x\o. 555. Zaterdag 51 October 1891. ^e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wscli- Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEPILLETON. De bedelares van de Font des Arts. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. "Frankrijk. Talloos zijn bij voortduring de klachten over de toenemende onvei ligheid te Parijs, en vooral op de buiten boulevards, tengevolge van don zwerm souteneurs (handlangers van lichte vrou wen), die er hun werkplaats hebben uit gezocht. Wee den man, die 's avonds aan boord geklampt wordt door eene dier vrouwen en haar argeloos eenige oog6nblikken te woord staat om haar af te wijzen. De souteneur vliegt dan uit zijne verborgen plaats, veelal een dichtbij gelegen wijnhuis, op den man toe, over laadt hem dikwijls met de grofste woor den, hierop neerkomende, dat hij zijn lief heeft willen verleiden, en plundert hem uit. De man mag nog van een ge luk spreken als het hierbij blijft, want bij eenigen tegenstand gebruikt de souteneur zijn vuist, knuppel of mes. Wat den man wacht, indien hij, gehoor gevende aan de lokstem der vrouw, zich met haar verwijdert, kan men na het boven staande begrijpen. De politie doet wel haar best om dit kwaad te keer te gaan. Zoo heeft zij van 15 September tot 15 October niet minder dan 290 sou teneurs gepakt; maar hare werking wordt verlamd door de wet, die op dat punt zeer gebrekkig is. Yan deze 290 sou teneurs zag de rechter die de wet, hoe slecht deze ook zij, slechts te handhaven heeft, zich dan ook gedrongen 276 weer op vrije voeten te stellen. De 14 ove rigen zijn veroordeeld, omdat deze inder daad binnen hare veel te enge strafbepalin gen vielen. In dezen misselijken toestand wil de regeering nu verandering brengen door indeining van een wetsontwerp, UIT HET HoOGDUITSCH VAN W. HAUFF. Frans riep Josephe verbleekend uit. Watwerkt ze nietriep Fröben op zijn beurt. Ja, zij werkt niet, herhaalde de ongelukkige landheer. De tanden grjj- pen niet in elkander, het raderwerk blijft stilstaan. Er moet iets verloren gegaan zijn. Zooals ge weet Josephe, spaarde ik geen kosten en liet zelfs een werktuigkun dige uit Mainz komen. Ik legde hem de teekeningen voor. Niets is gemakkelijker dan dit, zeide de hond en nu ik hem A op A en B op B geef, want alles is genommerd en beschreven, nu kan nie mand het in elkander zetten. O, het is om razend te worden! Ontstemd ging men aan tafel. De ba ron verbeet zijnen inwendigen toorn over zyne bedrogene hoop en het waarschijn lijk verlies van zijn kapitaal. Hij dronk veel wijn en liet zich vervoeren tot lage scherts. Josephe was nog bleeker dan ge woonlijk. Stil vervulde zjj hare plichten als huisvrouw en Fröben kon alleen ee- nigszins gissen wat zij gevoelde, want zij vermeed zijnen blik. Hij kon haast niet eten, hij zag de misnoegdheid der bedro- waarbij het den rechter gemakkelijker zal valien den souteneur te veroordeelen. Rusland. Op Zondag den 11 den Octo ber 11. vond te Starodoeb, in het Russisch gouvernement Tschernigow, een Juden- hetze plaats, waarover thans de volgende bijzonderheden worden medegedeeld. Reeds den Zondag te voren hadden manifestatios tegen de joden plaats ge vonden, wijl bet dezen veroorloofd was geworden van 11 tot 6 uur handel te drijven. Het daarover in toorn ontsto ken gepeupel verklaarde dezen Zondag- schen koophandel met geweld te zullen beletten. Derhalve werd de politie met bereden gendarmes versterkt. De joden aarzelden op den 11 den Oc tober bun winkels te openen, daar op de marktplaats zich een troep tierend volk, meest uit jongens van 15 tot 20 jaar bestaande, had verzameld. Toen de menigte zich op bevel der politie ver wijderde, openden do joden hun maga zijnen, dadelijk was het gepeupel weer ter plaatse, verdrong de politieagenten en bestormden de winkels. Andere ben den wierpen in de synagoge de vensters in. Plotseling ging van mond tot mond het bericht, dat een jood een jongen Rus had gedood. In werkelijkheid had hij hem afgerost. Nu begon de woedende volks menigte de huizen der joden te verwoesten Men vernielde de ramen, drong de wo ningen binnen, wierp meubels, kleeren en bedden op stiaaten sloeg verder alles kort en klein. De eigenaars vluchtten en verscholen zich. De politie was mach teloos. Het gepeupel brak een wijnkelder en bierhuizen open, bedronk zich en be stormden toen een bankiershuis. Twee gen hoop op het gelaat van zijnen vriend, den moed, de vastberadendeid en toch ook weer den onmiskenbaren angst op het gelaat der schoone vrouw. Het was hem tusscbenbeiden, als ware met hem eerst het ongeluk over dit huis gekomen. On der het eten wilde het gesprek slecht vlotten, maar toen het dessert was opge dragen en de bediende zich op een wenk van Josephe verwijderd had, haalde deze eenige malen diep adem, kleurden zich hare wangen eD sprak zij Heden morgen hebt ge een recht zon derling gesprek tnsschen mi] en uwen vriend verzuimd. Reeds dikwijls zooals ge weet, klaagden we over gebrek aan bloed verwanten van mijnen kant. Nu schijnt mi) opeens een nieuw licht op te gaan, dat mij vele en aanzienlijke bloedverwan ten geeft. Verwonderd en vragend zag Faldner zijnen vriend aan. Deze was eerst eenigs zins verlegen; maar hier kwam het er op aan voorzichtig te handelen. Op dit oo- genblik gevoelde hij op wonderbare wijze het overwicht van iemand die in de we reld verkeerd, heeft, op de lage, bijna ru we denkwijze van den baron Von Fald ner, en met meer bedaardheid, met nauw keuriger verklaring der omstandigheden, vertelde hij de zonderlinge geschiedenis van liet portret en van zijne kennismaking met Don Pedro. Buiten alle verwachting weid de baron orthodoxe geestelijken verschenen nu on der het luiden der klokken en smeekten de razenden om Christus' wil op te hou den. Hun smeeken bleef onverhoord. Een joodsch winkelier vuurde zes revol verschoten ai onder de woeste menigte en kwetste verscheidene aanvallers. Nu begon het gepeupel te rooven. Tot nu toe had het slechts alles alleen verwoest, 's Avonds te zeven uur lagen geheele rijen bedronkenen in de straten. Plotse ling brandde een huis. Dejoodsche eige naar zelf moet het in zijn wanhoop in brand hebben gestoken. Bij den sterken wind grepen de vlammen spoedig om zich, terwijl het volk de brandweer het blusschen belette. De vlammen grepen het abattoir aan en de muien der cathedraal rookten reeds, toen de wind draaide. Tien huizen aan de andere zijde der plaats waren spoe dig een prooi der vlammen Intusschen waren de boeren uit den omtrek in groot aantal met. wagens aan gerukt om te helpen de jodenhuizen te plunderen. Wat van waarde was laad den zij op en trokken daarmede jubelend naar hun dorp. Tot laat in den nacht plunderde het dronken gepeupel de hui zen en magazijnen van rijke joden en stak ze daarna in brand. Eerst tegen den morgen werd het stil. Het roerend eigendom van alle joden moet verwoest zijn. uoch moorden moeten niet zijn ge pieegd. Duitscliland. Zou Jack the Ripper te Berlijn zijn? In de Duitsche hoofdstad is zaterdagnacht een afschuwelijke moord gepleegd, die herinnert aan de whitecha pelscbe misdaden. Een prostituée werd langzamerhand vroolijker gedurende het verhaal. Ei - zonderling, waren de eeni ge woorden, die hem nu en dan ontsnap ten en toen Fröben geëindigd had riep hij uitWat is duidelijker dan dit Don na Laura Tortosi en Laura von Tortheim, de Zwitsersche kapitein Tannensee en uw vader zijn dezelfde personen. En rijk zegt ge mijn waarde Fröben, de hofmeester is rijk Gezegend met goederen, ongehuwd en nog altijd bezield met dezelfde liefde voor zijne Dulcinea van Valencia? En verduiveld Josephe, dat kan nog een rijke erfenis van piasters geven Josephe had wel is waar deze woorden niet verwachtde gast zag het haar aan, dat ze deze gemeene woorden liever zon der getuige gehoord zoude hebben, maar een drukkende last was haai toch van de schouders genomen. Zij drukte baren echtgenoot de hand, wellicht alleen om dat hij haar ditmaal minder bitters ge zegd had dan anders en tamelijk opge- luimd zeide zjjMijzelve schijnt het toe, dat in de zonderlinge ontmoeting van on zen vriend met den Spanjaaid een zekere schikking van het lot ligt. Ja ik geloof zelfs, dat het Spaansche liederen waren, die mijne moeder nu en dan als ze alleen was, bij de luit zong. Ja, wellicht komt het ook daardoor, dat ik niet in uw ge loof werd opgevoed; ofschoon mijn vader, naar ik zeker weet, gereformeerd was. Nu, het beste is, dat onze vriend aan in een kelderwoning gelokt, daar door messteken in den hals gedood en daar op het lijk verminkt. De moordenaar, een man van 20 jaar oud, is gezien en volgens de beschryving een souteneur. Voor zijne arrestatie is door de politie eene som van 300 mark uitgeloofd. De moordenaar heeft zijn met bloed bevlekte manchetten op de plaats der misdaad achtergelaten. Aan het Hbld. wordt geseind, dat een kantoorbediende in hechtenis werd ge nomen wiens schuld echter nog niet be wezen is. Spanje. De ellende in de nieuw over stroomde provincies in Spanje is zeer groot. De oogst is totaal mislukt. Te Torbiscon verdronken twee personen. De Darro die den voet van het Albambra bespoelt, is plotseling 4 meter gewassen. In de straten van Gualchos staat het water 2 M. hoog, verscheidene huizen zijn ingestort. Italië. In het noordelijk deel des lands hebben de overstroomingen groote scha de aangericht. Te Tenzano stortte kot huis van den tenor-zanger Masini in, twee personen werden gedood en ze ven gekwetst. Te Branzone nabij Como zijn drie huizen ingestort en zeven per sonen gedood. Engeland. De Theems is zóó gewassen, dat Windsor, Eton, Clewe, Maidenhead en omliggende prachtige parken geheel of gedeeltelijk onder water staan. lndie. Te Madras is volgens een be richt aan de Standard, dezer dagen door Don Pedro schrijft. Ja, doe mij dat genoegen, zeide Fald ner schrijf aan den ouden Don, dat ge wel zijne Laura niet gevonden hebt, maar toch hare dochter. Dat kan nog tot iets leiden, ge verstaat mij wel, want aan wien anders dan aan u, o gelukskind zal hij zijnen mammon vermaken Ik heb het wel altijd gezegd en ik zeide het ook tot de gravin Landskron, toen ik aanzoek deed aan u. dat al hadt ge niet veel of eigenlijk niets, met u de zegen in myn huis zou komen. En krijgen wij nu den zegen niet Hoe hoog schat ge den Spanjaard, denkt ge? 17. De baron had nieuwe flesschen laten komen en bij deze laatste woorden stond Josephe op en verwijderde zich. Onbe grijpelijk kwam het Fröben voor, dat zijn vriend zoo ruw met dat zachte, edele schepsel kon omgaan. Hij gevoelde, hoe zij zich schaamde over de gemeenheid van haren echtgenoot, bij gevoelde dit en ant woordde daarom tamelijk misnoegd: Wat weet ik daarvan Meent ge dan dat ik, evenals een Engelschma» aan de lieden waarmede ik verkeer vraag; Wat bezit ge Ach, ik ken uwe zonderlinge grillen op dit puqt. zeide de baron lachende. Voor u is een arm mensch, als hjj slechts

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1