Biiiiiciilandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. de uitroeping„Ik smeek Uwe Majesteit om ge hoor en rechthem een verzoekschrift aanbood. .De keizer beloofde, het te zullen lezen, stak het bij zich en reed verder. De adressant is een Russisch edelman en gewe zen grondeigenaar te Kiew, waar hij voor onge veer 100.000 roebels bedrogen werd. Hij deed alle moeite om aan zijn geld te komen maar werd ten slotte zelf veroordeeld tot 18 maanden gevan genisstraf. Reeds vroeger had de czarin hem be loofd dat zij den czaar over hem zou spreken, maar daarvan was niets gekomen, zoodat hij nu uit Ruslard" over Weenen naar Kópenhagen ge reisd is, om den czaar zelf zijn verzoekschrift te overhandigen. Er blijkt dus geene reden te bestaan, om te vermoeden dat men met een kwaadwillige te doen had. De man moet reeds over de Deensche gren zen gezet zijn. Gedurende de maand Augustus heeft de schatkist blijkens den staat der rijksmiddelen ƒ9,627,585 ontvangen. De directe belastingen, de waarborg, de indiiecte belastingen en de akten voor de jacht en visscherij hebben te zamon 366,444 minder afgeworpen dan in Augustus 1890, doch van de overige middelen is de gezamenlijke opbrengst 374,169 grooter geweest, zoodat het totaalcijfer eenen vooruitgang aanwijst van ƒ7700. Van be lang is alleen de vermindering bij de indirecte be lastingen. Bijna 3 ton beloopende, is zij hoofdza kelijk veroorzaakt door lagere opbrengst der suc cessierechten (ƒ214,000 minder); maar tevenszjjn de 3 overige middelen van deze groep achterlijk gebleven. De zegelrechten gaven 51,000, de re gistratierechten 20,500 en de hypotheekrechten bijna 500 minderwaarbij echter in aanmerking worde genomen, dat in Augustus 1890 de opbrengst bijzónder bevredigend was. Sedert den aanvang van dit jaar hebben de indirecte belastingen onge veer 5 ton minder aan de schatkist opgeleverd dan in hetzelfde tijdvak van 1890, en zijn 2.6 ton beneden de raming voor Vue gebleven, terwijl in het vorige jaar het ramingcijfer reeds flink was overschreden. Van de accijnzen is in Augustus 2.9 ton meer ontvangen dan verleden jaar. Bijna uitsluitend is dit te danken aan de suiker 965,424. tegen ƒ751,565); terwijl voorts het gedistilleerd en het zout vooruit zijn gegaan. Van het geslacht valt alweder vermindering te meldenvooi de maand ruim ƒ7000, of 3»/0, voor de 8 maanden ƒ126,400, of 67, pet. Posterij en telegrafie zijn zich blijven bewegen kronkelden zich slangen uit de vergiftigde vloeistof, legden zich ora den beenigen schedel en veranderden hem in een Medusa-hoofd, dat mij met groote koude oogen aanstaarde en het bloed in mijne aderen deed stollen. Dan weer was het het gelaat eens duivels, dat mij met blikken vol leedvermaak wenkte hem te volgen, mij in een hoog stil grafgewelf leidde een zwart voorhangsel oplichtte en met de uitge teerde hand naar eene met kaarsen omgeven dood kist wees. Daarop lag mjjne aartsvijandin stil en bleek, maar schoon als de witte camelia, die zij in de verstyfde hand hield. Een jong man in de kleeding dei keizerljjke lijf wacht knielde naast het lijk bij mijne binnenkomst richtte hij zijn hoofd een weinig op, doch wendde zich terstond met eene uitdrukking der diepste af schuw van mij at. toen hij rap herkende. Doch ik moest weer tot mpzelve komenik span de daartoe al mijn krachten in dankte mijne land- genoote en begaf mij in het rijtuig, dat een bedien de voor mij gehaald had. terwijl ik den koetsier het huis van Raboullain als doel van mijnen tocht op gaf. Daar eeist kwam ik tot mijzeive ik weet niet meer hoe lang ik daar bleef en wat wij gespro ken hebben, alles suisde in mijn hoofd door elkaar; slechts dat herinner ik mij nog, dat ik den Fransch- man alles ontdekte en eene soort verlichting gevoel de, toen ik mijne schuld aan een deelnemend en belangstellend mensch toevertrouwd had. Raboullain ried mp aan, Petersburg zoo snel mogelijk te veria- in dezelfde richting als in de vorige maanden voor het eerste middel stijgende werkelijke opbrengst, maar nadeelig verschil met de ramingvuor de telegrafie vooruitgang in beide opzichten. Gedurende de 8 maanden heeft de schatkist in het geheel 71,979,045 ontvangen of ƒ982,000 minder dan in hetzelfde tijdvak van 1890. De rede, waarmee de minister van binnen - landsche zaken, de heer mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, jl. Zaterdag de zitting der Staten-Ge- neraal sloot, luidt als volgt „Mijne heeren „De ernstige ziekte en bet daarop gevolgde over lijden van Nederlands geliefden Koning wierpen eene donkere schahuw op het afgeloopen jaar. Zij deden in groote mate hunnen invloed gevoelen op don loop der werkzaamheden van de thans ge- eindigde zitting der Staten-Generaal. In het regentschap werd eerst tijdelijk voorzien. Spoedig daarna moest het voor den duur der min derjarigheid van onze koningin aanvaard worden- De hieruit voortvloeiende geldelijke regelingen werden vastgesteld. Het inkomen der kroon werd voor het nieuw ingetreden tijdvak overeenkomstig de grondwet geregeld. Tot al deze maatregelen verleenden de Staten- Generaal hunne hartelijke medewerking. De regeling der levende strijdkrachten hield uwe aandacht langen tijd en ernstig bezig. Het gelukte evenwel nietdie regeling ten einde te brengen. De uitslag der verkiezingen leidde tot eene wis seling van verantwoordelijke raadslieden der kroon. De koningin weduwe-regentes heeft mij opgedra gen, u, mijne heeren, haren dank te betuigen voor uwen ook in deze zitting betoonden ijver tot be vordering van 's lands belangen. Door de koningin-weduwe regentes daartoe ge machtigd, verklaar ik deze zitting der Staten Ge neraal in naam der koningin te zijn gesloten." Jl. Vrijdag zijn de ambtenaren, die verleden jaar tijdelijk bij de volkstelling zijn werkzaam ge weest. verrast met nieuw werk. Het doel van deze nieuwe telling is het aantal der meerderjarige mannelijke Nederlandsche inge zetenen te berekenen, die vervolgens in enkele categorieën zullen worden verdeeld. Een en ander wordt in verband gebracht met een eventueel in te dienen wetsontwerp betreffen de het kiesrecht. AXEL, den 15 September 1891. Zaterdag voormiddag had alhier van wege de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland eene stieren keuring plaats. Slechts vijf stuks waren aangebracht. De eerste prijs 30 W6rd toegekend aan Abr. ten, en ik begreep, dat ik mp slechts door eene haastige vlucht aan de vreeselijke gevolgen mjjner misdaad zou kunnen onttrekken. De sterrenwichelaar verklaarde mij, dat ook hij reeds lang het voorne men had opgevat, de Russische hoofdstad den rug toe te keeren en sloeg mij voorde reis gemeen schappelijk met hem te beginnen met vreugde wil ligde ik zulks in, de bescherming en bijstand van een ervaren man was mij onder de tegenwoordige omstandigheid onontbeerlijk. Wel is waar werd het mij zeer spoedig duidelijk, dat zijn aanbod volstrekt geen gevolg was zyner belangstelling in mjj of zii- ner edelmoedigheid maar dat hij zeer grondige re denen had zich uit Petersburg te verwijderenhij had zich schuldig gemaakt aan groote bedriegerpen en vervalschingen en moest elk oogenblik vreezen, dat zijne misdaden aan den dag zouden komen. Ik wil hier vast mededeelen wat ik eerst later vernam. Toen zich bij Natalie de uitwerking van het vergif openbaarde, had er in het huis van den graaf eene onbeschrijfelijke verwarring plaats. De doktersdie terstond geroepen waren herkenden oogenblikkelpk de oorzaak der ziekteverschijnselen en wendden krachtige en doortastende tegenmiddelen aan. De jonge dame had eene bijzondere smaak aan de thee bemerkt en daarom er maar weinig van gebruiktdeze omstandigheid redde haar het leven. Zij genas volkomen en reikte eenige maanden later Rosanoff hare hand. Deze laatste had, nadat hij van mjjn bezoek bij de onderwijzeres ingelicht was, ter- Koster. landbouwer alhier. De tweede prijs a 20 werd verdeeld tusschen A. A. van Haelst, burge meester te Zuiddorpe en de Wed. M. van Dixhoorn, landbouwster alhier. Bij resolutie van den minister van financiën zijn met ingang van 1 October a.s verplaatst de kommies 3de klasse L. A. Pieters van St.lansteen naar Rapenburg en de kommies 4de klasse H. Keuning van Rapenburg naar St. Jansteen. Vrijdag nacht zijn bij den landbouwer L. de B. te Koewacht 17 kippen ontvreemd. Donderdag avond werd het lijk van den te Hansweeit over boord geraakten en verdronken schipperszoon H. d. K. te Walsoorden aan tien wal gebracht. liet uitschieten van een boom waarmede de verongelukte het vaartuig zijns va ders. waarop hij als knecht werkzaam was, voort stuwde, was oorzaak van het ongeval. Uit Ter Neuzen meldt men aan de M. Ct. Het gehucht Sluiskil neemt in den laatsten tijd zeer toe in bevolking. Gedurig verrijzen er nieuwe woninkjes, die bewijzen, dat de drukte aan de verlengde loskade er tal van werklieden zich doet vestigen. Behalve deze nadert de nieuwe Ned. herv. kerk ras hare voltooiing en heeft met haar lief torentje een vriendelijk aanzien. De kerkgangers zullen er zich behaaglijker in gevoelen dan in het oude lo kaal, dat voor jaren - in den goeden ouden tyd tot school heeft gediend En de vergrooting der thans bestaande openbare school, vordert ook goed, zoodat het te verwachten is, dat reeds spoedig de schoolgaande jeugd er be hoorlijk plaats in zal vinden, 't Is waarlijk geen weelde, dat men dit gebouw grooter maakt. Een arbeiderszoon te Biervliet, die Dinsdag nacht jl. slaapwandelende zijne legerstede op den zolder verliet, is door de opening van den zolder voor over op den vloer gestort, waardoor hij zich zoo ernstig bezeerd heeft, dat hij nog steeds lijdende is aan bloedverlies en er gevaar voor zijn leven bestaat. Een zolderluik, en inzonderheid eene trap wordt zelden in eene arbeiderswoning aangetroffen eene ladder, voor slaapwandelaars zoo gevaarlijk, is het gewone gemeenschapsmiddel. Naar aanleiding van het bericht uit Nunspeet betreffende de betooveringsgeschiedenis aldaar, in ons vorig nummer, deelt men van daar aan de N. R. Ct. nog mede De predikant heeft den man niet in de kerk aan gesproken of onderhouden, maar naar aanleiding stond den waren samenhang vermoed en, daar hjj voor zijne bruid zijne vroegere verhouding tot mij wilde geheim houden, door zijn invloed het zoover gebrachtdat het gerechtelijk onderzoek geschorst werd, daar de begane misdaad geene ernstige gevol gen gehad had. De arme onderwijzeres werd in- tusschen uit hare betrekking ontslagendoch had het geluk, dat haar het aanbod gedaan werd, hare vroegere werkzaamheid op een afgelegen riddergoed in Midden-Rusland weder op te vatten. Daar leeft en werkt zij waarschijnlijk nu nog. Op de stoomboot, die ons naar Stokholm bracht, was mijn omgang beperkt, tot dien van Raboullain; hij was jegens mij zoo beleefd opmerkzaam bijna eerbiedig, dat hij mijn volle vertrouwen won en ik het als een geluk beschouwde, dat hij mij het aan bod deed eene gemeenschappelijke woning te betrek ken en eene gemeenschappelijke huishouding te voe ren. Ik had eene flinke som geids bespaardmijn reisgezel vertelde mijdat hij insgelijks een aan zienlijk vermogen bezat, dat voor het grootste ge deelte in Duitschland belegd was en zoo schenen wij voor zorgen beveiligd te zijn. De sterrenwiche laar was teergevoelig genoeg mij voor te stellen, mij voor de wereld als zijne dochter te doen door gaan, en na rijp overleg willigde ik zulks eindelijk in onder voorwaarde, dat hij mijn naam aannemen en voeren zou. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 2