Binnenlandsch Nieuws. staan, maar dat dan op diezelfde afdoen de militaire manier zou worden bijge legd, - en daarmee was het dan uit." België. Naar men verneemt wil de Belgische generale staf het jaarlijksche legercontingent van 13.000 op 19.000 man verhoogen, teneinde 4 nieuwe regi menten (2 infanterie en 1 cavalerie en artillerie elk) te vormen, in verband met de hoogere eischen, aan het leger te stellen voor de bezetting der Maaslinie. - Uit Brussel wordt bericht dat Ge neraal Boulanger zich op het keikhof te Ixelles met een revolverschot van het leven heeft beroofd. Rusland. In een twist tusschen den voorzitter van den landraad in het district Saratow A. en den adelsmaarschalk P. gaf de eerste den tweede een slag in het aangezicht. P. vorderde voldoening met de wapenenwaartoe A. zich bereid verklaarde, doch niet alvorens P. reken - schap had afgelegd over eene som van 70.000 roebels, bestemd voor de aan den hongersnood prijsgegeven arme inwoners. P. bleef het antwoord schuldig en diende den volgenden dag zijn verzoek om ont slag in. Een aantal Russische joden, die onlangs Canada passeerden om zich naar de Yereenigde Staten te begeven werden door de Amerikaansche overhe den niet toegelaten. Ingevolge de wet op de landverhuizing, krachtens welke geen vreemdelingen zonder middelen van bestaan op Amerikaansch gebied mogen worden toegelaten zullen de ongelukkige joden weder naar Canada ingescheept worden. Men gelooft dat de regeering van Canada ze weer naar Europa zal terugzenden. Ten einde het onderzoek van suiker beetwortelen zooveel mogelijk in de hand te werken en den verkoop op gehalte voor te bereiden, heeft de minister van waterstaat enz. bepaald, dat de kosten van het onderzoek op suiker in teet- wortelen gedurende de campagne van dit jaar slechts zouden bedragen 50 ets. daartoe moeten echter minstens 25 mon sters door denzelfden inzender of door eene vereeniging van belanghebbenden worden aangemeld. Aanvragen voor onderzoekingen, val lende in de termen dezer prijsreductie, moeten gericht worden aan het landbouw- station te Breda, hetwelk daarna het be noodigd aantal geleidebrieven ter invul* beschouwde „maar ik denk dat men dit slechts zeggen kan van grootere com posities, van schilderijen, waarin de schil der eene diepe beteekenis gelegd heeft. Velen gaan voorbijtot eindelijk de be teekenis in het oog valt bjj een, die dan den diepen zin des kunstenaars bewen dert. Maar zou men dat kunnen beweren van zulk een kopje De jonge man kleurde. „En waarom niet?" vroeg hjj lachend. „De schoone vormen van dit gelaathet edele voor hoofd, de sprekende oogen, de vriendelij ke mond heeft de kunstenaar dat alles niet met groot vernuft geschapen Ligt in dit gelaat niet iels zoo aantrekkelpks, dat „O stilstilviel de oude hem vrien delijk in de rede „de kunstenaar heeft eene in alle opzichten flinke persoon ge schilderd de familie had schoone vrou- wpn." „Hoe? Wi-lke familie V" riep de jonge ling verwonderd. Hij twijfelde aan het gezoud verstand van den oudeen toch sehenen zijne woorden hem ten zeerste te treffen „Dit portret is ongetwijfeld zuivere fantasie, mijnheer. Hel is minstens hon derden jaren oud „Zoo gelooft ook gij dat sprookje fluisterde de oude. „Onder ons gezegd ditmaal heeft de eigenaar uw scherpen blik toch misleid, want ik ken die dame." ling toezendt. (N. R. Ct.) A.YEL, den 2 October 1891. De heer W. Slrujjk te Koog a/d Zaan, heeft wegens eenu benoeming te 's-Gravenhage, bedankt voor die van on derwijzer aan de openb. school te Othene (gem. Zaamslag). De heer P. van Damme, onderwij zer te Clinge, is als zoodanig benoemd te Bussum. Voor de betrekking van onderwij zer aan de openbare school te St. Jan- Steen hebben zich 2 sollicitanten aan gemeld. De heer J. Griep, onderwijzer te Hacsweert (Kruiningen), is als zoodanig benoemd te Boschkapelle. De heer A. H. Kuibregtsen, be noemd tot onderwijzer aan de openbare school te Aarden burg, heeft voor die be noeming bedankt. Ds. H. J. Kouwenhoven, pred. bij de Chr. ger. gemeente te Zaamslag, komt o. m. voor op het viertal te Goes. Tot onderwijzer aan school B. te Middelburg is benoemd de heer L. J. de Vries te Zaamslag. Gisteravond is ODder de gemeente Ter Neuzen eene afschuwelijke misdaad gepleegd. De koopman De K. van Othene, die met zijn vrouw zijn broeder op het Spui had bezocht, om eene som gelds van on geveer 400 in ontvangst te nemen, begaf zich omstreeks 7 ure huiswaarts. In het zoogenaamde Donkerstraatje ge komen, sprongen plotseling twee kerels te voorschijn, die De K. aanvielen en hem op de plaats dood schoten. De vrouw nam de vlucht. Bij het onderzoek van het lijk van den vermoorde werd geen geld gevonden, waaruit kan worden op gemaakt, dat diefstal de drijfveer der misdaad is geweest. De justitie doet ijverig onderzoek naar de bedrijvers van dit lage stuk. Het is te hopen, dat de booswichten niet lang zullen vijjblijven. Uit de veronderstel ling, dat zij met de ontvangst van het geld moeten bekend geweest zijn, zou men licht vermoeden, dat de vogels spoedig zullen gevangen zijn. Hontenisse. Bij gelegenheid der kermis te Ter Hole werd aldaar op jl. Maandag eene tentoonstelling van klein vee, waar voor door brouwers, herbergiers en verde re belanghebbenden eenige kleine prijzen waren uitgeloofd, gehouden. Aangevoerd waron89 schapen, 11 kalvers, 3 vaarzen, 12 geiten, 40 hoen- „Om Gods wilgij kent ze Waar is ze nu Hoe is haar naain sprak Frö ben hevig bewogen terwjjl hij de hand van den Spanjaard greep. „Zeg lievei dat ik ze gekend heb antwoordde deze met sidderende stem terwijl hij het vochtig oog tot de dame opsloeg. „Ja, ik heb ze gekend, in Va lencia, vóór twintig jaar. Dat is lang ge leden Het is echter niemand anders dan Donna Laura Tortosie." „Twintig jaarherhaalde de jonge man treurig en teinedergeslagen. „Twin tig jaar neen, zij is het niet." „Zij is het niet viel Don Pedro hef tig uit. „Neen, zegt ge Gelooft ge dan, dat een schilder deze trekken uit zijn hoofd heeft geschilderd? Maar ik wil niet onrechtvaardig zijn. Het was een be kwaam man die haar schilderde want zijne kleuren zijn zuiver en getrouw, ge trouw en fnsch als het bloeiende leven. Maar meent ge dat zulk een genie uit zijne fantasie niet een geheel ander beeld schept Vindt ge niet, zonder de fami lie Tortosie te kennen, dat deze dame onloochenbaar familiegelijkenis hebben moet, familietrekken die juist en zuiver door iiatnur geteekend zijn trekken, die men nooit in scheppingen der fantasie maar alleen in goede portretten vindt Sennorik zeg u dat het een portret is en by Godvan niemand anders dan van Donna Laura zooals ik ze vóór twin tig jaren zag in het liefelijke Valencia." ders, 15 varkens en 47 konijnen. De prijzen werden uitgereikt ais volgt L. Fassaert een prijs voor het schoonste kalf, J. Heijman idem voor het grootste getal kalvers, J. HeijmaD idem voor de schoonste vaars, C. v d. Velde idem voor het zwaarste varken, J. Heijman idem voor het grootste getal varkens, Arnouds idem voor het vetste schaap, J. Rosier idem voor het grootste getal schapen, L. F. de Theye voor de schoonste geit, P. Colsen idem (bij loting) voor het grootste getal geiten, C. Schelfhout idem voor 't zwaarste konijn, P. Vervaet de le en A. Lansue 2e. prijs voor het grootste getal konijnenL. F. de Theiie een prijs voor eene mooie verzameling kip pen. Nog werden uitgereikt de 4 vol gende oommissieprijzen Roeland en Weesepoel een prijs voor mooie vaarzen en De Meijer en Wed. Baart een prijs voor fraaie geiten. De le. kermisdag (Zondag) gaf aan Terhole weinig druktedaar de meeste wandelaars een bezoek brachten aan de hofstede van de Wed. Buijsrogge, die, zooals in 'tNo. van jl. Woensdag ge meld is. des morgens ïn de asch is gelegd. Ofschoon zich des Maandags nog velen naar dit tooneel van verwoesting be gaven was het toch op dien tentoonstel lingsdag te Terhole zeer druk - druk ker dan vorige jaren het geval was. De commissie van regeling had ge- heele voldoening van haar werk en zal waarschijnlijk een volgend jaar eene nog grootere tentoonstelling organiseeren. Hontenisse. Gisteren namiddag om streeks 4 uur dreef in de richting van het ZW. naar het NO. over onze ge meente eene onweersbui, die wel zeer kort aanhield - slechts eenige minuten maar toch hevig was in hare uitwerk selen. Bliksem en donder volgden elkan der met zeer korte tusschenpoozen op en vervulden ieder met schrik. Te Lams- waarde sloeg de bliksem in het woon huis van den koster der Kath. kerk, nam een hoek van een gevel weg, smolt het lood aan de dakgoten en nam ver volgens zijn weg in den regenbak. De meid van den koster, die in den stal werkzaam was, viel in onmacht, doch kwam met den schrik vrij. Bij den landbouwer Van Mol in den Kruispolder trof het hemelvuur degroo- te, vol graan getaste schuur, die in minder dan een oogenulik in lichtelaaie stond. Daar de knechten en zelf de ei genaar in het veld waren, was de red ding van vee en materialen zeer moei lijk. Toch zijn nog, zelfs met levensge vaar, verscheidene dieren en ook betrek „Geachte heer antwoordde Fröben „men vindt gelijkenissen, treffende gelij kenissen. Men gelooft dikwijls een vriend te vinden sprekend gelijkend, alleen in zonderling, verouderd kostuum en als men er naar vraagt, is het een zijner voorva deren uit den dertigjarigen oorlogbo vendien nog een vreemde. Ik geef u toe, dat dit portret zoogenaamde familietrek ken heeft, dat het de beminnenswaardige Donna Laura gelijkt, maar dit portret is oud, en zooveel weet men teD minste uit registers en kerkboeken dat het in de Magdalenakerk te C. reeds sedert hon derdvijftig jaar hing, toevallig niet op bestelling in de kerk kwam en volgens alle bewijzen geschilderd werd door den Duitschen schilder Lukas EraDach." „Zoo hale de duivel mijne oogen riep Don Pedro toornigterwijl hij op sprong en zijnen hoed opnam. Dit is het werk der hel. Zij wil mij op mijn ouden dag nog eensdoor deze schilderij in weemoed eu toorn doen verzinken. „Tra nen stonden den ouden man in de oogen, toen hij 'met haastigen dreunenden tred de galerij verliet. 5. Maar evenwel was hjj toch niet voor de laatste maal daar geweest. Fröben en hij ontmoetten elkander nog menig maal voor het portreten de oude werd den jongen man steeds lieverdoor zijn bescheiden maar beslist oordeeldoor kelijk veel landbouwgereedschappen aan het vuur ontrukt. Een grootevette stier en een veulen verbrandden echter. Een varken, te veel gebiand om in le ven te blijven, werd onmiddellijk ge slacht. Van de knechten verbrandden zeer veel kleederen, van een o. a. voor 150. Ook zijn kisten en spaarpennin gen van enkele dezer laatste ver loren gegaan. Op het oogenblik, dat wij dit schrijven (Vrijdagmorgen 6 uur) ge lijkt alles nog ééne vuurzee. De spuit gasten van Kloosterzande en Lamswaar- de zijn ingeruktde laatste pas voor een uur en door andere vervangen. Blijft de wild ZW. dan is alle gevaar geweken, wordt de wind echter N dan zijn de gevolgen niet te overzien, daar alsdan een groot woonhuis en een stee nen schuur thans door het spuiten behouden - aan de vlammen worden blootgesteld. Alles is verzekerd. Hontenisse. Het schijnt, dat men te genwoordig erg naar nieuwtjes verlangt in deze gemeente. Van tijd tot-tijd toch wordt er iets verteld, dat bij nader on derzoek öt in 't geheel niet gebeurd is, öf althans niet zoo erg is. als verteld werd. Verleden week heette het, dat in eene naburige gemeente een knecht dood in zijne kleerkist gevonden was. Een paar dagen later hoorde men, dat mijnheer Bof juflrouw Sgestorven was menschen die men den volgenden dag gezond en wei op de wandeling zag. Wie zulke dingen uit aardigheid rondvertelt, weet ik niet, maai ik vind het verre van mooi. Waarschijnlijk vin den deze praatjes haar oorsprong in het een of ander clubje van koffievrouwen, waarvan ook wel eens een ander soort van praatjes uitgaat. Of een correspondent van een onzer Zeeuwsche couranten daar ook al de dupe van geworden is, is me onbekend, doch het komt me waarschijnlijk voor. Ik Jas namelijk in bedoelde courant, dat er te Kuitaart een vrouw die naar den winkel geweest was, door eene vélocipède was aangereden met het gevolg, dat de vrouw gevallen en alle gehaalde waar door het zand geslingerd was. terwijl de wielrij der kwetsuren aan heup, elleboog en hand kreeg, 't Kan zijn. Vreemd vind ik het echter, dat ik te Kuitaart niemand vinden kan, die daarvan iets weet. Of de correspondent (misschien zelf wielrij der) heeft zijne fantasie al te sterk laten werken, öf - zoo er al iets van waar is de aanrijding is zeer onbeduidend geweest öf de coirespondent is beet genomen. In ieder geval vind ik het echter noo- dig er op te wijzen, dat men er te Kui taart niets van weet en ik doe dit, niet om het belangrijke van de zaak, maar om de wielrijders. Men schijnt het hun lastig te willen maken en moge dit nu zijne beminnenswaardige openhartigheid, door zijn gedrag dat fijne opvoeding voortreffelijke kennis en eenen vooi zijne jaren zeldzamen takt verried. De oude was vreemd in de stad hij ge voelde zich eenzaam. Toch was hij-niet zoo afkeerig van de wereld, dat hij niet af en toe gaarne met iemand sprak. Zoo kwam hetdat hp zich onmerkbaar na der aan den jongen Fröben slooten deze trok hem ook daardoor zoo onbe schrijfelijk aan dat hjj een dierbaar ge voel met hem deeldenamelijk de liefde tot dat portret. Daarom ook begeleidde hij den jongen man gaarne op de wandeling en noodig- de hij hem dikwijls uit, om hem 's avonds gezelschap te houden. Op een avond dat de eetzaal in „de Koning van Enge land" bizonder vol was en rondom hun beiden vreemde gasten zaten zoo lat ze geen vertrouwelijk gesprek konden voe ren zei Don Pedro tot zijnen jongen vriendSennorals ge dezen avond gee- ne dame beloofd hebt met de luit onder haar venster te komenof als u geene andere belofte bindtzoo noodig ik u uit op mijne kamer eene flesch echte Pietro Ximenes met mij te komen drin ken. (Wotdt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 2