ltiniiciilaiidsch Nieuws. de Service de renseignements extérieurs, met andere woorden met het opsporen van spionnen, en dat hij de achtervolg de dame niet geheel vertrouwbaar achtte. Hij werd natuurlijk terstond in vrijheid gesteld en verliet zeer vroolijk het po litiebureau. Aan de commissie uit de Tweede Ka mer, die aan H. M. de Koningin Regen tes het adres van antwoord aanbood, heeft H. M. geantwoord „Mijne Heeren Ik verzoek u aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal mijnen dank te wil len overbrengen voor haar adres van antwoord. De betuiging van haar ernstig voorne men om te beantwoorden aan het ver trouwen, waarmede hare medewerking werd ingeroepen tot verzekering van de welvaart van het Nederlandsche volk. stel ik op hoogen prijs. Het ïs mijn innige wensch, dat de be raadslagingen van de Tweede Kamer, onder Gods zegen, bevordelijk zullen zijn aan het heil van ons vaderland." Dezér dagen is bekend geworden, dat de borgtocht, welke door den nieuw benoemden betaalmeester te Sas van Gent is moeten gesteld worden, 50,000 be draagt. Opmerkelijk is dat die voor an dere betaalmeesters met een grooter kan tour zoo weinig van deze borgstelling verschilt, ja zelfs lager is. De betaal meester te 's-Hertogenbosch bijv. stelt er slechts eene van 30,000die te 's-Gravenhage van 50,000. terwijl in laatstgenoemde standplaats enorm veel meer omgaat dan te Sas van Gent. De postdirecteuren en de ontvangers stellen ook een borgtochtmaar deze wordt opnieuw geregeld, wanneer de ver antwoordelijkheid van den betrokken ambtenaar toeneemt. Wenschelijk en tegelijkertijd billijk zou het dus ook zijn, wanneer de borgtocht voor betaalmeesters eene zoodanige re geling onderging, dat hij een werkelijke waarborg voor den staat was tegen alle mogelijke eventualiteiten. (N. R. Ct.) Tot president-directeur der Neder landsche Bank is benoemd de heer mr. N. P. van den Berg. thans directeur der Bank. Blijkens een door de regeering o- vergelegden staat zullen over het loo pende jaar aan de bijzondere lagere scho len in het rijk. krachtens art. 54 bis der onderwijzerswet subsidiën worden uitge- onrechte zijn kunstzin te hoog hebben geschat. Neenhy kwam zachtjes bin nen, groette zwijgend en ging in een af gelegen vertrek voor een schilderij staan, die hij lang beschouwde Even stil verliet hij de galerij weer. De eigenaars waren te teergevoelig om hem te ondervragen over zijne wonderlijke voorliefde voor dit beeld. Ook zij hadden het echter natuur lijk opgemerkt, want dikwijls bij het been- gaan, kon hij slechts met moeite de tra nen verbergen, die hem in de oogen kwa men. Groote historische of aanzienlijke kunst waarde had het schilderijtje niet. Het stelde eene dame voor, in half Spaansche, halt oud-Duitsche dracht. Een vriendelijk, bloeiend gelaat niet heldere, liefdevolle oogen, fijnen, sierljjken mond en teedere, ronde kin, trad levendig van den achter grond te voorschijn. Een rijkdom van lokken en een kleinen hoed, met witte, prachtige vederen versierd en eenigszins schalks ter zijde gezetomlijstte een schoon voorhoofd. Het kleeddat alleen den schoonen, sierlijken hals vrijliet, was met een zwaren gouden keten behangen en getuigde zoowel van de zedelijkheid, als van den hoogen stand der dame. „Ten laatste wordt hij nog verliefd op dit beeld," dacht men, „evenals Kalaf op dat van de prinses Turandot, maar met veel geringer hoop, want het beeld is wel driehonderd jaar oud en het origineel behoort niet meer onder de levenden." keerd. Daarop bomt voor, Zeelaud met 21.000. De hoofdcommies bij het departe ment van binnenlandsche zaken, de heer Schroder, die voor de bewerking der le- gerwet-Bergansiusvoor zooveel betro; de militie aangelegenheden, gedetariffêerd is geweest bij het departement van oor log, is thans wederom bij laatstgenoemd ministerie tijdelijk werkzaam gesteld in verband met de voorbereiding van de' voorstellen betreffende het leger order den nieuwopgetreden minister van oor log. (M. Ct.) Het plan van den heer J. C. van Hattum te Sliedreeht om verschillende, dorpen op het eiland Zuid Bevelend door middel van eene stoom electrische- of paa: dentram aan te sluiten aan den Staatsspoor te Goes, is geheel opgehe ven. Na afloop van het afdeelingsonder zoek der Indische en Staatsbegrooting, dat vermoedelijk a. s. Vrydag zal eindi gen, gaat de Tweede Knmer uiteen tot het begin van November. De rijksontvangers zijn aangeschre ven, voor den 5 October aan den mi nister 7an financien te doen toekomen eene opgaaf van bet getal mannelijke personen, die over de dienstjaren 1890 en 1889/90 in d& rijksdirecte belastin gen voor een gezamenlijk bedrag van ten minste 10 in hoofdsom en rijks opcenten zijn aangeslagen. AXEL, den 29 September 1891. De collecte voor den hagelslag in Lim burg heeft in onze gemeente opgebracht het aanzienlijke bedrag van ƒ253.30. Vergelijken we deze som met de dik wijls niotige opbrengst in vele grootere plaatsen, dan mag men zeggen, dat de offervaardigheid van Axels ingezetenen voor deze zaak groot geweest is. Ten verzoeke van de erven van Maria Antonia de Windt had heden na middag ten huize van J. J. Lauwens alhier eene veiling plaats van landerijen te zamen groot 6 H.A. 93 A. of 25 ge meten 164 ;roeden waarvan kooper werd de heer Adr. de Kraker, landbou wer en den Buthpolder alhier, voor 770 het gemet. Door den minister van financiën zijn, met ingang van 1 November a.s., verplaatst de navolgende commiezen van 's rijks belastingen de commies der 2e klasse P. Versluijs van Axel naar Wals oorden de commiezen der 3e. klasse J. van Dien van Sluis naar Vlissingen (ha ven) P. C. van den Bos van Vlissingen Na verloop van eenigen tijd scheen echter Fröben niet meer de eenige aan bidder van het bpeld te zijn. Prins Von P. bezocht eens met zijn gevolg de galerij. Don Pedro, de hofmeesterhad de rond- loopecde schaar der toeschouwers verla ten en bekeek voor zichzelven de schil derijen alleen de eene kamer na de an dere doorwandelend. Maar op eens, als van den bliksem getroffen, bleef hij, met een kreet van verbazing, voor hot beeld dier dame staan. Toen de prins de gale lij verliet, zocht men den hofmeester lang tevergeefs. Eindelijk vond men hem; met de armen over elkander geslagen, de vu rige oogen half gesloten de lippen op elkander geperst, in diepe beschouwing voor het schilderij staan. Men herinnerde hem, dat de prins reeds de trappen afging, maar de oude man scheen op dit oogeublik slechts voor één ding ooren te hebben. Hij vroeghoe dit beeld hier gekomen was. Men zeide hemdat het honderden jaren gelegen door eeuen beroemden meester gemaakt was en door toeval in handen der tegen woordige eigenaars was gevallen. „O God. neen antwoordde hij. »het beeld is nieuw, het is geen honderd jaar oud waarheen zeg mij waarheen. O ik bezweer u, waar kan ik haar vinden.?" De man was oud en zag er te eerwaar dig uitdan dat men deze uiting van gevoel belachelijk had kunnen vinden. Maar toen hij op nieuw de bewering hoor- (haven) naar Sluis; de commiezen der 4e. klasse H. T. Kroon van Terneuzen naar Overslag, A. van Laere van Wals oorden naar Terneuzen en S. Hazen berg van Overslag naai- Axel. In den nacht van 26 op 27 dezer is de hofstede van de wed P. Buljsrog- ge te Stoppeldijk (Patrijsje) een prooi der vlammen geworden. Drie schuren met den daarin geborgen oogst brandden totaal af, terwiji ook het meerendeel der landbouwgereedschappen een prooi dei- vlammen werd. De uitmuntende veestal bestaande in 17 stuks rundvee en 14 paaiden kwam in de vlammen om slechts een veulen en een varken ont vluchtten den brand. Twee zoons en drie knechten die in de kluis sliepen konden nog bijtijds ontkomen, doch moes ten ongekleed de vlucht nemen. Hunne kieedingstukken zijn in de vlammen gebleven. Naar men verneemt was het verbran de verzekerd. De brand is door de bu ren ontdekt, daar het personeel der hof stede in diepe rust lag. De brandweer van Stoppeldijk rukte spoedig aan, doch moest zich bepalen tot bescherming van het huis, dat gespaard is gebleven. De oorzaak van den brand is tot nog toe onbekend. Alhoewel alles verzekerd was, wordt de schade nog op 8 A 10000 gulden geschat. Bij kon. besluit is pensioen verleend aan J. M. Bogaardwed. van J, J. A- driaansen, in leven rijksveldwachter 3e. klasse ten bedrage van 263. 's jaars. De voordracht voor de betrekking van onderwijzer aan school B te Middel burg bestaat uit de heerenJ. J. van Doeselaar, te Terneuzen, L. J. de Vries te Zaamslag en J. Jansen te Hoek. Bij beschikking van den minister van financien zijn met ingang van 1 November a.s. benoemd tot deurwaarder der directe belastingen te Terneuzen P. J. H. Lesire, thans in gelijke betrekking te Epeen te Oostburg H. Been, thans geagr. klerk ten kantore Doesburg. Bij de posterij en telegrafie wordt met 1 October benoemd tot directeur- brievengaarder te Huizen A, van Bom mel, in dezelfde betrekking te Oostburg. Maatschappij tot bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland. De afdeeling Hulst van bovengenoem de Maatschappij hield op j.l. Maandag des namiddagsten 27» ure ïn bet socie- teitslokaal „De Wapens van Zeeland" te Hulst eene vergadering, die niet druk was bezocht. Hoogstens een 30tal leden toch waren tegenwoordig. Nadat de voor de, dat het beeld oud en waarschijnlijk dooi Lukas Eranach zelve geschilderd wastoen schudde hg bedenkelijk het hoofd. „Mijne heerensprak hg en legde bevestigend de band op het hart, „mijne heeren, Don Pedro di San Montaujo Li- gez houdt u voor eerwaardige lieden. Gij zijt geen schilderij vei koopers en wilt mij dit beeld niet als oud verkooperik mag door uwe goedheid deze schilderijen zien, en gijlieden geniet de achting dezer pro vincie. Maar alles moet mij misleiden, of ik ken de dame, die op deze schilderij wordt voorgesteld." Met deze woorden schreed hijeerbie dig groetend, uit de kamer. „Waarlijkzeide een der eigenaars van de galerij, als wij niet zoo nauwkeu rig wisten, wie dit beeld geschilderd heeft, wanneer en hoe het in ons bezit kwam, en hoe lange jaren het eerst in C. hing, men zou over deze dame op een dwaal spoor geraken. Is het niet of zekere herinnering den jongen Fröben bijna da gelijks naar dit beeld drijft En schit terde niet een jeugdig vuur in de oogen van dezen ouden Don, toen hij betuigde, dat hij de dame kende, die hier uitge schilderd is. Het is zonderling, hoe soms de verbeelding zeer verduftige rnenschen parten speelt; en ik durf alles wedden, dat de Spanjaard niet voor den laatsten keer hier geweest is." zitter, de heer J. Vogelvanger, de ver gadering met een kort woord had go- opend en de heer Ls. van Waesbergbe- Janssens, secretaris, ue notulen der vo rige vergadering had voorgelezendie zonder aanmerking werden goedgekeurd, werd de heer Van Alfen als nieuw lid der afdeeling gepresenteerd en aangeno men. Daarna deelde de secretaris mede, dat het kasgeld, ten bedrage van ƒ800, was belegd bij de Rijkspostspaarbank, zooals in de vorige vergadering was be sloten. Wat punt 3, „verslag stierenkeurin gen" betreft, deelde de secretaris mede, dat door de Commissie, met deze keu ringen belast, was aangenomen, dat geen stieren voor bekroningen in aanmerking zouden komen, dan die, welke een leef tijd hadden bereikt van 1 jaar en in eigendom toebehoorden aan een lid der Maatschappij. Tevens waren de eigenaars van bekroonde exemplaren verplicht de stieren aan te houden tot 15 Febr. 1892, terwijl het springgeld niet hooger dan 1 mocht worden gesteld. Daarna werd mededeeling gedaan van den uitslag der gehouden keuringen te Hulst, Klooster- zande, Terneuzen en Axel, zooals die eenigen tijd geleden in dit blad is me- degedeeld. Daar de secretaris er op wees, i dat enkele der bekroonde stieren in han den van anderen waren overgegaan, ech ter ook leden van de Maatschappij, vroeg de heer A. Hombach of door deze koo pers de gestelde voorwaarden wel zouden worden nagekomen. De voorzitter ant woordde hierop, dat de toegekende prij zen in geen ander geval zouden worden uitgeieikt. Hij wees er verder op, dat de resultaten der keuringen goed reeds waren daar er stieren waren ingevoerd, die anders nimmer in deze streken zou den gekomen zijn. Wenschelijk acht hij het echter, dat de keuringen vreeger, bijv. in Maart of April worden gehouden. Dit vond bij de leden algemeen instem ming. De heerP. Fruijtier merkte naar aan leiding der door den voorzitter gespro ken woorden op, dat in de vorige ver gadering wel 250 was toegestaan voor keuringen in dit jaar te houden, doch niet voor volgende jaren, waarom voor langoren tijd het oordeel der vergadering moest worden gevraagd. De voorzitter meende, dat de keurin gen bij de leden algemeen instemming vonden en dat de commissie van keuring zeer naar den ziD der leden was werk zaam geweest, waarom hij voorstelde den toestand te bestendigen en de com missie eveneens. Aldus wordt ook be sloten. 3. En het was zoo. Nauw was de gale rij den volgenden morgen geopend, ot reeds trad Don Pedro di San Montanjo Ligez met vasten, statige a tred binnen en schreed de lange beeldenrij voorhij naar die kamer heen, waar de dame met den hoed met veeren was ten toon ge hangen. Het verdroot hem. dat de plaats vóór het. beeld reeds bezet was, dat h\j niet alleen en eenzaam trek voor trek beschouwen kon, zooals hij zoo gaarne zou gedaan hebben. Een jonge man stond er voorkeek het lang aan trad naar een venster toe, keek naar buiten naar het jagen der wolken en trad dan weder voor bet beeld Dit verdroot den ouden heer eenigszinsmaar hg moest geduld hebben. Hij maakte zich gereed om andere beel den te bezichtigen, maar vervuld met de gedachten aan de dame, draaide hij ieder oogenblik het hoofd om, om te zien ot de jonge heer nog altijd daar was. Maar deze stond als een muur en scheen in zijne beschouwing verzonken. De Span jaard hoestte om hem uit zijne droome- rijen te wekken. De jongeling droomde voort. Hij streek met den voet op den grond. De jonge man keek om maar zijn schoon oog blikte vluchtig langs den ouden heer en vestigde zich opnieuw op de schilderij. (Wotdt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 2