VEEMARKT No. 548. Ifeonsdog 14 October 1891. 7e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. TE AXEL Dinsdag 27 October 1891. Buitenland. 5 FEUILLETON. De bedelares van de Pont des Arts. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentien van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. OP Duitschland. Uit Straatsburg wordt be richt, dat sedert den len October bet uit Frankrijk komend aantal reizigers bui tengewoon groot is* Zondag 11. was de toevlucht voor de treinen naar Metz zoo aanzienlijk, dat men de reizigers in de goederenwagens moest laten plaats nemen. Op alle plaatsen aan de grons is eveneens de handel belangrijk toege nomen. - Het stoffelijk overschot van koning Karei van Wurtemberg werd Vrijdag op plechtige wijze in den grafkelder te Stut- gart bijgezet. Te 10 uur werd in de Marmerzaal een lijkrede gehouden, die door koningin Olga en de vorstelijke personen werd bijgewoond. Te elf uur zette de stoet zich onder het luiden der klokken in be weging. Koning Willem gir.g tusschen den keizer en den groothertog van Baden, en werd gevolgd door eene lange rij van familieleden. De lijkwagen was prachtig versierd. Het bijzetten had plaats onder het donderen der kanonnen. België. De heer Leopold de Wael, burgemeester van Antwerpen, is Donder dagochtend half elf in het raadhuis, de trap opgegaan zijnde, plotseling in elkaar gezakt en buiten kennis in zijn kabinet gedragen, waar hij op een chaise longue werd nedergelegd. Spoedig was genees kundige hulp aanwezig en werd er ijs gelegd op het hoofd van den lijder, die echter onafgebroken buiten kennis bleef. Zijne kinderen en zijn huisarts werden geroepen en aanvankelijk kwam er geen verandering in den toestand. Eerst na den middag bevonden de geneesheeren eenige beterschap en te ruim drie ure keerde het bewustzijn terug. Daar er, naar de verklaring der deskundigen geen oogenblikkelijk levensgevaar bestond, en van het vervoer naar zijne woning voor zijnen toestand geen nadeel was te vree zen, werd een rijtuig gehaald en de zieke stapvoets naar huis gereden. De toestand is wel hoogst ernstig, maar de genees heeren schijnen hoop op herstel te heb ben gegeven. In sommige berichten wordt de plotselinge ongesteldheid eene beroerte genoemd en wordt dan ook gezegd, dat de geheele rechterzijde verlamd was maar in andere wordt dit tegengesproken en gezegd dat de burgemeester slechts door eene hevige zenuwkrisis overvallen is. Hoe het zij, de heer Leopold do Wael is een goede zeventiger, dus op een leef tijd waarop dergelijke aanvallen steeds rechtmatige reden tot bezorgdheid geve'n. Frankrijk. Over geheel Frankrijk is thans het werk in de glasblazerijen van flesschen zeo goed als volledig gestaakt. Wel wordt uit Sint Etienne bericht, dat er arbeiders zijn, geneigd om niet mee te doen aan de werkstaking, maar zij durven niet aan den arbeid te gaan we gens hunne kameraden, die hen streng UIT HET HOOGDUITSCH VAN w. HAUFF. Naar gewoonte ging Fröben den vol genden dag naar de galerij. Lang stond hjj voor het portret en werkelijk dacht hij ditmaal meer aan den oude dan aan de geschilderde dame. Hij wachtte meer dan een uur maar de oude kwam niet. Op slag van tweeën ging hij in het plant soen, wandelde langzaam om het meer, ontmoette schoone equipages en dames, directors en officieren en nam dikwijls zijn verrekijker om de lange wandeling te overzieu. Maar wat hij ook zag, niet de eerwaardige gestalte vaD zijn ouden vriend. Tevergeefs zocht hij de dunne zwarte beenen, den spitsen hoed, Diego injp.ijn l^oat gewaad met zonnescherm en regenmantel, hij zag niets. Zou hij ziek geworden zijn, vroeg hij bij zichzelven en onwillekeurig ging hij naar de slotplaats en naar de herberg „de Koniug van En geland" om Don Pedro te bezoeken. „Al len zijn heen," antwoordde de kelner op zijne vraag. „Gisteren avond kreeg de vorst tele grammen en heden voormiddag is zijne hoogheid met zijn gevolg in zes rijtuigen in het oog houden. In Frankrijk worden jaarlijks gemiddeld niet minder dan 175 millioen flesschen vervaardigd. De ovens te Rive de Gier leveren alleen 40 millioen af. De werkstaking komt thans op het ongelegenste oogenblik, daar een gedeelte van den wijnoogst nu in flesschen moet overgegoten worden. Vrijdag bood het gemeentebestuur van Marseille den burgemeester van Brus sel een maaltijd aan. De maire dankte, in naam van Marseille, den heer Buis voor zijne den vorigen dag gesproken woorden, welke een diepen indruk in en buiten Frankrijk zullen maken, te meer daai de burgemeester met bijna officieele opdracht is gekomen om de vriendschap pelijke gevoelens der Belgische natie je gens Frankrijk uit te spreken. De maire dronk ten slotte op den koning van Belgie. De heer Buis, op dezen dronk ant woordende, zeide dat de uitgesproken toost hem een bewijs was dat zijne ver klaringen instemming en vertrouwen hadden gewekt. Zijne taak zeide hij, was gemakkelijk geweest. Hij dronk ten slotte op Carnot. Met luide toejuichingen en kreten van „leve Belgie werd de dronk van den heer Buis begroet. Engeland. Over de ziekte en het over lijden van den heer Parnell is weinig bekend hij is gestorven gelijk hij geleefd heeftin geheimzinnigheid. Wijl de fa milie zulk een stilzwijgen bewaart, is het natuurlijk, dat onder het publiek geruchten loopen, dat Parnell uit het leven is gescheiden als Balmaceda en Boulangerdoor zelfmoord, wat echter de nabestaanden beslist laten tegenspreken. naar W. vertrokken. De hofmeester zat in het tweede en heeft voor u een kaart je achtergelaten." Begeerig greep Fröben naar dit laatste vriendschapsblijk. Er stond niets op te lezen dan Don Pedro di San Montanjo Ligez, Majoor Rio di S. A. enz. Verdrie tig wilde Fröben dit koele afscheid in den zak steken, toen hii op den anderen kant nog eenige met potlood geschreven woorden zag staan. Hij las „Leef wel, dierbare Don Fröbenio Uwe geschiede nis moet ge me schuldig blijvengroet en kus Donna Laura Hij lachte over de opdracht van den ouden heer, en toch, toen hij den vol genden dag weder voor het beeld stond, was hij weerneediger dan ooit, want door het vertrek van Don Pedro was een leeg te in zijn leven ontstaan. Hij zou zoo gaarne nog meermalen met den goeden oude gesproken hebben, sedert langen tijd had hij ten eersten male weder in nau were betrekking met menschen gestaan en duidelijker dan ooit gevoelde hij nu, dat slechts de eenzame, alleen de hope- looze volslagen ongelukkig is. Zonder het portret, dat hem met eigenaardige betoo- vering geboeid hield, zoude hij reeds lang Stuttgart, dat verder niets bekoorlijks voor hem had, verlaten hebben. En toen de heeren Boisserée hem eenige dagen daar na de goed geslaagde kopie van bet lieve portreteene lithografie lieten zien en Donderdag 1 October kwam Parnell uit Ierland te Brighton terug en klaagde over koude, naar het heet op het Kanaal of in Ierland gevat. Verontrustend werd de ziekte eerst Dinsdagde patient be> gon te ijlen en er was steeds een der geneesheeren aanwezig, 's Avonds tegen elf uur naderde het einde. Alleen de doctoren, mevrouw Parnell en haar doch ter mejuffrouw O'Shea waren bij het ster ven tegenwoordig. Parnell was bij kennis doch niet in staat te spreken. Hij heeft geenerlei beschikkingen nagelaten, daar hij, toen hij zijn einde voelde nadereD, reeds te zwak was om iets te bepalen. De dood kwam zoo onverwacht, dat de leden van het huisgezin eerst niet wil den gelooven. Wat ook het karakter van Parnell als publiek persoon en partijlei der moge geweest zijn, in zijne huiselijke omgeving was hij zepr bemind door ie der, die met hem in aanraking kwam. De bedienden spraken over zijn dood met tranen in de oogen. Mevrouw Parnell heeft haar man trouw verpleegd, maar toen alles voorbij was, begaf haar de geestkracht. Zij is thans ernstig ongesteld en ten prooi aan een wanhopend verdriet. Omtrent de begrafenis bestond verschil van gevoelen. Mevrouw Parnell wenschte de plechtigheid stil en eenvoudig, maar Parnell's vrienden wilden het Iersche volk de gelegenheid geven een laatste blijk van hulde te brengen aan hun lei der. Ten slotte heeft mevrouw Parnell dezen wensch ingewilligd. De lord mayor van Dublin en Ie Parnellistische afge vaardigden zullen de plechtigheid regelen. Officieel zal de maire en de gemeente raad van Dublin tegenwoordig zijn. Ver- hem dit ten geschenke gaven, toen be schouwde hy dit als eeu wenk van het lot, nam afscheid van bet oorspronkelijk portret, pakte de kopie zorgvuldig in en verliet de stad even stil als hij die was binnengekomen. 9. Zijn oponthoud in Stuttgart had slechts het beeld gegolden, dat hij in de galerij gevonden bad. Toen hij de hoofdstad van Wurtem berg aandeedwas hij op reis naar den Rijn en nu toog bij verder daarheen. Hij bekende zichzelven, dat de laatste maan den hem bijna al te week gemaakt had den. Hij gevoelde, niet zonder schaamte en lichte huivering, dat zijne droefheid, dat al #ijn doen en laten dicht aan dwaas heid gegrensd bad. Wel is waar was hij. onafhankelijk en had hij dit jaar toch bestemd jffm te reizen zonder doel of vast plan. Hij zou dit lange oponthoud op de aangeuame ligging der stad, op de 4he#lijke omgeving schuiven. .'Maar had hij dan werkelijk de stad zoo aangenaam gevonden Had hij men schen opgezocht en leeren kennen Had hij ze niet eerder gemeden, omdat ze de eenzaamheid verstoorden die hem zoo lief geworden was Had hij van de heerlij ke omgeving genoten „Neen," zeide hij lachend tot zichzelven, „men zou aan tooverij moeten gelooven l Ik heb me gedragen als een dwaas, heb me in mijn kamer opgesloten om te lezen. En heb ik gelezen Stond niet haar beeld op iedere bladzijde Ging ik verder dan tot haar of een enkele maal onder het ge woel der menschen heen en weder Is het niet reeds dwaasheid zoolang eene schaduw na te jagen eu ieder meisjes gelaat opmerkzaam te beschouwen of men niet den schoonen mond der onbekende geliefde herkent Zoo berispte de jonge man zichzelven, nam vaste hesluiten en toch menigmaal als zijn paard langzaam bergopwaarts gegaan was, vergat hij. hoven gekomen het tot meerderen spond aan te zetten, omdat zijn hart ergens anders was, en vaak als hij des avonds zijn pak opende en de rol hem in handen kwam, ontrolde hij onwillekeurig het beeld der geliefde eD vergat zich ter ruste te leggen. Maar de bekoorljjke berglandschappen van den Neckarde heerljjke omstreken van Mannheim, Worms en Mainz maak ten ook op hem den eigendommelijken indruk. Zij verstrooiden hem. zij vervulden zij ne ziel met nieuwe vroolijke beelden. En toen hij op een morgen van Bingen ver trok, stond hem slechts één beeld voor oogen, een beeld, dat hij nog dienzelfden dag zien zou. Fröben had met een landsman Frankrijk en Engeland doorreisd en de metgezej

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1