n No. 552. W oensdag 28 October 1891. 7e Jaarg'. ft yl 1J UkWi Aanbest cding. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaanderen. F o DIELEMAN, Buitenland. 9 FEUILLETON. De bedelares van de Pont des Arts. AXELSt COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het Algemeen Burgerlijk Armbestuur te Axel, zal op Zaterdag den 7 Novem ber a. s., des voormiddags 9 ure, ten raadhuize alhier, bij enkele inschrijving aanbesteden, de leverantie van de volgen de Goederen le. 15 meter Bombazijn, 26 Keeters Baai, 15 Drol, 12 gebloemd Katoen, 80 geel Katoen. 20 aschgrauw Diemet, 10 Doeken, 3 paar mans- en 9 paar vrouwen—kousen. 2e. 8000 kilogram Ruhr—kolen. Inlichtingen te bekomen ter gemeente secretarie. Axel, den 28 Oct 1891. Het Armbestuur voorn4, M. SMIES, Pres. A. VAN DER HOOFT, Secr. België. Het journal de Bruxelles ver klaart, dat er van de geheele geschiede nis op den dijk te Ostende niets waar is. Ook ons kwam het vertelseltje wel wat ongeloofelijk voor Koning Leopold heeft geen onderhoud gehad met een medewer ker van den Gaulois. Proclamatie, aangeplakt bij de her opening der scholen, in eene gemeente der provincie Luik Bericht aan de huisvaders. De heropening dei' scholen is vastge steld op Bij deze gelegenheid noodigt h^t sche pencollege tie ouders uit, hunne kinderen naar de school te zenden van den eersten dag af. Het is slechts de eerste stap die moeite kostde rest komt van zelf. Er zijn reeds domkoppen genoeg hier in den omtrek, zonder dat men het getal or van nog vergroot e En, neem eens voor altijd wel in aan dacht, en vergeet net nooit, dat zonder regelmatig de school te volgen uwe kin deren slechts ezels zullen worden. Men zegge het voort. Voor het college, enz. De heer Beernaert, minister van financiën, heelt voor de tweede maal in dit jaar een nachtelijk bezoek van zilver liefhebbers op zijn buitenverblijf te Boits- fort ontvangen. De beeren bezoekers hebben ditmaal weinig wil van de reis gehad. Door een keldergat binnengeslo pen, zijn zij blijkbaar niet zeer stil te werk gegaan althans de huisknecht is wakker geworden, is de keuken binnen gestoven, en heefteen revolverschot ge lost, waardoor hij de dieven verjaagd heeft. Met een weinig minder ijver van den bediende hadden zij misschien gesnapt kunnen worden. Duitscliland. De rijksdag zal op 17 November bijeenkomen. Alsdan zullen tevens de handelsverdragen met Oosten- ïijk en Italië worden overgelegd. UIT HET HooöDUITSCH VAN W. HATJFF. Maar deze geschiedenis verhaalde hij zeer verschoonend uit zeker gevoel van kieschheid dateerde hij alle voorvallen en ook Laura's vlucht een geheel jaar vroe ger dan ze gebeurd waren, en besloot ein delijk hiermede, dat hij, als Josephe niet gezegd had, dat hare moeder eene Duit- sche was, stellig zou gelooven, dat moe der Laura en de Donna Laura Tortosi van den Spanjaard, de Zwitsersche kapitein Tannensee en haar vader, de overste, de zelfde personen waren. Josephe was nadenkend geworden pein zend liet zij het voorhoofd op de hand rusten en toen hij geëindigd had, kon zij hem naar het scheen niet dadelijk ant woorden. „Owees niet boos op mij," zeide Frö- ben, „omdat ik mij liet verleiden, aan de wondervolle speling van het toeval deze beteekenis te geven." „O, hoe zou ik daarover boos op u kun nen zijn," zeide zij bewogen en hare sctooo- ne oogen vulden zich met tranen. „Het is mgn droevig lot dat mij deze nieuwe i droefheid heeft bereid. Hoe kon ik ook Daar zijne gemalin niet erg ingeno men was met den baard, dien keizer Wilhelm zich had laten groeien, heeft hij dit mannelijk sieraad weer laten af scheren en de keizerin daarmede verrast op haar verjaardag. Omtrent de plannen der Berlijnsche boekdrukkersgezellen om het werk te staken verneemt men het volgende. Don derdag avond werd eene bijeenkomst van 4000 drukkers en zetters gehouden, waar met algemeene stemmen een resolutie werd aangenomen, strekkende om de le den der vereeniging uit te noodigen den 27en October het arbeiderscontract op te zeggen, wijl de patroons geen acht op hun geslagen .en 500 gezellen ontslagen hebben. Hun voornaamste eischen zijn een arbeidsdag van 9 uren. Te Breslau en te Leipzig hebben de boekdrukkersgezellen besloten den 24en eene werkstaking te beginnen, eveneens om een werkdag van 9 uren te verkrij gen. Ook de drukkers te Augsburg, Frank fort a/d Main, Hamburg, Koningsbergen, Mainz en Neurenberg hebben zich bij hunne Berlijnsche kameraden aangeslo ten. Volgens de Berlijnsche Post is in hofkringen aldaar opnieuw het bericht in omloop, betreffende een bezoek van de regentes en de koningin der Neder landen aan Berlijn, waarbij zij haren in trek zouden nemen in het nieuwe paleis te Potsdam. Spanje. Uit Madrid wordt gemeld, dat de Darrorivier in Granada met groote snelheid wastde stroom sleept boomen en vee mede. In het dorp Anetor viel denben, ooit volmaakt gelukkig te zulhn zjjn „Mijn God, wat heb ik gedaanliep Fröben uit, toen hij zag dat hare tranen heviger stroomden. „Alles is slechts een dwaas vermoeden van me. Uwe moeder was eene Duitsche, uwe bloedverwanten en gijzelve zult dit alles wel beter weten 15. „Mijne bloedverwanten," zeide zij wee- nend. „Ach, dat is juist mijn ongeluk, dat ik die niet heb. Hoe gelukkig zijn zij, die op vele geslachten kunnen terug zien, die door banden des bloeds aan goe de mensohen verbonden zijn. Hoe lieflijk zijn de woorden Oom en Tante. Zij zijn ais het ware een tweede vader, een twee de moeder, en welk eene tooverkracht ligt in den naam van broederWaarlijk, als ik iemand benijdde, dan zou dit het een of ander meisje zijn dat een broeder heelt. Het ri haar innigste, natuurlijkste, oprechtste vriend en beschermer." Fröben was angstig te moede. Hij had, zonder het te willen in Josephe 's hart eene snaar doen trillen, wier naklank smartelijk was. Er stonden hem oplossin gen voor den geest, waarvoor hij zich on willekeurig beangstigde. Hij zweeg, toen zij hare tranen droogde en voortging „Het noodlot heelt mij menigmaal zeer zonderling beproefd. Ik was het eenige de regen bij stroomen en zette spoedig het geheele plaatsje onder water. Ver scheidene dorpen zijn door bet hooge water van alle verkeer afgesneden; er begint daar gebrek aan voedsel te heer- schen. Het spoorwegverkeer tusschen Salamanca en Oporto is geheel verstoord. De oogst in Granada is geheel verlo ren de ellende is groot. Portugal. Woensdag zijn de gevange nen in de militaire gevangenis te Lissa bon aan het muiten geslagen, doch de beweging werd nog dienzelfden dag on derdrukt. De muiterij ontstond doordien 60 landloopers die naar Afrika zouden ingescheept worden zich verzetten. De militaire gevangenen trokken hun partij. De stedelijke garde vuurde op hen en veroordeelde verscheidene rebellen, maar eerst nadat een sterke cavallerie-macht was te hulp geroepen, gelukte het de orde te herstellen. Frankrijk. Te Brest worden eenige Russische kruisers verwacht, en de ge heele stad is daardoor in opgetogenheid. Er gaan allerwege lijsten rond om in te teekenen voor feesten, ter eere der Rus sische gasten te geven. De gemeenteraad de pers en de handelsstand hebben feest comité 's benoemd, en van wege parti culieren is dit voorbeeld nagevolgd. Op het raadhuis zal een feestmaal worden aangericht, waaraan 110 personen zullen deelnemen. Tot dit getal heeft men zich moeten bepalen, omdat de groote zaal geen ruimte biedt voor meer personen. Eene extra voorsselling zal in den schouw burg gegeven, een „punch" aan de on derofficieren der kruisers aangeboden, een kind. mijner ouders, en zoo ontbeerde ik reeds de groote weldaad broeders of zus ters te hebben. Wij woonden onder vreem den en daarom had ik ook geene bloed verwanten. Het scheen dat mijn vader met zijne bloedverwanten in Zwitserland niet in de beste verstandhouding leefde, want mijne moeder zeide mij dikwijls, dat die boos op hem waren, omdat hij met haar gehuwd was en niet met een rijk meisje in Zwitserland dat" men hem wilde opdringen. Mijn vader zag ik weinig. Hij was bij het leger en gij weet hoe onrus tig onder het bestuur des keizers de tij den waren. Daarom bleef mij niets over dan mijne goede moeder en in waarheid, zij verving voor mij alle bloedverwanten. Toen zij stierf, stond ik zeer verlaten in de groote wereld, want ouder al die mil- lioenen had ik niemand tot wien ik had kunnen gaan en zeggen Die mjj voed den en beschermden zijn dood, bekleed gij nu de plaats mijner ouders „En uwe moeder heet dus niet Torto si vroeg Fröben. „Ik noemde baar slechts Moeder, en nooit heeft ze met mij over hare vroege re omstandigheden gesproken. Ach, toen ik grooter werd, was zij steeds zoo ziek 1 Mijn vader noemde haar slechts Laura, en in de weinige papieren; die men na haren dood vond en mij gaf, werd zij Laura von Tortheim genoemd." „Welnuriep Fröben vroolijk uit. „dat is zoo helder als de dag. Uwe moe der heette Laura, Tortheim is niet anders dan Tortosi, dat de lieve vlnchtelingen veranderden, Tannensee heette die kapi tein in Valencia, hg is uw vader, de o- verste Tannensee. En nog meer. Zeidet ge mij zelve niet, dat dit portret volko men op uwe moeder Laura gelgkt en hei- kende mijn waarde Don Pedro in het oor spronkelijk portret niet zijne Donna Lau ra Nu zijt ge niet alleen meer. Ge hebt ten minste een voortreffelijken neef, Don Pedro di San Montanjo LigezO, hoe verheugd zal mijn vriend zijn over die beroemde bloedverwantschap „O God, mgn man 1" riep Josephe smar telijk en vei borg het gelaat in haardoek. Onbegrijpelijk kwam het Fröben voor, dat zij alles zoo geheel anders beschouw de als hij. Hij zag in dit alles niets an ders, dan de vreugde van Don Pedro, ee ne dochter zijner Laura te vinden. Hij was rijk en ongehuwd, en gevoelde nog altijd de oude liefde voor zijne schoone nicht, zoodat Fröben ook eene schoone erfenis uit deze wonderlijke verhouding voorspelde. Hij greep Josephe's hand en trok die van hare oogen. Zij weende bitter. „O, ge kent Faldner slecht," zeide zij, „als ge denkt,, dat deze vermoedens hem eene blijde verrassing zullen zijnGij weet niet hoe wantrouwend hij is. Alles moet rnaar zijn gewonen gang gaan, alles

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1