L. S. No. 545. Zaterdag 20 September 1891. 7e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li-Vlaanderen. F. DIELEMAN, 21 feuilleton. 8D MAABAG jen 5 OCTOBER 1891, Staatkundig Overzicht. Binnenlandse)] Nieuws. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Diusdag- en Vrijdaguvond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentie n. van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zooals de lezers ongetwijfeld zullen bemerken, heeft ons blad weder eene verandering ondergaanwelke, zonder grootspraak onzerzijds, tevens eene ver betering mag genoemd worden. Hot is steeds ons streven geweest met de ons ten dienste staande middelen en krachten te woekeren. Zachtaan voor uit was van den beginne af onze leuze. En we zijn die leuze tot nog toe getrouw gebleven. Bij de oprichting van ons blaadje ver scheen slechts eens- per week eene op lage eenigen tijd later werd het formaat tweemaal zoo groot als het oorspronke lijkeweer wat later gaven we twee nummers per week uit en thans is het formaat van ons blad weder vergroot. Ook nu weer blijft de abonnementsprijs, alsmede de prijs der advertentien de zelfde. De verdeeling van iedere blad zijde in vier kolommen zal het blad pret tiger doen lezen, breede kolommen toch maken het lezen niet gemakkelijk. Waar wij dus door het aanschaffen van eene snelpers, waardoor de druk beter en duidelijker werd, alsmede door zoovele andere hierboven opgenoemde verbeteringen, ^ooveel mogelijk trachten het publiek ter wille te zijn waar wij voor een betrekkelijk gering te noemen prijs ons best doen het meest wetens waardige in onze kolommen te vermel den en daarbij nog aan ieder de gelegen heid geven voor weinig geld te adver- teeren om daardoor zijne zaken eene groote publicatie te geven en onder de aandacht der lezers te brengen, daar re kenen wij ook op den voortdurenden steun van onze stad- en landgeuoAen. We hebben gemeend, dat een enkel aanbevelend woord bij deze gelegenheid niet misplaats zoude zijn en hiermede zenden wij ons blad weder de wereld in. Novelle van moritz lilie. (Slot.) Robert gevoelde hoe rechtvaardig de verwijtingen van den vriend wareneu waagde dus niet iets ter verontschuldi ging in het midden te brengen. Zwijgend nam hij alles aan. „Nu is ze weer genezen," vervolgde de student„maar ze is niet meer het fris- sche vroolijke meisje van voorheende bitterste ervaring haars levens heeft haar ernstig en stil gemaakt." „O, ik dwaas riep Robert met smart uit, „ik wierp een echten diamant van het zuiverste water weg, om daarvoor een bergkristal in te ruilen. Kon ik het ge beurde toch ongedaau maken De student wierp zijn gezel een bjjzon- deren blik toe. „Het zou nog te beproe ven zijn," zeide hij losweg. De tooneelspeler greep beide handen van zijn vriend. „Denkt ge dat Geertje nog zou kunnen vergeven vraagde hjj Moge hei nieuwe kleed waarin wij het gsstoken hebben den talrijken lezerskring nog meer uitbreiden. Dit zal het beste loon zijn voor onzen arbeid. TE HULST, (3e Kermisdag), aanvang nemende des voormiddags 10 uur, met uitloving van 9 verschillende Premiën voor aangebracht Yee. Ook dat, eiken Maandag op de week markt plaats en gelegenheid bestaat tot het aanvoeren van Vee ten verkoop op het Marktplein, waarvan geen staan- of marktgeld wordt geheven. De Burgemeester van Hulst, L* VAN WAESBERGHE-JANSSENS. - De toestand ineen deel van Spanje is meer dan treurig. De nood, door de overstroomingen ver oorzaakt, is nauwelijks te overzien. Het is niet alleen hetveilies van menschen- levens en de daaruit voortkomende me nigte gezinnen die van hun kostwinners beroofd zijn, of de schade in have en goed, rechtstreeks aan de slachtoffers berokkend. Hopeloos zitten de beroofden bij hunnen rampspoed neer; geestkracht om zich te verdedigen tegen de gevolgen der ramp, missen zij. Sommigen wei geren te helpen bij het begraven; ande ren zoeken hun heil in rooven en plun deren. De gelegenheid om hen te hulp te komen is gebrekkig, want alle midde len van gemeenschap zijn afgesneden. De Koningin-Regentes, die zelve naar Consuegra had willen snellen, beefbb*ar plan moeten opgeven. Consuegra is slechts een deel van het op hoopvollen toon. „Ware liefde kan geen voortdurenden wrok gevoelen antwoordde Lassendorf „zij wijst de hand, die tot verzoening aan geboden wordt, niet af." sik heb Geertje te zwaar beleedigd. ik waag het niet. haar weer ODder de oogen te komenzeide de jonge kunstenaar neerslachtig en meer tot zichzelven dan tot den vriend sprekend. „Ze heeft u steeds iD bescherming ge nomen, en met oprechte edelmoedigheid verdedigd en getracht uwe dwalingen te verontschuldigen een trek van echte zelfverloochenende vrouwelijkheid Ze be mint u nog steeds en zal vergeten en vergeven, wanneer ge berouwvol tot haar komt." „Maar hare moeder wat zal zij van me denken, hoe zal ik die tegemoet tre den Zij zal zich niet verzetten tegen den wil harer eenige dochter, die zij innig liefheeft, wanneer zij aan de oprechtheid uwer bedoelingen gelooven mag." „Geertjes moeder heelt recht daaraan te twijfelen met diepe schaamte moet ik zulks bekennen," riep Robert„maar bij mijner ziele zaligheid, ik wil trachten goed te makenwat ik misdaan hebop ongeluk. Uit. Murcia, uit Malaga, uit Almeria, uit Saragossa komen Jobstijdin gen. De rijstoogst te Valencia, de ro- zijDenteelt in Malaga, de wijngaarden in Almeria, de aardappel- en de graanvel den in eene menigte landstreken ten zuiden van de Ebro liggen voor dit jaar verwoest. De sterfte van vee en paar den is nog niet te begrooten. Gaat men na hoeveel de Staat uit te geven zal hebben om de schade aan o- penbare gebouwen, aan wegen, vaarten, en diensten te herstellen, dan is het bij na geen vraag meer of de schatkist te kort zal schieten in het lenigen der bij zondere ellende. Niets natuurlijker dus dan dat de bur gerlijke liefdadigheid in Spanje langs alle wegen wordt opgezocht en opgeroepen om te doen wat in deze baar plicht is. En het zou slechts een bewijs zijn dat het begrip van gemeenschap aller Chris tenvolken meer dan een klank is, wan neer de milddadigen aller landen wed ijverden om onderstand te helpen bieden aan de ongelukkige Spanjaarden. Het kwaad kon tot iets goeds leiden indien men hopen mocht dat het eene aanleiding zou zijn om zulke rampen in de toekomst te voorkomen. Maar de mogelijkheid daarvan wordt betwijfeld. De meeste provinciën, waar het water heeft gewoed, verschroeien in de zomer maanden tengevolge van het volkomen gemis van regen. Worden de sluizen des hemels echter opengezet, dan bestaat er bijna altijd gevaar dat de korte, nau we en bochtige rivieren het water niet kunnen verzwelgen. In Murcia woedde het in 1802 en in 1879 op eene wijze, waarvan de sporen nog niet zijn uitge- wischt; maar de verwoestingen van dit jaar zijn nog grooter. Loopt het water af, dan worden de keeüngen weder in orde gebracht, maar meestal blijven ze in slechter staat dan waarin ze verkeer den vóór de'ramp Het volkskarakter mijne knieën wil ik de vergiffenis van het edelstezoo zwaar beleedigde meisje afsmeeken en niet eerder opstaan voor ze aan mijne bede gehoor gegeven heeft. Dan wil ik haar voor de laatste maal de hand reiken en me weer begeven in den strijd des levens dat ik voortaan eenzaam en verlaten tot het einde mijner dagen zal doorbrengen. Laten we Geertje gaan opzoekenhare woning is niet ver meer van hier Glimlachend volgde de student den vrienddie zich naar de voorstad begat waarin beide vrouwen nog steeds woon den. Een eigenaardig gevoel bekroop den kunstenaartoen hij het kleine tuintje weer betrad, waar hjj de gelukkigste oo- genblikken zijns levens doorgebracht had een gevoel van sehaamte en berouw. Hier was de plaats waar in den zomer de groengeverfde tafel en de tuinbank stond hier had hij het geliefde meisje de blijde boodschap zijner eerste bevor dering gebracht, en hier had zji een voor gevoel gehad der droeve dagen, die haar wachtten, over deze tijding tranen vergo ten. Heden kwam Geertje hem niet, even als in die gelukkige dagentegemoet springenom hem om zijn hals te vlie- is zorgeloos en tot inspanning voor een toekomstig gevaar weinig gezind. Alleen in de streken waar de Mohammedaanscbe Mooren, voordat zij weggejaagd en uit geroeid werden, het land van hunne voor treffelijke waterwerken voorzien hebben wordt op de overblijfselen daarvan voort gewerkt en slaagt men er in een beteren toestand te onderhouden. Eene ramp als die van dit jaar ware eebter, tengevolge van de aardrijkskun dige gesteldheid des lands, vermoedelijk niet geheel te voorkomen geweest. Op zijn hoogst kan men zeggen, dat zij, indien er bij tijds gewaakt was en voor zieningen genomen waren, niet zulk een ontzettenden omvang bad behoeven te hebben, als thans het geval is geweest. Deze schets, ontleend aan de N. Rott. Crt. geeft niet alleen een blik op den toestand in Spanje, maar ook tevens leert men er het karakter der Spanjaar den uit kennen. Bij de behandeling van het ontworp- adres van antwoord op de troonrede in de Tweede Kamer werd dei regeeriug van verschillende zijden verzekerd dat men niet vijandig tegen haar zal optre den. De verschillende partijen hebben hunne medewerking toegezegd voor zoo ver de beginselen zich niet daartegen verzetten. Aan de beraadslagingen werd door verschillende sprekers deelgenomen. De beer van Tienhoveven voerde eerst het woord namens de regeeringwaaruit wordt opgemaakt, dat hij als het hoofd van het kabinet te beschouwen is. Met de nieuwe soort aardappelen, waarvan wij in ons vorig nummer eene uitvoerige mededeeling opnamen, zijn ook proeven genomen door den heer H. Ze ven te Ommelanderwijk. Daar kan men thans een geheele kamp lands en twee stil en eenzaam was het in den tuin en de ba reikten hem hunne van bladeren ontdane takkentegen als wil den zij hem gebieden dit heiligdOffl, dat hij door zijne tegenwoordigheid ontwijdde, te verlaten. Met aarzelenden voet ging hij verder en het hart klopte hem hoorbaar in de borst, toen bij aan het venster van het vriendelijke achterhuis Geertje bemerkte, die over haar werk gebogen zat. Zjj hief haar hoofd op toen zij naderende schre den vernamen haar liefmaar bleek gelaat werd met een purperen gloed over- togentoen zij het onverwachte bezoek gewaar werd. „Ik breng een verloren zoon terug riep Lassendorf half schertsend, half ern stig, toen zij binnenkwamen „neem hem weder in genade aan; hij heeft, evenals de verloren zoon in den Bijbei, zijne schuld zwaar geboet Juffrouw Siebert wierp een ernstigen bestraffenden blik op den jongen kunste naar toen maakte zij eeue koele buiging, terwijl zij den studentdie haar ook na Robert's vertrek nog vaak bezochthar telijk welkom heette. Ook Geertje ontving den opgeruimden jongen student vriende- lgk hoewel een weinig verlegen maar

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1