I No. 541. Zaterdag 19 September 1891. 7e Jaarg. Jaar-, Paarden" en Veemarkt V Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen. F. DIELEMAN, Staatkundig Overzicht. Binnenlandse!] Nieuws. COIHUNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. TE HULST, m MAANDAG iel S OCTOBER 1891, (3e Kermisdag), aanvang nemende des voormiddags 10 uur, met uitloving van 9 verschillende Premiën voor aangebracht Vee. Ook dat, eiken Maandag op de weekmarkt, plaats en gelegenheid bestaat tot het aanvöeren van Vee ten verkoop op het Marktpleinwaarvan geen staan- of marktgeld wordt geheven. De Burgemeester van Hulst, L' VAN W AESBE RG H E-J A NSSENS. Het is weder de tijd der groote manoeuvres ge weest, een gulden tijd voor de fabrikanten van allerlei bespiegelingen over de onderwerpen Vrede en Oorlog. Het gevolg daarvan is, dat er bij ge legenheid van al het militair machtvertoon, waarbij de bajonetten blinken, de sabels kletteren, de hoe ven der paarden trappelen, de uniformen en wa penrustingen schitteren en het geschut over de vlakten dondert, afgewisseld door of in vereeniging met het knallen der geweerschoten, aan dergelijke bespiegelingen licht eenige waarheid als grond wordt verondersteld. Vooral Rusland moet plan nen koesteren om den wereldvrede jammerlijk te verstoren Niet langer dan het aanstaande voor jaar, de meest geschikte tijd voor het oorlogvoeren zou het daarmede wachten. April 1892 is. volgens de veronderstelling, het tijdstip voor de algemeens mobilisatie der Russische strijdkrachten. Rusland moet het voornemen hebben, steunende op Frank rijk. Griekenland, Servië en Montenegro, wederom door Roemeensch gebied het Balkanschiereiland binnen te rukken. Een onverhoedsche aanval op Konstantinopel moet reeds lang voorbereid zijn. De andere mogendheden zullen dit niet toelaten en dan zijn de poppen aan het dansen. Twistzoekers en scheurmakers zijn er altijd ge weest en zullen er ook steeds blijven de bron waaruit al dit verontrustend nieuws voortkomt, moet echter al heel vertrouwbaar zijn, wil men er volkomen geloof aan hechten. Trouwens, aan op ruiers moet men zich zeker het allerminst storen. Wat zou bijvoorbeeld Duitschland tegenover Frank rijk niet moeten beginneD, als het zich gelegen liet aan de drukte die er dezer dagen gemaakt wordt om hetParijsche publiek op te hitsen tegen de vertooning van Lohengrin, een Duitsch stuk dat in de Opera zal worden opgevoerd Ziehier als proefje een artikel „La partie en danger," een pamflet dat, onder de vele schotschrif ten dezer dagen in Parijs verspreid, vooral uit munt door geschiktheid om het volk op te ruien „Het blad dat aan de inwoners van Parijs onder dezen titel aangeboden wordt, is een alarmkreet en tegelijkertijd de erkentenis eener smartelijke waarheid. Het doet een beroep op alle mannen van goeden wilop alle partijen rechts en links, voor wie de eer van het vaderland heilig is boven allesop de dappere stad die van honger wist te sterven toen Moltke haar bombardeerde en Wagner haar beleedigdeop allen wier hait nog trilt van hoop en trots wanneer de diiekleur door de stra ten gaatop de mannen dié zullen weten te ster ven en op de vrouwen die zullen weten te lijden in stilte, opdat het vaderland sterk, geëerd 6n ont zien moge zijnop de Franschen in Frankrijk, op de Parijzenaars in Parys. „Ja, wij weten het wel „De kale jakhalzen die den Rijn overkomen om de plannen van onze vestingen en de modellen van onze industrie te stelenzij die ons te Parijs ergeren door hun onbeschaamde aanmatiging en die nog in een veroverd land denken te zijnzij die ons met hun Beiersch bier vergiftigen en ons de pendules weder komen verkoopen die zij in bet oorlogsjaar op den kop getikt hebbenal die zuur kooleters met hun porceleinen oogen en hun gele baarden zullen leelijke gezichten trekken „Zij zullen op ons spuwen. „Maar wij zeggen het hun vooruitin afwach ting dat wij onze Lebel-geweren gebruiken om hen zoolang als zij zijn neer te leggen op eene plaats waar zij nooit meer van zullen opstaan, hebben wij voor hun gerief eenen voorraad stok ken aangeschaft, die wij zekerlijk voornemens zijn op hunne ruggen stuk te slaan. „Wat willen wij „Dat de Franschen baas zullen zijn in Frankrijk. „Dat de regeering ophoude Frankrijk te laten beleedigen onder voorwendsel dat het niet gereed is. „Dat de minister van buitenlandsche zaken, M. Ribot, eindelijk en ten laatste, na lang geaarzeld te hebben, de eenige gedragslijn volge. die in over eenstemming zal zijn met de waardigheid der na tie, en tegenover Engeland zoowel als Duitschland eene flinke en standvastige houding aannemen. „Dat men op de Duitsche bepalingen ten aan zien der passen antwoorde met gelijksoortige maat- „Dat men niet bang meer gelieve te zijn. „Dat er niet langer een schandelijk spel gespeeld worde met 's lands eer, „En dat wij ten aanhoure van ieder, met luider stem, tot ergernis en spijt der Duitschers den kreet doen hooren „Naar beneden met Duitschland! „Leve Frankrijk Laffe bombastniet waar Uit 's-Gravenhage meldt men aan de N. R. Ct. Het buitengewoon fraaie weder bracht duizenden op de been, om den stoet, waarmede de Koningin- Regentes voor het eerst de zitting der Staten-Ge- neraal opende, zich naar bet gebouw der Tweede Kamer begaf', te aanschouwen. Kort vóór bet vercrek van den stoet vertoonde zich Koningin Wilhelmina in de straten in haar met poney's be spannen wagentje. Deze verrassende verschijning werd door de van alle zijden samengestroomde menigte hartelijk toegejuicht. Geheel overeenkomstig het programma, begaf de Regentes zich naar de troonzaal, rijdende in de traditioneele met 8 paarden bespannen glazen koets, tusschen de gelederen der aan weerszijden opge stelde militaire macht, waarachter tiendubbele ryen toeschouwers. In de vergaderzaal waren de tribunes eivol en daar leverden de lichtkleurige zumertoiletten der dames eene bekoorlijke stoffage. Uit de zaal ging tot het oogenblik der komst van H. M. het eigenaardig gegons van een gezel schap pratende, met elkaar kennis makende en elkaar begroetende leden op. De rijk met goud en schitterende ridderorden gedekte uniformen gav6n aan de vergadering een glansrijk aanzien Slechts enkele leden waren in zwarten rokzooals de heeren Schaepman, Vrolik, Heldt en Poelman. Toen te 1 uur de ministers zich in de zaal ver voegden, waren zy het voorwerp van veelzijdige gelukwenschen, en de heer Van Tienhoven, die voorop ging, werd inzonderheid mei hartelijke be langstelling begroet. Inmiddels vulde zich ook de diplomatenloge, waarin zich o. a. bevonden de Nederlandsche ge zanten te Berlijn en te Rome, de heeren Van der Hoeven en Westenberg, terwijl ook leden van Rekenkamer, Hoogen Raad en hot O. M. bij het opperste rechtscollege in ambtelijk Costuum de opening der zitting bijwoonden. Ook lord Reaywas in eene der loges. Even één uur deed de kamerheer-ceremoniemees ter de gebruikelijke aankondiging: „de Koningin- Regentes".- Weldra betrad de regentes - nog steeds gekleed in zwaar rouwtoilet - de zaal en begaf zich links en rechts de leden begroetende, naar den zetel naast den troon. De troonzetel zelf bleef on bezet. Achter Hare Majesteit plaatsten zich de grootmeesteres barones Van Hardenbroek en eene dame du palais. - In de vereenigde zitting der beide Kamers heeft Dinsdag H. M. de Koningin-Regentes de volgende troonrede uitgesproken „Mijne heeren Met dankbaarheid zie ik de Staten-Generaal rond om mij vereenigd, gereed om hunnen arbeid te hei'vatten. De algemeene toestand van land en volk stemt in menig opzicht tot tevredenheid. De betrekkingen tot alle buitenlandsche Mogend heden zijn van den meest vriendschappelijten aard. Zee- en landmacht gaan op loffelijke wijze voort haren plicht te betrachten. Beiden toonden zich, ook waar de blokkade der kust van Atjeh meer dan gewone inspanning van de zeemacht vordert, voor hare taak berekend. De geldmiddelen des Rijks eischen, wegens reeds vroeger bevolen uitgaven, versterking. Handel en scheepvaart breiden zich uitde uit komsten der volksnijverheid zijn niet onbevredigend; de oogst heeft door de ongunstige weersgesteldheid geleden, maar de toestand van den veestapel is gunstig. Duidelijk is bij de laatste verkiezingen opnieuw de wenschelijkheid gebleken, dat op ordelijke wijze, zonder langere vertraging, in wetgeving on Staats bestuur de hervormingen worden tot stand gebracht, V ^0\ TV

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1