No. 54L5. Zaterdag 5 October 1891. 7e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li- Vlaanderen. F. DIELEMAN, AANKONDIGING. Doorndijli No. H van den Ligger der wegen en voetpaden, alsmede van de bestaande voetpaden met de kunstwerken in deze 2 feuilleton. De bedelares van de Pont des Arts. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van Axel doen te weten, dat te rekenen van den 12 October aanstaande eene opneming zal geschieden van den weg genaamd den Axel, den 3 October 1891. D. J. OGGEL, Burgemeester J. v. D. SCHOONAKKER, Secretaris. Zij, die verlangen gebruik te maken van het HERHA LINGSONDER WIJS, behooren zich vóór 15 October e. k. aan te melden bg het hoofd der openbare lagere school. TE HULST, en 5 OCTOBER 1891, (3e Kermisdag), aanvang nemende des voormiddags 10 uur, met uitloving van 9 verschillende Premiën voor aangebracht Vee. Ook dat, eiken Maandag op de week markt plaats en gelegenheid bestaat tot het aanvoeren van Vee ten verkoop op het Marktplein, waarvan geen staan- of marktgeld wordt geheven. De Burgemeester van Hulst, L» VAN WAESBERGHE-JANSSENS. UIT HET HOOGDUITSCH VAN W. HAUFF. »Sau Pedro San Jago di Compostella fluisterde de oude „welk een vervelende, dwaze dilettantOntmoedigd verliet hij de kamer en de galerij, want hij gevoel de, dat hem heden reeds alle genot be nomen was door verdriet en ergernis Had hij toch liever gewacht 1 Den vol genden dag was de galerij gesloten en zoo was hij genoodzaakt acht en veertig lange uren geduld te hebben, eer hij weer naar de schilderij kon gaandie hem in zoo hooge mate belang inboezemde. Nog had van de klokken der stiftskerk de laatste slag van twaalven niet weerklonken ot hij klom met gepasten haast de trappen op, trad de galerij binnen op de welbe kende kamer toe en getroffen Hij was de eerstehij was alleen kon eenzaam beschouwen. Hij beschouwde de dame lang met on afgewenden blik, tranen vulden zijne oo- gen en hij streek met de hand over de grijze wimpers. vO Laura!" fluisterde hij zacht. Daar weerklonk hoorbaar een zucht. Hij keek verschrikt op. De jonge man van eergisteren was ei weer en keek naar het beeld. Bedroefdomdat hij ge- Frankrijk. De president der republiek heeft ter gelegenheid van het overlijden van de grootvorstin Alexandra aan den czaar het volgende telegram verzonden Uwe Majesteit is te zeer overtuigd van de gevoelens, die wij haar toedra aismede aan hare familie, om niet verzekerd te zijn van het innige deel, dat wij nemen in het verschrikkelijke ongeluk, dat Zijne Keizerlijke Hoogheid aul getroffen heeft, en wij stellen er prijs op in deze treurige omstandigheid aan Uwe Majesteit de betuiging onzer levendige en smartelijke deelneming te doen geworden. De vierde vertooning van Lohengrin heeft te Parijs plaats gehad voor eene eivolle zaal. Noch binnen, noch buiten op het plein had er eene manifestatie plaats. Te nauwernood kon men opmer ken, dat er op het plein wat meer le vendigheid heerschte dan gewoonlijk. Het eenige wat te vermelden valt is, dat er enkele malen door iemand gefloten werd. Het werk van Wagner werd langdurig toegejuicht. De hertog van Aumale woonde de voorstelling bij. Duitschland. De Helgolanders zijn zooals men weet, van nationaliteit ver anderd. Van Engelschen zijn zij Duit- schers geworden. Moet men de Engelsche bladen gelooven, dan hebben zij nog niet in alle opzichten reden tot vreugde over die verandering. Tot 1 Januari 1892 heeft elk Helgo- lander het recht te verklaren of hij Britsch burger wenscht te blijven. Er is echter geen Engelsch consul of ander Engelsch stoord werd, maakte hij met het hoofd een vluchtig compliment. De jonge man dankte iets vriendelijker, maar even trotsch als de Spanjaard. Ook nu wilde de laat ste wachten tot de overtollige buurman vertrok, maar tevergeefsch. Tot zijn schrik zag hij, hij deze een stoel nam en zich op ëenige schreden van de schilderij ne derzette om die behoorlijk op zijn gemak te beschouwen. „De gek!" bromde Dod Pedro, „ik geloof dat hij mijn grijs haar wil be spotten." Hij verliet het vertrek nog moedeloozer dan eergisteren. In de voorzaal ontmoette bij den eige naar der galerij. Hij dankte hem harte lijk voor het genot," dat de verzameling hem verschatte, maar kon niet nalaten zich eenigszins te beklagen over den jon gen rustverstoorder. „Heer B zeide hij, „u hebt misschien wel opgemerkt, dat een uwer beelden mij bizonder aantrok, ik stel er eindeloos veel belang in. het heeft een beteekenis voor mij die die ik u niet zeggen kan. Ik kwam zoo vaak u het mij vergunde, om dat beeld te zien, verheugde er mij zeer over, het onge stoord te kunnen beschouwen, dewijl toch de menigte gewoonlijk niet lang daar vertoeft en, verbeeld u eens, daar heeft mij een jong, boosaardig mensch afgeluis terd en komt, zoo vaak ik kom en blijft ondanks mij urenlang voor dit beeld staan, dat hem toch in het geheel niet aangaat De heer B. lachte want hij kon wel ambtenaar voor wie de inwoners die ver zekering kunnen afleggen en voor een Duitsch ambtenaar durven zij het niet best doen. Waar dit geschiedde, werd te kennen gegeven, dat men dan ook maar naar een Engelsch sprekend land moest verhuizen, dat voor zulke lui op het eiland niets meer te doen was en meer van die lieve opmerkingen. Helgoland is al heel wat veranderd sedert de Duitschers er hunne heerschap pij voeren. Zware ijzeren hekken slui ten de trappen af, die van het beneden- eiland naar het boveneiland leiden. In Sapskühlen is eene kazerne gebouwd en soldaten en Italiaanscbe werklieden ma ken eene batterij aan de zuidpunt, voor welk doel ook een tijdelijk spoorwegje op het bovenland is gelegd. Helgolan ders worden niet bij de werken gebruikt. Onlangs hebben 30 dronken Duitsche matrozen een danshuis vernield en vijf Helgolanders ernstig gewond. Het is licht te begrijpen dat de bevolking met de nieuwe orde van zaken weinig is in genomen. Een socialistisch blad heeft de vraag behandeld of de socialisten in geval van oorlog militairen dienst moeten weigeren en tevens door eene algemeene werksta king de geheele productie en daardoor de kracht van den staat moeten ver lammen. Het beredeneert de zaak aldus: „Het proletariaat moet alle krachten inspannen om Rusland ten onder te doen brengen. Eene andere zaak echter is het, wanneer het betreft een oorlog met staten, die met ons op gelijken trap van ontwikkeling staan. Dit zou ongeveer het geval zijn wanneer Frankrijk zich met Rusland verbond. Alsdan zou eene algemeene werkstaking onmogelijk zijn, denken, wie den ouden heer gestoord had. „Dat laatste mag ik toch niet bevesti gen antwoordde hp. Het beeld schijnt den jongen man eveneens na aan het hart te liggen want het is niet de eer ste maal, dat hij het lang beschouwt." „Hoe zoo Wie is dat mensch.?" |,Het is zekere heer Von Fröben," ging de heer B. voort„die zich sedert vijf k zes maanden hier ophoudt, en van den eersten keer, dat hij dat beeld gezien heett, ook die dame met den hoed met vederen waar ook u naar komt kjjken komt hij alle dagen, geregeld op dit uur, om de schilderij te beschouwen. Gij ziet alzoo dat hij op zijn minst genomen be lang stelt in het beeld, daar hij het reeds zoo lang bezoekt." „Hemel 1 zes maanden riep de oude, „neen, dan heeft mijn hart bitter onrecht gepleegd. God moge bet mij vergeven Ik geloof zelfs, dat ik hem in mijne moe deloosheid onheusch behandeld heb. En zeg mij, is hij ridder Neen, men zal van Pedro di Ligez niet kunnen zeggen dat hij eenen vreemdeling onbeleefd behan delde. Ik bid u, zeg hem doch neen Ik zal hem wel weer ontmoeten en met hem spreken." omdat het ons daardoor ondoenlijk zou worden gemaakt, tegen Rusland te ageeren. Met eene militaire werkstaking tegenover Frankrijk zou men echter althans wanneer die mogelijk ware iets kunnen uitrichten. Met eenige stoute verbeelding zou men zich dan eene ver broedering tusschec de Fransche en Duit sche soldaten tegen den in den grond der zaak gemeenschappelijken Russischen vijand kunnen voorstellenmaar juist de verwezenlijking daarvan is een onmo gelijk ding. Wij zijn niet genoeg met de Fransche toestanden bekend, om te kunnen nagaan of bet plan bij de Fransche soldaten jiitvoerbaar zou zijn. En in alle geval staat het vast, dat er bij de Duitsche soldaten niet aan valt te den ken. Vooreerst toch wordt het leger naar verhouding meer gerecruteerd uit de conversatie land- dan uit de indus trie-bevolking ten tweede komt er in de gezindheid bij negen tiende van het aantal lieden eene verandering zoodra zij het soldatenpak dragen. En die soldatengeest is eene macht, die men niet te gering moet schatten. Ja, wanneer alle kiezers wisten wat zij wilden en energieke socialisten waren wanneer allen in staat waren zich vrij te houden van den geest der verkeerde wereld wanneer zij derhalve den solda tengeest geen invloed op zich lieten uit oefenen, en wanneer zij dan allen den moed hadden om hunne overtuiging ook in praktijk te brengenDoch zooals het nu er mede staat, zou het eenig gevolg zijn, dat sommige bijzonder degelijke kameraden, die hunne voornemens ten uitvoer durfden brengen, zouden worden doodgeschoten, en dat er in eenige com pagnieën misschien wat tumult zouont- Toen hij den volgenden dag weder ver scheen en Fröben reeds voor de schilderij aantroftrad ook hij naderbij met een zeer vriendelijk gezicht. Toen echter de jonge man eerbiedig op zij ging om den ouden heer de beste plaats in te ruimen, boog deze hoffelijk en zeide„Als ik mg niet vergis, Sennorheb ik u reeds dik wijls voor deze schilderij zien staan. Dan gaat het u evenals mijook ik stel zeer veel belang in deze beeltenis en kan ze niet genoeg bekijken." Fröben was verrast door deze toespraak Ook hem waren de bezoeken van den oude aan de schilderij in het oog gevallen. Hij had vernomen wie hg was en na den stijven kouden groet van gisteren had hij deze toespraak niet verwacht. „Ik stem toemijnheer," antwoordde hij na eenig dralen, „dat deze beeltenis mij bo ven alle andere aantrektwant omdat er is iets in deze schilderij, dat betee kenis voor mg heett." De oude zag hem vragend aanals voldeed dit ant woord hem niet ten volleen Fröben ging meer gevat voort„Met kunstwer ken, vooral met schildergen is het zon derling gesteld. Dikwijls gaan duizenden eene beeltenis voorbiivinden de teeke- ning goed, het koloriet prachtig, maar zij laat bij hen geen diepen indruk achter, terwijl voor een enkele zulk eene beel tenis eene grootere beteekenis heeft. Ge ketend blijft deze staan kan zich niet losrukken van den aanblik en keert we der en telkens weder om ze op nieuw te beschouwen." „Misschien hebt ge gelijkzeide de oude nadenkendterwjjl hg de «childeig

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1