te verkrijgen zijn. Het tooneel is eenigszins uitgebouwd voor Sequah zelf. De daardoor verkregen tri bune is verguld en met schilderstukken versierd. Op het tooneel staat de bank waarop de patiënten worden neergelegd en die met een beerenhuid bekleed is. De bank is omgeven door een gordijn. Voor de rest is er geen versiering of iets*4 Reeds te 7 uur de séance zou te 8 uur aanvangen zag het zwart van de menschen in de Smedestraat waarin Felix Favore is gelegen, en bij de ope ning der zaal was het in minder dan geen tijd eivol. De entree was gesteld op 10 cent ten voordeele van de armen. Als dokter fungeert zekere mijnheer J. R. Doeff. Waar hij vandaan komt, is niet bekend. Zijn patent als dokter is door den burgemeester geviseerd. De pers werd op het platform toegelaten. Vlak vooraan zat de sedert gisteren gepasporteerde matroos le klas R. Dam. De man verklaarde mij sedert 13 maan den aan rüumatiek te lijden. Hij had het vorige jaar in den winter op een dit gerust bekennen, nu nog des te meer, om het gelaat te zien van dit meisje, dat slechts even over de zestien jaar kon zijn. Maar ze bad zoo dringend daarvan af te zien, en hare moeder had haar zoo goe de gronden aangegevendat het nooit mocht gebeuren. Van dien tijd af ontmoetten wij elkan der alle drie dagen. Ik had steeds eeni ge kleine werkzaamheden voor haar en stipt was zy daarmede klaar. Hoe ge trouwer ik mij hield aan de houding, die ik eenmaal jegens haar had aangenomen, hoe gestrenger ik my bepaalde binnen de grenzen der welvoegelijkbeid, des te ver trouwelijker en openhartiger werd het meisje. Zij bekende mij zelfs dat zij te huis die drie dagen lang steeds aan den volgenden avond dacht. En ging het mij anders Dag en nacht hield ik myzelven bezig met dit zonder linge wezen, dat voor mij steeds belang wekkender werd door haren beschaafden geest, door haar beminnenswaardig teeder gevoel en door hare eigenaardige verhou ding tot mij. De lente was intusschcn reeds lang verschenen, en de tijd was daardien ik reeds lang te voren met Faidner had bepaald voor eene reis naar Engeland. Menigeen houdt het wellicht voor dwaas, wat ik nu ga zeggen, maar de waarheid is het, dat ik aan deze reis slechts met tegenzin dacht. Parijs zelve had niets bank buiten geslapen en had sedert dien tijd het linkerbeen niet kunnen gebrui ken. De dokters hadden bem jodetum kalikumpillen laten slikken en met kam. ferspiritus laten wrijven, doch niets had geholpen. Eindelijk was hij nu afgekeurd wegens lichaamsgebreken in- doch niet door den dienst ontstaan. De man had zijn paspoort bij zich. wat hij mij toon de. Precies te 8 uur trad Sequah op. Hij werd met gejuich ontvangen. Na eerst verteld te hebben van zijn wedervaren op andere plaatsen en ook te hebben medegedeeld dat de entrée's aan de ar men zouden worden uitgereikt, werd de matroos op het platform gedragen en werden twee beleende Haarlemmers ver zocht te komen toezien. Ook mijn col lega's en mij werd gelegenheid gegeven te zien wat zou geschieden. De ma troos ontkleedde zich, werd op de bank uitgestrekt en gewreven, eerst in den rugdaarna op de beenen. Naar het trekken te oordeelen, scheen vooral het wrijven van het linkerbeen pijn te doen. Intusschen speelde de muziek een lus tig deuntje. Na eenigen tijd werd de matroos gezegd op te staan en te stam pen op den grond. Hij verklaarde geen pijn meer te hebben. Hierop werd het gordijn weggeschoven en danste de man lustig rond. Er was in de zaal ook een slager, een Haarlemmer, die volgens getuigenis van den adjudant-onderofficier der huzaren voor eenige maanden wegens rheuma- tiek uit den dienst was ontslagen. De man. J. Kater genaamd, en bij verschei den personen, ook bij mij, bekend, was toen in dienst gegaan bij den slager Heek te Zandpoort, doch zóó rheumatisch, dat hij niet werken kon. Op kosten van zijnen baas zou hij toen naar Amster dam gaan om zich door Sequah te laten wrijven, doch door toedoen der politie kreeg hij een vrij biljet op de boot. Door twee kameraden werd hij aan boord gedragen. Na driemaal te zijn ge wreven, was de rhumatiek verdwenen. Hij verklaarde mij S6d9rt drie weken niet te hebben gewreven en niets meer te voelen. Het publiek juichte de verklaringen van de heeren, die toezicht hadden ge houden, en van de patiënten ten zeerste toe. Te half 9 was de séanse afgeloopen. s; Sequah logeert niet te dezer stede. De hotelhouders vragen hem voor logies 20 per dag en voor de stalling van zijne paarden, zonder meer, 30 per week. Dit oordeelt hij wel een beetje duur. belangwekkends meer voor mij, maar dat meisje had mij zco geheel betooverd, dat ik eene langere scheiding met weemoed tegemoet zag. Ontwijken kon ik niet, zonder mij belachelijk te maken, want er was anders geen gegronde reden te vin den om de reis uit te stellen Ik schaam de my zelfs voor mijzelven en stelde my de volle dwaasheid mijner handelingen voor den geest. Ik besloot tot de afreis; maar sfellig heeft wel nooit iemand zich zoo weinig als ik verheugd op het voor uitzicht om Engeland te zien. 26. Acht dagen van te voren vertelde ik bet aan het meisjeze schrikte, ze ween de. Ik verzocht haar hare moeder te vragen, ol ik haar niet zou mogen komen bezoeken zij beloofde het. Den volgen den keer bracht zij mij echter zeer be droefd het antwoord, dat hare moeder mij liet verzoeken, dit bezoek op te ge ven, daar het voor haren gemoedstoestand al te aangrijpend zou zijn. Ik had ei genlijk slechts op dit bezoek aangedron gen, om tnijnm eisje bij daglicht en zon der sluier te zien ik verlangde dit dus opnieuw, maar zij smeekte mij om den avond vóór mijn vertrek nog eens te komenze zou hare moeder zoolang be stormen tot zjj verlof kreeg haren sluier op te lichten. (Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 2