Biiiiichlandsch Nieuws. (jemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. de zal opdringen, moeten dezen dien wel aanuemen. De heer Bonghi is in den verderen loop der zitting bij acclamatie tot voor zitter gekozen. Uit zeventien staten zijn personen, onder welke ook eenige vrouwen, geko men om deel te nemen aan het congres. De groote zaal van het Kapitool was met de vlaggen van al die staten ge tooid. Amerika. Te Chicago, te Londen en te Barcelona werden Woensdag 11 dezer, ter eere der nagedachtenis van de anar chisten, die in 1887 op dien datum wer den terechtgesteld, bijeenkomsten gehou den. waar zeer oproerige redevoeringen werden uitgesproken. Te Chicago drong de politie de zaal "binnen en eisehte van het reeds zeer opgewonden publiek, dat op de estrade de Ainerikaansche vlag te midden der roode banieren geheschen zou worden. Aan dat bevel werd niet aanstonds vol daan. Lucy Parsons, de weduwe van een der gedoode anarchisten, hief den kreet': „Hangt de moordenaren van mijn mar. op!" Honderden mannen drongen toen naar de estiade, waar de inspecteur van politie en zijne agenten de revol vers in de hand bielden om daarvan zoo noodig dadelijk gebruik te maken. Ein deiijk gaven de anarchisten toe en werd de Amerikaanscbe vlag op de estrade ontiold. Daarna werd de orde uiet we der verstoord. De schatkist heeft blijkens den staat der rijksmiddelen, in October jongstleden 13,016,400 ontvangen of 1,210,000 'meer dan in dezelfde maand van 1890. 31echts van twee groepen van middelen, de accijnzen en den waarborg, is de op brengst kleiner geweest dan ten vorigen jare, en wel in het geheel 126,763. Alle andere groepen te zamen hebben eeue vermeerdering opgeleverd van 1,336,779. Van de directe belastingen, "bij welke de vooruitgang 105,000 be- beloopt, verdient in hei bijzonder ver melding het patentrecht. Dit middel wijst voor de maand eene vermeerdering aan van j 45.300, en voor de 10 maanden eene van 12 ton, terwijl het de raming voor dit tijdvak overschreden heeft met 4.2 ton. De invoerrechten zijn gestegen met 17,300, of 37, pet.de loodsgelden hebben niet noemenswaard meer afge worpen Van de indirecte belastingen is het totaal 1.140,100 hooger dan van vreleden jaar. Daar is 1,057,000 te had de hoofdstad der wereld, zooals hare bewoners haar noemenniets bekoorlijks meer, dan de bedelares van de Pont des Arts. Eindelijkeindelijk verscheen de vrijdag. Ik nam alle mogelijke list te baat om mjj dien avond van Faldner en mijne overige vrienden te ontdoen, en toog toen het donker werd op weg. Ik moest meer dan een uur gaan en had tijd genoeg om over mijn gang na te denken. Heden, zeide ik tot miizelven, zult ge zekerheid verkrijgen, wat ge van deze persoon te denken hebt ge zult haar voorstellen met haar mede te gaan nëemt ze het aan, dan hebt ge u reeas de eer ste maal bedrogen. Ook moet zij heden haar gelaat laten zien. Ik had zoo snel geloopen. dat het nog geen tien uur was, toen ik oj) de Place de 1' Ecole de médeeine aankwam, en ik had haar eerst tegen elf uur beschei den. Ik ging een koffiehuis binnen, door bladerde gedachteloos eene menigte cou ranten eindelijk sloeg het elf uur. Op het plein waren slechts w< inig men- schèn en, zoover mijn oog rekte, geen groene sluier te zien. Ik hield mij steeds aan den kant dei artsenijschoolomdat daar verscheidene lantaarns brandden. De oogenblikken die men op zulk eene wij ze wachtende doorbrengt, zijn pijnlijk. Als ze eens genoeg had aan uw goud en in het geheel niet kwamals ze eens lachte om uwe goedhartigheiddacht ik danken aan het successie-recht, welk middel aldus aan de bekende voorspelling van den minister van financiën beant woordt. Zegel en hypotheeken vertoo- nen slechts matig hoogere cijfersde registratie is met 67,000 achteruit ge gaan. Schitterend gaat het dit iaar niet met de drie laatstgenoemde middelen. Gedurende de 10 maanden hebben zij, bij eene gezamenlijke opbrengst van 10,200,000, ruim 4.6 ton minder af geworpen dan verieden jaar, en 196,300 minder dan de raming. Het traagst vloeien de registratie rechten. Van de domeinen is in October 38,000, en van de telegrafen 8400 meer ontvangen. De posterij is met 27,400 vooruitge gaan en heeft tevens het ramingscijfer voor de maand overschreden voor de 10 maanden is het nadeelig verschil tusschen werkelijke opbrengsten raming nog 2.6 ton. De accijnzen hobben in October te zameu f 122,000 minder ge geven. Daarvan ligt de oorzaak bij de suiker welker opbrengst 1,273,300) 1.3 ton kleiner is dan ten vorigen jare. Overigens zijn zout, bieren en azijnen en zeep goed vooruitgegaanhet geslacht daarentegen is weder verminderd (met 18,560 of 6 2 pet.). Over het algemeen genomen is, naar uit het hovenstaandb blijkt, October voor de schatkist eene goede maand geweest. In het geheel is thans 95,983,300 ont vangen, of 57, ton meer dan in de 10 eerste maanden van het vorige jaar. In den vorigen jaargang van de „Nederlandsche Illustratie," uitgave van de Firma F. B. van Ditmar te Utrecht, werden de portretten opgenomen van de leden der vorige Uegeering. Ook werd toen een begin gemaakt met een reeks van Portretten der leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. Thans is na de algpmeene verkiezingen die reeks vorder voortgezet, zoodat in de laatste nummers van deze Illustratie geregeld eenige dier portretten worden opgenomen. Behalve de acht portretten van de tegenwoordige Ministers - Mr. G. van Tienhoven, Mr. J. P. R. Tak van Poort vliet, Mr. W. K. baron van Dedem, Mr. N. G. Pierson, C. Lely, J. C. Jansen, Mr. H. J. Smidt en A. L. W. Seyffardt verschenen reeds die van de volgende Kamei leden Jhr J. Roëll, Mr. S. van Houten, Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck, Dr. Sohaepman, Jhr. Mr. Beelaerts van Blok land, Mr. J. J. I. Harte, Mr. H. G. Ver niers van der Loeff, Mr. Th. Heemskerk, toen ik het plein wel reeds tienmaal op en neer was gegaan. Het sloeg half twaalf reeds begon ik over mijn eigen dwaas heid te morren, toen, zoowat dertig schre den van mij af in den schijn van een lan taarn iets groens waaide. Mijn hart klopte onstuimigerik plde er heen ze was het. Goeden avend, zeide ik terwijl ik haai de hand bood, het is mooi van u, dat ge toch woord houdt; reeds dacht ik dat ge nooit zoudt. komen. Ze boog, zonder mij ne hand aan te nemen en ging aan mijne zijde voortzij scheen zeer geroerd. Mijn heer, mijn edele landsman, sprak zij met bewogen stem, ik moest toch woord hou den om u te dunken. Ik kom heden stellig niet, om opnieuw een beroep op uwe goedheid te doen. Ach, hoe rijk, hoe vrijgevighebt gij ons be giftigd Kan de innige dank van eene dochter, kunnen de gebeden en zegenwen- schen mijner kranke moeder u daarvoor schadeloos stellen Spreken we daar niet van, antwoordde ik. Hoe gaat het uwe moeder Ik geloof weder te mogen hopen, antwoordde zij. De dokter geeft wel geen zekerheid, maar zij zelve gevoelt zich krachtiger- 0, hoezeer dank ik u Van uw geschenk kon ik haar weder krachtige spijzen b e reiken, en geloof me, de gedachte dat er nogjzulke goede menschen zijn, heeft haar bijna evenzeer versterkt. Wat zeide uwe moeder toen ge te buis J. T. Cremer. W. van der Kaaij, JL J. Bool, W. M. Oppediik, Dr. P. J. F. Ver meulen, Mr W. H. "de Beaufort, Dr. A. L. Poelman, H. Pyttersen Tzn., Mr. L. P. M. H. baron Michiels ven Verduynen, H. A. van Beuningen, Mr. F. J. A. M. Reekers, J. E. N. baron Schimmelpen- ninck van der Oye, Jhr. Mr J. W. H. Rutgers van Rozenburg, Mr W. K. T. P. graaf van Bijlandt, S. M. Hugo de Gijn, S. van Velzeu, F. T. J. H. Dobbelman, Mr C. Lucasse, E. B. Kielstra, M. H. Ph. de Kacter. .4 XE I,, (len 17 November 1891. Hulst. In den afgeloopen nacht heb ben de Rijks-ambtenaren te Sint Jan Steen wederom een buitenkansje gehad. Zij hadden het geluk 218 K.G. zout aan te halen en een van de zes smokkelaars te arresteeren. Hulst. Zondagavond viel een der paar den van den tramwagen welke van Hulst op Walsoorden rijdt, bij den te rugrit dood. Het ongeval veroorzaakte slechts een klein oponthoud, daar de plaats van bestemming bijna bereikt was. Hulst. De echtelieden Jacobus Ver straten en Elizabeth Herreboutbeiden 79 jaar, herdachten jl. Zaterdag den dag, waarop zij voor vijftig jaren in het hu welijk traden. De straatwaarin de oudjes wonen, was heel aardig versierd, van de woningen wapperde de driekleui de weg was met groen en papier ge strooid en voor de woning een poort van groen en bloemen opgericht. De buren boden den jubilarissen een tweetal eenvoudige doch nette zetels aan, terwijl tal van ingezetenen nog blijken van hunne belangstelling gaven door aan de gelukkige oudies menige verrassing te bereiden. Ook de beide gezelschap pen Harmonie en Apollo brachten een serenade om het feest nog wat meer luister bfj te zetten en de feestvreugde te verhoogeu. Hulst. Heden, Dinsdagavond geeft het muziekgezelschap „de Harmonie" het eerste concert. De stukken, die op het programma voorkomen, beloven den le den een genoeglijken en genotvollen avond. Te Clinge heeft zich voor de be trekking van onderwijzer, op eene jaar wedde van 400 geen enkele sollicitant aangemeld, terwijl te Zuiddorpe na her haalde oproeping slechts twee sollicitan ten zich geneigd toonden in eene gelijke vacature te voorzien. kwaamt? Ze was zeer bezorgd over mij, omdat het reeds zoo laat was, ant woordde zijach, ze had mij zoo ongaar ne verlof gegeven, om dien gang te doen en stelde zich steeds een ongeluk voor oogen, dat mij zou overkomen zijn. Ik vertelde haar allesmaar toen ik mijn doek opendeed en de giften die ik verza meld had te voorschijn haalde en goud daarbij was, goud onder de koper, en zil verstukken, toen stond zij verbaasd, en zij bleef steken en scheen niet verder te kunnen sprpken. Toen dacht ik dat een moeder haar van erger dingen beschuldigd had en vorschte verder uitmaar met roerende openhavtigheid bekende ze, dat hare moeder gezegd had, dat de groot moedige landsman öf een engel, öf een prins moest geweest zijn. Noch het een noch het ander, zeide ik tot haar. Maar hoever zijt ge ermee ge komen Hebt ge nog geld O jawe hebben nog, antwoordde ze moedig, ten minste het scheen zoo maar het ontging mjj niet, dat ze, wellicht on willekeurig. daarbij zuchtte. En wat hebt ge nog. vroeg ik iets be* paalder en dringender. We hebben er eene apothekers-rekening en eene maand huishuur van betaald, en ik heb er van voor moeder gekookter is echter altijd nog iets overgebleven. Hoe armoedig moesten zij huishouden, als zij van dit geld eene apothekers-re- Te Stoppeldijk is in den nacbtvan Vijdag op Zaterdag bij den landbouwer Van Hove: een schuurtje afgebraud met alles wat er zich in bevond. De schade wordt begroot op ƒ900. Bij kon. besluit is benoemd tot burgemeester van Breskens J. G. Gerrit sen. Door bet hoofdbestuur der Maat schappij ter bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland is tot vice-voor zitter benoemd, in de plaats van den heer L. A. Bybau te Colijnsplaat, de heer P. C. J. Hennequin te Sluis. De rederijkerskamer „Tot nut en genoegen" te Koewacht gaf jl. Zondag bare eerste uitvoering ten voordeeleder armen. De nummers waaruit het pro gramma bestond, voldeden zeer goed. Ondanks bet slechte weder, was een zeer talrijk publiek aanwezigen verschaf te hen een genoegeljjken avond. Een schoenmaker te Austern (Sak sen) was voor den rechter gedaagd we gens het plaatsen van een annonce, waar in hij bekend maakte, dat hij eën on feilbaar middel bezat tegen eksteroogen. De aanklacht geschiedde op grond van het ombevoegd uitoefenen der heelkunde. Toen beschuldigde ter terechtzitting ver scheen en men hem vroeg naar den aard zijner geneeswijze, vertoonde hij onder algemeene hilariteit een zak, waar in zich eenige modellen schoenen „voor gevoelige voeten" bevonden. De onschul digheid van dit middel als geneeswijze in aanmerking nemende, sprak de rech ter hem vrij. Van 1 tot en met 15 Nov. Axel. Geboorten. 5 Francois, z. van Jan van Fraaijenhove en Wilhelmina Dieleman. 9 Elizabeth Aaltje, d. van Willem Die leman en Sara Verplanke. 13 Adriaan, z. van Pieter van Dixhoorn en Adriana van Dixhoorn. 13 Magdalena Maria d. van Levi nus Ver berk moes en Krina Ma ria Faas. Overlijden. 6 Francois van Fraaijenho ve, 1 dag z. van Jan en Wilhelmina Dieleman. 10 Johanna Wilhelmina van Doorn, 13 dagen d. van Jan en Ange- kening en eene maand huishuur konden betalen en aebt dagen lang leven. Ik wil echter nauwkeurig weten, ging ik voort, wat en hoeveel ge nog bebt. Mijnheer zeide zij, terwijl zij beleedigd eene schrede terugtrad. Mijn goed kind ge begrijpt me niet, hernam ik, terwijl ik haar naderde, of ge wilt het niet begrijpen uit overdreven kieschheid ik vraag u in ernst, als uwo paar franks overschot op zijn, hebt ge dan hulp te verwachten Neen, zeide ze schuchter en bewogen; geene Denk aan uwe moeder en versmaad mijne hulp nietIk had haar bij deze woorden mijne hand geboden. Zij greep die driftigdrukte ze aan haar harten prees mijae goedheid. Nu, welaan, kom dan mede, ging ik voort, terwijl ik haar arm in den mijnen legdeik kwam r.iet recht van huis toen ik hierheen kwam en had mij niet van geld voorzien wilt ge daarom de goed heid hebben, eenige straten ver met mij mede te gaan tot in mijne woning, opdat ik u iets voor uwe moeder kan medege ven. Zij liet zich zwijgend medevoeren, en hoe aangenaam mij ook de gedachte was, haar nog verder te kunnen steunen, was toch mijn gevoel bijna beleedigd, omdat zij zoo geheel zonder tegenstribbe len medeging. (Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 2