Binnenlandsch Nieuws. Bemcngd Nieuws. moedelijk zal het lijk te Avondale in het graafschap Wicklow bijgezet worden. Door een dagbladreporter ontving Par- nell's moeder het bericht van haars zoons dood. De oude vrouw verweet Michael Davitt, de Iersche World en andere lei ders, dat zii haar kind hadden gedood, daar' de oneenigheid hem het leven moest kosten. - Men schrijft uit 's Beerenhoek dd. 10 Oct. aan de N. R. Ct. Meer dan eenmaal zijn door het ge meentebestuur van Borssele pogingen aangewend tot het verkrijgen van eene aanlegplaats voor stoombooten aan den oever der Wester Schelde onder die ge meente. Doch telkens stuitten die po gingen af op de groote kosten en de moeilijkheid daar ter plaatse zulk een steiger te vestigen. De steeds toenemen de behoefte echter heeft den gemeente raad van Borssele nogmaals doen beslui ten, bij de Prov. Staten van Zeeland een ntelcos voorschot aan te vragen tot hol plaatsen van een ponton voor genoemd <b d. Tevens wil het bestuur den z. g. Wolfaartsweg tot een doelmatigen kunst weg maken, in welke kosten do naburige gemeenteninsgelijks belanghebbenden ir. eene stoombooten-aanlegplaats, hun aandeel hebben toegezegd. De gemeente 's Beerenhoek zal o. a. gedurende 20 jaar eene zekere som daartoe bijdragen. AXEL, den ld October 1891. Zaterdag werd alhier eene vergadering gehouden van de onderwijzers vereeniging in het arrondissement Axel, welke door een 33tal leden werd bijgewoond en ge presideerd door den heer W. Jansen van Graauw. In deze vergadering werd verslag uit gebracht door eene commissie belast ge weest met liet samenstellen van een ontwerp-leerpian en hield de heer W. C. Imandt eene voordracht over het ont leden op de lagere school. Voor het sluiten der vergadering werd breedvoerig besproken het al of niet be tuigen van instemming met het adres van den heer Moerman te Oost-Voorne, welke het daarheen zou willen leiden, dat de onderwijzers staats ambtenaren werden. Eene beslissing werd niet ge nomen, doch op eene weldra te houden vergadering zal deze zaak nogmaals ter tafel komen. De heer M. J. van Doorn, onder wijzer aan de christelijke school alhier, was hem van lieverlede een vriend ge worden. Wel moest hij, als hij over hun ne vriendschap nadacht, zichzelven be kennen, dat overeenstemming van karak ter hen niet bij elkander had gebracht, maar vaak zag men dat jnist het onge lijke zich beter vereenigen liet, dan het gelijke. De baron Von Faldner was ee- nig'sziiis ruw en ongemanierd Zelfs de bekoorlijkheid, het woelige leven van twee hoofdsteden als Paiijs en Londen, hadden alleen zijn uiterlijk wat kunnen bescha ven en verzachten. Hij behoorde tot de genen, die, terwijl ze door anderer of ei gen schuld uitgezochte lektuur, meerdere, diepere kennis en de vormende hand der wetenschappen versmaadden, tot de over tuiging gekomen waren, praktische rnen- schen te zijn, dat wil zeggen lieden, die in zichzelven alles bezitten, wat anderen moeite kost om te leeren die een na tuurlijk begrip hebben van landbouw veeteelt, huishoudkunde en dergelijke die zichzelven beschouwen als geboren land- heeren, als praktische huishoudkundigen, die langs den natuurlijksten weg datgene meencn te kunnen bereiken, wat de me nigte in boeken zoekt. Dit egoïsme maak te hem gelukkig. waDt hij zag niet hoe z vak de bron was waaruit hij zijne ken- nis i utte. Nog gelukkiger zou hij even wei -jeweest zijn, als deze eigenliefde zich tot de voorwerpen zelve bepaald had. Maar hij droeg ze met zich, waarheen hij is als zoodanig benoemd aan het Instituut Esmeyer te Rotterdam. De heeren P. C. Maat van Ter Neuzen en J. Gorissen van Sluis slaagden to Middelburg voor de acte in de "vrije- on ordeoefeningen der gymnastiek. De heer H. G. A. Verkaavt, te Hontenisse, staat als no. 3 op de voor dracht voor derden onderwijzer aan de school der 1ste klasse no. 66 te Am sterdam Te Zuiddorpe overleed de vorige week eene vrouw, welke reeds lang lij dende was en verpleegd werd door eene vriendin. Een zoogenaamde kermiswagen had zij tot belooning aan die vriendin „bemaakt." Op een morgen was echter de wagen verdwenen en bij onderzoek bleek, dat de familie den wagen had weg gehaald. De politie werd met het geval in kennis gesteld en in triomf werd de wagen weer op zijn oud plaatsje ge bracht. Tegen de familie werd proces verbaal opgemaakt wegens diefstal. Uit Biervliet schrijft men aan de M. Ct. Nauwelijks was de tramlijn Breskens - Maldeghem geopend, ot men was er op uit ons vierde district langs andere zijde met Belgie te verbinden. De samenstel ling van IJzendijke's comité sproot hieruit voort. Oorspronkelijk had men het oog op de lijn Schoondijke Caprycke geves tigd, totdat eindelijk, zij 't dan ook na vele wederwaardigheden, de uitnemende verbinding Schoondijke - Eecloo tot stand zou komen. Nog vóór de opening van lijn no. 2 werd onze aandacht weer geves tigd op het grootsche plan van den heer Gerritsen een locaalspoorweg Breskens- Tei Neuzen. Van andere zijden wordt dit echter een onmogelijk plan genoemd, dat op onover komelijke bezwaren afstuiten brengt men ter sprake de verbinding via Phi lippine, d. i. zonder afdamming of over brugging van den Braakman, eene ver binding die ik indertijd onzinnig heette, wijl dan eene streek zou doorsneden wor den met geringe bevolking en daardoor geen plaatsen van beteekenis zouden ver bonden worden. Toch denkt men ernstig over zulk een plan. Donderdag jl. kwamen aan de Isabel- lasluis, tusschen Biervliet en Philippine, samen de burgemeesters, wethouders en secretarissen dier gemeenten, met den heer Chr. Verhaak, uitgever te Sas van Gent, op wiens initiatief de samenstel ling plaats vond, om zoodanige verbin ding met tram- of spoorweglijn te be- ook ging, gaf raad, zonder dien zelve ooit aan te nemen, hield zichzelven waarin niemand echter met hem overeenkwam voor een slimmen kop en was door dit alles onaangenaam in gezelschap en thuis wellicht een kleine tiran, omdat hij zoo knap was en altijd gelijk had, „Of hij dat onafscheidelijk spreekwoord nog heeftDat heb ik immers wel ge zegd vroeg Fröben zichzelven lachend af. Hoe vaak, als hij er in het geheel niet aan gedacht had, dat iets zoo zou gebeuren, hoe vaak nam hij me dan bij de hand en zeide „Vriend Fröbenzeg mg, heb ik niet reeds nu vier weken ge leden gezegd, dat het zoo gebeuren zou En als ik hem dan zonneklaar bewees, dat hij toevallig juist het tegendeel ge dacht- had, dan liet hij zich volstrekt niet van zijne meening afbrengen en bromde drie, vier dagen lang. Fröben hoopte dat de ondervinding en de schoone natuur zijnen vriend wijzer zonden gemaakt hebben. Zijn landgoed lag in een der bekoorlijkste oorden van het rijndal in de nabijheid van Oaub, en hoe meer de reiziger naderde, des te snel ler deed de schoonheid der bergen en de majesteit der rivier zijn hart kloppen en menigmaal zeide hij tot zichzelven „Neen, hij moet veranderd zijn. In deze omge ving kan men slechts toegevend, vriende lijk en deelnemend zijn, en bij het genot van dit vergezicht moet men toegeven al spreken. Al heeft deze conferentie niet tot een bepaald besluit geleid, toch kunnen der gelijke besprekingen dit nut hebben dat het vraagpunt aan de orde blijft. Waar particuliere krachten, zelfs met hulp van gemeenten en provincie, steeds te kort zullen schieten tot uitvoering vaneen der gelijk plan kan wellicht eenmaal 't rijk be wogen worden de taak op zich te nemen om door den Braakman gescheiden deel en van het kiesdistrict Oostburg te verbinden Met een kunstweg zouden wij al heel veel gnbaat zijn, en zoo komen wij tot een meer bescheiden plan, een plan, dat tot uitvoering kan komen, mits hot rijk hulp biedt. Bij de vele honderden hectaren puike iugepolderde landerijen in den Braakman, is nu besloten tot bedijking van 285 hec taren, en deed het rijk nu een steenweg aanleggen door den nieuwen polder, dan waren er voor Biervliet aan dezen kant en voor de overige belanghebbenden aan gene zijde der inpoldering met geringe kosten verbindingswegen aan te leggen. Dit zou van bet rijk geene te gioote opoffering vorderen, want bij het bezit van een steenweg zouden de ingepolder de landerijen voorzeker een honderd gul den hoogere koopsom per hectare op brengen met het oog op de vele Belgische koopers van gewassen uit onze polders, die nu zich steeds genoodzaakt zien hunne veldvruchten langs een grooten omweg, nl. via IJzendijke en Watervliet, thuis te halen. Dit plan, van weinig grootsche afmetingen en toch in een groot gemis voorziende, zal men tot uitvoering trach ten te brengen. Naar wij vernemen, zullende volgen de nieuwe werken binnenkort bij den Uitgever L. J. Veen te Amsterdam ver- nen van Johanna van Woude, Een ver laten post, versierd met twee teekenin- gen van den heer Wm, Stenlink en het portret van de schrijfstervan R. C. Oudhuis, een oorspronkelijke novelle: ge titeld Zijne erfgename van Piet Vluch tig Mijnwerkers, een delversnovelle uit het Nieuw-Patagonischvan de beken de Johanna Spyrij. Uit de Zwitser- sche Bergen. De Elf van Instra. De Vroolijke Heribli, De onderwijzers van Hinstei wald. Twee prentenboeken. Ver tellingen van Moedei- de Gans door F. H. v. Lennepen Winterpret door Anth. L. De Rop. Verder de tweede druk van Carmen Sylva. Een Gebed, door F. Smit Kleine en van Louisa M. Alcott. Lisa's heelt men werkelijk gelijk, wat bij hem zelden het geval is." 10. Tegen den avond kwam hij op het landgoed aan. Hjj gaf zijn paard voor de deur aan een knecht en vioeg naar zijnen heer. Hij werd naar deD tuin verwezen. Daar herkende hij reeds van verre de ge stalte en de stem van zijnen vriend. Het scheen, dat hij hevig twistte met een ander man, die dicht bp een boom aan het graven was. „En al hadt gij het ook honderd jaar in plaats van vijftig op die manier gedaan, toch moet de boom er uitgehaald worden zooals ik het zeg. Dus Irisch op, oudeHet komt slechts daar op aan, goed na te denken." De arbei der zette zuchtend zijn muts op, beschouw- de nog eeDS met weemoedigen blik den schoonen appelboom en stiet toen snel, naar het scheen misnoegdde spade in den grond om te graven. De baron ech ter floot een deuntje, wendde zich om en daar stond iemand voor hem, die hem vriendelijk toelachte en de hand toestak. Verwonderd zag hij hem aan. „Wat is er van uw dienst?" vroeg hij kortaf en driftig. i-Kent ge me niet meer, Fald ner vroeg de vreemde. „Zpt ge bij uwe boomkweekerp Londen en Parijs ge heel vergeten „Is het mogelijk, mijn Fröben riep de baron en haastte zich om den vriend Keuze. Eene Kerstvertelling. Dit ajar komt ook compleet de 2e vermeerder de en verbeterde druk van het Biogra- phisch Woordenboek der Noord-en Zuid- Nederlandsche Letterkunde door J. G, Frederiks en F. Joh. van den Branden. Donderdag voormiddag keerden de marechaussóes te Gulpen terug van een inspectiereis te Hoogcruis. Toen zij in het genucht Del aankwa men. heeisclite daar groote opschudding en werden zij gerequireerd door de vrouw Karbausen, welke verklaarde dat, tijdens dat zij naar het bosch was geweest, die ven baar man hadden vermoord en het aanwezige geld hadden meegenomen.' In bet buis was alles in wanorde. De kleeren dei- vrouw bevonden zich in het woonvertrek en schenen blijkbaar bijeen gebracht om ze mee te nemen, terwijl het lijk van Karhausen zich in den kei- der bevond. De vrouw wees de politie de plaats aan in den tuin, waar een gat in de heg was gebroken en langs welken weg de dieven gevlucht waren. Het kwam den wachtmeester verdacht voordat de brandnetels, welke voor-het gat waren uitge-wassen, hoegenaamd niet nederge trapt waren. Hij begaf zich daarop naar Gulpen en liet den hem vergezellende»] marechaussee ter bewaking achter, zoo wel van 't lijk als van de vrouw van den vermoordewier verklaring hem verdacht voorkwam, te meer daar het van algemeene bekendheid was, dat zij met haar man in onmin leefde. Na der justitie te Maastricht bericht te hebben gezonden, begaf de wacht meester zich weder naar de plaats dei- misdaad. Hij doorzocht nogmaals het huis en ontdekte een vrouwenrok, welke met bloed was bevlekt. Hij nam toen de vrouw nogmaals in verhoor en sprak rondborstig zijn gevoelen uit, dat zij de moordenares was. De vrouw raakte in verwarring en legde daarop volledige bekentenis af. Volgens bare verklaring heeft zich het feit als volgt toegedragen Tegen 8 uur voormiddag kreeg ze woordenwisseling met haai man, welke haar verweet te veel brood mee naar 't veld te hebben genomen en haar met een mes bedreigde. Op zelfverdediging bedacht, nam zij het hout, waarmede zij het varkensvoeder klein stoot, en sloeg hem daarmede op 't hootd nog niet terstond dood zijnde, bracht zij hem tot geheele afmaking nog eenige slagen toe en wierp het lijk daarna de keldertrap af. Zij deed daarna haar voorschoot af en begaf zich naar den put om water te halen tot schoonmaking van den bloed plas, welken zij met de gevonden rok opveegde. Zij maakte toen de noodige toebereidselen, welke aan diefstal met moord moesten doen denken en begaf zich daarna naar ljet bosch, waaruit zij tegen circa 11 uur terugkeerde. De moordenares, Anna Maria Thewis- te omarmen. „Maarmijn God, wat zpt ge veranderdWat zijt ge bleek en ma ger Dat komt van het vele zitten en werken. Dat ge ook in het geheel niet naar raad luistert Ik heb u immers altijd gezegd, dat het niet goed voor a is," iMijn vriendantwoordde Fröben, door deze ontvangst onwillekeurig herinnerd aaD hetgeen hij onderweg gedacht had, „mijn vriend, denk toch eens na Hebt ge mij niet altijd gezegd, dat ik niet deugde voor landman, houtvester of iets dergelijks, maar dat ik eene rechterlijke of staatkundige loopbaan moest volgen „Ach, mijn goede Fröben zeide Fald- der, dubbelzinnig lachende, „hebt ge daar nog altijd zoo'n slecht geheugen, zeide ik u toen reeds „Ochge hebt gelijklaat ons niet fwisten viol zijn gast hem in de reden, „laten wij liever wat verstandiger praten hoe of het er ging sedert we elkander zagen, hoe ge leeft." (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 2