i\o. 550. If oensdag 21 October 1891. 7e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. De bedelares van de Pont des Arts. AXIiLSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Rusland. De keizerin van Rusland heeft volgens een Engelsch blad 20 mil- üoen roebels uit haie particuliere kas ge- ischODken tot leniging van den nood in de hongerlijdende districten De bewoners uit het geteisterde district Samara hebben eene petitie tot den czaar richt, waarin zij hem om hulp smee- „dD. De petitie is opgezonden naar Kopenhagen en luidt aldus„Wij lijden honger en de regeering doet niets voor ons. Onze eenige hoop zijt gij, onze va der en czaar. Laat ons niet van gebrek omkomen. - Te Kiew zijn niet minder dan 500 studenten gearresteerd in verband met 't jongst ontdekte komplot tegen den czaar. Frankrijk. Er heeft een bericht de rondte gedaan, dat de dochters van ge neraal Boulanger het testament van hun vader, waarbij zijne nicht Griffith tot universeele erfgename benoemd werd, niet zouden eerbiedigen. Volgens den Figaro is dit bericht niet juist. Zij zullen geen bezwaar tegen het testament ma ken, mits haar de degen, epauletten en 24 decoratiën benevens het geschil derde en oorspronkelijk voor haar bestem de portret van haar vader worden te- 1 ruggegeven. Vooral moeten zij zich be- leedigd achten door den volgenden volzin in het testament: „Ik sommeer mijne kinderen mijn wil te eerbiedigen, indien zy willen, dat ik baar het kwaad vergeve dat zij mij ge daan hebben." Dit kwaad bestaat nu alleen hierin, dat zij geweigerd hebben hare moeder UIT HET HOOGDUITSCH VAN W. HAUFF. Op eens ontwaakte iu hem de tot dus verre sluimerende gedachte, dat mevrouw Von Faldner wonderlijk op dit beeld ge leek. Wel waren haar oogen en voor hoofd anders, maar neus mond en kin, ja zelfs de vorm van den sierljjken hals ge leken sprekend 1 „En die stem," dacht hij, „klonk die stem injj niet dadelijk bekend in de oo ren Hoe is het mij dan te moede 1 Zonde het mogelijk zijn, dat de gade van mijnen vriend het meisje is, dat ik maar eens en slechts ten deele zag, dat ik se dert steeds beminde en van dien tjja af tevergeefs zoek Hare gestalte ja, ook zjj was groot, en toeD ik den mantel open sloeg, toen zij aan mijn hart rustte, voel de ik, dat hare taille fijn en slank was, Ec zag ik niet, dat haar oog dikwijls onderzoekend op mij rustte Zou ook zij mij herkennen Maar dwaas die ik ben Hoe zou Faldner bij zijn wantrou wen, bij zijne strenge begrippen over adel en onbesproken naam eene onbeken de bedelares gehuwd hebben Weder keek hij ouderzoekend naar het te verlaten en bij haren vader te gaan inwonen, toen deze, eene echtschieding hopen le te verkrijgen, haar zulks vraag de. „Wij smeeken u," schreven zij toen, „een middel te zoeken om onzen eerbied voor onze moeder te paren aan liefde voor u." De generaal antwoordde niet hierop en brak allen omgang met zijne dochters af. Mevrouw Boulanger met haar dochter Helène begeven zich naar Tunis, waar haar tweede dochter, mevrouw Driant, woont. Het zuiden van Frankrjjk is, ten gevolge van de vele regens der laatste dagen, gepaard aan hevige stormen, weer geteisterd door overstroomingen, die veel schade aangericht hebben aan de openbare wegen en aan particuliere eigendommen. Een aantal werkstakende glasbla zers te Devau zijn wegens het niet na komen hunner verbintenis, elk veroor deeld tot 300 francs schadevergoeding en tot hervatting van den arbeid. Italië. De minister-president heeft aan den Franschen gezant medegedeeld, dat hij een onderzoek heeft bevolen omtrent de klacht van een aantal bedevaartgan gers uit Nantes, die verklaard hebben dat zij van Rome naar hun vaderland terugkeerende, aan de stations te Cecina, Chiavari, Sestri en elders door eenige honderden personen aangevallen werden onder de kreten „Weg mot Frankrijk 1 Dood aan de Franschen Leve Pruisen 1 Leve Sedan enz." Steenen, aldus zeg gen zij, werden naar hen geworpen, waar door eenigen hunner gekwetst werden. De politie, waar die aan de stations aan wezig was, liet begaan en de politiedie- portret. Nu eens meende hij zekerheid te hebben, dan weder twijfelde hij, Hij beklaagde zich over zijn trouweloos ge heugen. Had dit portret zich niet zoozeer vereenigd met zijne vroegere herinnerin gen, dat hij zich de onbekende niet an ders meer kou denken, dan als dit por tret En nu, dat hij eene nieuwe, in het oog vallende gelijkenis gevonden had, stond hij nu niet voor een doolhof van twijfe lingen Hij wierp het portret ter zijde en verborg het heete voorhoofd in de kussens van zijn bed. Hij hoopte dat een vaste slaap hem zijn twijfel zou ontnemen en het ware beeld met volle helderheid in zjjne droomen zou doen zien. 12. Toen Fröben den volgenden morgen in de kamer kwam waar men zou ontbijten, was zijn rustelooze vriend reeds uitgere den om het werk te gaan opnemen aan een dam aan de grens van zijn landgoed. De bediende die hem dit berichtte, voeg de er met een gewichtig gezicht bij, dat zijn heer nauwelijks voor den middag te rug zou kunnen zijn, daar hij nog moest gaan zien naar zijn nieuwen stoommolen, naar het houthakken, naar het aanleggen van een nieuwen tuin en naar nog veel andere dingen. „En de genadige vrouw vroeg Fröben. „Die is al sedert een uur in den tuin aan het boonen plukken en zal gauw torugkomen om te ontbyten." naren, die op last der regeering te hun ner bescherming waren medegereisd, ver roerden zich niet. Aan den Franschen gezant is door den minister Rudini tevens medegedeeld, dat de prefect vanSassari, die eene vijandi ge demonstratie tegen Frankrijk toeliet, ontslagen is. België. Een vreeselijke brand heeft de stearine-kaarsenfabriek met 19 arbei derswoningen te Haeren-Nord, tusschen Schaerbeek en Vilvoorde, totaal vernield. De brand die tegen den middag uitbrak, heeft den geheelen dag gewoed, wat aller minst te ver wondei en is als men ver neemt dat de vooriaad stearine welke geheel verbrand is, ruim 300.000 kilo bedroeg Ongelukkig dreef de sterke Zuid westewind de vlammen in de rich ting der woi.ingen van de fabrieksarbei ders, die nog wel hunne roerende have op een weiland in veiligheid konden bren gen, maar toch groote schade geleden heb ben, daar slechts één hunner verzekerd was.Nauwelijks twee jaren geleden is deze fabriek, welke een naamlooze vennoot schap is, geheel door brand vernield, zoodat de gebouwen nagenoeg geheel nieuw zijn. De bouw heeft ruim 400.000 francs gekostde matrieele verliezen zijn echter geheel door assurantie gedekt maar het zal minstens een jaar duren vooraleer de fabriek weder in werking zal zijn. De boeken zijn verbrand, maar te midden van de vlammen zag men de groote brandkast blijkbaaar voortdurend ongedeerd aan den vuurgloed weerstand bieden. Bij de opening der Belgische par- lementszitting zal de minister van oorlog Fröben giog de kamer rond en dacht aan den vongen avond. Hoe geheel an ders komt alles ons voor, of wij het des morgens ot des avonds beschouwen Zoo ook onze gedachten. Fröben lachte om zichzelven, om den twijfel dien de leven dige fantasie in hem had opgewekt. »De baron," zeide hij bij zichzelf, „is eigenlijk toch een goed mensch hij heeft wel veel eigenaardigheden, is eenigszins ruw, maar dit is slechts buitenop. Wie lang met hem omgaat, gewent hier echter aan, weet zich daarin te schikken. En Josephe, hoe spoedig oordeelt men dikwijlsHoe vaak meende ik diepen kommer en ziele ljjden, berusting te lezen in de oogen, op het gelaat eener vreuw. Dan liet ik my door den duivel verblinden, om haar recht teeder te willen troosten en opbeuren en eigenlijk bestond alles slechts in myne verbeelding. Nader beschouwd was de vrouw dan eene zeer ge-.vone vrouw, die met het peinzend oog waarin ik weemoed zag, angstig de steken van hare breikous telde of met toornig gefrousd voorhoofd, bedacht, wat ze 's avonds zou laten koken. „Zoo dacht hij voort, zichzelven bespot tende om de teedere gevoelens te verdrin gen, die den vorigen dag in hem opge komen waren en die hem nu zoo dwaas, zoo overspannen toeschenen, In gedach ten verzonken was hij voor den spiegel gaan staan en bekeek de visitekaarten die daar tusschen gestoken waren. Opeens bij de kamer een crediet aanvragen van 500-000 francs, teneinde hem in staat te stellen 3 lichtingen (die van 1885, '86 en '87) dus in t geheel 23 000 man op te roepen, lie zich in Januari naar het kamp van Beverloo zullen begeven om zich aldaar gedurende ongeveer twaalf dagen te oefenen in de behandeling van het nieuwe geweer. Oostenrijk Hongarije. In de Oostenrijk- sche kamer van afgevaardigden heeft groote opschudding plaats gehad over het volgende. Door den voorzitter werd o- penlijk geconstateerd, dat in de zitting van den vorigen dag stembriefjes ver- valscht waren door den heer Schneider, een der antisemitische illustraties van het Oostenrijkschs parlement. Het gold de keuze van een vice president der ka mer de Duitsche linkerzijde bad vooraf haren candidaat gekozen en, gelijk ge bruikelijk is, op de lessenaars der leden van die partij waren door het partijbe stuur stembriefjes nedergelegd, voorzien van den naam van den candidaat De heer Schneider nu had zich de vrijheid veroorloofd, op sommige van die briefjes den naam in te vullen van een antise- mitiscben afgevaardigde. De opschudding door dit voorval veroorzaakt, steeg ten top, toen de heer Schneider zich tot zij ne verdediging veroorloofde zijnen ambt- genooten toe te roepen, dat zij een „kliek" vormen. Een storm van verontwaardi ging brak daarover los, maar hoe die tot bedaren gekomen is, wordt niet gemeld. Zuid Amerika. In dit deel der wereld is het zeer onrustig. Nauwelijks is het eene oproer gedempt of een ander breekt kreeg hij er een in het oog die Faldners eigen verloving aankondigde. Hy las de sierlyke gedrukte woorden „Vryheer F. von Faldner en zjjne bruid Josephe von Tannensee." „Von Tannensee Als een bliksemstraal helderde deze naam de duistere gelijkenis op, die bestond tusschen de gade zyns vriends en zijn dierbaar portret. Hoe Is zij wellicht de dochter van die Laura, welke myn goede Don Pedro heeft liefgehad Welk een vreugde voor hem als dit zoo ware, als ik hem bericht kon zenden van de verloreneVond hij niet in dit wonderlijk portret de treffend ste gelijkenis met zijne nicht Kan de dochter niet op de moeder gelyken? Toen hy de deur hoorde opengaan, ver borg by haastig de kaart, keek om en Josephe kwam binnen. Was het 't sier- lyk morgengewaad, dat hare teedere ge stalte omsloot was het daglicht haar nog gunstiger dan het lamplicht Op dit oogenblik scheen zy hem nog oneindig veel bekoorlijker toe dan gisteren. Hare lokken vielen nog los om haar voorhoofd, de frissche morgenlucht had hare wangen licht gekleurd, zy wenschte hem zoo vriendelyk lachend goeden morgen toe, en toch moest hij zich op dit oogenblik een dwaas noemen, want het scheen hem toe, dat hare oogen moe waren van het schreien.

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1