VEEMAIIKT No. 551. Zaterdag 24 October 1891. 7e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen. F. DIELEMAA, Dinsdag 27 October 1891. Buitenland. 8. feuilletojl De bedelares van de Pont des Arts. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 8 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. TE AXEL OP België. Koning Leopold, de vorige week eene wandeling makend langs den dijk te Ostende, ontmoette aldaar den heer Armand Villette van den Gaulois en baron de S. Met beide heeren zette hij zijn weg voort en had daarop een gesprek met den eerste over de beruchte mede- dedeelingen derFransche bladen betrek kelijk het bondgenootschap, dat door Belgie met Duitschlanl zou zijn gesloten. „Is men nog altijd in Frankrijk over tuigd, vroeg de Koning onverwacht, dat ik Belgie aan eene vreemde mogendheid heb overgeleverd Op de vraag van den heer Villette wat de toespraak van burgemeester Buis te te Maiseille beteeken de, zeide de koning, dat diens rede volkomen zijn gedachten had weergegeven indien hij zich in de plaats van den heer Buis had bevonden, zou hij niet anders hebben gesproken. Ook bevestigde Z. M. het bericht dat de heer Buis voor zijn vertrek naar Marseille een lang onderhoud met hem had gehad. Alle overige verhalen, door de Fransche pers te zijnen koste opgedischt, o. a. dat hij na 1871 bij Thiers en Bismarck stappen zou hebben gedaan ten gunste van zijne kandidatuur voor den Fran- schen troon en over het onderteekenen van een tractaat, noemde de koning ver zinsels. Belgie als neutrale mogendheid mag voor den eenen noch voor den an deren staat partij trekken. Schending van Belgisch grondgebied achtte bij door geen zijner naburen mogelijk. Z. M. scheen zeer ontstemd en opge wonden over de hem door de Fransche bladen [toegedichte plannen en eindigde zijn gesprek met de hoop te uiten, dat de confrères van den heer Villette nu niet zouden gaan vertellen, dat zij met hun drieën op den dijk te Ostende een duister komplot hebben gesmeed. De koning heeft den heer Buis in particulier gehoor ontvangen en hem zijne bijzondere tevredenheid betuigd over de wijze waarop hij zijne zeüding naar Mar seille heeft volbracht. Zondag ochtend te 9 uur is door een arbeider, Thinart geheeten, op den directeur der werkplaatsen van Sclessin, in de nabijheid van Luik, den heer De wandre, een moordaanslag gepleegd. Drie revolverschoten, door hem gelost, hebben alle den directeur getroffen, wiens leven in groot gevaar verkeert. De arbeider Thinart is vroeger gerui- men tijd werkzaam geweest aan de ge noemde fabriek, maar na de werksta king in Mei 11. als een der raddraaiers niet weder als arbeider aangenomen. Evenwel slaagde hij er in elders werk te vinden, doch onlangs is hij ook daar ontslagen, zoodra men de reden vernam van zijn vroeger ontslag. Zaterdag ochtend heeft hij zich daarop naar den heer Dewandre begeven met het verzoek, herplaatst te worden. Niet geslaagd zijnde, heeft hij zich waarschijn lijk hierover willen wreken. Italië. Te Catanzaro en Calabrie heeft onder aanvoering van den syndicus en senator Rossi eene groote manifestatie plaats gehad tegen den paus en de Fran sche bedevaartgangers. Alle daar ge vestigde vereenigingen en de leden van den gemeenteraad namen er deel aan. De manifesteerenden vormden een grooten stoet en begaven zich naar het hotel der prefectuur om er hunne manifestatie voort te zetten. De prefect verscheen toen op het balkon en sprak de menigte aldus toe Indien de Fran- schen ons willen beleedigen, laten zij dan in Italië komen, niet met den pel grimsstaf, maar met de bajonet, die de Italianen wel zullen weten terug te dringen. - Eene samenkomst van den Itali- aanschen minister-president Rudini met den Russischen rijkskanselier Von Giers heeft tot allerlei geruchten aanleiding ge geven, wat dan ook wel te voorzien was. Zoo heette het, dat Rudini aan Von Giers den inhoud van het drievoudig verbond zou bekend gemaakt hebben. Het hielp niet dat dit tegengesproken werd, en de overweging dat Italië ter openbaring van het geheim de toestemming zijner bondgenooten noodig hadtelde men niet; de nieuwtjesjagers gingen hunnen gang. Nu is echter in de Italiaansche bladen eene officieuss nota verschenen, waarin uitdrukkelijk het gerucht tegen gesproken wordt. De Parijsche Temps verklaart thans op gezag van zijne correspondenten, die, gelijk het blad zegt, geput hebben uit vertrouwbare bronnen, dat het bezoek van Von Giers met de staatkunde hoe genaamd niets te maken had. Het be- UIT HET HoOGDUITSCH VAN W. HAUFF. „Goed, ik kan me zulke mannen den ken maar verder 1" „Door zulke mannen krijgt het gesprek meer beteekenis vrouwen, en vooral gees tige vrouwen, zullen zich onder elkander niet zoo levendig onderhouden, dan wan neer er al is het ook maar een enkele man als getuige of scheidsrechter bij te genwoordig is. Wanneer slechts door zul ke mannen allerlei leerzaams en belang wekkends op het tapijt gehracht wordt, worden de vrouwen onnatuurlijk opge wonden. Om een woord mede te kunnen spreken, om als geestig en beschaafd be schouwd te kunnen worden, moeten zij alle zeilen bijzetten om een rijk aandeel toe te voegen aan den vloed van gedach ten waarin het gezelschap zich baadt. Maar. neem mij niet kwalijk, deze bron is spoedig uitgeputveibeeld u eens, den ganschen winter lang iedere week zeven avonden geestig te moeten zgn. Welk eene kwelling „Neen, neen, gij maakt het te erg, gij f overdrijft „Neen, zeker nietik zeg slechts, wat zoek aan den koning zoowel als dat aan Rudini is alleen uit hoffelijkheid gebracht, daar hij eenmaal in Italië was tot her stel zijner gezondheid. Frankrijk. De dochters van generaal Boulanger zullen van mejuffrouw Mathil- de Griffith, degen, decoratien, enz. aan hun vader toebehoord hebbende, terug- ijgen. Sommige fijngevoelige Franschen hebben het den Italiaanschen kroonprins kwalijk genomen, dat hij bij zijn bezoek aan het slagveld van Waterloo zou gezegd hebbenHier werd Europa gered. De prins heeft echter deze woorden niet gesprokenals men hem nu maar niet lastig valt, omdat hij het niet ge zegd heeft, 't was anders eene schoone gelegenheid geweest om wat lawaai over te maken. Duitseliland. Men verzekert dat keizer Wilhelm in persoon de aanstaande rijks dagzitting zal openen. Bij die gelegen heid zal de keizer nieuwe nadrukkelijke vredesbetuigingen afleggen en tegelijker tijd verrassende en belangrijke mede- deelingen doen. Amerika. Smokkelaars vinden altijd nieuwe wijzen uit om hunne waar op ongeoorloofde wijze binnen te loodsen. Zoo is thans in Amerika een eigenaar dig geval ontdekt. Eene dame in zwaren rouw, wier zilverwitte haren eene tref fende tegenstelling vormden met haar somber gewaad, kwam dikwijls uit En geland te New-York aan en stak dan binnen kort weer den Atlantischen 0- ceaan over. Steeds was zij vergezeld ik gezieu, wat ik zelve beleefd heb. Se dert in dezen tijd zulke conversatie de mo - de geworden is, worden de meisjes geheel anders opgevoed dan vroeger. Die arme sehepsels, wat moeten ze niet al leeren van hun tiende tot hun vijftiende jaar Geschiedenis, aardrijkskunde, plantkunde, natuurkunde, ja zoogenaamde hoogere tee- ken- en schilderkunst, schoonheidsleer, let terkunde, om nog niet te spreken van zang, muziek en dans. Deze vakken leert de man gewoonlijk eerst na zijn acht tiende of twintigste jaar goed verstaan hij leert ze van lieverlede, dus grondiger; hij leert veel uit zichzelven. weet dus al les beter te pas te brengen en komt hjj op zijn drie en twintigste jaar of later nog in de wereld, dan bezit hij, als hij ook maar ten halve eenige levenswijsheid en ervarisg heeft, eene groote zelfstan digheid. Maar het meisje Ik bid u 1 Als zulk een ongelukskind op haar vijftien de jaar volgepropt met allerlei kennis en kunst in de groote wereld komt, hoe won derlijk moet haar dan in het eerst alles toeschijnenZe wordt, al is haar een zaam kamertje haar veel liever, zonder genade in alle kringen medegesleept, zij moet schitteren, babbelen, hare kennis uitkramen, en - hoe gauw zal zij daar mee ten einde zjjn 1 Gij lacht? Hoor ver der Nu heeft ze geen tijd meer om hare schoolkennis uit te breiden. Weldra zul len haar nog hoogere eiscben gesteld wor den. Ze moet, evengoed als de anderen mede kunnen spreken over kunst en let terkunde. Den ganschen dag lang verza melt zij alle mogelijke kunstbeoordeelin- gen, leest couranten om een oordeel te kunnen vellen over het nieuwste boek, en iedere avond is eigenlijk een examen, een school voor haar. Ze moet dan op de juiste wijze vortellen wat ze geleerd heeft. Dat een man van echte beschaving, van ware kennis, gruwt van zulk gebabbel, van zulke halfheid, kunt ge licht begrij pen. Hij zal deze kwade gewoonte eerst belachelijk, naderhand gevaarlijk vinden en een vloek uitspreken over deze over lading, welke de vrouwen uit haar stillen kring rukt en ze tot halfmannen maakt, terwijl de mannen halfvrouwen worden, als zij zich gewennen, alles te bespreken en te bekletsen naar de wjjze der vrou wen. Hij zal voor edeler vrouwen die huiselijke stilte terugwenschen, die eer zaamheid, waarin ze in allen gevalle heer lijker schitteren, dan in zulke geestige kringen „In hetgeen ge daar gezegd hebt is zeker iets waars," antwoordde mevrouw Von Faldner „maar heelemaal kan ik er niet over oordeelen. daar ik nooit het ge luk of het ongeluk had, in zulke kringen te leven. Maar mij schijnt het toe, dat j daarbij, evenals bij alles, het minder goe de uit overdrijving geboren wordt. Ik l moet u toestemmen dat ons vrouwen een enger kring is aangewezen, een huiselijk heid die nu eenmaal ons beroep is. Wij zijn zonder vasten steun als wij ons be geven op een onzeker pad, als we dezen kring geheel verlaten. Maar wilt gg ons de vreugde van een geestig onderhoud met mannen geheel ontrooven Het is waar, zoo zeven avonden in de week moe ten tot iets onnatuurlijks, tot overspan ning of tot uitputting leidenmaar is hier dan geen middenweg te vinden?" „Ik h'eb me misschien te sterk uitge drukt, ik zou „Laat mij nu ook uitspreken," zeide zjj hem beleefd in de 'reden vallende. „Gij zelf zeidet, dat vrouwen onder elkander zelden een zoogenaamd geestig gesprek vaD langen duur voeren. Ik weel maar al te goed, hoe pijnlijk in een gezelschap van vrouwen het bijzijn van zoogenaam de geestige vrouwen is, aan wie alles min toeschijnt, wat niet algemeen, niet inte ressant is. Wjj gevoelen ons in het nauw gebracht en angstig en blozen met ons beetje kennis liever voor een man dan voor eene vrouw. Gewoonlijk wordt, als wij onder vrouwen of meisjes zijn, over de huishouding, de nabuurschap, wellicht ook over nieuwtjes of wel modes gespro ken maar moeten wjj dan geheel tot dezen kring beperkt worden Moet dan datgene wat belangwekkend en leerrjjk is, ons geheel vreemd blijven „Mjjn hemel ge miskent mjjheb ik

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1