Binnenlaiidsch Nieuws. ii FEUILLETON. De bedelares van de Pont des Arts. liemengd Nieuws. gens schenking onder de levenden of wegens zekere fictieve handelingen, en onder anderen tot universeel erfgenaam ingesteld mad. Dutens, eene vriendin dei- erflaatster, maar die slechts als belang- looze tusscbenpersoon dienst moest doen. Na het overlijden nu van mad. de Bon- nemain ontving generaal Boulanger het bezoek van een rechtsgeleerden raads man der naaste bloedverwanten, om van hem rekening en verantwoording en uit- keering van hun erfdeel te eischen, wat natuurlijk geweigerd werd. Het ant woord was eene wettelijke sommatie en bedreiging met een proces, op grond van bedriegelijke manoenvres, waardoor de generaal zich, gelijk in de sommatie ge zegd werd, onrechtmatig met de bezit tingen der overledene zou hebben ver rijkt. Den 2den October was bij den vrederechter het verzoek gedaan om tot eene verzegeling in het hotel der Rue Montoyer zijne medewerking te verlee- nen, en denzelfden dag schoot de 52 ja rige Romeo zich met den bekenden tbe- atralen opzet, op het kerkhof dood Rusland. Welke angstige voorzorgs maatregelen er steeds genomen worden bij de reizen van den Russisehen czaar blijkt thans weder bij zijn vertrek uit Kopenhagen. Op het laatste oogenblik werden verschillende berichten over het reisplan de wereld ingezonden. Dan heette het dat hij te Dantzig zou landen, dan weer dat hij de reis over land zou nemen Volgens het laatste bericht is hij echter toch met zjjne familie en den ko ning en de koningin van Denemarken aan boord van de Poolster Vrijdag naar Dantzig vertrokken. Het voornemen des keizers om te land terug te keeren werd alzoo vaarwel gezegd. De Russische hoftrein zou te Neufahrwasser komen, vanwaar Hunne Majesteiten den volgen den ochtend de reis verder hebben voort gezet. Nadat de telling voor de toekomstige nieuwe regeling van het kiesrecht was afgeloopen, heeft men een aanvang ge maakt met de beroepstelling, die dezen keer voor het eerst in de tienja rige periodieke volkstelling begrepen is, Het blijkt dat de moeielijkheden, aan deze telling verbonden, grooter zijn dan men wel vermoed heeft. Daardoor dan ook is het tarief, voor deze telling ge steld, wel wat laag. Men beeft bere kend dat dit, hoewel schijnbaar in over eenstemming met dat van vroegere tel- UIT HET HoOGDUITSCH VAK W. HAUFF. Hoe men een paard berijdt of een boom in betere aarde overbrengt hebt ge ge leerd maar met eene edele ziel om te gaan, een liefdevol hart te begrijpen, dat ligt buiten uw begrip. Hoe vol wee moed zag ze hem na en hij had niet eens afscheid van haar genomen, hoe vol en gelengeduld had zij hem zijne ruwe woor den weder vergeven, dat zeide haar blik vol liefde Liefde Kan zg hem dan be minnen, wordt haar gevoelig hart niet duizendmaal door hem beleedigd ziet zjj dan niet dat hg aan zijn jachthond meer teederheid bewijst dan aan haar? Of, dacht hij verderzou zeomdat ze nu eenmaal zijne vrouw is, teederheid gevoe len voor hem dien ze geesteljjk zoo ver overtreft en dien ze nochtans vreest, of zou het immer en altijd het lot dezer arme wezens zijn, dat onder honderden slechts eene enkeie oprecht mag liefheb ben, en de anderen, door de natuur be deeld met een heerlijken schat van tee- dere, reine liefde, toch groeien, bloeien en verwelken zonder ware liefde te kennen Maar deze gedachte zou ik nog beter lingen, feitelijk 7iermaal zoo laag is op gedragen, daar deze telling veel meer tijd vereischt. Vele ambtenaren, wien dit werk is opgedragen, spreken er dan reeds van om voor verdere toezending van werk te bedanken, daar de belooning te one venredig is naar het te leveren werk. De Tweede Kamer is tegen 10 November bijeengeroepen. De minister van waterstaat heelt, door fusschenkomst van de Commissa rissen der Koningin, de gemeentebestu ren uitgenoodigd, eene toegezonden ta bel te willen doen invullen door den burgemeester en de commissie, die hem heeft ter zijde gestaan bij de opmaking van het landbouw verslag. De hierop in te vullen cijfers zullen den grondslag uitmaken van een voor dit jaar op te maken voorloopig over zicht van den oogst. De minister van binnenlandsche zaken beeft goedgevonden te bepalen dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Slaten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Gouda, ter vervanging van den heer M. Boogaerdt Bzn. die zijn ontslag heeft genomen, zal plaats heb ben op Dinsdag 24 November e. k. en de herstemming, is die noodig, zal ge schieden op Dinsdag 8 December daar aanvolgende. AXEL, den 3 November 1891. De marechaussee Van der Werf is van de brigade Axel overgeplaatst naar die te Hulst. Voor de betrekking van onderwij zeres aan de openbare iagare school te Zuiddorpe, jaarwedde 500, heeft zich slechts een sollicitante aangemeld. Bij kon. besluit is benoemd tot plaatsvervangend dijkgraaf van den pol der Vergaert, de heer J. B. Goethals, De heer A. Mels te Zuiddorpe, is met ingang van 15 Nov. a. s. benoemd tot ambtenaar bij 's rijks belastingen, standplaats Cbaam. Tot directeur van het rijkstele graafkantoor en brievengaarder te Oost burg is benoemd de heer J. A J. van Hoogendorp, thans te Woerden. Voor de betrekking van onderwij zer met hoofdakte aan school A te Bier vliet. salaris 600, zijn bij tweede op roeping twee sollicitanten komen opdagen. Voor de betrekking van ondei wijzer aan dezelfde school, salaris 425, had Zater- kunnen verdragen, dan de gedachte dat ze hem werkelijk liefhad. Neen, het kan, het mag niet zijn. Onwillekeurig had hjj bg deze laatste woorden door eene snelle beweging, zijn paard de sporen gegeven. Hij herstelde zich en vloog heen. Ho 1 hojongen, ge wilt om het hardst met mij rijden, riep de baron en stak de pgp in zgn zak. Tweehonderd pas geef ik u voor en haal u nog in. Nauwkeurig berekende hii nu de tusschenruimte en toeu hg dacht dat Fiöben de vóórgegeven passen had afge legd, liet hg zgn paard doordraven en kwam zegevierend tegelijk met zijn vriend aar. den stoommolen. 18. De werktuigkundigeeen bescheiden man, over wien echter algemeen een roep van groote bekwaamheid ging, ontving hen aan de deur. Nog altijd even vei vroeg Faldner terwijl zijn gelaat betrok. Waarlijk, of mgn correspondent in Londen is een schurk en verdient gehangen te worden; of gij meester Fröhlich kunt wel uurwer ken in elkander draaienmaar geene stoommachines, zooals ge mg hebt wijs gemaakt De man scbeen diep gekrenkt door de woorden van den baron, een hoogrood kleurde zgn gelaat en een bitter woord zweelde hein op de lippen. Maar hjj on- dag jl., laatsten dag van termijn van aan gifte, zich niemand aangemeld. Tot predikant bij de Chr. ger. ge meente te Schoondijke is beroepen ds. C. Steketee te Veere. Eenige Asser dienstmeisjes zonden aan de „Prov. Dr. en Asser Ct.," het volgende ingezonden stuk ,,'i Is tegenwoordig in uw krant een algemeen geklaag van lieden, die mee- nen op meer aanspraak te hebben, dan zij genieten. Lotsverbetering is de kreet van werkman, schoolmeester en klerk; zelfs de ouwe schutters van 30 treden weer in 't veld. Wanneer men nu ech ter de poeha ziet, die jonge onderwijzers en kantoorklerken op straat maken, lijkt het nog niet, dat zij 't zoo kwaad heb ben, terwijl zij in den regel voor ons dienstmeisjes, den neus optrekken. Maar afijn, zei de Franschman, dat is hun zaak en wi) willen daar ook niets meer van zeggen, maar wel moet het ons van het hart, dat niemand van de heeren der schepping er aan schijnt te denken, dat ons lot overal verre van te benij den is. Maar zoo zijn de mannen egoistisch door alles heen. Daar heb je bijv. eerstens de loonkwes- tiehet loon is hier lang niet zoo hoog als in Holland en wanneer onze me- en juffrouwen er toe overgingen, hare hooien wat hooger te beloonen, zouden niet zoo veel dienstmeisjes naar Holland vertrek ken. Verder heeft men hetj tegenwoordig druk over Zondagsrust, doch wie heeft daaraan meer behoefte dan wij Wij toch hebben 't Zondags vaak nog druk ker dan daags en kunnen dan om de 14 dagen om 5 of 6 uur 's avonds uitgaan. De mannen hebben dan reeds een gebee- len dag vrij afgehad. Zoo zouden wij 't ook we) willen. Nog veel en vee! meer zijn on/e grie ven, maar die zullen wij maar niet in de krant zetten. Bij de eerste de beste gelegenheid zullen wij onze mevrouwen alles eens goed vertellen. Misschien dat het dan beter wordt. De mannen richten tegenwoordig o- veral vereenigingen voor op. Dat schijnt goed te helpen om 't beter te krijgen. Daarom moeten ook wij, dienstmeisjes, ons aaneensluiten en een vereeniging van dienstmeisjes oprichten. Wie doet er aan mee?" Arme tulle mutsjes, die zoo droef een derdiukte het en streek met de hand over zgn dun baar, als wilde hg zijne inwendige misnoegdheid even glad strij ken als zgne haren. Neem me niet kwalijk, heer baron, ant woordde hg, als men mij de meetkun dige schets en de berekening eener ma chine voorlegt en raderweik en schroeven daarbij nauwkeurig geteekend zgn, dan zal ik eene machine in elkander zetten; al heb ik ze te voren nooit gezien. Maar, dan moet ik het knnnen doen, zooals ik wil en dan sta ik er. ook voor in, dat alles goed zal zijnmaar zoo Nu, omdat ik zelf een weinig medege- holpen heb, meent .ge zeker Daarop moet dan alles maar geschoven worden Ge zegt zelve, dat ge zulk eene machine nog nooit gezien hebt en ik heb er al wel een, ja wel twee of drie gezien, in Engeland en Frankrijk, en weet zeer goed, dat de groote raderen in het midden van den cilinder ingrijpen en de kleinere van voren aangebracht worden. Maar lieve hemel, uwe genade, vergun mij te zeggen, hernam de kunstenaar on geduldig, dat deze stoommolen op eene andere wijze is samengestelddat ziet men al aan de teekening. Wat teekeningStoommolens ziju stoommolens en de eene ziet er uit als de andere Bedrogen ben ikvan alle kanten Mgn gbld is weggesmeten bestaan leidenMaar toch, gij zijt nog gelukkig, vergeleken bij de mevrouwen, op het oogenblik dat gij haar „eens al les goed vertelt." Een fatsoenlijk gekleed man had bij zekeren Monsieur Dedieu, die te Pa rijs op kamers woonde, ingebroken en was druk bezig de garderobe te ledigen, toen de bewoner binnenkwam. Met de grootst mogelijke koelbloedigheid wen de de brutale dief zich tot hem en zei- de „Ik heb op u gewacht, ik heb be- vel u te arresteeren en wjj zullen die kleeren meenemen." Dit zeggende, pakte hij een overjas, twee broeken, drie zomerjassen en eeni ge andere artikelen bijeen en zeide„Ga nu mede, ik zal het pak dragen en gij kunt eenige schreden voor mij uit loo- pen zoodat de menschen niet zien, dat gij mijn gevangene zijt." Dedieu was zoo geschrikt door zijne plotselinge inhechtenisneming, dat hij on voorwaardelijk deed wat de andere hem gebood. Maar toen hij een eind ver in de straat was en eens naar zijn bewa ker omkeek, was deze met het pak ver dwenen. Een geval van afschuwelijke wreed heid is te Parijs in het Quartier St. Mar ten ontdekt .Een meisje van 9 jaar A- dolphine Bortel, kwam 's morgens de school binnen toen de onderwijzer on miskenbare teekenen van zwakte en pijn bij haar ontdekte. Toen zij het meisje ondervroeg, verhaalde het kind dat om de eene of andere reden haar ouders een hekel aan haar hadden en haar op de onmenschelijkste wijze behandelden.! Eiken morgen voor zij naar school ging, hield de vader haar met het hoofd naar beneden in een bak met water tot zjj bijna gestikt was. De moeder verbrandde de vingertoppen van het kind met een gloeiende pook en in den laatsten tijd scheurde zij haar nu en dan met een gloeiende tang stukken vleesch uit het lichaam. De kreten van het kind smoor de zij door het een schort om het hoofd te binden. Het meisje werd 's morgens zonder eten naar school gezonden en sliep 's nachts op den vloer zonder dekens. Toen Borlet en zijn vrouw naar de ge vangenis gebracht werden, had de politie de grootste moeite hen te beschermen tegen de woede der verontwaardigde me nigte die deze onmenschen te lijf wilde. Zaterdag slaagde te Toulouse een olifant er in, uit het paardenspel te ont snappen. Eerst bezocht hij een koffie huis in de onmiddellijke nabijheid, ver- Fröben had intusschen de teekeningen ter hand genomen en nagezien. Hij meen de dat het samenstel van dezen molen zeer eenvoudig en schoon was. en als de genommerde schroeven en raderen pasten, zeer gemakkelijk in elkander zou zijn te zetten. Vroeger had hg meetkunde en werktuigkunde grondig bestudeerdhij had bovendien met zgn vriend de be roemdste machinerieën gezien en leeren kennen, maar stonddaar hij er zelden over sprak, bi] den heer Von Faldner, die zich ongemeen knap waande, in de verdenking weinig of niets van het ma chinewezen te verstaan. Hij wendde zich nu, toen Faldners misnoegdheid nog groo ter dreigde te worden, tot den werktuig kundige, vroeg naar deze en gene stuk ken die op de teekening aangegeven wa ren en toen deze ze aanwees, toen men zag hoe goed ze in elkander pasten, zeide hg tot FaldnerIk durf wedden dat ge in het geheel niet bedrogen zijtwant evengoed als hier F. en H. in P. pas sen, ge ziet, het zijn de hootdschroevcn waardoor de stampmolen met de oliepers in verbinding wordt gesteld evengoed moet zich ook ai het overige voegen, j Ach, gij zijt een bode des hemels, riep de werktuigkundige verheugd uit, dat ge dit zoo goed hebt overdachtJa, de F. is de boofdschroefde H. grijpt in het stangenwerk en hier wordt het rad K L bevestigd. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 2