Itiimculandsch Nieuws. bet Forum en een uitstapje naar Napels en Pompeji beraamd. Door den minister van binnenlandsche zaken is aan de commissarissen der Ko ningin ia de onderscheidene provinciën eene circulaire gezonden ter mededeeling, dat laatstelijk, in 1889, door den minis ter van oorlog vastgestelde beschikking tot regeling van de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel door den tegen- woordigen minister van oorlog is aange vuld. Blijkens deze nadere beschikking, wenscht deze minister aan bedoelde oe feningen geleidelijk verdere uitvoering te given, ook door de gelegenheid tot deel neming aan zoodanige oefeningen, zoo veel mogelijk, open te stellen in gemeen ten, waar geen garnizoen ligt en waar voor de oefeningeu der schuttel ijen geen instructeurs van het leger worden be schikbaar gesteld, en tevens, ten einde het verkrijgen van goede uitkomsten te bevorderen meer eenheid te brengen in de toepassing van de regeling dier oe feningen. In verband met een on ander verzoekt eerstgenoemde minister thans den com missarissen der Koningin 1°. den in houd der nadere beschikking ter kennis van de gemeentebesturen te doen bren gen, opdat van die zijde de deelneming aan bedoelde oefeningen bevorderd en door de burgemeesters en commandanten van schutterijen gehandeld worde over eenkomstig het in punten 4 en 3 dier beschikking bepaade2°. de bevelheb bers in de militaire afdeelingen of de hun toegevoegde hoofdofficieren met be trekking tot de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel, op hunne aanvrage, de gewenschte inlichtingen en adviezen te verstrekken en hen daar, waar dit tot bevordering der zaak kan dienen, met de gemeentebesturen in betrekking te stellen- In verband met het artikel, van de vpi moedelyk met den len December in werking komende postwet, betreffende het port van brieven, bestemd voor de plaats zelfwaar zij zijn ter post bezorgd (zijnde tot en met 15 gram 3 cent en boven de 15 tot en met 200 gram 5 cent), zal ten gerieve van het publiek in de wachtkamer van ieder post- of hulpkantoor een lijst opgehangen worden van alle buurten en localiteiten, waar heen van uit het kantoor brieven tegen dat verminderd tarief verzonden kunnen worden. geen nieuw feest te zijn Als hij naar beneden kwam om te ontbpten had zij reeds alles netjes klaargezet. Nu eens koos zij de zaal, die een heerlijk uitzicht op den verren Rijn had, dan wedei het terras vanwaar zij de landelijke schilderij der arbeiders op het veld en op de wijn bergen voor zich hadden, zoo dichtbij, dat ze alles als een goede schilderij kon den beschouwen en toch ver genoeg af, om niet gestoord te worden in het stille genot, dat de morgen verschafte. Dan weer had zo een prieel in den tuin uit gekozen waarin de wereld rondom door dichte platanen was afgesloten en slechts de frissche morgenlucht au het morgen rood den toegang veroorlootd was. Zoo had zij altijd eene nieuwe verrassing, en als de vriend naderkwam, hoe verheugd stond ze dan op, hoe vriendelijk bood ze hem de hand ten groet, hoe levendig wist ze, als hij in haar aanblik verloren, nog sprakeloos stond, bet gesprek te beginnen, het een of ander te vertellen, door Tuim of fijn oordeel aan alles wat rij zeide een eigenaardig kleed, eene eigendommelyke bekoorlijkheid te geven En als ze dan daarna vlug het ontbijt opruimde, als hij zijn boek te voorschijn haalde en zij zich met het werk, dat ze zelden ter zijde legde, tegenover hem zette en vol ver wachting aan zijne lippen hing, dan was het hem vaak als moest hij alles, als moest hjj de gansche wereld vergeten, en Naar de „N. R. Ct." verneemt, zou, in verband met de voorgekomen overbrenging van de behandeling van verschillende landbouwbelangen naar het departement van binnenlandsche zaken, de aanstelling van een afzonderlijken in specteur voor het landbouwonderwijs te verwachten zijn. Het nieuwe zegel voor den Hoogen Raad van Adel, ontworpen door den heer Mengelberg te Utrecht, is thans volgens „Het Vad." nagenoeg gereed Het stelt de Koningin voor te paard, met den kon. mantel en de kroon en dragende in de eene hand den rijksappel en in de andere den schepter. Ter zijde haar wapen de benedenachtergroml wordt ingenomen door de takken van een oranjeboom het paard stapt naai links. De stijl is 15e eeuw. Het randschrift luidtWilhelmiDa, b. d. G. Gods Koningin d. Nederlanden, Prinses v. Oranje Nassau. Door den commissaris der Koningin in Zeeland is bepaald dat de sluiting dei- jacht op pati ijzen is vastgesteld op Za terdag 7 November met zonsondergang en dat het tijdstip van sluiting der jacht op het overige kleine wild nader zal wor den vastgesteld. Jl. Dinsdagavond werd de najaars vergadering van de Provinciale Staten door den voorzitter geopend in naam der Koningin en deed mededeeling van eene dankbetuiging van wege H. M. de Koningin regentes voor het door de sta ten aan haar gericht adres ter gelegen heid van het overlijden van Koning Wil lem III en de troonsbestijging van Ko ningin Wilhelmina. Deze mededeeling werd voor kennis geving aangenomen evenals die van ver schillende andere ingekomen stukken. Met betrekking tot den Damespolder deed de voorzitter namens Gedeputeerde Staten mededeeling dat de nota, bedoeld in de mededeeling in de vergadering van 7 Juli 1891, aangaande het ontwerp van een reglement voor het waterschap de Damespolder, nog in behandeling is. De verschillende voorstellen van Ged. Staten werden naar de afdeelingen ver zonden. Daarna werd de vergadering gesplitst in afdeelingen en bij loting werden aan gewezen te behooren Tot de 1ste afdeeling de heeren Hol- lestelle, Fruijtier, Van Deinse, J. A. Bol le, v. d. eke Callenfols, Hennequin, Snijders, Pompe van Meerdervoort, M. Bolle. Vader, Brevet, benevens de hee ren Sneuck Hurgronje en Buteux, als leden van Gedeputeerde staten. een klein, kortj zalig oogenblik droomde hij, dat hy een gelukkig echtgenoot was en aan de zyde eener geliefde gade zat. 20. Het strekte Josephe in de oogen haars vriends tot geen kleine eer, dat ze juist dien dichter tot haren lievelingsdichter gekozen had, dien ook hij boven allen stelde. Wel moest hij haar dikwijls bij het vooilezen uit Jean Paul's heerlijke gedichten te hulp komen om deze of ge ne duistere gelijkenis te verklaren maar zy was vlug van begrip, haar natuurlijke takt en haar teeder gevoel, dat zoo ge heel met den dichter medeleetde, deed haar veel gisseD, eer nog haar vriend het uitgelegd had. Welk een wereld vol gedachten, zeide hij eens, ligt er toch in dezen. „Hespe rus" 1 Ieder menschelijk gevoel bij vreug de of smart, bij liefde of haat ligt daar in open voor ons hij weet ons, terwijl we den zoeten geur eener bloem inade men, hare binnenste deelen. hare teedere blaadjes, hare fijnste meeldraden te be schrijven, zonder dat hij ze vernielt ot ontbladert. Maar hierin ligt, geloof ik, het groote diepe geheim van dezen mees ter. dat hij ieder verborgen gevoel niet beschrijft, maar aantoont en toch weer niet vluchtig aantoont, maar ons als dpor het fijne tuit roscoop eener gelijkenis, een diepen blik in de menschelijke ziel doet Tot de 2de afdeeling de heeren IJse- baert, Van Uije Pietejse, Noordijke, Hu- vers, De Smidt, Den Boer, Lucasse, v. d. Lek de Clercq, Dronkers, Hamma- cher, Oggel, Kakebeeke en de heeren Van Berlekom en v. d. Bilt, als leden van Gedeputeerde staten. Tot de 3de afdeeling de heeren Van Woelderen, Van Waesberghe Janssens, Fokker, Moes, Lantsheer, Thomaes, Van Lynden, Van der Have. Moerdijk, B. V. v. d. Bilt, Wagtho, Van Buren met de heeren Van Teijlingen en Heijse als leden van Gedeputeerde staten. In de heden gehouden vergadering van de staten onzer provincie is met 32 tegen 3 stemmen de subsidie aan de spoorbootdienst Walsoorden-Vlake toe gestaan. Afgewezen is het verzoek tot bet ma ken van een ponton of drijvende aan- legpplaats bij Borssele, alsmede het ver zoek om Hoofdplaat onder de aanleg plaatsen op te nemen van le steomboot dienst op de Wester-Schelde. De heer M. H. Insinger, lid dei- Eerste kamer is te Driebergen overleden. Volgens bet voorloopig vei slag dei- Tweede kamer over de begrooting voor oorlog drongen in de afdeelingen zeer vele leden aan op vermindering van het getal adjudanten en ordonnance-officieren van H. M. de koningin. Het militair huis was h. i. op te weelderigen voet ingericht en vereenvoudiging zeer goed mogelijk zonder daardoor aan den luister der kroon te kort te doen. Kon, zoo werd gevraagd, niet een andere regeling gemaakt worden zoodat het militair buis was samengesteld uit officieren van ver schillende regimenten, die hun uniform behielden, en wier waardigheid slechts door een distinctief werd aangeduid Zij vei vulden hun dienst gedurende 2 jaren om dan naar hunne regimenten terug te keeren. Moest de geldende regeling gehand- harfd blijven, dan diende in elk geval door de officieren van de landmacht, dienstdoende bij bet militair huis, even als voor de officieren der marine geldt bepaald te worden dat zij niet tot een hoogeren raDg bevorderd kunnen worden, dan nadat zij eerst weder in actieven dienst zijn geweest. Het voornemen is om de eerste dagen na de hervatting van de werk zaamheden der Tweede Kamer te wij den aan het onderzoek in de afdeelingen van laatstelijk ingekomen wetsontwer peu, o. a. betreffende de tijdelijke ver sterking der militie en de staatsleening. slaan, waarin gedachte op gedachte rijst, en het oog, verrastmaar verrukt over de wondervolle schepping, een traan ont lokt. Gij hebt, hernam de gastvriend, naar het mij toeschijnt, in deze woorden zijn geheim ontsluierd. My walgt, ik beken het gaarne, niets zoozeer als het zicht baar zich afmatten van een schrijver, om den lezer zeer helder en duidelijk te ma ken. wat zijn held of zijne heldin, of een derde ot vierde persoon heeft ondervon den of gedaan. Maar onze dichter hoe heerlijk, hoe rein is ook hierin zijn vin dingrijkheid 1 Wij leven, denken, wee- nen onwillekeurig met Victor, en Oiotil de 's bleekere wangen, haar stomme smart treft ons dieperdan wij het kunnen zeggen, en bij het warme teedere geluk der nunnenden zouden we zoo gaarne een straal der avondzon zijn, die in het prieel om hunne omarming speelt, ot de nachtegaal, die hun het blijde feest hun ner zaligheid met zijne glasheldere stem opluistert. Het is zonderlingmerkte Josephe op, de draden van dezen roman, datgene wat men zijn geraamte noemt, zou ons bij een anderen schrijver in het geheel niet belangwekkendmisschien wel gezocht en langdradig toeschijnen. Zes verlorene, verwisselde, wedergevondene zonen, ter wijl bij voorbeeld Walter Scott er ge woonlijk slechts een heeft, en zelfs de H. M. de Koningin regentes heeft benoemd tot adjunct intendant van het koninklijk paleis te Amsterdam jhr. C. C. Th. Six, thans ingenieur van den provincialen waterstaat in Zeeland. Er is eene algemeene rijkswet op het wielrijden in bewerking. In verband biermede wordt door het bestuur van den „Algemeenen Nederlandschen Wiel- rijdersbond" opgave gevraagd van ieder die ten behoeve van zijn beroep of be drijf van een rijwiel gebruik maakt. Dit is het middel om mogelijke bepalin gen te voorkomen, die het gebruik van dit middel van vervoer bemoeilijken. Daaruit toch zal kunnen blijken, in hoe verre bet rijwiel niet slechts voor zeer velen eene uitspanning is, maar voor velen ook een practisch hulpmiddel bij hun bedrijf. AXEL, den 6 November 1891. Bij kon, besluit is aan J. J. Poort man, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als rij kshaven meester aan het Ne- derlandsch gedeelte van het kanaal van Terneuzen naar Gent, met het zijkanaal naar de Axelsche Sassing, welk ontslag zal gerekend worden te zijn ingegaan 1 November jl. Bij res. van den minister van fi nancien zijn verplaatstde kommies der 2de kl. J. J. Brauers van Didam naar Ter Neuzen, de kommies der 4de kl. P. Lauret, gedetacheerd te Veldzicht, mede naar Ter Neuzen Hontenisse. Me dunkt, mijnheer de Redacteur, U moet uw Hontenisser cor respondent wel voor heel lui aanzien of anders weinig lust vocfr de journalistiek bij bem zoeken, want 't is al heel lang geleden, dat hij eens een episteltje voor de courant klaar maakte. Toch is hij waarlijk niet lui al zegt hij 't zelf en ontbreekt het hem niet aan lust, maar wel aan stof. Nu, dat schijnt tegenwoordig wel bij meer men- schen het geval te zijn en vooral bij de courantenschrijvers, de groote zoowel als de kleine. Het gevolg daarvan is, dat de kleine de pen laten rusten en dat de groote maar steeds voortgaan over oude, saaie onderwerpen uit te wijden of zich te verlustigen in het uit de sloot halen van zoogenaamde „oude koeien." Toen dan ook een vriend van morgen tegen mij zei, terwijl hij mij eene courant over gaf „ze beteekent niets tegenwoordig" kon ik hem niet heelemaal ongelijk geven. In weerwil van dat ben ik toch maar eens met schrijven begonnen denkende als variant op een bekend Fransch spreek woord. al schrijvende komt de stof. 't Is, terwijl ik dan aan 't schrijven ben, niet erg warm. De thermometer schrijver van Walladmor er zich in zijn heerdicht met twee vergenoegt. Eene jonge dame, die tot hare kwelling door haren broeder bemind wordt en zelve diens vriend liefheeft, een klein eenvou dig hof in miniatuur, een pastorie vol ratten en kinderen en eene bezitting van edelen, waar niet-edelen wonen denk n deze gewone dingen in opvolgende reeks, dan hebt ge een onzer gewone romans van verloren zoons. enz. en niet eens een oprecht ongeluk, om mij zoo uit te druk ken, zooals de moord van Le Beau door den hofjonker, of het tragische einde van den lord in het vyfde bedrijf. Maar welk een leven, welk een wereld spreekt uit deze geschiedenis als die dichter haar zijn bloemen mantel omhangtWelk een he- melsche adem, heiliger, reiner dan onze aardsche, waait ons tegen uit de eerbie dige liefde van Victor en Clotilde voor hunnen leermeester Emanuel, welk een weemoed uit de misleiding van een koud leven, als Victor en dat beminnenswaar dig wezen elkander miskennen en niet vinden, welk een weelde eindelijk, als hunne zielen onder den nachtelijken ster renhemel in de smnrt der scheiding zich ontsluiten en overvloeien van liefde 1 (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 2