T i\o. 550. Woensdag II November 1891. 7e Jaarg. I m Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. De bedelares van de Font des Arts. 4XELSCHË COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlyk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. West-Indie. Den 7en October - zegt de Surin. Courant stroomde de bevol king van Paramaribo naar het gouvei nementsplein om met hare liefde tot feestviering en schouwtooneelen hare deelneming te betuigen in de uitreiking aan de landmacht van eene door Hare Majesteit de koningin-weduwe, regentes, aan die landmacht ten geschenke gege ven geëncadreerd photographisch portret van wijlen Z. M. koning "Willem III. Inderiaad, wij moeten met genoegen erkennen, dat. onze landvoogd met zijn tact en zijne minzaamheid allen rondom hem weet te inspireeren, waardoor deze uitreiking, voorafgegaan door eene prach tige excercitie van de militairen en uit- noodiging van autoriteiten der kolonie, karakter kreeg van een feest. „Even statig als altijd verscheen Z.E. de gouverneur met gevolg en uitgenoo- digde autoriteiten, om de parade te in specteeren, waarna hij, toen de militairen zich in carré gevormd hadden, eene rede uitsprak, volkomen geschikt om de ge voelens van liefde voor Nederland en zijn vorstenhuis op te wekken." Deze rede werd gevolgd door eene van den majoor-commandant, den beer Conradi, die ook een zeer goeden indruk op de aanwezigen maakte. Den 6en October heeft te Paramaribo een vergadering plaats gehad van een 30tal plantersbenevens verscheidene directeuren en te Paramaribo verblijvende eigenaren van plantages met het doel te overleggen, water moest gedaan worden om een einde te maken aan de steeds toenemende boosaardigheid onder de 13. UIT HET HOOGDUITSCH VAN W. HAUPF. Ja, zei de jonge man, onze dichter is als een groot musicus. Hy heeft een uit gespeeld, oud, langgehoord thema voor zich, maar terwijl hy den gang van het oude liedje houdt, voert hij de gedachte uit op eene wijze, die ons zoo verrast, zoo nieuw toeschijnt, dat we het thema vergeten en slechts luisteren naar de wendingen, waarin hij overgaat, waarin hij den hemelladder der tonen als een engel op- en afgaat en ons in den droom een open, zaligen hemel toont, terwijl wij wellicht als Jakob in werkelijkheid op een zeer hard bed liggen. Nu eens is hij zacht als eea fluit, doordringend als een hobo, dan weder bruischt hij voort als een machtige, diepe bas, majestueus, ver heven, of zacht lispelend als de Eolushaip of in weemoed opgelost, als de tonen der harmonica. Hoeveel heb ik hem te danken, zeide Josephe bewogen, dat hij verzoent, dat hij de wonden van onzen weemoed heelt 1 Het stond in zijne macht, Clot.ilde te doen bezwijken van smart, over hare onbeant woorde liefde. Voor haren dood zou Vic- Britsch-Indische koelies. Er werden door verschillende aanwe zigen mededeelingen gedaan van bedrei gingen, door de koelies tegen hen uitge bracht van oproer, brandstichting, ver raderlijke aanvallen, moord etc. "len wees er verder op dat deze er gerlijke toestand ontstaan is sedert de openlijke straffen niet meer zoo streng worden toegepast, als wel het geval was optreden van den tegenwoordigen proc.- generaal. Toen toch bestond er werkelijk vrees voor slrat en heerschte orde op de plantages. Een feit is het, dat de koelies thans openlijk verklareD, gaarne op straf te willen zijn, omdat zij er weinig of niet befcoeven te werken en volop te eten krijgen. De ongestraften zien er dan ook bij hun ontslag van straftijd in den regel welgedaan uit en nemen bij hun terug keer op de plantages een hoogst onver schillige en sarrende houding aan jegens hunne meerderen. Bekend is ook een ander feit dat twee koelies den En- gelschen consul met hun voornemen heb ben in kennis gesteld, de eene om ze keren planter, de andere om zijn vrouw om het leven te brengen, en dat de con - sul de politie hiervan heeft verwittigd zonder dat zij evenwel daartegen iets heeft kunnen doen, dewijl de wet tegen bedreigen niet voorziet. De vergadering besloot een zevental der aanwezigen te committeeren om on middellijk zich tot den gouverneur te wenden, ten einde dezen in kennis te stellen met bet zorgwekkende en den gouverneur te verzoeken zoo spoedig mo' gelijk maatregelen te nemen tot onder drukking van den overmoed der immi granten en tot wering van de steeds tor haar nog toegeroepen hebben „Ik bemin u boven allee en lachend zou ze zijn ingeslapen. Denk u de verschrikke lijke smart, de verbittering tegen het lot, als wij deze menschen hadden zien be zwijken, zonder hoop, zonder troostMaar dat ware niet mogelijk geweest. Victor zou zoolang niet bemind hebben, hij zou zich hebben overgegeven of aan Joachine of aan de vorstinwant een man kan niet lang beminnen als zjjne liefde niet beantwoord wordt Gelooft ge dat werkelijk, hernam Frö .ben weemoedig lachend. O hoe slecht moet ge ons kennen, hoe min moet ge over ons denken, dat wij niet eens den moed zouden hebben, dit korte leveD door trouw te beminnen, ook zonder wederbe- mind te worden. By vrouwen acht ik dit voor mogelijk, zeide Josephe liefde zonder wederliefde is een groot ongeluk, en vrouwen zijn meer geschikt, levenslang een verborgen lijden te dragen, dan gylieden. De man zou zulk een smart van zich afwerpen, of wel ze zou hem verteren. Geen van beiden ik leef toch en be min, zeide Fröben verstiooid voor zich ziende. Gy bemint 1 riep losephe uit op zoo bizonderen toon, dat de jonge man ver schrikt opkeek zij sloeg de oogen neder toen zij zijn blik ontmoette, een hoog rood overtoog haar gelaat en ging weder meer en meer dreigende gevaren. Bij den gouverneur zou dan tevens worden aangedrongen, om last te geven tot een strengere toepassing van de op zich zelf reeds zeer geringe straffen bij veroordeeling door den rechter. De gouverneur heeft de commissie den anderen dag zeer welwillend ontvangen en zich bereid verklaard, zoodra de be zwaren en wenschen schriftelijk zullen zijn ingediend, de zaak onverwijld te on derzoeken en zoo veel in zijn vermogen is, maatregelen te nemen tot bescherming van personen en goederen. Rusland. Voortdurend komen de meest hartverscheurende berichten uit de Rus sische noodlijdende districten, en toch niettegenstaande duizenden aan hongers nood zijn prijsgegeven, weet men nog te verhalen van ellendelingen, die uit hebzucht aanzienlijke voorraden boren opgestapeld houden. Zoo moet een Rus sisch vorst in den loop van tien jaren 700.000 pud rogge hebben opgezameld Van deze 700.000 pud verkoopt hij zelfs thans nog geen enkele. De schuren en bergplaatsen van den eigenaar zijn niet meer voldoende om deze reusachtige hoeveelheid te bevatten, zoodat ook niet minder dan 40 000 pud in de open lucht liggen, prijsgegeven aan den invloed van weer en wind. Bittere klachten worden tevens aan geheven over het drinken der boeren. Wanneer zij niets te eten hebben, ver- koopen zij hun laatste stuk goed en zoeken hun leed in den drank te ver geten. Ontvangen zij geld, koren, brood, zoo brengen zij ook dat in de herberg en verlangen er brandewijn voor. Als over in een doodelijk bleek. Ja, zeide by, terwijl het hem met moeite gelukte, dit schertsend te zeggen, bet ge val dat gy steldet, is het rnyne en toch bemin ik wellicht kalmer maar niet min der innig dan den eersten dagik bemin zelts zonder hoop, want de vrouw van myn hart weet niets van mijne liefde en nochtans, zooals ge ziet, heeft de smart my nog niet gedood. En mag men weten, zeide zij vertrou welyk, maar naar het Fröben toescheen, met sidderende stem, mag men weten wie de gelukkige is Ach, ziet ge, dat is juist het ongeluk: ik weet zelf niet wie ze is, noch waar ze zich bevindt en toch bemin ik ja, ge zult me voor een tweeden Don Quichotte houden, als ik u zeg, dat ik haar slechts eenige malen vluchtig zag, mij nog slechts enkele deelen van haar gelaat herinneren kan en nochtans de wereld rondreis om haar te zoeken, daar ik te huis geen rust kan vinden. Zonderling, merkte Josephe op, terwjjl ze hem nadenkend aanzag, zonderling ik kan mij weliswaar zulk een geval denken, maar toch maakt ge een zeldzame uit zondering, waarde Fröben weet ge of ge weerbemind wordt, of het meisje u trouw is Van dit alles weel ik niets, hernam hij ernstig en met verkropte smart, ik weet niets dan dat ik gelukkig zou zyn, als ik eenig middel om dit euvel te keer te gaan, stellen de plaatselijke overheden voor, de herbergen te sluiten. Te Koertowka in het district Odessa werd op voorschot zaaigraan onder de boeren verdeeld. Uit blijdschap daarover richtte men een algemeen drinkgelag aan, dat niet uren of dagen, maar we ken lang duurde. Kort voor dien waren een paar gevallen van scharlakenkoorts voorgekomen. Toen het drinken begon, verschenen niet alleen de mannen in de herberg, maar ook de vrouwen en dezen brachten hunne zuigelingen mede. En kele dagen later kwamen de gevallen van scharlakenkoorts reeds meer voor en thans heerscht ze te Koertowka epi demisch. Dat is een enkel geval, maar in alle gouvernementen heerschen ten gevolge van den drinklust der boeren dubbel ellendige toestanden. Frankrijk. Weder dreigt er eene werk staking te ontstaan onder de conduc teurs en koetsiers van den Parijschen omnibusdienst. Zij beweren dat de maat schappij de overeenkomst, na de werk staking in Mei jl. aangegaan, om hun nen werktijd op twaalf uren daags vast te stellen, met tusschenpoozen voor twee schafttijden, niet nakomt. Sedert eeni ge weken toch waren zij genoopt da gelijks veertien uren dienst te doen. Reeds den 27sten October hebben zij deswege klachten bij de maatschappij ingediend, en sedert hebben zij die her haald. De maatschappij harerzijds verklaart, dat bij de overeenkomst in beginsel een diensttijd van twaalf uren voorgeschre ven is. Dientengevolge werken de koet- haar de mjjne mocht noemen en weet maar al te goed, dat ik wellicht voor al tijd daarvan zal moeten afzien en nooit volkomen gelukkig zal worden. Hoe minder zich de jonge man zich voorheeD hierover had uitgelaten, des te machtiger kwam op dit oogenblik de smart der herinnering aan droeve uren in hem op en een weemoedig gevoel, dathy niet vermocht te onderdi ukken, maakte zich van hem meester. Snel stond hij op en verliet het prieel om zich naar het slot te begeven. Maar Josephe zag hem na met een blik vol oneindige liefde. Traan op traan ontviel hare trillende oog leden, en eerst toen hare tranen ruimer vloeiden, deden ze Josephe uit hare droo- men ontwaken. En beschaamd, als had zy zichzelven betrapt op een geheime schuld, bloosde ze en drukte haren zak doek voor de verraderlijke oogen. 21. De voorspelling van den ouden werk tuigkundige was uitgekomen, want op den laatsten dag der week waren ook de ma chines van den stoommolen gereed. De baron, hoe misnoegd ook in den beginne, had in de vreugde zijns harten, toen de proef gelukt was, den oude en zijne ge zellen rijkelyk begiftigd en tegen Zon dags al de buren uit den omtrek uitge- noodigd, om door een kleih feest zyn molen in te wyden. Hoe gelukkig on

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1