-- - - - Landbouw. Rechtszaken. Yerkoopingcn. Uaiidclsberichten. Advertentien. ANTWERPEN. Openbare Yerkooping. beschrijven. Er bleek een groot aantal studenten in en om de zaal aanwezig te zijn, die aanSequali en zijne handlangers het spreken onmogelijk maak ten. De eigenaar van den Parktuin maakte aan aan het tumult een einde door de lichten boven het tooneel uit te draaien. Nog een paar séances als die van Zaterdag, en de agent van de Sequah maatschappij limited, die wel seine Schuldigkeit doet, zal wel inzien dat Amsterdam hem te machtig is. In de Pontanusstraat te Amsterdam schonk de voiige week een man zijne vrouw een gulden om naar „Artis" te gaan. Er zat echter iets ach ter die mildheid, want hij maakte van de afwe zigheid zijner wederhelft gebruik om zijn huisraad door een kruier op een wagen te doen laden. In sommige buurten stelt men veel belang in elkanders lot en wedervaren. Zoo ook iu de Pon tanusstraat. Men schreef den man het snoode plan toe, om zijne wettige vrouw te verlaten en die te verwisselen met eene mindere wettigedie zich reeds in zijne woning bevond. Spoedig was de vrouw van hare wandeling in „Artis" dreven te ruggehaald en thans weid r ondom de woning een rumoerig beleg geslagen. Hierbij was de man onberaden genoeg den kring der beschermende wallen te verlaten en een uitval te doen. Dit bekwam hem slechtWie vermag iets tegen een drom verwoede buurvrouwen? Hij werd onkenbaar toegetakeld, men rukte hem zelfs het grootste deel van zijn baard uit. Zijne tweede vrouw werd gesommeerd naar buiten te komen en ontving de toezegging van uitgezochte folterin gen. Deze echter was wel wijzer en verdedigde de voege veste door het werpen met water en ledige halve tleschjes. Evenwel zou de zaak een onge- wenschten keer hebben kunnen nemen zonder de tusschenkomst van eenige politieagentendie van de Muiderpoort kwamen toegesneld. Een viertal der woedende vrouwen werd door hen naar het bureau medegenomen -- Het volgende voorval heeft in de hoogere kringen van Napels niet weinig opzien gewekt. Voor eenige dagen verdween plotseling de dertig jarige baron Enrico Bresciamorra, en met hem zijn nicht, een Napelsche barones. De baron, die gehuwd was met de dochter van een der meest aristocra tische familiën, had zich met zijn liefje naar Avelli- no begeven, waar zij een paar dagen ongestoord doorbrachten. Eenige dagen later, terwijl zij voor voor een café zaten, werd de baron plotseling ver rast door den broeder van de ontvoerde barones, die met de woorden„Zoo vind ik je eindelijk op den baron toeliep en op hem tot vijfmaal toe een revolver afvuurde, zoodat hij dood neerviel. Een vreeselijke paniek ontstond onder de menigte, die om en bij het café verzameld was, en men wilde den moordenaar te lijf, die inmiddels door de politie in verzekerde bewaring was genomen, ter wijl hetlijk naar het hospitaal en de bezwijmde barones naar haar hötel werd vervoerd. Tengevolge der ontploffing van een scheikun dig mengsel zijn twee huizen in de Agneessens- straat te Brussel ingestort. Er werden verschei dene personen gewond. Een oud man, die juist voorbijkwam, werd gedood. Het was iemand van goeden naamVan Cappellen geheeten die twee zonen, officieren in het leger, tengevolge van een ongeluk verloren had. De bouwvallen van het huis worden opgeruimdmen vreest daaronder nog an dere slachtoffers te vinden. Omtrent een nieuw soort aardappelen schrijft men aan de „Haarlemsche Courant: De heer T. D. v. d. Weg, landbouwer in het Friesche dorp Hallumnam sedert jaren proeven om eene krachtige aardappelsoort te vindendie bestand was tegen de ziektekiemen, welke in den grond moeten aanwezig zijn. Hij deed dit ook met den zaadappel van kwijnende soorten. Het is waarde appels der kwijnende planten hadden weinig kiemvermogen, maar de proefnemer zou dit vermogen pogen te vermeerderen doorkrui sing met andere zaailingen, zooals een bloemist met. rozen er, andere bloemen doet om de soort te veredelen. Tegen booge prijzen werden zaailingen uit het buitenland aangekocht, onvermoeid ging de proefnemer met kruisen voort en zijn succes is thans volkomen. Eene uitgestrektheid van 36 pondemaat land (een pondemaat is 363/* are) is dit voorjaar bepoot met de, door kruising gevonden, nieuwe aardappelsoort, die thans een prachtigen aanblik verschaft. Terwijl overal op den kleigrond de aardappelakkers zwart loof vertoonen, een ge volg van de heerschende ziekte, toont deze vlakte slechts frisch, groen loof en gezonde vruchten geene er van is door de ziekte aangetast. De oogst van deze aardappelen is rijk, de qualiteit der vrucht als die van de gerenommeerde vroegere „oude gele", zoodat de heer v. d. Weg er in ge slaagd is de beste aardappelsoort van vroeger te herkrijgen en deze tegen invloed der ziekte bestand blijkt. Duidelijk is dit te zien op een akker in de nabijheid der boerderij. Daarin worden oude En- gelsche gepoot, bij toeval kwam daarin een der nieuwe soort terecht. De oude Engelsche werden door de ziekte aangetast, het loof op den akker is zwart als roet, een plant in het midden staat op dien akker in vollen groei met prachtig frisch uit zicht en groen loofhet is de plant ontwikkeld uit de nieuwe soort van aardappelen, door den heer v. d. Weg „Simsonaardappel" genoemd. Groot is de belangstelling om de akkers te be zoeken. Landbouwers uit Noord-Holland, Zeeland en zelfs uit het buitenland hebben een bezoek aan den landbouwer en zijne akkers gebracht om hem geluk te wenschen met het prachtige resuliaat. De aanvraag om poters van de Simsonaardappels is zoo groot dat, in weerwil van den hoogen prijs 10 per H.L.), alle aardappelen, die de heer v. d. Weg missen kan, verkocht zijD. Ofschoon de heer v. d. Weg vooral het oog heeft op de aardappelen voor de consumptie, heeft hij ook een proef' genomen met het poten van een kolossalen aardappel, die uitnemend gelukte, welke soort, „Blauwe Reuzen" genoemd, uitstekend ge schikt schijnt voor de fabricage van aardappelmeel De groote industrieel en eigenaar van meelfabrieken, de heer W. A. Scholten, heeft van deze soort eeii- ge exemplaren gevraagd voor onderzoek. Nog dient het volgende vermelding omtrent de wijze van verbouwing, door den heer V. d. Weg gevolgd. De akkers worden het eene jaar met klaver bebouwd, des najaars omgeploegd, dit des voorjaars herhaald, dan flink gemest, nog eens geploegd en dan de aardappels gepoot als het ware op heuvels zoodat aan beide zijden een greppeltje gevormd wordt dat dient voor afvoer van het overtollige water, dat zoo vaak de aardappelziekte bevordert, misschien wel veroorzaakt. Bovendien zijn de aard appels door Yan der Weg veel ruimer gebouwd, dan de boeren gewoonlijk doen. In plaats van der tig poot hij zestien op de roede; licht, lucht en ruimte zijn de onmisbare factoren voor krachtige ontwikkeling. Ook bouwde de heer Van der Weg in het voorjaar met stukgesneden aardappelen der Simsonsoort, dat ook wel met gewone soorten ge schiedt, doch gewoonlijk niet zulke goede resultaten heeft. De heer Van der Weg echter liet de aard appelen aan de gesneden zijde drogen op de eest, waardoor de invloed van het weer en den grond op het ondergelegen vleescb verhinderd werd. Ruim 19 pondemaat werd met, op die wijze geprepareerde, doorgesneden aardappelen gepootslechts enkele vruchten bleven weg of kwijnden een tijdlang. Arrondissements-Bëchtbank te Middelburg. Vrijdag 18 September zijn veroordeeld A. G., oud 19 j. en J. V., oud 18 j., arbeiders te Zaamslag, wegens mishandeling, ieder tot 3 boete of 3 dagen hecht. Ontslagen van rechtsvervolging: C. J. L. K., oud 14 j., zonder beroep wonende te Ter Neuzen, beklaagd van mishandeling. Diflsdag 29 Sept., 's nam. 2 uren, in van J. J. Lauwens te Axel, van Bouwland en Dijk op Donderdag 1 October, in de herberg van de kinderen Kerkhaert te Westdorpe, van Bouw- en Weiland, alles voor de erven van mej. M. A. de Windt, door Not. Dregmans te Axel. AXEL, 19 Sept. Oude Tarwe ƒ11,50 a ƒ12,00 Nieuwe Tarwe ƒ11,00 ƒ11,25 Kogge 7,00 7,25 Wintergerst 8,50 8.75 Zomergerst 7,75 8,00 Haver f 7,50 8,00 Erwten ƒ10,00 ƒ10,25 Paardeboonen 9,75 ƒ10,00 Koolzaad 9,75 ƒ10,00 Vlas per 44 A. 56 c.A. 50 100 Boter 1,15 Eieren 3,40 HULST, 21 Sept. Oude Tarwe 2,00 a 12,25 Nieuwe Tarwe ƒ11,00 ƒ11,50 Kogge 8,75 9,00 Gerst 8,70 a 9,10 Kookerwten ƒ10,75 ƒ11,25 I aardeboonen 8,00 8,10 Koolzaad 0,00 a 0,00 Eieren 4.10 per 100 stuks. Veemarkt. Aangevoerd8 Runderen en 25 Varkens. Verkocht3 Runderen en 10 Varkens. ROTTERDAM, 21 Sept. Tarwe 7,75 a ƒ11,00 Rogge 7,25 f 8,40 Wintergerst 4,50 5,60 Zomergerst 4,25 5,50 Haver 3.00 f 4,80 Paardeboonen 7,00 7,50 Bruineboonen ƒ11,25 ƒ11,50 BRUSSEL. 17 September 1891. Ter Veemarkt van heden waren aangevoerd 1204 runderen, waarvan 532 ossen, 152 stieren en 520 koeien en vaarzen. De prjjs per kilo, levend gewicht, was voor os sen 0.82 tot 1.04 fr.stieren 0.66 tot 0.90 fr. koeien en vaarzen 0.65 tot 0.90 fr. Heden ontsliep na een langdurig en smar telijk lijden onze nog zoo jeugdige, innig geliefde echtgenoot, zoon, broeder en behuwd broeder ABRAHAM J 4P1K BLANKE RT, in den ouderdom van 30 jaar en 20 dagen. Axel, 20 September 1891. Uit aller naam, De Wed. A. J. BLANKERT. Toelating van Kinderen aan de open bare lagere school te Axel, np Maandag den 38 September 1891, des voormiddag ten 9 ure ten Raadhuize. De honoraire leden van het Zanggezelschap „Oe fening kweekt Kunst", die .zich bij den heer J. E. BLANSAART hebben aangemeld om deel te nemen aan ons uitstapje naar Antwerpen, kunnen zich Woensdag-avond van half 8 tot 9 uren, in de Chris- lijke School van hunne reiskaarten komen voorzien. Zegt het voort Namens het Bestuur, M. J. VAN DOORN, Voorz. Door verandering van plaats. De Notaris 1*. Dreg-mans, te Axel, zal ten ver zoeke van FRANCOIS DIELEMAN Mz., landbou wer aldaar, op Zaterdag :3« September 1891, des namiddags 2 ure, verkoopen: 2 MELKKOEIEN, 5 VAARZEN dik van Kali. 2 JAARLING RUNDERS2 RUNDERS, 1 KALF, 4 VARKENS er. 1 VEULEN, alles aanwezig op de door hem nog bewoonde hof stede in den polder Beoosten- en Be westen- blij, gemeente Axel, alwaar te vergaderen.

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 3