Binnenlandse!) Nieuws. Gemengd Nieuws. de Hindoes een barbaasch offer gebracht aan de godin, wier toorn, volgens het volksgeloof, de oorzaak was van de lang durige droogte. Een der Hindoes had zich als zoenoffer aangeboden. Men haak te den man ijzeren haken in de huid, en heesch hem daarna door middel van touwen in de lucht. Meer dan een uur bracht het slachtoffer hangende door. De bevolking meent, dat de vertoornde go din zich verlustigt in de smart van het offer en daardoor milder gestemd wordt. Naar de „N. R. Ct." verneemt zijn de betaalmeesters van regeeringswege aan geschreven zoo weinig mogelijk zilveren pasmunt uit te geven, met het oog op het voornemen dei' regeering om in het volgende jaar nieuwe zilveren pasmunt met den beeldenaar van de Koningin te doen slaan. Velen onzer lezers zullen zeker het navolgende ovei zicht, dat wij, om trent de Nederlandsche pers aan den dezer dagen verschenen nieuwen Cata logus van Nijgh van Ditmar, te Rot terdam en te Amsterdam, bevattende 100 aanwijzingen om te adverteeren, met prijzen en modellen, benevens alle Bin- nenlandsche Couranten en Vakbladen, ontleenen, met belangstelling vernemen. Er verschijnen in ons land 714 dag weekmaand- en vakbladen, waarvan te Alkmaar 8, Amsterdam 109, Arnhem 18, Assen 7, Bolsward 10, Delft 6, Deu- tichem 6, Deventer 8, Dordrecht 9, 's Gra- venhage 47j Groningen 17, Haarlem 13, 's Hertogenbosch 7, Hoorn 6, Kampen 6, Leeuwarden 16, Leiden 12, Maastricht 8, Middelburg 7, Nijmegen 9, Botterdam 52, Schiedam 10, Sneek 6, Utrecht 17, Wageningen 10, Zwolle 12, terwijl de speciale bladen aldus zijn te verdeelen op het gebied van Bakkerij 3, van Be hangers en Meubelmakers 1, Brouwerij en Brandei ij 2, Horlogemakers en Goud smeden 5, Kleermakers 1, Leder Industrie 2- Molenaars 1, Photographic 1, Schil ders 2. Schoenmakers 2, Tabak-Industrie 1, Turf en Steen Industrie 1, Zadelma kers 1, Architectuur, Machine-, Bouw en Spoorwegwezen 17, Bad-, Reis- en Spoorweg-Couranten 6, Belletrie, Litte ratuur 12, Boekdrukkerij, Boekhandel 5, Export" 9, Financien, Verzekeringiwezen 20, Geneeskunde, Pharmacie en Hygië ne 6, Jacht, Sport, Visscherij en Vogel- teelt. 7, Krijgswetenschap 7, Kunst, Mu ziek eu Tooneel 10, Land- en Tuinbouw 13, Mode 9n Damesbladen 4, Natuurwe tenschappen 2, Opvoedkunde 18, Rechts gevoel en het zoogenaamde savoir vivre bezit, even goed als iemand die twee maal honderdduizend pond rente heeit. Maar in ernst, met den Don moeten wij in kennis komen en ik reken geheel op u. Ja, ja, ge kunt geheel op mij rekenen. Maar wat spraakt ge van de gravin Lands- kron Gij zeidet mij nog niet eens, hoe ge uwe vrouw leerdet kennen. Ja, dat is eigenlijk eene korte geschie denis. hernam Faldner, terwijl hij zich en ziin vriend inschonk. Gij kent mijn prak- tischen zin mijn juisten takt bjj dergelij ke zaken. Mij stond de keuze vrij onder de dochters van het land. Rijke, bemid delde, schoone, flinke, uit alle kon ik kie zen. Maar ik dachthet is alles geen gond wat daar blinkt, en zocht mij eene goede huisvrouw. Zoo kwam ik toevallig ook op het landgoed der gravin Lands- kron. Josephe was toen nog hare gezel schapsdame als Freule Von Tannensee. Het ijverige, vlijtige kind beviel me. Thee schenken, appelen schillen boonen breken, bloemen begieten, kortom alles kon ze zoo sierlijk en netjes, dat ik dacht, als deze geene goede huisvrouw wordt, dan wordt niemand het. Ik sprak er met de gravin over. Wel schrikten mij in het eerst de weinige inlichtingen at, die de gravin over Josephe 's omstandigheden geven kon. Zij zeide mij, dat ze Josephe 's moeder gekend had, en na den dood van deze, het meisje had tot zich genomen. Ver en Staatswetenschap, Gemeentewezen 12 Scheepvaart 6, Theologie en Godsdiensti ge Volksbladen 68, Universiteitsbladen en Tijdschriften voor de jeugd 9, Diverse Vakbladen 17. Bij kon. besluit is benoemd tot burgemeester van Rotterdam, de heer P. Lijcklama Nijeholt, burgemeester van Leeuwarden. AXEL, den 30 October 1891. De beer Verwilghenstationchef te Hulst, is als zoodanig alhier benoemd ter vervanging van den heer Rolff, die zoo als vroeger is medegedeeld, naar Hulst is overgeplaatst. Bij de Herv. gemeente te Zaamslag is toezegging van beroep gedaan aan ds. J. van den Bergen te Holten (Overijssel). De heeren G. Jurrjj te Sluiskil, J. H. Goor te Hoek. C. L. Vink te St. Jansteen, A. J. d'Haens en W. Jansen te Graauw, H. L. Luyten te Hontenisse, J- de Meijer te Cadsand. Chr. Kole te Nieuwvliet, P. J. Rosendaal en H. v. d. Dries te IJzendijke. H. C. Bakker en F. A. Rosendaal te Sluis, slaagden deze week te Middelburg voor de akte in de vrije- en ordeoeleningen der gymnastiek. De 2e. luit. J. Buijs van het 2e. bai. 3e. reg. inf. te Middelburg, wordt den 2en November a. s gedetaeheeid te Ter Neuzen, ter vervanging van den 2e luit J. W. von Henning, die naar Vüs- singen terugkeert. Dinsdagmiddag om half een is de ju stitie van Middelburg naar Meliskerke vertrokken in zake den aldaar gepleeg- den moord. Na eerst in de gemeentekamer nog enkele getuigen gehoord te hebben, be gaven de ambtenaren van den gerechte, zich naar, het ongeveer vijf minuten gaans van de plaats der misdaad gelegen boefje, van Jan Wisse, waar een zeer langdurig onderzoek werd ingesteld. Spoedig nadat de justitie er was werd de bij Wisse in dienst zijnde knecht, de 19jarige Aarnout Kempe, van bet veld, waar hij werkzaam was, binnengeroepen en in verhoor genomen. Nadat hij ge hoord was werden nog verschillende in den omtrek wonende personen onder vraagd. Tegen dezen Kempe, die, zooals ge zegd is, nog slechts 19 jaar oud is, en niet groot van gestalte doch sterk eu gespierd, schijnen zware vermoedens te mogen had ze niet, maar de gravin gaf een behoorlijken uitzet. De huwelijksakte harer ouders en hare doopakte waren in orde eD daar men in de liefde gewoon lijk een gek is, nam ik haar tot mij. En gewis zijt ge eindeloos gelukkig met dit lieve wezen Nu, dat gaat nog alpraktisch is ze in het geheel niet en ik moet haar be hoorlijk die onnoozele boeken verbieden, opdat ze zich aan huis en tuin wijde; maar hoe zal men er op het land komen, als de huisvrouw zich voornaam in de sofa nedervleitromans en tijdschriften leest, sentimenteel wordt, waartoe ze groo- ten aanleg heeft, en voor keuken noch tuin zorgt Maar mijn hemel daar kunt ge toch bedienden voor houden, zei Fröben, Wiec de wijn en het gesprek nog warmer en misnoegder gemaakt hadden. Bedienden, zei Faldner lachend en zag hem verwonderd aan. Bedienden, daar hoor ik den theoretikus aan Vriend, daar verstaat gij niets van Zouden de bedienden achter mijn rug niet den bal ven tuin, de beste groenten en het truit verkoopen En dan in de keuken Hoe is er hout en boter aan te sleepen, als alles den bedienden toevertrouwd is Neen, de vrouw moet daar bevelen en besturen, en daar ben ik helaas, met Josephe in bedrogen; maar kom laat ons klinken! De Don zal alles goedmaken. zijn gerezen. Hij was sedert een half jaar bij Wisse in dienst, was een soort windbuil, had steeds geldgebrek, zat slecht in de klee- ren en had ook schulden. Naar de „M. Ct." verneemt moet zijn meester sedert het gebeurde hem van den moord verdacht hebben, zoowel om dat hij èu Woensdag avond èn Zaterdag avond niet thuis was, wijl hij zeer geld zuchtig was en zich vroeger wel eens bad uitgelaten dat het niet zoo gevaar lijk was een moord te plegen, mits men het alleen deed. Zaterdag avond moet hij eerst na tien uren thuis gekomen zijn; hij was ont daan en sedert de moord gepleegd was zeer gejaagd. Zondag maakte de bewoner van 't hoef je de opmerking dat een luik in de schuur openstond en Maandag ontdekte hij in de voederbak der kalveren bloed sporen, van welke bevinding hij aan de autoriteiten kennis gat. Het onderzoek, naar aanleiding van een en ander ingesteld, moet aan het licht gebracht hebben dat aan het wam buis van Kempe een knoop, van dezelf de soort als er een met bloed bevlekt op de plaats der misdaad gevonden is, ontbrak, terwijl ook zijn schoenen pasten in de sporen, daar gezien. Overigens moet de verdachte zich meer dan eens uitgelaten hebben dat hij niet laog meer als boerenknecht dienen zou en had hij, tegen de gewoonte, Zondag ochtend zijn goed niet in de wasch ge geven. De verdachte was, toen hij in verhoor genomen werd, buitengewoon kalm hij sprak de hoop uit dat het niet te lang duren zoude, omdat hij zijn meisje, dat naar Middelburg was, moest gaan afha len. Tijdens het onderzoek zat bij in de bakkeet, praatte druk met ieder die in zijne omgeving was en speelde met de kinderen van zijn meester. Nadat het onderzoek, waarbij ook nog de zeventigjarige weduwe, wier dienst bode vermoord is, gehoord werd, tot on geveer acht uren geduurd had, werd Kem pe, die tot bet laatste toe kalm bleef en alle schuld ontkende, te voet en geboeid door twee gerechtsdienaren naar Middel burg ovei gebracht. De verdachte is van Ritthem afkom stig en ongehuwd. Op den Oldenburgschen spoorweg tusschen Bremen en Delmenhoist. heeft men Dinsdag ochtend een bruidspaar uit Delmenhorst dood op de rails gevonden. Blijkbaar waren zij door den laatsten Fröben, hoe ook zijn hart er, zijn ge voel gekrenkt werden, door alles wat hij hier hoorde en zag, waagde niet iets hier tegen in te brengen. Hij volgde den huis heer toen deze opstond, liet toe, dat hij zijn arm greep eu nam, meer om Josephe niet dadelijk na dit voorval weer te zien, dan uit begeerte naar het gezelschap van den baron, zijne uitnoodiging aan, om met hem naar den nieuwen stoommolen te gaan zien. De paarden werden voorgebracht, de mannen bestegen ze en reeds wilde Fröben den hoek omgaan, toen hij nog een blik achterwaaits wierp en Josephe aan het venster zag staan. Zij nam haar zakdoek voor hare oogen weg, zag hem weemoedig na en wenkte met de hand. Uwe vrouw wenkt ons nog toe ten af scheid, riep hij Faldner toe, maar deze lachfp hem uit. Wat denkt ge welvroeg hij bij het wegrijden. Meent ge dat ik het haar zoo teeder en lief heb gewend gemaakt, dal we des middags met kus en handdruk, met groet en zakdoekgewuif afscheid ne men De hemel beware mij daarvoor. Daardoor verwent men de vrouwen, en als ge er eenmaal toekomt om te trou wen, doe dan als ik. Geen woord voor uit over eene reis of eene wandeling. Het paard wordt voorgebracht. Waar heen lieve vraagt ze dan de eerste of tweede maal. Geen antwoord, maar de handschoenen aangetrokken. Maar laat ge avondtrein overreden. Onlangs kwam te Tilburg eene vrouw uit Loon op Zand onderstand vra gen voor haar huisgezin, bestaande uit mau, vrouw en drie groote kinderen. Op de haai gestelde vraag hoe het kwam, dat ze den kost niet kon verdie nen, antwoordde ze Haar oudste jongen zou gaan trouwen en zou reeds onder trouwd zijn, maar moest eerst voor zes weken naar de „parapluie", wegens mis handeling en dronkenschap vader moest voor veertien dagen naar de „parapluie" wegens „smokkelarij", en als vader terug was, dan ging moeder, „dé. weette wel, samen gaat dat niet niet" tegelijkertijd moest ook het jongste dochtertje naar de „parapluie." De slotsom dezer rekening was, dat lui, die zoo gratis aan den kost komen, geen onderstand noodig hebben. (T. C.) Een vermakelijk voorval had in Wedde in 't laatst der vorige week plaats. De heer H. van Oudepekela heeft to Wedde nl. een jachtveld eu geeft den rijksveldwachter voor elke bekeuring, welke daarop door hem wordt ingesteld, eene premie van 5. Nu was de heer H. zelf met een persoon op dit veld aan't ja gen en wel op een verboden dag, terwijl het geval wil, dat ook de rijksveldwach ter aldaar verschijnt, die den jager on der het oog bracht, dat het thans een verboden dag was om te jagen en des wege tegen hem bekeuring moest instel len. De heer H. ziet zich dus bekeuren op zijn eigen jachtveld en moet boven dien eeh rijksveldwachters-premie beta len. Iedere dag, dus vertelt een Belgisch blad maakt eene ouderwetsch maar keurig gekleede, bejaarde dame. voorzichtig de winkeldeur van een banketbakkerswin kei in het westen der stad Brussel open en wenkt heel geheimzinnig tegen de juffrouw, die achter de toonbank zit. De ze maakt een toestemmende beweging en de oude vrouw trippelt den winkel binnen en gaat in het donkerste hoekje zitten. De winkeljuffrouw brengt- zonder dat er een woord tusschen de beiden gespro ken wordt, een kop koffie en een scho tel, waarop zich een berg koek- en ban ketkruimels bevinden en de zonderlinge bezoekster eet den geweldigen voorraad met zooveel smaak op, alsof zij met de fijnste lekkernijen te doen had. Dan haalt zij een oude portemonnaie te voorschijnt en wil zuchtende betalen. De kruimels kosten zes centen, mevrouw H 1 zegt de winkeljuffrouw. „Lieve he- mij dan zoo alleen, vraagt ze verder en streelt u de wangen. Getroost, neemt ge de zweeh en zegtJa, ik wil van avond nog naar de boerderijen er is een en ander te doen. Gegroet 1 En als ik om negen uur niet te huis ben, behoeft ge met het avondeten niet te wachten. Ze schrikt, ge let er niet op. Zij wil u uit geleide doen, ge wenkt haar met de kar wats om terug te gaan. Ze vliegt naar het venster, buigt zich met den zakdoek in de hand er uit, roept „gegroet" en wuift heen en weder met de witte vlag. Laat haar wuiven en let er niet op Druk uw ros de sporen in de zijden en vlieg heen ik kan er u een eed op doen, dat men op zoo 'n manier de vrouwen eerbied inboezemt. De derde maal vroeg de mijne niets meer, en gelukkig, het gejank was klaar 1 De baron had, gedurende deze lieve redeneering rustig een pijp gestopt en vuur geslagen en dampte nu, terwijl hjj zijne velden en weiden overzagzonder een antwoord van zijn gast te verwachten. Deze drukte de lippen op elkander en nog sterker drukte de redeneering van den ruwen man zijn vol gemoed. O hond van een mensch, zeide bij tot zicb- zelven, slechter nog dan een hond, want de Heer heeft u verstand gegeven. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 2