iVo. 555. Zaterdag 7 November 1891 7e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. AANKONDIGING. Buitenland. ia- FEUILLETON. De bedelares van de Pont des Arts. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders der ge meente Axel, brengen ter algemeene kennis dat overeenkomstig 2 van art. 27 van bet Reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, Provinciaal blad no. 2 van 1887, gedurende eene maand, van 15 November 1891, dagelijks op de werkuren ten gemeentehuize voor ieder kosteloos ter inzage ligt een van Gede puteerde Staten van Zeeland ontvangen ontwerp van wijziging van den ligger der wegen en voetpaden in de voornoemde gemeente, met de kaart, alsmede dat gedurende dien termijn schriftelijk be zwaren kunnen worden ingebracht bij Gedeputeerde Staten voornoemd. Axel, den 7 November 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. v. D. SCHOONAKKER, Secretaris. Spanje. De laatste reis van den jongen koning van Spanje, Alfonso XIII van San Sebastian over Burgos naar Madrid, was esne van meer dan buitengewone betee- kenis. Zij begon vrij ongunstig. Verscheidene Russische grootvorsten en hunne families, die eveneens in San Sebastian vertoefden, begeleidden de ko ninklijke reizigers naar het station, waar de jonge koning de handen der lieve grootvorstinnen kuste. De jeugdige Rus sen, de speelmakkers van den koning, vonden echter het oogenblik van vertrek de eenige gelegenheid om de zonden van den jongsten koning van Europa aan het licht te brengen. Hij was een vervelen de jongen om mede te spelen, zeiden zij, en wilde nooit doen wat de anderen voorstelden, maar altijd zijn eigen zin hebben. In Burgos echter was de vernedering van deze beschuldigingen vergeten, toen de koning letterlijk onder bloemen be dolven werd, toen hij aan de zijde van de koningin regentes door de straten reed, vol vreugde naar de witte duiven zien de, die ter zijner eer werden opgelaten. Aangrijpend was het bezoek van de koningin en hare kinderen aan het Kart- huizer klooster te Milafloris. De konin gin had den paus getelegrafeerd, aan de monniken toe te staan voor eenige uren hun stilzwijgen te verbreken. Vandaar dat hun gedurende viei uren was ver gund te spreken. Een der oudste Kart huizers, een man van 92 jaar, Juan ge naamd, nam den kleinen koning op den arm en vertelde aan de koningin, dat hij Carlos IV gekend had en nooit had kunnen droomen, dat hij nog eens een een Alfonso XIII in zijne armen zou hou den. Deze was in het eerst op het ge zicht van den ouden monnik verschrikt, maar gewende gauw aan hem en luis terde met verwonderde oogen naar den zegenwensch van den Karthuizer, teen deze de koninklijke familie vaarwel zeide. „Zoon van edele koningen," zeide de oude Karthuizer. „dat God u leide op het pad der deugd, tot roem en welzijn van ons geliefd Spanje. Ik zal u niet terugzien. Spoedig zullen myne over blijfselen in het graf rusten, en ik zal terugkeeren tot het stof, waartoe alle din gen moeten wederkeeren. Denk aan de woorden van een oud man. Wees een goed Spanjaard en uwe onderdanen zullen u ze genen waardeeren. Ik zegen u als iemand eiken dag kan worden opgeroepen. Vaar wel mijn zoon, dat de hemel u zegene. De koningin was zeer bewogen, kuste de handen van den monnik en verzocht hem voor haar en hare kinderen te bid den. Italië. Te Rome is een proces aanhan gig tegen 62 anarchisten, die beschul digd zijn, verschillende misdaden te heb ben gepleegd en anderen tot misdadige handelingen te hebben aangezet. Bij de behandeling van deze zaak gaat het zoo rumoerig toe, dat de gerechts zaal meer dan eenmaal ontruimd en de zitting van de rechtbank opgeheven moest worden. Vrijdag werd het proces weder in be handeling genomen en het .ging nog on stuimiger toe dar. een der vorige dagen. Een commissaris van politie, d:e als getui ge was verschenen, verklaarde dat de anarchistische vereenigingeo zich verheug den in en gebruik maakten van alle misdaden, die voor het overige ook mee- rendeels gepleegd worden op hare aan hitsingen, en b\j bracht er voorbeelden van bij. De advokaten der beschuldig den vatten hierop vuur en kwamen na drukkelijk tegen deze vei klaring in ver zet. Lalfini, een der verdedigers, die tien beschuldigden voor zijne rekening heeft genomen, gaf te kennen dat hij de grootste bewondering koesterde voor zijne cliënten, en ware het hem moge lijk geweest, dan zou hij niet nagelaten hebben nog krachtiger dan hij nu gedaan had in verzet te komen tegen de mon UIT HET HOOGDUITSCH VAN W. HAUFF. De machine is zeer eenvoudig, ging Fröben voort, en de geheele dwaling van myn vriend komt daaruit voort, dat hij den houw van groote werken voor oogen heeft, die er waarljjk anders uitzien. 0- verigens zult ge u herinneien, dat we in Devonshire by sir Henry Smit een olie molen zagen, die bijna geheel naar dit plan gemaakt was. De baron verborg zijne verwondering achter een ironisch lachje, waarmede hij na eens zijn vriend, dan weder den werk tuigkundige aanzag. Zeg wat ge wilt, zeide hij onverschillig, ik geef de gehee le geschiedenis verloren het zou beter geweest zijn dat ik een Engelsch werk tuigkundige had laten medekomen. Be proef uw geluk maar aan dit heilloos schroefwerkIk denk, als ik u binnen (enige uren afhaal, dat ge dan wel ge noeg zult hebben van dit mactiine abc, want daarin zijt ge vrijwel een onbeken- de. Fluitend verliet hij het gebouw, zette zich te paard en reed het woud in. Fröben echter liet dadelijk weder dat gene uit elkander nemen, wat naar het eigenmachtig plan van den baron samen gevoegd was. De nummers werden ge rangschikt en hij werd onder deze bezig heid hoe langer hoe vroolijker, want daar door werden de donkere beelden welke hem voor den geest zweefden verdreven, en niet zonder vreugde bemerkte hij, hoe de werktuigkundige hem met schitteren den blik beschouwde, en hoe zijne gezel len en jongens hem eerbiedig aanzagen als ware hy een meester in hunne kunst. Er was vreugde en levendigheid gekomen in de werkplaatswaar men 's morgens slechts de bevelen en vloeken van den baron, de beden en tegenwerpingen van den meester gehoord had. Spoedig werd alles in orde gebracht en toen de baron 's avonds uit het woud terugkwam, om zijn gast af te halen, stond hij verbaasd en scheen zich in het eerste oogenblik niet eens te verheugen over de zichtbare vorderingen van het werk. Hy had ver wacht alles in ontsteltenis en verwarring te zullen aantreffen, maar de werktuig kundige overreikte hem lachend de tee- kening, leidde hem naar den cilinder, en toonde hem, terwijl hij beurtelings bet papier eu het werk aanwees, met trot- sche vreugde wat zy reeds hadden uit gevoerd. Als het zoo voortgaat, voegde de werktuigkundige er bij en als die vreemde heer daar ons ook morgen zoo kostelijk bijstaat, dan spreek ik er u borg voor, dat we voor Zondag nog klaar ko sterachtige beschuldigingen van den com missaris van politie. De voorzitter der rechtbank riep den advokaat wegens deze woorden tot de orde, en nu ontstond er een helsch ru moer. Het publiek, de beschuldigden, de advokaten schreeuwden, brulden, toon den den getuige de vuist. De voorzit ter gaf last de zaal te ontruimen, maar het was er verre af, dat het rumoer nu een einde nam, zoodat de voorzitter zich genoopt zag de zitting op te heffen. Er kwamen karabiniers en deze hielpen een handje om de zaal te ontruimen. De advokaten hebben daarop eene klacht op schrift gebracht tegen de wijze, waar op de voorzitter te werk gaat bij de lei ding van de debatten. Don volgenden dag las de griffier een besluit der rechtbank voor, inhoudende dat de debatten verder voortgezet zul len woiden zonder de tegenwoordigheid der beschuldigden. Een der advokaten heeft toen uit naam zijner ambtgenooten verklaard, dal zij in dit geval allen de zaal zullen verlaten. Na eene levendi ge woordenwisseling met het openbaar ministerie verlieten zij de zaal. - Het progiamma van bet vredes congres, dat op dit oogenblik te Rome gehouden wordt, is aldus vastgesteld 3 Nov. opening op het Capitool, des a- vonds gala-voorstelling in den schouw burg 4 en 7 Nov. ontvangst der leden in de kamer van afgevaardigden, den 5den avondfeest bij vorst Odeschalchi, den 6den bij den burgemeester, den 8 sten verkiezingen en ontvangst op het Capitool. Eiken dag houdt het congres eene zitting. Behalve de genoemde fees telijkheden is nog een illuminatie van ILlCli Dwaas tuigwas alles wat de baron antwoordde, terwijl hij de teekeni»g te- ruggaf, en Fröben kon niet begrijpen of het vervloekingen dan wel dankbetuigin gen waren, die zijn vriend bromde, toen zy te samen naar het kasteel terugreden, 19. De gelukkige voortgang van den ma chinebouw, wellicht ook het schitterend vooruitzicht op Don Pedro's fepaansche schatten stemden den baron de volgende dagen vroolijker. Fiöben had de Span jaard naar W. geschreven, en zijn gast vriend liet hem beloven, zoolang bij hem te blijven, tot er een antwoord uit W. gekomen zou zijn. Ook jegeus Josepbe gedroeg by zich iets menschelyker, en hij had haar, wellicht meer met betrek king tot zijn vriend, dan tot haar zelve, zelfs veroorloofd bare huishoudelijke be zigheden te verkorten en voormiddags of 's avonds, als hy zelf bezet was, zich door Fröben te laten voorlezen of wandelingen met hem te maken. En in deze weinige dagen lierleetde zij zichtbaar. Hare hou ding werd flinker, een glans van stil ge noegen kleurde hare wangen en in me nig oogenblik, wanneer een vriendelijke glimlach om hare lippen zweefde erken de Fröben zelden schooner vrouw gezien te hebben. Ja, haar aanblik bracht hem dikwijls zoo in verwarring, dat hy meende het geliefde beeld zijner droomen verwezen lijkt te zien, dat halfvergeten herinnerin gen weder in hem herleefden, dat hem zelfs haie stem als zy ontroerd was, zoo bekend voorkwam, als hoorde hy die niet voor het eerst. Minder dikwyls haalde hij in die dagen het portret te voorschijn, dat hy anders urenlang had beschouwd, en als het hem toevallig in handen kwam, als hy het ontrolde en in het oog der onbekende geliefde zag, gevoelde hij zich beschaamd. Hij meende deze levenlooze beeltenis vergiffenis te moeten vragen voor deze veronachtzaming. Maar sprak hij dan tot zichzelven, als om zich te verontschuldigen, is het dan niet geoor loofd, de arme vriendin eenige dagen van haar vreugdeloos leven te veraangenamen En hoe weinig is er toe noodig, om dit lieve schepsel blij en gelukkig te maken. Een mooi boek met haar te lezen, met haar te sprekeD, haar op eene wandeling naar hare lievelingsplekjes te vergezellen, dit alles is haar reeds voldoende om vroo- lijk en blij te zyn. Welk een hemel kon Faldner in zyn huis hebben, als hy slecht» nu en dan de eene of andere dezer kleine vreugden met haar deelden De jonge man gevoelde zich overigens, zonder dat hij het zichzelven bepaald bekende, aangenaam aangedaan, gevleid door Josephe 's aanhankelijkheid. Scheen iedere morgen, iedere avond hem

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1